Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui fecian

Credeti-ma ca inca sunt in stare de soc, insa stiu, simt ca acest diagnostic e cel adevarat. Acum tot ce vreau eu e sa incerc sa fac tot ce pot mai bine pentru el...problema e ca nu stiu cum/ ce sa fac.

Ma simt intr-un fel vinovata pentru ca el e asa...



Felicia, imi pare tare rau de diagnosticul lui Bitzu, trebuie sa fie tare dureros! Am incredere in voi, poate cu rabdare si sprijin calificat lucrurile se vor apropia si mai mult de normal.
Nu te simti vinovata, noi nu putem aranja genele astfel incat sa iese copiii perfecti pe care ni i-am dori. Vei descoperi in timp si calitatile multe pe care sunt convinsa ca Bitzu le are si i le vei stimula incat sa devina atuuri pentru el in viata.
Iti doresc multa rabdare si putere ca sa ii fii alaturi. Si nu uita ca si noi suntem aici pentru tine, scrie-ne de cate ori simti nevoia.


din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Hai ca mai scriu aici ca in capitolul anterior poate nu s-a vazut: Dati-mi va rog si mie parola de la userul iul_aug2011 de pe forum, cel cu care se fac capitole noi
Eu aveam parola salvata dar am reinstalat windows-ul si am pierdut-o, iar acum cam depindem de Oana sa ne faca noile capitole. Am primit doua variante de la Oana si roxy dar niciuna nu merge


din 06.07.2011 am un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui fecian

Acum va spun ce e cu Bitzu.

Din pacate trebuie sa recunosc, Bitzu al meu are autism, sau mai bine spus o forma de autism . Am sperat mult timp sa nu fie asa, insa trebuie sa spun lucrurilor pe nume. Are foarte multe simptome si cel mai grav e ca eu nu pot sa le fac fatza.

Nu e vorba ca nu mananca si ca nu ii place in societate. E...altfel. O mama stie cand copilul ei are probleme. E altfel decat alti copii, are o rezistentza atroce fatza de nou, nu interactioneaza cu alti copii de varsta lui, sta tot timpul separat, prefera jocurile in care el e in control, are stereotipii si obsesii...ma rog, sunt mai multe.

Din cauza ca noi am fost tot timpul alaturi de el si l-am stimulat permanent, e un copil aproape normal. Insa sunt lucruri unde chiar nu putem face nimic, gen interactiunea sociala, empatia. Diferentele intre el si ceilalti copii de varsta lui devine din ce in ce mai evidenta.


Felicia, mamica de 2 comori: (Gabriel) si (Ana-Maria)
viitorul suna bine, cu Ana si Gabriel


Where there is a WILL there is a WAY!

Felicia iti doresc ca doctorul sa-ti spuna ca gresesti si ca bitzu este doar un copil mai sensibil.Daca nu,atunci multa putere in aceasta lupta!

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Ramona, te rugam sa ne impartasesti si noua ce citesti tu din carti! Te cred ca iti este dor de vremurile cand ii ziceai hiena!! Si mie mi e dor!! Azi am avut un moment de nostalgie si m am dus la aspirante si am citit capitolul de cand am ramas eu gravida si faptul ca sotul meu era terifiat!!! Imi amintesc in seara aia de 9/11 cum incepeam povestea frumoasa a sarcinii si uite ne acum!! Am avut iar mixed feelings azi in legatura cu a avea sau nu al doilea bebe.

Multumesc la toate fetele care i au urat sanatate lui Imi. Lori nu am gasit apa de mare! Dar parca au inceput usor usor s o paraseasca mucii.

Pufi, ma bucur tare tare ca va iubiti mult tu cu Edu. Ma bucur si eu cu voi! Bravo iubita pentru ca iesiti la teatru, eu il ador!! Si daaaaa, ce mare s a facut Edu din descrierile tale!! Bravo Edu!!!

Roxi si voi aveti fetita mare, o data ce ati inceput diversificarea!!

Feliciafelicitari pentru Ana! Sper sa fie bine dupa vaccin! Hai la fetita cucuiata! Imi pare rau pentru Bitzu, sunt sigura ca totul va fi bine!!si lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Oxidonice bine sa te 'vad' pe aici!! Eu nu mananc muraturi caci nu gasesc aici de care mi plac. Da, spal lucrurile lui Imi separat de ale noastre. Ma bucur sa aud ca Miruna e bine. S o tina tot asa!!

Oana, multumim de capitol nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui fecian

Credeti-ma ca inca sunt in stare de soc, insa stiu, simt ca acest diagnostic e cel adevarat. Acum tot ce vreau eu e sa incerc sa fac tot ce pot mai bine pentru el...problema e ca nu stiu cum/ ce sa fac.

Ma simt intr-un fel vinovata pentru ca el e asa...


Felicia, mamica de 2 comori: (Gabriel) si (Ana-Maria)
viitorul suna bine, cu Ana si Gabriel


Where there is a WILL there is a WAY!


Feliciamulta putere. Ti a dat un doctor diagnosticul? Nu trebuie sa te invinovatesti te rog! Cred ca mai rau iti faci si tie si lui sa te invinovatesti! Fii doar tare, vorba lui Adra, o forma usoara si descoperita la timp se trateaza! Noi suntem aici sa te sustinem!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Ramona, Ilida, adra, oana, mihahegarty, lori, oana, valentina...si restul fetelor , va multumesc ca existati! Sincer! Sunteti pur si simplu fenomenale! Toate, fara exceptii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Felicia Imi gasesc greu cuvintele pt ca imi imaginez ce este in sufletul tau...dar eu cred ca si daca presimtirea ta este adevarata forma este usoara...Bitzu e un baiat fff frumusel, a carui figura nu pare sa ascunda nicio boala...
Ti-am zis ca m-am indragostit de el...l-am aratat la toata familia mea si le-am zis ca vreau si eu un baiat asa frumos!
Nu trebuie sa te invinovatesti..nu esti vinovata cu absolutnimic....din contra...esti cea mai buna mama din lume pt Bitzu si tu esti singira care l-ajutat si care o va face in continuare asa ca iti trebuie putere multa si poate ca acceptarea problemei este un mare pas inainte!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Navicula multumesc pt sfat dar laptic nu mai am deloc....si cand ma avut i-am pus si nu a trecut...oricum oftalmologul mi-a zis ca laptele mnu ar fi bun pt ca intretine infectia
Acum incerc iar cu netacin si comprese caldute si masaj...sper sa rezolv

Intalnirea a fost super...sunteti superbe toate si copilasii sunt adorabili!

In rest...mandra mea e tare jucausa...avem zilnic si momente de tandrete...ii place tare mult sa o pupacesc intr-una! Incepe sa ii placa pe burtica, a inceput sa traga de fund ca sa se intoarca pe burtica, rada intr-una, tipa dar nu tot timpul
E super haioasa dimi cand se trezeste si e un zambet toata...am momente cand ma uit la ea si ma minunez...ce creatura minunata am adus pe lume

Saptama viitoare vine mobila de living pt ca redecoram casa ...casa noastra nu arata a casa cu bebe...totul e la indemana, avem multe obiecte de decor, spatiu de depozitat cam putin si am regandit un pic casa si am comandat mobila si in weekend cred ca merg si la ikea sa mai cumparam diverse.

Abia astept sa o pun pe bubu in scaunul de masa ca o sa imi fie mai usor la papica ca acum trebuie sa o tin strans de maini ca sa nu bage mainile in cereale

Pufi ce mare e Edu...poate ne mai spui si noua reteta ta de diversificare...ca sunt in toiul informatiilor ca de saptamana viitoare introduc supa si nu m-am decis daca doar zeama sau direct pasat, daca din mai jlte legime sau treptat ..asta pt ca parerile sunt fff multeee si mi se pare ca practica e mult mai buna decat teoria

Va puup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Buna seara fete!

A fost asa frumos azi la intalnire... Stefan al meu nu a plans, nu a avut loc de altii Oana, tu ai ramas nefilmata! Corry, ne bucuram ca te-am vazut, mamico! Ai doi baieti frumosi foc!

Felicia, sa va dea Dumnezeu sanatate, multa rabdare si intelepciune. Le veti trece pe toate si atunci cand nu mai poti, noi suntem aici

De mancat, eu mananc orice. Ieri am mancat o combinatie letala: mancare de varza, apoi fasole, si seara niste salata de sfecla. A fost totul OK cu Stefan.


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput