Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 23

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Multumim frumos Crina!Nu imi vine sa cred ca mogildetele mele au facut 2 ani!Uneori mi se pare ca zboara timpul atit de repede.
Si noi pupam pe toata lumea si in special pe copilasi, de ziua lor, chiar daca a trecut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

scuze d eintarzire!
la multi ani crina! la multi ani filip!
sa fiti iubiti,norocosi si sanatosi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

La multi ani! , cu intarziere....imi cer scuzemihaela eu pentru ca am fortat-o pe piscoata sa manance la ore fixe si cat mi s-a spus, am ajuns cu ea la spital. De fapt, a fost asta + o combinatie de exces de vitamina D3 si Ca. Acum mananca la 5 ore 130 ml si asta e, macar mananca. Oricum mi se pare ca s-a plictisit de lapte. Saracuta de tot uita la noi cand rontaim cate ceva si se umple de bale ori incepe sa sughita. Despre hemangioame vroiam sa-ti spun ca pitica mea are 2 in relief, unul pe umar si unul pe genunchi si unul plan pe cap. Ne-am dus si noi la diversi doctori pana am ajuns la cineva care chiar stie cu ce se mananca si ce e de facut. Ii dau pe cele 3d cu o crema cu corticoizi si deja s-au dezumflat, au zone unde se vede pielea. Pe cel de pe capsor mi s-a spus sa-l las in pace, ca cice 90% dintre noi au si nu prezinta nici un pericol. Si noi tot la dl dr. Stamate am ajuns si cu transfontanelara si cu rinichii (s-au temut ca i-au fost afectati rinichii de la atata calciu). Am inteles ca pt hemangioame se face un tratament cu propanolol, care are rezultate f bune si relativ rapide (2-3 luni). Imi creste inima cand citesc despre realizarile piticotilor! Noi cu kineto si masaj am ajuns la performanta de a ne intoarce pe parti si a reveni pe spate, ne tinem capsorul bine, apucam obiecte) dar nu vrem deloc sa stam/dormim pe burta. Multa sanatate piticotilor si mamicilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Multumim mult pentru urari!Nu e nevoie sa va cereti scuze, e placut sa primesti urari oricind.
Mihaela cit are acum fetita ta? Ca noi si acum avem momente cind mincam doar 100-120ml lapte.
Si eu cred ca am gresit fortindu-i sa manince la ore fixe si ma straduiam de fiecare data sa manince tot.Cam asa am facut si cu diversificarea si nu a fost chiar un succes.Dar....din greseli invata omul, desi e mai bine sa inveti din greselile altora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Dana, cum stati cu kg si inaltimea acum la 2 anisori??? Ana mea nu prea mai bea lapte, iar cand bea max 120 ml; in schimb, Maria papa 140ml si dimineata si seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

salutare,
1. noi avem anemie eritrocitara+anemie hipocroma feripriva.fierul arata rau,avem 15 in loc de 45,iar saturatia cu fier e 3 in loc de 12.
acum trecem iar pe tratament intens cu fier.dna dr mi-a spus ca un prematur ca strumf recupereaza cam pana la 5 ani anemia d eprematuritate si ca fierul hemoglobinic il gasesc doar in galbenus de ou,carne si organe, nu in plante.
2.niciodata,dar niciodata nu i-am facut program de masa strumfului.a papat cand si cat a vrut.o lingurita nu i-am dat peste ce nu a mai vrut.asa m-a sfatuit dna dr Culcer si mare dreptate a avut.
3. noi bem in 24 de ore 500-600 de ml de laptic de vaca cu cereale si miere, restul pana la aprox 1 kg e papa solida.papam bine.eu is multumita.
4. e un mamos si jumatate si un pupacios.a invatat sa pupe.ma pupa,apoi imi arata ca si el trebuie sa fie pupat.
5. surubarim,desurubarim cam tot ce se poate.ultima oara a luat el cheia de 10 si s-a apucat sa desfaca suruburile bancii din curte.pai daca nu erau bune? tip de rationament: unde-i maia?(sora mea)el: pa,manta,maia.in traducere:maia e pa, iei masina(manta) si ajungi la maia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Histamina, bine ca se rezolva doar cu fier si noi avem valori mai mici ale fierului dar nu atit de departe de limita inferioara si deocamdata nu ne-a dat nimic.
Ce sa zic,Crina ca inaltime au cam 86 cm, asta acum 3 saptamini masurati si greutate, Carina10.4 iar Filip 11,3.
Si nici Carina nu maninca decit rareori tot laptele seara si dimineata, in rest maninca intre 100-150 ml , uneori nu vrea deloc si o als in pace.Filip in schimb maninca cam 240 ml de doua ori pe zi si se mai intimpla, mai rar sa se trezeasca si pe la 2-3 noaptea si nu se culca decit dupa un alt biberon cu lapte.
Carina bea apa din cana, pahar, lapte in schimb nu m-am incumetat sa ii dau asa.Filip nu stie sa bea din cana, tine gura larg deschisa si isi toarna pe el.Carina maninca singura si mincarea, si reuseste sa nu o puna chiar pe toata pe ea.
Eu o mai pacalesc pe Carina, sa manince laptele seara, punindu-i cereale in el mai multe si il dau cu lingurita, dar nu maninca nici asa prea mult.
In schimb nu stau 5 minute locului, au o energie de speriat.
Nu se uita la desene animate, lor trebuie sa le dai jucatii, tu ca adult, sau adut cum zice Carina, sa le citesti si sa le povestesti despre diverse animale, nici in leagan nu stau prea mult, cum spune si Histamina ,le place mai mult sa cerceteze, cum sint prinse suruburile, ce desene sint pe leagan sau pe tobogan.
Per total eu sint foarte multumita de ei, daca ar minca putin mai bine ar fi perfect.Dar sper ca va veni si vremea aia cindva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Am pus poze de la ziua noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Citat:
citat din mesajul lui tonirro

La multi ani! , cu intarziere....imi cer scuze

mihaela eu pentru ca am fortat-o pe piscoata sa manance la ore fixe si cat mi s-a spus, am ajuns cu ea la spital. De fapt, a fost asta + o combinatie de exces de vitamina D3 si Ca. Acum mananca la 5 ore 130 ml si asta e, macar mananca. Oricum mi se pare ca s-a plictisit de lapte. Saracuta de tot uita la noi cand rontaim cate ceva si se umple de bale ori incepe sa sughita. Despre hemangioame vroiam sa-ti spun ca pitica mea are 2 in relief, unul pe umar si unul pe genunchi si unul plan pe cap. Ne-am dus si noi la diversi doctori pana am ajuns la cineva care chiar stie cu ce se mananca si ce e de facut. Ii dau pe cele 3d cu o crema cu corticoizi si deja s-au dezumflat, au zone unde se vede pielea. Pe cel de pe capsor mi s-a spus sa-l las in pace, ca cice 90% dintre noi au si nu prezinta nici un pericol. Si noi tot la dl dr. Stamate am ajuns si cu transfontanelara si cu rinichii (s-au temut ca i-au fost afectati rinichii de la atata calciu). Am inteles ca pt hemangioame se face un tratament cu propanolol, care are rezultate f bune si relativ rapide (2-3 luni).

Imi creste inima cand citesc despre realizarile piticotilor! Noi cu kineto si masaj am ajuns la performanta de a ne intoarce pe parti si a reveni pe spate, ne tinem capsorul bine, apucam obiecte) dar nu vrem deloc sa stam/dormim pe burta.

Multa sanatate piticotilor si mamicilor!





TONI,
Eva are doar un hemangiom pe cap si asa am fost sfatuiti si noi si de dl dr Stamate si de doamnele dr neonatolog si medic de familie, sa il lasam in pace ca majoritatea se remit de la sine pana in jurul varstei de 2 ani sau, cel mai tarziu, pana la varsta prescolara. Acum...asteptam. Sa stii ca si Eva mananca cu mai multa pofta mesele nou introduse in detrimentul celor de lapte, desi nu e bine. Oricum bea laptic aprox 550-570 ml pe zi. La acesta se adauga mesele solide: fructe si legume preparate la aburi. Dupa 6 luni mi-a zis dr sa introduc in alimentatia ei fructe crude, dar eu trebuie sa recunosc ca i-am mai dat din cand in cand si cate putin mar crud, para sau portocala. Insa Eva a venit pe lume nu foarte devreme, la 36 de saptamani (mai avea de stat, dar nu a mai vrut ea) si cu greutatea unui copil nascut la termen, adica 3 kg.
Acum avem 7 kg, iar la ultima masuratoare de pe 12 mai avea 67 cm.
Hista,
bine ca se rezolva cu fier. Din cate spui tu, vei avea un mester in casa!!!
Pupici tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Citat:
citat din mesajul lui danasima

Multumim mult pentru urari!Nu e nevoie sa va cereti scuze, e placut sa primesti urari oricind.
Mihaela cit are acum fetita ta? Ca noi si acum avem momente cind mincam doar 100-120ml lapte.
Si eu cred ca am gresit fortindu-i sa manince la ore fixe si ma straduiam de fiecare data sa manince tot.Cam asa am facut si cu diversificarea si nu a fost chiar un succes.Dar....din greseli invata omul, desi e mai bine sa inveti din greselile altora.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
Am mai crescut putin- http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/vara%202011%20si%20putin%20mai%20mari/?action=view¤t=IMG_0101.jpg


DANA,
Eva va implini 6 luni pe 17 iunie. Cantareste 7 kg si are aprox 67-68 cm. desi dr neonato mi-a zis acum 2-3 luni ca mananca destul de putin(atunci manca 120 ml si am inceput sa o fac sa manance 150!!! Mare greseala!!!) si ca nu prea e bine, cand a revazut-o la inceputul lui mai(intr-adevar incepuse fata sa manance mai bine - 150 ml + ca ii introdusesem cereale la masa de seara) mi-a zis ca e un copil dezvoltat normal, tonic etc. Am procedat gresit ca am cam fortat-o uneori sa manance tot. Uneori mananca fara probleme cei 150 ml, chiar ar mai vrea, dar avand burta plina (ca se vede cu ochiul liber) nu ii mai dau eu mai mult. Alteori mananca doar 120-130 ml, depinde de dispozitie. In schimb, la mesele de fructe, legume si cereale papa tot de nu apuc sa ii dau cu lingurita cat de repede ar vrea ea. :)
Oricum, intre timp m-am obisnuit si eu cu ea si ea cu mine si ne cunoastem mai bine, asa ca imi pot da seama mai cu usurinta cand nu mai vrea sa pape. Inainte imi era foarte greu. Acum se opune singura cand nu mai vrea - scoate tetina din gurita sau, cand ii dau solidele, strange gingiile. In rest e vioaie, rade, loveste cu mainile si picioarele, se rostogoleste, gangureste.
tuturor.



Mergi la inceput