Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 23

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

fetelor, aici intr-adevar, din picaturile de viata care au fost, simtit cu mult mai frumos, dar si mai greu.
ieri ,ultima achizitie:il intreaba nepotelul meu cum face bomba(are 15 ani,ce putea sa il invete) si el raspunde:bum-bum,bum-bum.
daca cere ceva, tipa,daca intarzii spune:haidiiii!
recunoaste deja vreo 6-7 animale,pe care identifica nu doar in carti.
sunt f incantata ca s ejoaca cu lego.
nu ma intrebati de greutate, ca imi vine sa plang.

danasima, e f bine sa luati cea mai buna decizie cu Filip.

ce mai fac celelalte esente?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Multumesc Histamina, vor creste ele.....asa cum spunea si Dana, repede mai trece timpul, anul trecut pe vremea asta plangeam pe langa incubatoare, si ma rugam sa nu li se intample nimic rau, sa traiasca si sa fie sanatoase, iar acum tre sa stau numai dupa ele de frica sa nu se loveasca! Trece timpul.... Nici noi nu prea iesim din casa, decat la gimnastica si inapoi. Daca este cineva racit in preajma lor, imediat racesc si ele, si m-am saturat, mai ales ca acum nu mai stau la curatat nasucul! De mancat nu mai stiu ce sa le mai dau si ce sa le mai fac, ca tare prost mananca, mai mult traiesc cu aer fetele astea! Ce inaltime au gemenii tai Dana? Am citit retetele tale Histamina, si am sa le fac si eu ceva nou de mancare, poate poate am succes!

Crina, mami fericita de Ana si Maria, 18 dec 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Crina Filip are 80, iar Carina 81cm.Adica atit avea la inceputul lunii decembrie cind i-am dus la pediatru pentru un control de rutina.
Si sa stii ca nici ei nu au mincat niciodata prea bine.Filip are perioade cind maninca foarte bine, dar mie mi se par mult mai scurte decit cele in care nu maninca.

Kinetoterapeuta care vine la noi pt Filip o intreaba pe Carina, dupa ce eu ma plingeam ca nu a mincat mai nimic in ziua aia si nu stiu ce sa ii mai fac: 'Carina ti-a dat si tie ceva mami sa maninci astazi?' iar Carina incepe sa dea din cap in semn ca nu.
Eu ma consolez si ii spun tipei ca asa raspunde Carina la orice intrebare.Dupa care ea o intreaba"dar tie ti-e foame", iar fiica-mea dzice "daaaaa" din tot sufletul.


Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

dana, copiii sunt superbi!
m-am uitat la poze. sa fie ei sanatosi, ca vor recupera!unde ai gasit kinetoterapeuta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Multumim Adi!

Cu kinetoterapeuta noastra e o poveste intreaga.Sint prietena buna cu sora ei, initial fata a vrut sa ma ajute crezind ca vom face kineto un timp limitat si nu a vrut nici un ban pentru asta.Dar la Filip s-a prelungit periada si probabil ca vom continua ceva vreme, fata tot nu vrea sa accepte sa o platesc, vine de doua ori pe sapt la noi, ceea ce e destul ca trebuie sa iasa din Bucuresti si cu traficul asta.Si tot ea ne-a pus in legatura cu cineva de la G.Alexandrescu si mergem si accolo.
Dar mai sint si oameni de calitate, si este atit de dedicata in ceea ce face, si sincer simt ca ii iubeste pe copii foarte mult.
Am mai incercat si alte variante, o perioada nu putea ea sa vina zilnic si mergeam la iun centru pe linga gara de nord dar am fost dezamagita.
Voi mai faceti kineto?

