Pufii isi pregatesc ghetutele (51)

Pufii isi pregatesc ghetutele (51) | Autor: pufuleti2010

Link direct la acest mesaj




SALUTARE!
SUNTEM UN GRUP UNIT DE MAMICI DESTEPTE, FRUMOASE, DOCUMENTATE SI PUTERNICE!
si
avem cei mai frumosi pufuleti de
decembrie - IANUARIE - FEBRUARIE - martie
2009-2010




Experienta de neuitat a sarcinii , am parcurs-o in Odiseea de 144 de capitole,
ne-am inceput primul an din viata cu alte 232 de capitole si urmeaza.....
1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11; 12; 13; 14; 15; 16; 17; 18;19; 20;
21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 29; 30 ;31; 32; 33; 34; 35; 36;
37; 38; 39; 40; 41; 42; 43;44; 45;
46; 47; 48; 49;
50;

Rugaciunea parintilor pentru copii:
Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat in fata lui suflare de viata si, binecuvantandu-l, ai zis:cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileii, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi harul Tau si sa Te milostivesti asupra copiilor mei, pe care ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor tai ca totdeauna sa le fie calauze si povatuitori spre toate faptele cele bune, ca de-a pururea sa Te poata lauda si preamari in veci. Amin.

--------------------------------------------------------------------------------------------
MAMICI DE PUFULETI DIN NOU :
Beatrice1982 - DPN 24.11.2011
- cezariana 14.11.

--------------------------------------------------------------------------------------------

ANIVERSARI:
Ianuarie
01.01 - Luca de Decenuela
- bani,cheie de masina,telefon
01.01 - Lara de Loredana71
01.01 - David de Nyny
- ochelari de soare,cheie de masina,acatistul Maicii Domnului
04.01 - Alexandru Lucian de Roco1617
05.01 - Alexander Gabriel de MP
05.01 - Tomaca
07.01 - Arthur de Danyelana
08.01 - Dragos-Andrei de Ale1212xa
09.01 - Maia Teodora de Sagetutza
12.01 - Petra Anastasia de Danasor
14.01 - Ivan Matei de Beatrice1982
18.01 - Miruna Elena de Dastefa
19.01 - Daria Ioana de Ayanna_xem
19.01 - Stefan de Ana_g
19.01 - Madalina de Satulica
20.01 - Teodor (BbTeo) de Plateea
- stetoscop,cheie de la masina si casa,mouse
20.01 - Andreea Maria de Happyella
21.01 - Iustin de Elena_Iulia
21.01 - Caius de Ruxita
- pensula,surubelnita,seringa
21.01 - Tudor de Alexia28
23.01 - Yannis Andrei de Al3csa
25.01 - Yannis de Alexutzzza
- stetoscop,cheie de masina,carte
25.01 - Alexandra de Lia2009
26.01 – Ariana de Simplicity
26.01 - Tudor Ioan de Tomaca
- telefon,bani,masinuta
26.01 - Amaris Stefania de Gratiana77
27.01 - Mara Ioana de Miremia
- pastile, card, cheie auto
28.01 - Maria Isabela de Elefantica
- masinuta rosie,inel cu piatra,verigheta
29.01 - Maia Ilinca de Haircut
- iconita,pix,cheie de masina
30.01 - Arwen92

Februarie
01.02 - Daniel de Blue_flower
01.02 - Adrian Theodor de baly
02.02 - Alexandra Elena de Cris.Mario
02.02 - David-Gabriel de Alicredo
02.02 - Raul Alexandru de Bubu_bu
- minge,pix,seringa
03.02 - Dionisios-Ionas de Vi4i
04.02 - Marcu de satulica
06.02 - Lucas Gabriel de Oani_2002
06.02 - Maria Dalia de adina_bulina
07.02 - Ioana-Cristina de mandruta
08.02 - rox_y
09.02 - Arya-Miruna de Annaiss
10.02 - Sebastian Mihai de Evyme
10.02 - Daniel Alexandru de Onitza
15.02 - decenuela
16.02 - Mara de Yasmine
16.02 - Plateea
18.02 - Andrei Casian, pufulete de Rlc_sandor
18.02 - Sonia Andreea de Rlc_sandor
21.02 - David de Lalitica
22.02 - Iris-Alexia de sorina_bz
- parfum,stetoscop+lantisor aur,euro
24.02 - Alexandru Ioan de Livia1980
29.02 - Nyny

Martie
01.03 - Iuria Natalia de Lorex
03.03 - Lorena de carmita_baby
04.03 - Gratiana77
07.03 - Mara Andreea de rebiana27
07.03 - Darius Mihai de arwen92
08.03 - Mara de Nyny
- bani,foarfeca,farduri
12.03 - Irrinaa
13.03 - Danasor
18.03 - alicredo

Aprilie
24.04 - Simplicity
25.04 - bAly
30.04 - Iulenca

Mai
09.05 - elena_iulia
30.05 - Diana-Teodora de sorina_bz

Iunie
01.06 - onitza
16.06 - satulica

Iulie
11.07 - sorina_bz
12.07 - lillyka
20.07 - sagetutza
23.07 - danyelana
30.07 - Radu Andrei de MP

August
08.08 - Mamidepuiuti
08.08 – Mariuca de Iulenca
14.08 - Bubu_bu
16.08 - Mario Andrei de Cris.M
28.08 - Loredana71

Septembrie
01.09 - Happyella
04.09 - Cris_mario
17.09 - Al3csa
26.09 - Lorex
30.09 - Viviana de Irrinaa

Octombrie
08.10 - Carmita
11.10 – Evyme
25.10 - Ruxita

Noiembrie
02.11 - Dastefa
05.11 - Alexutzzza
09.11 - Andre_lina
12.11 - Beatrice1982
15.11 - Elefantica
16.11 - Larisel
16.11 - Vi4i
16.11 - Daria de dastefa
20.11 - miremia
23.11 - blue flower
28.11 - Paul de onitza

Decembrie
01.12 - Tudor Andrei de Andre_lina
09.12 - Micki_mica
09.12 - Katya Natalia de larisel
- polonic,pensula,calculator
09.12 - Sofia Alena de larisel
- seringa,cheie de masina,parfum
12.12 - ale1212xa
14.12 - Luca Alexandru de lillyka
16.12 - Kiti de Micky_mica
22.12 - Vlad de Irrinaa
23.12 - dandanaG
26.12 - adina_bulina
27.12 - Mandruta
27.12 - Dragos Andrei de DandanaG
31.12 - Diana de Rox_y



TEHNICE
Cum se deschide capitol nou
1. Te loghezi cu userul comun pufuleti2010. Parola o primesti la cerere pe PM.
2. Mergi la "Clubul scutecelor (1-4 ani)", intri pe subiectul nostru, la prima pagina si dai "Editeaza subiect".
3. Copiezi toata listuta si mergi inapoi la "Clubul scutecelor (1-4 ani)", unde dai "Subiect nou".
4. Dai Paste la listuta copiata si faci urmatoarele modificari:
- scrii la subiect "Pufuleti de Ianuarie - Februarie 2010 (nr.capitolului)"
- treci capitolul trecut in lista capitolelor de la inceputul listutei astfel: copiezi link-ul capitolului trecut, mergi la cel nou deschis, la "Mod format" pui pe "Interactiv", mergi la butonul "Intrudu Hyperlink", apare o alta casuta, pui nr capitolului, dai ok si apoi link-ul capitolului trecut si iarasi ok.
Si gata!!! Capitolul nou este facut... Aaaa, si te duci pe ultima pagina a capitolului vechi sa anunti ca s-a deschis capitol nou... Aceeasi formula de mai sus.
Recomandare: inainte de a crea capitolul nou sau de a face modificari in lista initiala, nu uita sa vizualizezi modificarile facute ca sa te asiguri ca nu s-a stricat ceva sau ca lucrurile arata asa cum ti le doresti. Daca nu este bine, reseteaza si incearca din nou.
Bafta! Instructiunile sunt mult mai complicate decat este de fapt sa schimbi capitolul.

Cum se actualizeaza lista
Te loghezi cu userul comun, te duci la primul mesaj din capitol, ii dai "editeaza subiect" si in interiorul mesajului se adauga la aniversari pufuletii si mamicile noi.

Cum sa ascunzi un link
[url ="aici scrieti linkul" ]aici scrieti denumirea dorita [/url ]
Atunci cand veti scrie formula, scoateti acele blank-uri dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.

Cum sa pui poze la semnatura

Mai intai trebuie sa intri pe un site unde trebuie sa incarci pozele (exemplu: photoshop, webshots, flickr, picassa etc.). Acolo iti faci un cont si urmezi instructiunile dupa care incarci pozele. Apoi te duci pe dc la profil personal-editeaza profil-optiuni-semnatura si acolo la sfarsit sau unde vrei tu scrii urmatoarea "formula magica": [ url = "..." ]poze[ /url ]. Scoti toate spatiile, in loc de ... scrii linkul cu poze sau dai copy paste cu adresa lui, iar in loc de cuvantul "poze" scrii ce vrei tu sa apara, plus ca poti sa-l boldesti, sa-i dai alta culoare, marime etc. Apoi da-i o vizualizare ca sa verifici cum ti-a iesit. La final trimiti datele si gata.


LINK-URI UTILE:


www.babycentre.co.uk/baby/development/" target="_blank">Dezvoltare saptamana de saptamana si repere de crestere
www.babycentre.co.uk/baby/development/letsplay/" target="_blank">Cum sa ne jucam cu bebelusii
www.drepturile-gravidelor.ro/" target="_blank">Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici
Muzica pt calmat BB: www.youtube.com/watch?v=jzoZnivlLhw&feature=related" target="_blank">I, www.youtube.com/watch?v=sML60YBpF-I&feature=PlayList&p=DAB70AB212AFB318&index=1&playnext=2&playnext_from=PL" target="_blank">II, www.youtube.com/watch?videos=5KiVQ2nVb9s&v=2n0qh-Pu8To&playnext=20&playnext_from=TL" target="_blank">III
www.youtube.com/watch?v=pNqrkGnkUWc&feature=related" target="_blank">Gimnastica pt mamici
www.desprecopii.com/info.asp?id=813" target="_blank">7 medicamente interzise bebelushului
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor
www.kellymom.com/bf/pumping/milkstorage.html" target="_blank">Cum pastram laptele matern
Incercand sa-mi inteleg copilul
www.mamadearest.ca/fr/info/articles_dr_newman.htm" target="_blank">Info utile in lb franceza
www.romedic.ro/aprecierea-cresterii-la-copil-0C437" target="_blank">Aprecierea cresterii la copilwww.desprecopii.com/info.asp?id=86" target="_blank">
Primul an din viata bebelushului
Dezvoltarea gandirii


______________________________________________________________________

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Sa fie un capitol numai cu vesti bune, cu mamici foarte rabdatoare si pufi sanatosi si fericiti!

Va pup si sa aveti un weekend relaxant!

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Mire multumim de capitol nou!

Ana offf te cred si te inteleg cum esti. Si noi cand am tinut copilul non stop acasa ca a fost bolnavior si nu a mers la gradi acu vro 3 saptamani (acasa insemnand doar in casa ca nu avea voie afara) am zis ca ne luam campii si am sfarsit prin a suna-o pe mama pe la 19:00 sa vina si sa stea cu el si noi am plecat ca din pusca...nu mai puteam de nervi amandoi, nu aveam scop, am plecat...doar sa plecam...stiu ca suna urat din partea unor parinti dar...sunt si situatii din astea. You are not alone!!! Infometeaza-l! stiu ca e greu, stiu ca iti va pune parul pe bigudiuri dar asta e o solutie..... Alta e sa astepti pana la gradinita, acolo nu va avea incotro.

Nyny sanatate! Eu am mai spus odata pe forum ca Nurofenul, Novocalminul si Paracetamolul (sau alte anti-termice pe baza de Paracetamol de la siropuri la supozitoare) sunt din 3 grupe farmaceutice diferite si nu e vreo problema sa ii dai si 5 ml de nurofen si un supozitor cu Novocalmin si inca 5 ml de Paracetamol odata. Sau in caz de forta majora si nesiguranta (gen bagi un supozitor cu Paracetamol, faca kk, nu stii cat a apucat sa ia din paracetamol, repeti doza ca deh arde copilu) poti repeta doza. Toata ideea e per 24 de ore sa nu se depaseasca cantitatea max admisa per kg corp mentionata in prospect.

Ruxita no comment.... nu ma bag...sunt fumatoare si stiu ca nici morala nici pedeapsa nici interzicerea nu ajuta cu nimic...dimpotriva....adancesc nervii si deci nevoia de o tigara la o barfa unde se descarca cu ce crize i-a facut mama acasa...sau intaresc convingerea ca face ceva interzis si cu atat mai mult va tine sa fumeze daca o face din teribilismul si spiritul rebel al varstei. Totusi, ca un parinte responsabil trebuie sa iei atitudine....nu ai cum sa stai cu mana in san, ceva trebuie sa faci... Sincer, nu stiu cum as reactiona....Cred ca as lua-o la o tigara...si as pune-o sa fumeze una dupa alta pana i se face rau sa i se ia de tigari forever...nu stiu, since nu am idee.....

Larisel felicitari pentru alegere! si eu dau tarcoale jucariilor, tablitelor si figurinelor magnetice de o vreme (virtual numai). Frumos cadou ati ales pentru Craciun! Eu azi nu am fost la sedinta ca nu a avut cine sa stea cu Yannis. Tati de Yannis e in Grecia si parintii mei au plecat o zi la munte sa isi spele si ei creierii de pampersi si crizele de dementa senila ale bunicii pe care le suporta da mai mult de un an de zile. A venit matusa mea sa stea cu bunica ptr 3-4 zile. Abia astept sa aud ce au ales parintii...

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza fetili...va rog la cafelutza...

am aj cu bine ieri...dupa 7-8 ore...aglomerat etc...
intamplare hazlie la benzinarie. iesim...deschid masina...JM nu se deschide...ce-ai fc? si trae de usa , trage ...nik....ma uit maibine..NU EMASINA NOASTRA....se duce la urmatoare..la fel...trage....nik....HEI ...CE NAIBA....ABA NR 3 ERA A NOASTRA...CUM naiba s-a nimerit 3 masini...aceiasi marca si culoare....una dupa alta=))))

in alta ordine de idei a avut timp sa se mai imprieteneasca cu fi-su...atatea ore...jiji cumintel...desi...vrea sa stea legat in scaun din ce in ce mai putin :(

alexa....hm..crede-ma ca si eu ajunsesem sa ma bucur la fiecare lingurita de mancare ( si acu fac la fel)

ana...incercati sa nu mancati de fata cu el...porcarii/..iar pe el...lasa-l sa i se faca foame......fara kk dintre mese...si fa-i ceva ce-i placea...

rixita...imi pare tare rau...nici nu sotu ce sa zic....au cam zis fetele...e varsta...eu am fm intr-a 13( ca asa se fc lic 5 ani)...asta pt ca eram o rebela...si toti din jurul meu fumau....si evident nimeni nu ma credea ca fumez....si am rugat o prietena sa ma invete sa nu ma fac de ras....si....mi-a fost atat de rau...incat mi-a trecut repede....asa ca...a trebuit grupul sa ma accepte si fara acest viciu....

insa...am fost( si sunt) genul care daca are ceva de facut...face..deci niciun argument nu ma opreste. asa ca....nu stiu cum e ela...insa...orice interdictie de-a ta...s-ar putea sa fie par la ceas...

ce-ar fi sa tragi aer in piept...sa fii consienta ca o sa mai fumeze...si sa incepi altfel fata de cum s-ar astept ea( adik asa cum ai actionat acum) s-o atingi in pct sensibile...
am uitat cine a povestit....ca mama fumatoare..le-azis ca renunta ea pt copii...ca nu are bani pt toti viciatii din familie...poate asa tre sa faci si tu.... o cafea...un pachet de tigari...zi-i sa seserveasca...asa sa stati ca fetele la barfa...zi-i ca decat sa se fereasca....mai bine sa fumeze de fata cu tine...( o sa-i fie rusine)...dar insista...da-i pachetul de tigari...zi-i si tu ca desi e greu financiar....o sa pui un ban deoparte...pt dentist, dr, si na pt ea sa aiba de tigari...etc....nu stiu zic si eu...

la mine certurile si toate amenintarile n-ar fct vreodata..dar o chestie din asta de batut obrazul...de-a ma facesa ma simt prost..m-ar termina....

va pup....cineva cere insistent ATI...

WE PLACUT




Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

ana nu-ti spun sa faci si tu ca mine ,si cum zicea si Alexuzza ,dar la noi functioneaza infometarea.Poate suna cam aiurea dar asta e
intr-o seara nu voia neam sa manance ceva normal asa ca am strans linistita masa ,am luat-o cu vorba ne-am mai jucat apoi ne-am culcat
pe la 3 dimineata tipa Pa-PA,PA-PAAAA.I-am mai dat apa,am mai leganat-o un pic si a adormit la loc.Dimineata a infulecat ca un lup ce cu o seara inainte refuzase cu maxima incapatanare
acum ce-i drept Miru si are vreo 13 kg deci faptul ca nu mananca o zi nu ma baga in boala

ruxita noi suntem, nefumatori dar Titi e un antifumator convins spre agresiv as putea zice.Nu stiu ce s-ar intampla sa se apuce fetele de fumat.Ideea e ca la noi in casa nu se fumeaza si nici prietenii nostri nu fumeaza,nici parintii nostri( au fumat ai mei dar s-au lasat de vreo 4 ani).Singura care fumeaza e cumnata dar chiar si afara cand suntem merge un pic deoparte cand fumeaza.Si Titi in mod deosebit nu scapa nici o ocazie sa ii explice Dariei ,la nivelul ei ,cat de mult rau poate face fumatul
dar nu stiu daca nu va fi totusi tentata
sper sa gasesti calea de a o face sa renunte si sa invatam si noi de la tine,pt maio tarziu daca va fi nevoie

vreau si eu sa o vad pe Bea cu puii ei.Unde?

