Scolari de Iulie - August 2004 * 86

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

ema- pai si ce e rau in asta? mi se pare mult mai realistic decit toate fictiunile ( cel putin nu stiu daca voi aveti horrid henry , ben10 ) .
Am noroc ca al meu s-a indragostit de michael murporgo( multe povesti cu animale si copii in timpul razboiului ), roald dahl si aventurile povestite de enid blyton. Daca le gasiti traduse vi recomand luati o carte si citit-o voi prima data, sa prinda gustul, ca si asta e o problema daca sunt lungi. Noi la inceput i-am citit si lasat povestea la un punct de suspans... lasat cartea linga pat si dimineta se apuca sa mai citeasca si el singur.
Din pacate Jules Verne aici nu e asa de popular ptr virsta lui... dar ma straduiesc sa le gasesc in engleza .Kim - care din titluri recomanzi ca e mai acaparant, asa de inceput ?


Se vede ca e vineri..nici eu n-am chef de nimic...si cu toate astea nu am pe nimeni sa-mi faca curatenie, asa ca inapoi la munca de jos.














Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Teme de we nu avem dar ii dau eu ..In rest in fiecare zi ..3 randuri din ce gasim facut in clAsa plus dictare.


io am reusit sa iau ultimul Xbox Kinet online..cu 500 ron mai ieftin! Azi a fost pentru prima data Black Friday si-n Ro!..asa ca asta este cadoul de Craciun..

edit la J Verne te referi ?? daca vrei in ro iti recomand o clectie super tare care a aparut in Ro...noi citim acum Divina Comedie dar la nivel de copil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

Nici R nu are teme pe weekend. Si in general au f putine teme. In timpul saptamanii lucram f putin/deloc ca nu vreau sa-l stresez plus ca ajunge destul de tarziu de la after (sta acolo intre 14.30-17.30-18). Acolo isi face temele si le mai da dictari plus alte exercitii la germana. In weekend ii mai dau eu dictari (cat mai pot ca eu germana nu stiu iar ritmul in care apar cuvinte noi este ametitor). Per ansamblu scoala asta germana e mai grea pentru mine decat pentru el...Si si el functioneaza exclusiv in viteza 1 in toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Kim- J Verne in engleza..( (am colectia veche acasa). vrei sa ma apuce bitu traducind? si asa m-am apucat sa-i spun amintiri din copilarie de Creanga si ... daca nu foloseste 'limba' lui nu are acelasi efect - dar tot ii plac copilului.
Cu romana am lasat-o balta, nu vrea sa ii citesc, am atitea carti - cred ca le donez aici la bibioteca [bang.,Il las cu ce prinde , cit prinde. Mai important e ca a inceput franceza si ii arat ca daca pina acum invata romana ii era mult mai usor. Dar citeodata mai trebuie lasati sa se lovesca putin cu capul de sus, ca altfel nu pricep.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Supertare Noi suntem la competitie cu Sibiul...

Are asa: juma de pagina de caiet normal de romana cu randuri de scris (um, mu, am, au, mama, Am, ma) o pagina de caiet special la romana, de buchisit o pagina la abecedar, o pagina din caietul special la matematica, o fisa la matematica. Astea pentru luni.
Mai are pentru marti de invatat o poezie de cosbuc si de decupat pentru cunoasterea mediului de pe o foaie niste animale si facut nu-stiu-ce alta fisa cu ele. Si are de invatat un cantec pentru serbarea de 1 dec (miecuri) pe care l-a dat doamna joi...dar n-am habar ce muzica e...:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

stati sa lamuresc si eu ceva.
temele astea de week end.. asa le zice doamna?
sau e tema de joi ptr luni. ca noi de exemplu vineri n-avem nici citire nici scriere nici matematica ci doar materiile mai light: cunoasterea mediului, religia, lectura, educatia pentru sanatate.
deci temele de joi la materiile astea sunt pentru luni (Patrick tot joia le face)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

De joi pentru luni dar stie ca e weekendul
Noi nu apucam sa le facem joi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Hello!

Cum sa nu aveti teme pe weekend Matei are 6 fise (romana) de completat in we prelungit plus 35 de pagini la mate de terminat in caietul special. Ei au lucrat constant in caiet, dar cate un sfert/jumatate de pagina si daca tot stau 3 zile acasa, cum ar fi sa termine tot??

Asta e tema si pentru parinti (probabil invatatoarea crede ca si noi stam acasa...), pentru ca trebuie sa ii citesc enunturile...nici Matei nu citeste inca.
Plus ca ni s-a recomandat sa le mai dam dictari acasa...

Ce spuneti ca nu au nici o nota in carnet? Poate ramane corigent

Cristal, Ioana, fetele voastre sunt on top

Azi e Sf.Ecaterina, Matei e la Afterschool dar pe seara o sarbatorim pe iubita lui consacrata :)

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Roberta, no comment ... :( mult spor la treaba la voi
despre calificative, aseara si le a numarat Giulik, avea 13, asa aflai si io ca a mai luat la materii

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Si tu poti fi Mos Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Asaaa, am revenit dupa cum am promis !
Cuscrela, ca ai intrebat, am gatit cam pentru o armata , ca miine cica vine si cumnata-mea cu copchii pe la noi si sa nu fiu in offsaid, supa de curcan pentru Andrei si ciorba de loboda pentru Florin, ciulama de pui, somon la cuptor cu broccoli si piure de cartofi cu snitele de curcan (dalea in forme de dinozauri), iar Florin a facut niste pachetele de primavara, ca am gasit la megaimage foi speciale de orez si ne-am gindit sa facem un experiment culinar, hehee !!
Ca vorbiti de teme de uichend, noi avem vineri doar mate, asa ca romana ramine de joi plus ce le da vinerea, deci dap, avem teme de facut pentru luni ! De obicei de terminam simbata dimi, ca e lumina buna, de cind s-a micsorat ziua, e cam nashpa cu temele dupaamiaza, eu inca insist cu somnul de la prinz, ca ii prinde bine gizmoului ! Si vad ca saptamina asta a dormit in fiece zi, probabil l-a ajuns oboseala !!
Cum Robi atitea teme ?? 6 fise si 35 de pagini de caiet ?? Mi se pare enorm de mult, veeezi Mitzule, la voi vaz ca e floare la ureche !
Lia, sanatate multa, eu ii dau Septilin lui Andrei, 6 luni incepind din septembrie pina in martie, plus cite un oscilo pe saptamina. Am incercat si cura de kiwi a lui Kim, stiu ca e superbuna, da nu reusesc neam sa il fac pe Andrei sa manince in fiece zi fructul asta !? Mai nou am gasit niste catina de la munte facuta cu miere si polen, ma indoiesc insa ca gizmoul va inghiti compozitia asta (sou, o iau eu !!).
In rest toate bune de la noi, eu astept inca un nepot acum la fine de an, cumnatica mea cea mai mica o sa aiba o fetita, hehe, asa ca o sa am ce face prin magazine !
Va pupacesc pe toate si va doresc un uichend cu sanatate si liniste !

Alice si Andrei
"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"
www.youtube.com/watch?v=DybPQjeBQF0" target="_blank">By an ion

Mergi la inceput