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Nu stiu cum sa procedez cu Filip.A inceput sa se trezeasca noaptea si pina nu ii dau un biberon cu lapte nu se potoleste, plinge si nu vreasa doarma.
Maninca de obicei pe la 10 seara cam 250ml de lapte si se trezeste la 3 noaptea .Dupa care adoarme s mai maninca la 7 dimineata alt biberon.
La voi mai maninca noaptea copii?Mie mi se pare ca nu ar trebui la un an si 7 luni sa se mai trezeasca sa manince noaptea.
Am incercat cu ceai, apa nu vrea decit lapte.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/a
lbums/l521/Daniela_Marin/
Am mai crescut putin- http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/vara%202011%20si%20putin%20mai%20mari/?action=view¤t=IMG_0101.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Foarte frumosi sunt gemenii tai Dana, sa le dea Dumnezeu sanatate! Felicitari !!!! Este foarte frumos sa ai gemeni, dar si greu. Eu am facut Fiv si de aceea am 2, si este superb, cred ca de-acum incolo va fi si mai frumos! La noi noptile difera, cand ne trezim, cand nu, cand vor lapte, cand doar maraie si le dau ceai, cand dorm nemiscate. Ale mele nu mai dormmin aceeasi camera de la 10luni, ca maraiau, plangeau prin somn si se trezeau una pe cealalta, si f greu le mqi adormeam la loc. Una doarme cu mine si cealalta cu mama mea. As vrea peste vreo luna sa le culc pe amandoua in patul din camera lor, dar sa vad daca voi reusi.

Crina, mami fericita de Ana si Maria, 18 dec 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Au luat foarte bine si in inaltime si in greutate! Sa speram ca vom fi si noi la fel de norocoase, si vom mai pune ceva carnita pe noi :)

Crina, mami fericita de Ana si Maria, 18 dec 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

dana, noi am fct kineto la o fata super buna, recomandata de dr ligia robanescu, al carei sotz a pus bazele kinetoterapiei la noi. dna dr este absolut exceptionala, ce zice, aia e si aia se intampla, iar consulatia era 45 roni. pt kineto am mers la sebastian, la ina therapy, rezultatele s-au vazur destul de repede, acum nu mai facem. deja mergem.

referitor la bibele de noapte, o fi intr-un puseu de crestere. ce sa faci, da-i lapte!doar nu o sa innebuniti cu maraitul toata noaptea. i-l scoti tu mai tarziu,, mutandu-i ora cu cate 15 minute la 5 zile, sau punandu-i mai multe cereale in LP seara la culcare. si eu mai am probl asta cu ioakim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Adi o stiu pe dr.Robanescu.Ne-au trimis neuroloagele la care am fost la ea(dr Iliescu si dr.Burloiu)
Sint convinsa ca e buna, noi nu am mai mers din acuza distantei, imi era greu sa plec de acasa cu doi copii pina in Bucuresti din Buftea, de fapt imi eara cam imposibil ca nu puteam lasa unul in masina pina il duceam pe celalalt si tot asa.Si nici pe cineva disponibil oricind sa vina cu mine nu aveam, asa ca am preferat varianta asta cu cineva care sa vina acasa.
Si nu pot sa zic ca nu sint multumita,Carina alearga peste tot si probabil ca daca nu avea problema la sold la fel era si Filip.
Crina si fetele tale sint o.k zic eu la greutatea pe care spui ca o au.Carina la un an avea cam 8 kg, deci nu mult peste ale tale si ca inaltime cam 73cm.
Dar cel mai important e ca sint bine si normale din celelalte puncte de vedere, sint veseli, vioi, energici.
Stiu ca ar fi bine sa manince , tot mai mult ne-am dori noi, dar au si ei ritmul lor.
Noi am avut perioade cind au stagnat cu greutatea si doua luni, apoi intr-o luna luau mai mult , ma bucuram, pe urma iar la limita inferioara.
De exemplu eu ma ucur cind vad ca Filip vrea sa manince chiar si noaptea, dar ma gindesc si ca poate nu-i normal si ca ar trebui si stomacelul lui sa ia o pauza mai mare si sa nu aiba tot timpul ceva in el.
la multi ani pentru Ioni, Ioane, copii sau painti.Sa fiti sanatosi!

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/a
lbums/l521/Daniela_Marin/
Am mai crescut putin- http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/vara%202011%20si%20putin%20mai%20mari/?action=view¤t=IMG_0101.jpg

Mergi la inceput