Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cuchilici spune:

Stefulici, eu merg la dr Denise Diaconescu.

Corina 14+ cu Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

BUNA SEARA,FETELOR!
Noi am tinut-o intr-o petrecere in weekend,ieri teme cu Ioana,si seara petrecere cu copii la o prietene de-a Ioanei(ne-au primit si pe noi parintzii).Azi am zacut toata dimineata in pat si cu greu m-au convins dragii mei sa ma ridic si am tras o fuga la Bacau la un mall(am cumparat cadouri pt Mos Nicolae pt copii ,chiar si sosetzele pt bebe din burtik),am vazut ”Motanul incaltat”...si ne-am intors tarziu acasa..superobositi.
Si ca s-o iau de pe unde am ramas :
GABIKO,bun venit in echipa minunata!Sarcina usoara si bebe sanatos!Ma bucur ca mai avem printre noi o ”gagica”de76
ALINA04AND,CUCHILICI,TIGRUTA,felicitari pt faptul ca ati reusit sa va lasati de fumat.Si eu am fumat vreo 6-7 ani,dar cand m-am lasat mi-a fost de foarte mare ajutor faptul ca sotul meu n-a fumat niciodata.Mi-a lasat mereu libertatea de alegere,nu m-a constrans,nu m-a conditionat.(probabil ar fi obtinut rezultatul invers la cat sunt de capoasa)
Asa ca DEEA,nu suntem aici nici sa te certam sau sa te judecam in vreun fel,ci doar sa te sustinem si incurajam.E minunat ca le-ai mai redus...si e minunat ca te-ai relaxat cu prietenii(mai mult rau ti-ar face stresul decat 2-3 tigari).Eu am o prietena care a fumat ca un turc toata sarcina..imi venea sa o strang de gat cand o vedeam,si a facut o fetita supersimpatica ,frumoasa si inteligenta(la 34 de ani)...dar tot recomand imputinarea tigarilor cat mai spre ....0.Fac pe lupu moralist,dar eu pana nu mi-a fost rau cu inima n-am reusit sa le elimin complet din viata mea(duceam relaxata 1 pachet pe zi).Acum nu ma mai intereseaza,nu le vad,nu le recunosc,...e atat de bine fara ele.
Despre concedii nu va pot spune nik...dar nik...sper sa o duc mult si bine la treaba pana spre 9 luni,apoi sa fie bebe bine si eu sanatoasa sa revin cat mai curand in bussines.Va intra cel mai probabil sotul in concediu de paternitate.Sunt o norocoasa caci am posibilitatea sa-mi fac propriul program!
ANNITA,daca ,cu pustiul ai vorbit despre venirea celui mic acasa,cu prietenii ai initiat vreo discutie despre ”tratamentul”egal al copiilor la primele vizite de dupa nastere?Eu intentionez sa fac o ”sedinta” si sa-i rog pe prietenii nostri sa incerce sa aiba o atitudine cat de cat asemanatoare fata de ambii copii(adik sa nu vina cu cadouri doar la cel mic,sunt dispusa sa ”suport”eu diferenta pt Ioana,si sa nu se extazieze prea tare de cel mic in prezenta fetei...n-as vrea sa se simta frustrata sau exclusa,sau minimalizata...este totusi un copil chiar daca are 9 ani).Recomand tuturor acest lucru, indiferent de varsta copilului pe care-l aveti deja acasa.

Virginia 16+,mami de Ioana(22.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

BUna seara!
Stefulici eu maine fac 12 saptamani de sarcina si am programata seara eco si marti dimineata testul de sange.
Am niste emotii...tremur ca varga numai cat ma gandesc.
Cat despre tratat la fel ambii copii asa am facut si noi cu cei doi baieti ai fratelui meu...am adus cadouri si pentru nou-nascut si pentru nepotelul mai mare si le-am aratat aceeasi afectiune. Echilibrul psihologic al copiilor este fragil si trebuie acordata o atentie sporita.


Elena 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

elly,
virginia, asta da bucurie ce mi-ai fct pe 25, cand mi-au implinit copiii 1 an si o luna. ma bucur enorm. vei avea un Craciun bine-meritat. gandurile mele bune sunt cu tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Elly, m-ai intrebat cum mai sunt...ai citit ceva in "glasul" meu? Trec printr-un moment foarte neplacut, incercam s-o intarcam pe piti si e foaaarte greu. Stiu ca nu e primul bebe intarcat, dar e primul...de-al meu, si in plus ea a avut mereu o relatie foarte foarte speciala cu "titilica".. Plange de ti se rupe sufletul, nu mai vrea nici sa se joace, adoarme plangand si suspina cate o jumatate de ora in somn, nici nu mai rade, ea care e mereu cu gura la urechi..si eu plang langa ea, draga de ea, caci imi dau seama cat trebuie sa fie de crud pt ea, ca se simte cumva pedepsita si nu intelege de ce. Asta este, stiu ca va trece, dar e asa de greu...
In rest cu bebe 2 e bine, greturi mult mai rare si burtica..mult mai mare, asteptam Eco de marti!

Puuuup!

