Prejudecati despre feminitate si masculinitate

Prejudecati despre feminitate si masculinitate | Autor: Deceneus

Link direct la acest mesaj

Exista numeroase prejudecati care ne guverneaza viata, una dintre ele se refera la cum trebuie sa fie femeia si barbatul model.
Se considera ca barbatul trebuie sa fie viril, si femeia sa fie feminina.
Virilitatea inseamna:
- un fizic de gladiator
- luptator puternic, agresiv, si orgolios
- cuceritor fara sa se lase implicat emotional
- sa asigure siguranta caminului
Barbatii sunt preocupati de putere, de bani, pasiunea jocului si a vitezei

Feminitatea presupune o persoana
- cocheta si seducatoare
- iubitoare, blanda si supusa
- gospodina in timpul liber
Femeile sunt preocupate de cum arata, de tierete si frumusete, de pasiunea de a cumpara, de moda.
Femeile se identifica cu vedetele si cu eroinele din filme sau din reviste, si se indragostesc de actori.

Cele doua idei stereotip in ultimul timp au suferit modificari nesemnificative.

Femeile sunt sfatuite de revistele mondene cum sa-si perfectioneze armele seductiei.
Cu ajutorul pensetei si al machiajului sa umple vidul din priviri, devenind misterioase si seducatoare. Sa cumpere haine noi prin care sa atraga atentia si-si domine concurentele.
Cele mai accesate sectiuni pe forumurile despe femei, sunt cele despre intretinerea parului si cosmetica.

Citat:
Mathilde Niel
Fiecare nou tip de moda pune probleme femeii.
Femeia isi va inchipui ca, daca isi va cumpara o rochie noua si-si va face o noua coafura, va fi din nou eleganta. Moda care alimenteaza o stare perpetua de dorinta, procura femeii o viata pasionala.
A tine pasul cu moda inseamna o bucurie asemanatoare cu satisfactia juctorului, a vanatorului, a omului de afaceri. Femeia nu urmareste o sansa, o prada, un profit. Ea umareste sa fie conforma cu "Frumusetea".


In ce masura considerati ca ideile de mai sus persista in societatea contemporana?
Cat v-au influentat viata, decizia in alegerea partenerului?

Se spune ca prejudecatile sunt transmise generatiei in special de femei, de mame si de bunici, pentru ca ele isi dedica mai mult timp pentru educatia copiilor.
Cand un baiat plange ii spui, "e rusine sa plangi ca esti baiat. numai fetele plang".
Se sugereaa astfel ca barbatii trebuie sa-si domine sentimentele sa arate ca sunt puternici, dar femile pot sa fie slabe.
Daca mergem la cineva care are copii mici, in vizita, ne intrebam ce sa le cumparam la copii.
Primul lucru te intrebi daca au baiat sau fetita.
Daca au baiati le cumperi o masinuta, un pistol, un tanc, sugerand ca baietii sunt razboinici.
Daca-s fetite le cumperi un set de bucatarie, o papusa sugerandu-le ca acolo-i locul lor.

Mentalitate este imprimata in egala masura atat in mintea femeilor cat si a barbatilor, a baietilor si a fetelor.
Mentalitatea se observa si in ce priveste implicarea in viata politica.
Se considera ca politica este pentru barbati fara scrupule si pentru femei cu moralitate dubioasa.


Recunoasteti mentalitatea si comportamentul?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Da, le recunosc pt. ca ma intalnesc zilnic cu ele .
Femeile nu pot face meseria Z...de fapt o pot face, dar nu e bine pt. familie, ca se duce naibii totul. Sa aiba copilul o mama acasa e diferit fata de sa aiba copilul un tata acasa .
Cea mai eleganta explicatie la de ce sa nu aleg meseria X a fost ca "Legatura dintre mama si copil este cu totul alta decat cea dintre tata si copil. O sa vezi cand vei avea si tu copii, nu se poate compara, foarte important pt. copil sa fie mama mereu alaturi, iar daca alegi sa faci X, atunci nu vei mai avea deloc familie".

Nici extremismul nu este ok, adica sa ma incapatanez sa tarasc singura o biblioteca pe scari si sa nu-mi las prietenul sa ma ajute, evident o femeie constructor (care depune munca fizica) va avea o forta de munca mai mica decat un barbat, dar asta nu inseamna ca o femeie nu poate sa se faca ortoped, tractorist, politician, veterinar sau mai stiu eu ce.


**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Dupa mine sunt o serie de stereotipuri fara nici o valoare...cel putin in ceea ce ma priveste.



- o disperasem pe mama, copil fiind, cu pistoale, pusti etc (nu cred c-am avut 5 papusi toata copilaria, ca nu-mi placeau, si acum singura jucarie refuzata mi-o aduc aminte ca fiind o...mitraliera cu beculete ) ;
- aia cu "blanda si supusa" e fantastic de greu, nu mi-a iesit niciodata - e drept ca nici nu m-am straduit ;
- eu castigam mai mult ca sotul cand ne-am cunoscut ;
- pe reviste glossy am pus mana la dentist sau la gara, cand nu gaseam Chip ;

etc etc etc.

Citat:
Cu ajutorul pensetei si al machiajului sa umple vidul din priviri,


Ala care se lasa inselat de asa ceva are si el vid...in cutia craniana, no offense


Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Mentalitatea se observa si in ce priveste implicarea in viata politica.
Se considera ca politica este pentru barbati fara scrupule si pentru femei cu moralitate dubioasa.


Uite un citat "celebru" (celebru pentru cat e de des invocat)

"Corectitudinea politica este o doctrina cultivata de o minoritate deliranta, ilogica, promovata de mass-media oficiala, care sustine ca este posibil sa apuci o bucata de c---t de partea curata".

