Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 23

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_coven spune:

Am uitat sa va spun, am īnceput un blog cānd trebuia sa stau treaza cu Grace. Dac#259; aveti idei,spuneti-mi.
http://covenforeigner.blogspot.com/
E in englez#259; ca am prieteni peste tot in lume, si am vrut sa īl poata citi, si in plus tatal lui Grace e englez!
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_coven

Buna ziua mamicilor si piticilor! Mi-a f#259;cut bine sa citesc mesajele voastre, parca se vede o lumini#539;a la cap#259;tul tunelului (si nu e trenul care vine spre mine!). Feti#539;a mea Grace s-a n#259;scut in 26/8/2011, la 28s5z, 1.01kg (aici -UK - nu se m#259;soar#259; lungimea la prematuri), a venit acas#259; dup#259; 5 saptamāni, f#259;r#259; probleme mari zic eu.
Mihaela, minunea ta e normal sa doarma mai tot timpul, mai ales la vārsta corectata pe care o are. Sa te asiguri ca nu e anemica, Grace era tot timpul obosita, palida, se tot īneca cu māncarea, si #537;tiam ca mi-or dadusera acas#259; anemica. A avut nevoie de o transfuzie sa ii creasc#259; hemoglobina, dar de atunci a mers foarte bine. La dezvoltare aici mi-au spus sa m#259; iau dup#259; vārsta corectata, ce face mai devreme e un bonus, asa ca Grace e o feti#539;a dezvoltat#259; normal pt 3 luni.
Histamina, strunful tau a mai īnceput sa se linisteasca noaptea? Doamne prin cāte ai trecut! Via#539;a mea e u#537;oar#259; si linistita prin compara#539;ie!
Mamicilor de gemeni, va admir, nu #537;tiu cum face#539;i, sunte#539;i eroine, superwomen nu altceva!
Numai bine

Ioana

Ioana, multumesc de mesaj!
Va povesteam ca doarme mai tot timpul...Hmmm...a inceput sa nu mai fie asa!(si ma bucur nespus) In timpul zilei, de vreo 2 zile, nu prea mai doarme asa mult, ma bucur de cate o jumatate de ora, uneori chiar si o ora intre mese de ea treaza! Mi se pare ca imi da cate un zambet, dar nu pot fi sigura ca nu doarme, ca ea de multe ori adoarme cu ochisorii deschisi! Noaptea, cand o supara colicii, se agita, dar de cele mai multe ori ma trezeste doar de 2 ori pe noapte sa pape.
Imi recunoaste vocea! Cand plange si apoi ma aude, inceteaza si invers, daca spre ex tace si e cu altcineva in camera si apoi imi aude vocea, incepe sa planga. Ca sa nu mai spun ca acum se trezeste la cel mai mic zgomot! Pana acum o sapt-doua, ascultam muzica nu foarte incet si nu avea nicio treaba! Acum insa se trezeste!
Cum ai spus si tu Ioana, asa am citit si eu si asa incerc sa procedez, adica noaptea nu o schimb decat o data, ii fac mai putin lapte decat ziua, pt ca am observat ca nu il manca pe tot si adoarme destul de repede la loc. Nu o dezmierd, desi imi e tare greu, ii dau doar papa.
Ce sa va mai zic...e foarte vanjoasa, trebuie sa fiu foarte atenta cu ea ca aproape mi se "smulge" din brate! Isi tine caputul pret de cateva secunde bune singurica! Nu ii place nici ei pusa pe burtica, dar o mai pun la mine cand o supara colicii. Totusi, cu toata impotrivirea lor, ar trebui pusi zilnic cateva minute macar pe burtica. Am inteles ca le face fff bine la coloana in special.
Citeam de asemenea pe undeva, in cautarile mele daca e totul in regula cu ea (fac o paranteza - sunt si "nebuna", cred ca imi pot zice n doctori ca e bine, pana nu vad eu ca rade, merge etc-desi mai am de asteptat-tot parca mi se pare ceva...), citeam cum spuneam ca la aproape 2 luni cat are micuta (varsta necorectata) nu pot zambi voluntar de multe ori deoarece coordonarea ochilor si a muschilor fetei nu este pe deplin dezv la aceasta varsta. In rest, din ce am observat, comparativ cu cititul, micuta isi tine un picior si o mana flexate in timp ce celelalte sunt intinse si invers, degetele mainilor sunt desfacute, nu mai sunt pumnii stransi etc, chestii care sunt facute de bebelusii de aproape 2 luni. Deci ar corespunde acestei varste, desi varsta corectata a ei ar fi de o luna mai putin.
Acum, in legatura cu aceasta varsta, ea s-a nascut la 36 de saptamani implinite. Inca o zi si intram in sapt 37(as fi avut 36 s si o zi), adica nu mai era considerata prematur, nu? Ca sa nu mai vb de greutate!!!
Vorbind de greutate, am cantarit-o pe micuta. Dar am cantarit-o acasa, pe un cantar electronic pe care m-am urcat eu cu ea si apoi fara ea si am facut diferenta. Era imbracata cu body, pantalonas, bluzita, caiulita pe cap si, bineinteles, pampers. Diferenta era de 4,9 kg. Am considerat ca hainele mentionate ar avea 300 grame. Dar 4.5 kg tot are! Si facem 2 luni peste 9 zile!!!
Histamina, am citit povestea ta. Impresionanta! Eu stiam ca am trecut prin ce am trecut ca sa obtin aceasta minune(poate voi posta candva povestea noastra), ca am facut 252 de injectii, n controale, ecografii si analize de sange, dar eram constienta ca foarte multe femei au suferit inzecit ca sa isi vada visul implinit!!! Esti un exemplu de rezistenta si daruire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Bine ai venit printre noi Ioana si bineinteles Grace.
Felicitari Crina pentru primii pasi.Sa stii ca si la mine a fost tot cam asa, Carina a facut la inceput citiva pasi singura, a repetat experienta de citeva ori si pe urma nu a mai vrut.Eu asteptam mereu, o incurajam dar nu vroia si pace.Abia cam peste o saptamina a mai facut citiva pasi si cam la o luna de la primi pasi reusea sa strabata distamte mai mari.
Acum alearga, nu se mai uita la praguri, are o viteza de nu imi vine sa cred.
Ioana, tot ce spui tu despre somn, am citit si eu dar fara efect in practica la noi.
Le fac baie seara, mincam laptele, ne mai jucam in patul nostru cam o jum de ora, spunem noapte buna tuturor, bunici, unchi, matusi si mergem la culcare.Pina aici e totul o.k, adorm fiecare in stilul lui, dar adorm.
Numai ca in jurul orei 3 noaptea Filip se trezeste, citeodata mai bine dispus si scinceste pina reuseste sa ne trezeasca si pe noi, de cele mai multe ori se trezeste direct plingind, foarte tare, il iau in brate, chiar nu ma ladsa sufletul sa il las in patut sa plinga, si de aici incepe distractia.
Nu ma joc cu el sau nu vorbesc, incerc sa il linistesc, sa ii cint usor dar nu prea functioneaza.Nu mai vrea in patut, uneori plinge si cind il pun cu noi in pat, se intoarce pe toate partile, pe burta intr-o parte, cu picioarele in capul nostru si pina dimineata, somnul lui e tot un zbucium.Iar eu nu mai spun cum dorm ca ma trage non stop de par pina adoarme mai profund si asta dureaza si cite o ora.
Nu stiu unde gresesc, am facut acelasi lucruri cu amindoi copii mei, insa unul doarme fara probleme, chiar si in urletele lui frate-su , pe cind celalalt nu.
Traiesc cu speranta ca pe masura ce creste va fi mai bine.
Ziua dorm, cam doua ore la prinz(de la 12 la 14) si uneori mai atipesc si seara de la ~17.30 cam o ora.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/a
lbums/l521/Daniela_Marin/
Am mai crescut putin- http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/vara%202011%20si%20putin%20mai%20mari/?action=view¤t=IMG_0101.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

dana, vad ca nora mea e bine.frati-su e copie dupa strumf.
daca il punem intre noi, 30 d emin se fatatie, scanceste, suge, papa biberon apoi adoarme de-a curmezisul,iar noi ne ghemuim in colturi.

multam mihaela,dar sa stii ca toate fetele de la esente cunt cel putin asa.

tataia il pupa azi tot, iar strumf:place, place!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_coven spune:

Vesti bune. Tocmai am venit de la eco cardiac. Gaurelele de la inimioara lui Grace s-au inchis! Acum in schimb cica e valva pulmonara mai groasa decat trebuie, dar e posibil din cauza plansului (la eco nu acas#259;!). In schimb nu e grav, mai eco peste 6 luni. De hernie se pare ca am scapat, la fel si de reflux. Trebuie sa sarbatoresc!
Oare to#539;i prematurii sunt asa high maintenance? Tatal lui Grace mi-a zis ca acum vad si eu cum e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

ioana, multa sanatate!
dana, nu gresesti nicaieri. pur si simplu rirtmul lui biologic nu e inca reglat. si la noi a avut I vreo 4-5 luni de trezire la 4.30-5 dimineata, dup[ care nu se mai culca. nu am ratat niciun rasarit de soare asta-vara. il puneam in scoica sau in scaunul de masa si ne beam amandoi cafeaua, gateam 5-6 feluri de papa pt pranz(pe care le refuza pe toate), l-am izolat singur in sufragerie si am zis ca il las sa planga, 'geaba, tot nu s-a reglat, pur si simplu intr-o zi oarecare nu s-a mai trezit si pace.
ai incredere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

mihaela let, bravo! evoluati super!
vitro?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Am o intrebare pt fetele din bucuresti, ce pediatru este ok, adica un dr cu experienta la prematuri, as vrea sa merg cu Maria, ma ingrijoreaza faptul ca nu a mai crescut in lungime. As vrea sa merg la un medic care sa fi vazut mai multi copii prematuri, sa ma sfatuiasca ce e de facut, daca e sau nu o problema.

Crina, mami fericita de Ana si Maria, 18 dec 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

cu draga inima,crina.

supa mai multe tepe luate iti pot recomanda cu multa caldura:

ovidiu limoncu, sef sectie dializa urologie de la Gr Alexandrescu, specializat si pe probleme de crestere.ti-l recomand cu mare drag.daca vrei sa te duci, anunta-ma neaparat inainte.
coriolan ulmeanu, dar la medsana, unde consulta ca pediatru.e super ok,mai ales pe prematuri.
cristina becheanu, e super buna pe gastro, la Regina Maria.
stiu ca sunt dr mai de firma, mai cunoscuti,da am testat f multi si pot spune cu mana pe inima ca primii doi m-au ajutat sa imi vad copilul sanatos, dupa ce, dr Ana Culcer l-a salvat cand s-a nascut.
este si dr Stanciu(nu ti-l recomand.stie doar mareste doza de lapte praf.eu una nu am fost incantata de raceala si lipsa de atentie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foxy_lady spune:

Dna Dr. Ana Culcer ofera consultatii si la un cabinet particular, foarte aproape de Bucur Obor. E un medic extraordinar careia cred ca i-au trecut mii de copii prematuri prin mana. Pe noi sfaturile dansei n-au ajutat enorm la dezvoltarea lui Andrei.

Mergi la inceput