ca tot vorbeam de antitermice-Daria e cu rosu in gat si mergem pe tratament homeopat.L-am mai aplicat si alta data tratamentul doar ca pt febra nu aveam curaj si bagam antitermicele obisnuite.Acum am mers si pt febra pe antitermic homeopat si vad ca a fct

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

rixita...imi pare tare rau...nici nu sotu ce sa zic....au cam zis fetele...e varsta...eu am fm intr-a 13( ca asa se fc lic 5 ani)...asta pt ca eram o rebela...si toti din jurul meu fumau....si evident nimeni nu ma credea ca fumez....si am rugat o prietena sa ma invete sa nu ma fac de ras....si....mi-a fost atat de rau...incat mi-a trecut repede....asa ca...a trebuit grupul sa ma accepte si fara acest viciu....

insa...am fost( si sunt) genul care daca are ceva de facut...face..deci niciun argument nu ma opreste. asa ca....nu stiu cum e ela...insa...orice interdictie de-a ta...s-ar putea sa fie par la ceas...

ce-ar fi sa tragi aer in piept...sa fii consienta ca o sa mai fumeze...si sa incepi altfel fata de cum s-ar astept ea( adik asa cum ai actionat acum) s-o atingi in pct sensibile...
am uitat cine a povestit....ca mama fumatoare..le-azis ca renunta ea pt copii...ca nu are bani pt toti viciatii din familie...poate asa tre sa faci si tu.... o cafea...un pachet de tigari...zi-i sa seserveasca...asa sa stati ca fetele la barfa...zi-i ca decat sa se fereasca....mai bine sa fumeze de fata cu tine...( o sa-i fie rusine)...dar insista...da-i pachetul de tigari...zi-i si tu ca desi e greu financiar....o sa pui un ban deoparte...pt dentist, dr, si na pt ea sa aiba de tigari...etc....nu stiu zic si eu...

la mine certurile si toate amenintarile n-ar fct vreodata..dar o chestie din asta de batut obrazul...de-a ma facesa ma simt prost..m-ar termina....

va pup....cineva cere insistent ATI...

WE PLACUT




Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...



nu-i pot cere sa fumeze de fatza cu mine ca ne umplem de jena amandoua... mie mi-e jena sa fumez in fatza ei (sau a oricarui alt copil) si ei i-ar fi jena sa fumeze de fatza cu noi... i-am explicat ca nu-i va luat mult timp sa devina o fumatoare permanenta si chiar cred ca cu ceva restrictii impuse i-ar fi si greu sa faca asta... in privinta ocazionalelor mai ales sotzul s-a pronuntat foarte relaxat (n-ai decat s-o faci dar fa-o cu cap sa nu te vada profesorii sau alti colegi care te pot turna)... si da, incerc sa-i fiu mai apropiata... sa fiu mai atenta fatza de nevoile ei si ceva mai blanda...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

Ruxita tot pt faza cu tigarile,o parere
e o chestie la care m-am gandit uneori ca mi-ar place sa o incerc cu fetele cand vor fi mari( cam de prin a 9 a zic eu).Si e o chestie care a fost aplicata intr-o famili pe care o cunosc si a fct perfect
deci-o familie cu 3 fete,parintii profi universitari care luau banii pe concediu la inceputul verii si apoi pana prin octombrie-pauza.Si le imparteau de la inceput fetelor banii pt vara.Acasa aveau asigurata mancarea dar pt orice cheltuiala personala-de la banii de autobuz pana la excursii-trebuiau sa se incadreze in suma alocata.Eu mergeam pe atunci cu cea mica mult pe munte si vreau sa va zic ca feta asta statea aproape toata vara prin excursii( bine cu economii ,cu cortul cu conserva in ruxac) dar niciodata nu a avut probleme din partea parintilor sa plece undeva.Aveau incredere in ea si atata timp cat se incadra in suma alocata era ok.
nu stiu ma gandesc daca ai incerca ceva de genul asta cu ela,macar o perioada sa vezio ce iese.ii spui vrei tigari?bine-te costa cam atat pe luna dfar iti ei blugi mai ieftini sau nu te mai duci la ziua lui X ca nu mai ai bani de cadou


