Definitia unui tata egoist

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

ce ati scris aici, este motiv de decazut din drepturi parintesti, in afara legii. Sincer. Este abuz fizic/moral, este dovada de neglijenta, un copil nu trebuie sa participe la asa ceva. Sincer, mamele care au trait in mizeria asta sunt cele cu egoism, punand in fata comoditatea proprie si nu au separat lumile, protejand copilul de asa brute.

Si eu care ma gandeam ca un tata e egoist daca nu acorda timp copilului, nu se implica in activitatile cotidiene, nu sacrifica maximum posibil pt el etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

cleo,fara complicitatea tacita sau d efrica a mamelor,copii nu ar fi abuzati.
mama sia cum spune ca a facut copii sperand sa aiba un baiat care sa o apere de tata. permanent ne-a implicat in toate problemele ei, permanent a stiut sa ne faca sa ne fie frica de tata, iar pe tata l-a facut sa ne bata.
era f simplu sa ii spuna ca invatam si ca am fost cuminti.
da,mi-a replicat,dar atunci nu il mai stiati de frica si eu c ema faceam cu trei si pe mine cine ma apara de el?
no comment
e mama,mai buna ca altele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

Sincer, mamele care au trait in mizeria asta sunt cele cu egoism, punand in fata comoditatea proprie si nu au separat lumile, protejand copilul de asa brute.


Cand sa le separe, in ce context?? Pe vremea lui Ceausescu, cand erai aratat cu degetul ca erai divortata, ca esti o femeie de moravuri usoare daca nu ai barbat si totusi ai copii? Si situatia se rasfrangea si asupra modului in care erai tratata profesional, se cunostea chiar la salariu! Unde era protectia sociala atunci, unde erau hotline-urile pentru copii abuzati si femei maltratate de soti??
Daca o incasai de la sot, cine iti tinea apararea, mergeai la politie?? Lasa-ma sa rad...cu durere. De teama ca li s-ar putea intampla ceva, daca pleaca cu copiii de acasa, si ajung apoi copiii prin orfelinate, multe femei au indurat in tacere.Din punctul lor de vedere, au facut-o pentru binele copiilor.Nu vad nicaieri comoditatea sau nepasarea!
Nu cred ca a fost o perioada mai neagra pentru familiile cu probleme ca in universul inchis creat de sistemul comunist, epoca de aur a fatadei stralucitoare, cand pe dedesubt rodeau carii.

p.s. Nu vorbesc de pe garduri, am si eu amintiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Din punctul meu de vedere, un tata egoist este doar o persoana egoista. Nu cred ca exista un egoist pe lumea asta, femeie sau barbat, care sa-si lase naravul doar pentru ca-i parinte, dupa cum nu cred ca un om e painea lui Dumnezeu si, in particular, e egoist ca parinte.

De aceea, tata egoist sau mama egoista nu-mi suna corect. Ori esti egoist, ori nu.


Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Julia, exact la asta ma gandeam si eu cand am citit despre mamele egoiste. Da, sunt si din astea, dar majoritatea numai s-au temut de consecinte. Salariile mici, societatea din care faceau parte si multe altele. Inclusiv la scoala ne intrebau ce sunt parintii, unde lucreaza, invatatoarele primeau cadouri peste cadouri si stiau exact ce si de la cine. Chiar spuneau ce-si doresc ca sa nu se repete! Notele erau date in consecinta! In conditiile astea sa vad cine ar avea curajul sa divorteze? Tb sa fii intr-adevar puternic, sa fi crescut intr-o familie "curata", sa ai sprijinul familiei largite, care sa te adaposteasca in caz ca vine nebunul dupa tine si dupa copii. Politia?? Iti radea in nas, nu facea nimic.
Hotline pt copii abuzati? Unde, daca noi si la scoala o luam de nu ne vedeam, mai ales baietii care-si "permiteau" sa nu stea cuminti cu mainile la spate.
Decadere din drepturile parintesti? Ca sä ce, sa ajunga copiii la orfelinat? Nu cred ca vreti sa stiti cam ce abuzuri aveau loc acolo, ce se intampla in casa era mic copil. Si nici nu vedeau dincolo de poarta ca nu-i scotea nimeni din curte. Nu vorbiti fara sa stiti, au fost vremuri grele, de neinchipuit pt multi nascuti dupa '80.
Prin ce definim un tata egoist? Egoismul este unul singur: eu, eu, eu. Nu copii, nu nevasta, nu familie. Jocuri, bautura, poate si femei prin baruri. Nu sedinte cu parintii, nu prieteni in vizita samd. Timp pt orice numai pt familie nu. Esentialul s-a spus deja, nu pot decat sa subscriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

Sincer, mamele care au trait in mizeria asta sunt cele cu egoism, punand in fata comoditatea proprie si nu au separat lumile, protejand copilul de asa brute.


Cand sa le separe, in ce context?? Pe vremea lui Ceausescu, cand erai aratat cu degetul ca erai divortata, ca esti o femeie de moravuri usoare daca nu ai barbat si totusi ai copii? Si situatia se rasfrangea si asupra modului in care erai tratata profesional, se cunostea chiar la salariu! Unde era protectia sociala atunci, unde erau hotline-urile pentru copii abuzati si femei maltratate de soti??
Daca o incasai de la sot, cine iti tinea apararea, mergeai la politie?? Lasa-ma sa rad...cu durere. De teama ca li s-ar putea intampla ceva, daca pleaca cu copiii de acasa, si ajung apoi copiii prin orfelinate, multe femei au indurat in tacere.Din punctul lor de vedere, au facut-o pentru binele copiilor.Nu vad nicaieri comoditatea sau nepasarea!
Nu cred ca a fost o perioada mai neagra pentru familiile cu probleme ca in universul inchis creat de sistemul comunist, epoca de aur a fatadei stralucitoare, cand pe dedesubt rodeau carii.

p.s. Nu vorbesc de pe garduri, am si eu amintiri.


julia, nu stiu unde se rasfrangea la salariu pe timul lui ceausescu - eu nu cunosc cazuri.
Mama a fost divortata - da, a fost comentata de colege, neamuri, etc. atat ca ea a fost cea care arata disperare si slabiciune, ca nu e singura pers. care a divortat atunci; in plus s-a recasatorit si din cauza asta nu a mai avut curaj sa divorteze a 2a oara. Scuza patetica: am facut-o pt copii nu tine. Copilul sufera oricum.
Din contra, fata de acum, femeia divortata cu copii era mai bine sustinuta: aprt. sociale, concediu medical de la dr fabricii, etc.
Militia venea la prima reclamatie de la vecin, dupa revolutie se fofileaza, si vorbesc in acelasi context: mama la aceeasi fabrica, acelasi serviciu, acelasi aprt. Dpdv. asta mama a zis clar: la divortul din 1979 a putut sa se descurce singura, fara avocat, doar cu suport legal, etc. (i-au esalonat plata taxelor pt divort, i-au esalonat plata pt jumatatea de aprt. in curs de 10 ani in conditiile in care ea platea si rata la aprt. ca era luat prin CEC impreuna, i-au verificat si oprit lunar % din salariul tatalui pt pensia alimentara); dupa 10 ani nu a mai fost cazul de asa ceva pt nici una din cazuri.
Am asistat la cateva divorturi, si am citit de cateva ori hotararea de divort din 1980 care a fost respectata ad literam.


Ideea ca nu pt toata lumea a fost la fel, nci pt toata romania.


whatever, cam asta e un egoism - cand abandonezi lupta doar pt ca... e greu. Si mai dai si vina pe copil.

De, subiect controversat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am cautat notiunea de "tata egoist" - nu am gasit nimic. Am cautat si notiunea de "mama egoista" chiar daca nu exista un topic cu un astfel de titlu - iar nu am gasit nimic.
Am gasit cuvantul "egoist/egoista".
Sigur nu este o eroare in acest titlu?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

Sincer, mamele care au trait in mizeria asta sunt cele cu egoism, punand in fata comoditatea proprie si nu au separat lumile, protejand copilul de asa brute.


Cand sa le separe, in ce context?? Pe vremea lui Ceausescu, cand erai aratat cu degetul ca erai divortata, ca esti o femeie de moravuri usoare daca nu ai barbat si totusi ai copii? Si situatia se rasfrangea si asupra modului in care erai tratata profesional, se cunostea chiar la salariu! Unde era protectia sociala atunci, unde erau hotline-urile pentru copii abuzati si femei maltratate de soti??
Daca o incasai de la sot, cine iti tinea apararea, mergeai la politie?? Lasa-ma sa rad...cu durere. De teama ca li s-ar putea intampla ceva, daca pleaca cu copiii de acasa, si ajung apoi copiii prin orfelinate, multe femei au indurat in tacere.Din punctul lor de vedere, au facut-o pentru binele copiilor.Nu vad nicaieri comoditatea sau nepasarea!
Nu cred ca a fost o perioada mai neagra pentru familiile cu probleme ca in universul inchis creat de sistemul comunist, epoca de aur a fatadei stralucitoare, cand pe dedesubt rodeau carii.

p.s. Nu vorbesc de pe garduri, am si eu amintiri.


Frica face... "minuni".

Cand a ramas insarcinata soacra-mea cu al doilea copil, seful ei a facut spume si de-al dracului i-a dat ce era mai greu de lucru.
Pe o alta femeie, divortata, o dadea mereu de exemplu - "nu ai stiut sa iti tii barbatul langa tine".
Daca ar fi divortat, era sigura ca nu ramanea cu ambii copii, ea doar cu fata, D. cu socrul, ceea ce ar fi fost... the end. Chiar the end.

De ciuda ca soacra-mea nu a primit-o pe soacra-sa in casa, socrul nu a dat 8 ani de zile niciun ban in casa din salariul lui.

Si nu, nu barfesc, doar ma revolt.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Un tata egoist e exact opusul sotului meu; el a renuntat la multe placeri personale de cand s-a nascut Victoria: a renuntat, de ex. la 'marea lui iubire', Golful! Juca golf, inainte de a se naste Victoria poate de 3-4-5 ori/luna. Ultimele 2 veri a jucat golf o singura data si atunci in turnamente de caritate ptr. copiii cu boli grave. A renuntat la weekendul de golf cu prietenii, a lipsit de la sedinte de la servici ptr. vizite la clinica, lucreaza seara tarziu joia ca sa poata veni cu noi la clinica (e SINGURUL tatic care inca e la clinica saptamanal; in general taticii vin primele 2-3 luni si apoi nu-i mai vezi, vin doar mamicile cu copilasii la tratament). Desi eu dorm cu Victoria si el in alta camera (alegerea MEA, pe care el nu a contestat-o niciodata!), daca plange noaptea, el o linisteste, cu mine pur si simplu nu se linisteste, cum intra el in camera, cum se linisteste instantaneu. Vine la 5 de la servici si pana la 7 cand mergem la culcare (Victoria si eu) se joaca impreuna. Gateste intotdeauna cand e acasa (duminica).
Cred ca ce ma impresioneaza pe mine cel mai mult e urmatorul lucru: cand Victoria a fost diagnosticata, avea ea la gat lantul mamei mele (singurul lucru pe care il am ramas de la ea), cu un medalion cu "Daddy's little girl". Dr.ii ne-au cerut sa i-l dam jos, el l-a pus la el la gat si nu i-l mai da inapoi I-am pus ei altul si l-a intrebat de ce nu i-l da. I-a spus ca i-l da inapoi la anul in vara, pana atunci il poarta el, sa-i aminteasca tot timpul ce e important pe lumea asta: EA! In orice face, Victoria e pe primul plan! Pe locul 2 sunt eu.
(Probabil ca-s pe langa subiect, dar simteam nevoia sa spun toate astea).

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


http://www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

In fine, dupa atata timp ce sa-i mai cer mamei socoteala ca de ce nu a divortat? Era in conducere, era incompatibila functia cu un divort (plus ca functia aia aducea banii in casa, de la tata nu am vazut nimic.) Zic, cu pacat, bine ca s-a stins repede si am apucat si noi sa rasuflam linistite. In noaptea in care a murit, am simtit tristete, dar si un sentiment nou: liniste si siguranta! Habar nu aveam ce mult pot sa insemne aceste lucruri!

Selene, ai sa razi, insa faptul ca aveam un astfel de tata m-a indarjit sa-mi fac un rost in viata, sa invat bine, sa-mi aleg un barbat ok (anti alcool, daca se poate), sa-mi fac o familie a mea fara batai si scandaluri. Tatal meu nu a fost abuzat in copilarie, din contra, era soarele pt bunica mea (bunica care ii cumpara cu mana ei butelca de alcool si pachetul de tigari). Bunica inca traieste, nu prea ne inghesuim sa o vizitam. Ar mai fi multe de spus legat de tata (cum era sa o arunce pe sora mea de la balcon, cum ne-a distrus de furie toate jucariile, cum primeam batai cu cureaua uda la fund, insa asta era practicata si de mama, cum nu-i pasa ca eram bolnava, cu febra, la 6 ani si am stat singura in casa) , insa cred ca in sinea mea, l-am si iertat. Imi mai apare cateodata in vis si-atunci tin sa merg la mormantul lui, insa cred ca s-a facut anul de cand nu am mai calcat pe-acolo.

Mergi la inceput