La stat sau la privat?P!

La stat sau la privat?P! | Autor: Marioara1980

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!

Eu sunt in 36 sapt si 6 zile si nu ma hotarasc daca sa nasc la Polizu sau la privat - Sanador (in Bucuresti).
Pentru ca acum se pot deconta prin Casa de asig o parte din cheltuieli, nu este o diferenta prea mare intre costuri (em refer aici cu ce dai la dr, anestezist, asistente, etc la stat).

Va rog daca aveti experiente legate de cele 2 clinici sau ati auzit la alte prietene, sa mi le impartasiti.

In alta ordine de idei, in ultima luna de sarcina cat de des ar trebui mers la control? Eu stiam ca saptamanal? La fiecare control dr iti face si echo?

Multumesc pt raspunsuri!

36+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

O amica a nascut de curand la Medlife si cu toate reducerile a platit in jur de 5500 ron..au conditii ff bune si au o promotie pana la sf anului...La sanador nu stiu la cat ajunge dar cred ca e mai scump..
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maruscha80 spune:

La Sanador a nascut o prietena de-a mea. A fost foarte multumita de servicii, conditiile sunt foarte ok...o singura observatie a facut si anume ca-s cam putine asistente la nr de nou nascuti...insa chiar si asa a fost f ok.

37+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Eu as fi nascut la stat pana acum doua saptamani. Am fost insa si am vazut conditiile de la un spital si m-am ingrozit. La Polizu am fost operata acum 3-4 ani si nici nu am luat in calcul varianta de a ma duce acolo. Desi am avut un doctor extraordinar mi s-a parut ca sunt internata intr-un bloc parasit nicidecum intr-o maternitate.
Am vazut insa foarte putin din spital deci nu pot fi obiectiva 100%. Sala de nasteri insa sau aia de cezariana aratau impecabil.
Eu am ales sa nasc la Sanador. Datorita sotului meu am o reducere si pretul e pana la urma relativ ok. Am viitat totul si asistenta care ne-a insotit a fost atat de draguta incat jur ca aproape-i vedeam si aura. Asta a fost punctul decisiv care m-a hotarat sa nasc acolo.

+31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

eu la privat consider ca preturile sunt aberant de mari.au nascut prietene de ale mele si nu e ok,daca bebe are probleme,il da imediat la stat.
la stat, cu jumatate din bani,ai super conditii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Histamina, eu poate sunt un caz mai special ca am parte de reducere si prin abonamentul sotului dar eu o sa platesc la privat doar cu cateva milioane mai mult decat a platit o prietena la stat.
Exceptand insa maternitatea asta restul maternitatilor au preturi foarte foarte mari. Eu nu semnez contractul nici in conditiile astea pentru ca daca cumva bebe se naste mai devreme au conditii la privat la maternitatea asta sa-l asiste si sa-l ingrijeasca dar costa incredibil de mult si nu, nu ne-am permite. Asteptam sa ajung in saptamana 37 si semnez contractul.

+31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marioara1980 spune:

Multumesc pt raspunsuri.
In principiu noi vom merge pe varianta Polizu, care a fost renovat (etajele 1 si 2)si au si rezerve.

Mai am o rugaminte la voi, daca imi puteti recomanda un medic pediatru bun (de preferat care sa lucreze si la un cabinet particular).

Multmesc!
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemernica spune:

In ce zona stai? sau nu conteaza..
Doctor pediatru ok este Bidiga Raluca de la Medlife zona de nord..
daca vrei la stat Zamfirescu Irina zona 1 mai..si ea este ok..Conditiile de la Medlife sunt mai bune ca ai unde sa astepti, te poti programa etc.

Mergi la inceput