Cori, mami de Bubulina-aproape 1 anisor si acum bebe 2... 10+ (?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Buna dimineata! Va cam invidiez pe cele care nu mergeti la servici pentru ca acum dormiti, dar pe de alta parte stiu ca o faceti pentru ca aveti problemute...
Eu in week-end nu am apucat sa scriu pentru ca, ca intotdeauna a fost agitatie. Sambata am fost cu Bianca la o ziua unei colege de gradinita, apoi am avut musafiri, iar duminica am dus-o pentru prima data la patinaj iar dupa amiaza am fost noi in vizita. Intre am mai fost la cumparaturi si uite asa nu stiu cum trec zilele libere atat de repede.
Am vazut ca ati vorbit de tigari. Eu fumez din liceu. M-am lasat cand am aflat ca-s gravida cu Bia iar dupa ce am terminat cu alaptatul, la nici doua saptamani, m-am apucat(o mare greseala). Acum din nou m-am lasat cand am aflat ca-s gravida dar nu stiu daca pentru totdeauna. Asa ca felicitari celor care s-au lasat si Deea suntem alaturi de tine daca te putem ajuta...
Gabriela, bine ai venit!
Andreea, cum te mai simti? Eu cred ca inhalatiile cu musetel nu au ce rau sa-i faca lui bebe.
Elly, inseamna ca ai un super servici...5 ore si parga si Virgina spunea ca-si face programul cum vrea ea, nu? Sunteti niste norocoase...
Va pup si va urez o zi buna!

pozeBianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Buna dimineata,

Multumesc pentru sustinere, sper sa renunt definitiv cat mai curand. Ma simt oaia neagra a familiei si totusi imi dati multa incredere ca si eu pot reusi cand vad cate sunteti care v-ati lasat de nenorocitele astea de tigari. Aseara mi-a fost recomandata o carte care cica ar face minuni in lasatul tutungitului. Se numeste "In sfarsit nefumator" scrisa de Allen Carr. Am gasit-o acum pe net si am citit 2-3 pagini cat sa-mi fac o idee si mi se pare si mie ca este altceva. O sa mi-o printez la serviciu si o sa-mi pun toata ambitia sa reusesc si eu sa renunt definitiv.

Va urez o zi mai calduroasa si o saptamana numai cu vesti bune

Sa fim sanatoase, cu bebei sanatosi!
Deea 11+ cu miez dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Buna dimineataaaa!
Puiul meu s-a facut un shmecheras. Cum nu-i convine ceva, cum tzop imi trage cate un bombeu Azi-noapte cine se ducea la pipi ca nu-i placea printului ca-i inghesuit?! Si nici macar nu am facut mult, dar deh...daca lui nu-i convenea m-am dus, ce sa fac?!

Cori si pupicei si pt printesa...sa-i treaca supararea ca nu-i mai da mami laptic. Din experienta nu stiu, dar am vazut la o prietena ce inseamna intarcarea. E foarte foarte greu. Si pentru pui si pt mamica. E o treapta de maturizare in viata puiului, care invata pt prima data ce inseamna sa renunti in viata la ceva ce-ti place. Nu stiu ce sfat sa-ti dau, dar cred ca doar cu multa rabdare veti reusi. Pana la urma va uita ...dar pana atunci...uffff!

Deea eu n-am fumat niciodata. Si nici sotul meu. Dar nu sar cu critici. Eu cred ca fiecare om este constient de propriile fapte si si le asuma. Fiecare avem dreptul de a trai cum consideram noi. Si, sa suportam consecintele propriilor fapte. E tare frumoasa libertatea de a alege, dar uneori uitam ca vine si cu responsabilitatea consecintelor.
Ma bucur ca incerci si ai vointa asta de a renunta sa fumezi. E de admirat. Si sper din suflet sa si reusesti.

Adypooooooooooooop!





Elly 17+ cu Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata!
Mmamita, dar cum de o intarci brusc, n-ar fi mai lina intarcarea treptata? Sa ii dai din ce in ce mai putin pana cand n-o sa mai simta ea nevoia. Mi se pare foarte cruda dezlipirea asta, atat pentru tine, cat si pentru ea.
Virginia, nu ma lansez inca in discutii laborioase despre bb, pentru ca abia miercuri merg la Iasi, pentru morfofetala, inca nu ma ambalez. Sa vina trimestrul al doilea, sa ma simt mai bine si apoi o sa discutam mai specific. Cu M. am incercat sa fiu delicata; data trecuta, cand am pierdut sarcina, i-am spus ca mi s-a parut ca am bb in burta, pentru ca m-am ingrasat, tocmai din teama de a nu suferi. E un copil tare sensibil si matur. Cu prietenii voi discuta cel mai probabil inainte de a naste, cu cateva zile, ca sa nu uite. Neaparat cand vin la noi sa ii acorde atentie prima data celui mare, si abia apoi, dupa ce interesul lui se va fi pierdut, sa-l smotoceasca pe bb. Cat despre cadouri, lui ii e de ajuns un kinder sau o mandarina, care cu siguranta vor veni.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

ASTAZI FACEM SI NOI 11 SAPTAMANI:p!!!
RACEALA A CAM TRECUT!MULTUMESC TUTUROR PENTRU SFATURI!!!
VROIAM SA INTREB DACA CINEVA A LUAT AREFAM 100 MG,SI IN TRIMESTRUL 2 DE SARCINA?PE PROSPECT ZICE K NU AR FI PREA INDICAT DAR MIE DR MI L-A PRESCRIS ABIA SAPTAMANA TRECUTA SI NU STIU CE SA FAC,URMATORUL CONTROL E PE 16 DECEMBRIE!!!

andreea 10+

Mergi la inceput