O fi tot o prejudecata?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Mai..ce de generalizari! La aia cu moda ma refer
Fiecare´´ nou tip de moda´´ nu pune probleme femeii, in general, decat unor femei, sunt clare si bine delimitate cercurile.

Femeia care se imbraca ingrijit, isi face unghiile, merge la coafor sau se penseaza ( ) nu poate fi numita o victima a modei. E doar o femeie careia ii place sa fie intr-un anumit fel, o femeie care se identifica cu imaginea asta, treaba ei de ce.
Aceasta femeie poate fi casatorita, divortata, domnisoara, si poate proveni din oricare strat social. OK, urmareste sa fie frumoasa, cu asta pot fi de acord. Iar frumusetea este in primul rand data de curatenie, de ingrijire. Nimic rau in asta.

Mi-a placut aia cu : ´´ cu ajutorul pensetei si machiajului se umple vidul din priviri´´
Deceneus, iti apartine? E geniala, serios, nu am mai intalnit niciodata afirmatia asta scrisa asa.

Ch dana, de ce nu esti de acrod cu afirmatia de mai sus? Ai inteles la ce se refera?


Citisem un articol foarte interesant pe aceasta tema (barbat, femeie si rolurile lor AZI). Il caut, daca il gasesc il pun aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2007 spune:

Intr-adevar sunt niste stereotipuri dupa care se ghideaza multe femei in ziua de azi dar sincer pe mine nu ma reprezinta genul asta de idei pentru ca niciodata nu mi-a placut sa fiu comparata cu cineva sau sa ma compar cu vedeta x doar pentru ca este in voga atunci sau acum.
Imi place sa am stilul meu,sa ma imbrac sau sa ma port asa cum vreau eu.Si da ma penses si folosesc machiaj dar nu pentru a iesi in evidenta ci pur si simplu pentru ca imi place sa ma ingrijesc.
Sunt multe idei preconcepute dar trebuie sa invatam sa traim asa cum ne place noua.
Iar barbatii aia "gladiatori" ca in filme nu ii gasesti tu pe nicaieri.Fiecare barbat are un minus si un plus,de aceea nu trebuie sa ne asteptam sa gasim barbatul perfect pentru ca nici noi femeile nu suntem perfecte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

LadyJ, mi-a placut exprimarea (mai precis sarcasmul ei), spuneam doar ca, daca un barbat vede mai degraba machiajul decat "vidul din priviri", atunci...

Si inca cevam,legat de un alt stereotip:

Citat:
Se considera ca politica este pentru barbati fara scrupule si pentru femei cu moralitate dubioasa.


Cine considera astfel n-a auzit de Golda Meir, Margaret Thatcher, Angela Merkel...ci doar de politicienele noastre. Politica nu inseamna peste tot ce inseamna in RO (chiar daca peste tot implica totusi o doza de cinism).

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

In Suedia este o familie care nu au pus nume copilului lor, nu i se adreseaza cu el sau ea ci neutru(nu ma intrebati ca nu stiu cum :)), nu il/o imbraca ca si fata sau baiat...etc. Intr-un cuvant vor sa il creasca neutru. Voua vi se pare normal? Ca mie nu.

Adica e general ca fetele sunt asa si baietii altfel, ca le plac anumite jocuri. E normal sa fie si exceptii. Sora mea a fost cu pusti, bote, sabii si nu cu papusi, a jucat fotbal si joaca in continuare desi are 33 de ani. Nu e lesbi. Fata mea cea mica nu s-a jucat cu papusi, dar nici cu pusti. Ci cu animale. La ea toate jucariile au fost animale.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Exista numeroase prejudecati care ne guverneaza viata, una dintre ele se refera la cum trebuie sa fie femeia si barbatul model.
Se considera ca barbatul trebuie sa fie viril, si femeia sa fie feminina.
Virilitatea inseamna:
- un fizic de gladiator
- luptator puternic, agresiv, si orgolios
- cuceritor fara sa se lase implicat emotional
- sa asigure siguranta caminului
Barbatii sunt preocupati de putere, de bani, pasiunea jocului si a vitezei

Feminitatea presupune o persoana
- cocheta si seducatoare
- iubitoare, blanda si supusa
- gospodina in timpul liber
Femeile sunt preocupate de cum arata, de tierete si frumusete, de pasiunea de a cumpara, de moda.
Femeile se identifica cu vedetele si cu eroinele din filme sau din reviste, si se indragostesc de actori.

Cele doua idei stereotip in ultimul timp au suferit modificari nesemnificative.




Nu e rau, draga. uite ca acuma putem fi gospodine numai in timpul liber, citeva decenii in urma era non-stop.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

ch dana, am inteles acum.


Am gasit articolul de care pomeneam.
E vorba despre rolul femeii si al barbatului, despre modificarile de roluri care au aparut in familia moderna.
Se vorbeste despre contributia barbatului la treburile casnice, despre asteptarile reciproce ale partenerilor,despre starile sufletesti care apar la schimbari majore, plus parerea mai multor psihologi despre toate astea.
E cat se poate de on topic. Si de interesant.


http://www.adevarul.ro/life/viata/Barbatii_care_accepta_treburi_casnice_0_539946377.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

In Suedia este o familie care nu au pus nume copilului lor, nu i se adreseaza cu el sau ea ci neutru(nu ma intrebati ca nu stiu cum :)), nu il/o imbraca ca si fata sau baiat...etc. Intr-un cuvant vor sa il creasca neutru. Voua vi se pare normal? Ca mie nu.



Ce porcarie.
E legal sa nu ii puna nume? El cum apare in acte?

Mergi la inceput