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

dasfeta, ce antitermice homeopate folosesti? unde se pot gasi? (daca sunt granule si cu o anumita dilutie sau comprimate pe care le poti gasi in orice farmacie?) stiam ca belladona e pt febra, dar cu o simptomatologie aparte, adica debut brusc febra mare de ex. sau tuse gat rosu si altele... eu nu m-as risca sa-i dau ceva de capul meu...

v-am zis de prietena mea care are un medic homeopat pe care il poate contacta oricand telefonic si la un episod de boala il poate suna si din ora in ora ca sa-l tina la curent cu evolutia si sa ajusteze medicatia... apoi se duce la el la cabinet si ii da banii... de unde pot gasi si eu un astfel de medic?

In privinta fumatului... categoric nu-i voi spune ca e ok sa fumeze in nu stiu ce conditii!!! in nicio conditie nu e ok sa fumeze... nu cat sta sub un acoperis cu noi!

da, Bea, cum stai cu lapticul???

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

ana, ma dau si eu cu parerea... de tzipat la copil, detaseaza-te tu cumva si pregateste-te psihic pt un "razboi de guerrilla" al nervilor... ceva de genul el apasa pe buton si tu ii spui calm "Nu se poate" si el apasa din nou si tu ii spui acelasi lucru pana cedeaza el nervos si nu tu! eu mai aplic chestia asta uneori si functioneaza dar tre sa stai bine cu pisicul, adica nu ridici tonul, nu te enervezi, nu cedezi, nu-i arati suparare, faci doar dresura de purici in mod repetat si insistent pana intelege! (sau nu dar o luati de la capat cu forte proaspete alta data)...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

eu sunt putin cam varza....am fost la cumparaturi....apoi am bagat duracell.....sa fac mancare care sa fie gata inainte de a adormi cupilul....

apoi...ne-am culcat cu totii....jiji nu..s-a foit intre usi strigand mamiiiii....tatiiii....si tot asa..de m-a luat nervu...
l-am adormit in brate cu chiu cu vai la 3 juma...

acu sa continui mancarea pt seara...o lasanea si o placinta

dastefa....ce zici tu acolo...functioneaza numai cu o anumita educatie...in care copilul invata de mic valoarea banului....etc etc...eu care am fost matura de mik...cred ca ma incadram la categoria....atata avem...cum ii tii asa ii ai...
....dar ar fi frumu asa...

ruxita...cred ca eu m-am exprimat gresit...nu ziceam pe bune sa o inviti la fumat alaturi de tine...

spuneam doar sa reactionezi invers decat se asteapta ea...

eu am castigat f mult in viata procedand asa...mi-ai fc rau...eu iti fac un bine...mi-ai dat o palma...ti-am intins si celalat obraz...ai urlat la mine...etc etc....cine e om, educat se simte de tot kk...si nu te va dezamagi a doua oara...pt ca..zice ca nu meriti asta.

e la o varsta critica...crezi ca daca-i interzici verbal, financiar...etc.etc.. nu va gasi o metoda de aface rost de tigari, alcool sau mai stiu eu ce? numai asa de ciuda sa demonstreze ca daca are chef tot face...sunt ambitiile varstei( ma gandesc la cum am fost eu)
cred ca iti trebuie multa tactica cu ea....discutii prietensti...sa=ti musti limba ori de cate ori simti ca i=ai zice cateva...ba chiar i-ai da si una...etc

te rog sa ma scuzi....e atat de usor sa dai sfaturi...sunt sigura ca vei gasi calea cea mai potrivita cu situatia....


cik am venit sa ne relax...sa dormim...nu stiu daca eram inclusa si eu in schema asta
dar...cine naiba m-a rugat sa ma apuc sa muncesc ca o idioata? NIMENI


pasarea pe limba ei piere...asa ca in loc sa ma intorc pe partea cealalta...ma duc sa continui bucatareala

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Pai dece chiara asa...de ce te mananca?
Lasagna cred ca poti sa si comanzi de pe undeva. Ma gandeam sa-ti zic sa te relaxezi maine, dupa care mi-am amintit ca vei fi la volan.



_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput