experiente mistice - (4)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Exclusive,
pt fetita ta! Copiii poarta in ei adevarul pur....pana reusim noi sa-l 'civilizam'.

Cartile lui Steiner le gasesc si eu destul de 'greoaie'. De multe ori trebuie sa fac pauza la un anumit capitol si sa citesc o carte de-a lui care trateaza alta tema. E si normal, el toate informatiile le-a primit prin clarvedere, deci mult simbolism, simtire. Informatii greu de 'tradus' in limba normala. La un moment dat incep sa 'simt' ce vrea sa spuna si informatia se incorporeaza in 'sistemul' meu.
La fel, el spune despre biblie ca pe vremea cand Žbiblia' sau cartile mistice ale evreilor se scria, acei oameni aveau o alta perceptie a lucrurilor. Cuvintele insemnau simboluri, trairi, chiar clarvedere. El spune ca biblia nu se citeste prin 'cuvinte'. La fel si cartile lui. Cu toate ca el isi da silinta sa se faca inteles.

In rest, eu am incetat de mult sa incerc sa conving sau sa demonstrez ceva. Lumea asta este un conglomerat de indivizi individualisti. Cei care rezoneaza intre ei, se atrag. E o lege a naturii care mi se pare sanatoasa si binevenita. Cei care se resping isi pot trai viata separat la fel cum si-au trait-o intotdeauna. Asta e ceva minunat. Vorba aceea 'caravana trece, cainii latra....': Morala: timp pierdut (timp care se valorifica dupa interes) daca incerci sa alungi cainii....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

hei, v-a fost dor de mine?
odata cu "binecuvantarile" pe care le-am primit pe calea forumului, am hotarat sa nu mai scriu. si de atunci, putin cate putin, s-a instalat o durere de glezna, de in ultima saptamana am umblat schiopatand.
pentru ca nici eu nu mai eram sigura ce sa fac, sa renunt sau nu la idea de a mai scrie,ratacind in decizie, planul fizic a reactionat clar, rapid si agresiv...durerea la picior. am decis indecizia si gandul la a nu mai scrie, am ratacit calea mistica. durerea pe fizic nu a interziat sa apara. asa ca...iata-ma, am decis sa scriu si durerea a disparut aproape in totalitate.
am asteptat , este adevarat, un semn. si a venit. visul.nu visul m-a determinat sa scriu, ci problema de constiinta(asta este o chestiune personala).
visul este prima poarta de comunicare constienta dintre planul fizic administrat de ego , si planul eteric,al universului propiu, cel receptionat prin vis.
si am intalnit acolo un personaj drag pe experiente mistice, capcaunul. zau ca nici o picosecunda nu imi sta pe creier, decat daca accidental citesc ceva de domnia lui. vroiam sa spun ca in vis a avut un accident la mana dreapta. minor, insa a alergat la mine sa imi arate, m-am oferit sa il ajut(e adevarat, nu m-am rugat pentru el acolo; ci cand am ajuns in stare de veghe. domnia lui a disparut. doar mi-a aratat mana si a plecat.se spune ca mana este oglinda sufletului. sper din tot sufletul sa ii fei bine.
cum de altfel doresc toturora.pace, lumina si intelepciune.
exclusive, multumesc pentru cuvintele frumoase. sunt imbalsamari de suflet.
copii sunt ingeri. sunt mult mai aproape de adevar decat rigurozitatea unei minti disciplinate intelectual. viziunea lor este libera sa patrunda orice granita, si sa transceanda limitele lumii fizice pentru a se bucura de autenticitatea unei trairi pline de esenta si frumos.
mish, am luat lectia. sunt si eu om. de fapt eu am declansat totul.am zis candva, plina de vanitate, am sa infrunt toata lumea daca este posibil, si am sa sustin adevarul trait, din experienta mistica. si nu mi-am pus in cap lumea intreaga, ci doar...de la o mana de spirite! a fost o lectie plina de intelepciune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Hei 3x3, bine te-ai intors Eu m-am gandit in ultimele zile la tine...la absenta ta.

Frumos visul tau despre capcaun Adevarul e ca e imposibil sa nu ma faca sa ma gandesc la el de cand mai vin si eu pe aici. Cu toate ca avem pareri contrare si mai spune cate o ghidusenie ramane un capcaun simpatic. La varsta lui, pur ca un copil zburliu.

PS: Acum ca tot am spus cum mi se par cartile lui Steiner, pot sa folosesc aceasta paralela sa iti spun ca nu imi este usor sa iti citesc toate mesajele. Te inteleg, ceea ce spui oglindeste trairile, sentimentele tale, dimensia ta. Tu vorbesti limba spirituala pe care eu nu o cunosc inca. Cu timpul poate voi intelege ....incet, incet.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

3x3,
in primul rand Bine ai revenit!


in al doilea rand nu ar trebui sa te superi in anumite situatii cand esti supusa la provacari si raspunsuri, e normal sa fie si alte puncte de vedere si opinii, intrebarea se pune hei cum pot sa ajung sa comnuic si sa raspund in asa fel incand sa ma fac inteleasa, daca nu m-am facut inteleasa nu e vina persoanei care nu ma inteles inseamna ca nu eu nu am reusit sa trec acea punte si mai am de lucrat la cum sa ajung acolo,
sa fie cu folos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Amonar, , multumesc pentru gandurile de bine.
ma gandesc cu nostalgie la Steiner; a fost prima mea lectura in domeniu, acum mai bine de 20 ani de zile. le-am citit cu o pasiune, de stateam in vacante, zile si nopti in meditatie; ma trimitea mama sa cumpar carne si veneam cu Steiner, iar mama, sa acopere gaura in buget, se imprumuta la vecini ca sa justifice in fata lui taica-meu...insa niciodata nu m-a certat pentru cartile cumparate. de aceea o iubesc pana la Dumnezeu. si nu numai de asta!
steiner a fost prima mea lectura. preferatul meu ramane insa Aivanhov.
acum, daca citesc ceva, este ca si cum as reciti ceea ce stiu deja. si lecturile le fac daca imi aduc o informatie noua. odata traita experienta mistica, si mai mult, decat atat, fuziunea in esenta inteligentei divine, o lectura pe subiect de spiritualitate, este ca si o "revizuire" a unei forme de exprimare a unei realitati care exista in mine, , pe care am trait-o.

daca iti patrunde DUMNEZEU in inima o singura data, ITI PATRUNDE PENTRU TOATA VIATA.adanc, profund, etern! as putea spune ca am cunoscut eternitatea. m-am reunit chiar si pentru o picosecunda cu eternitatea. oh, de ar sti mintea umana ce maretie este dincolo!

cea mai profunda si provocatoare lectura, a fost a lui GHELASIE GHEORGHE. ISIHASM, SAU DIALOG IN ABSOLUT. ti-o recomand cu toata inima! daca vrei sa faci o meditatie zen pe tematica divina! asta da lectura!
acum, cand il citesc, zambesc, si vad atat de limpede ceea ce descrie! trebuie sa lasi mintea eliberata de orice tip de gandire, instruita prin disciplina egoului, pentru a primi o alta reprezentare a informatiei din universul om si DUMNEZEU.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

bellaDonna,multumesc. am luat notite.
numai bine si lumina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

3X3..ma bucur ca ai revenit la sentimente mai blande..

Eu as vrea sa iti arat cum vad eu lucrurile aici si de ce oamenii au avut reactia asta. Nu vreau sa te mahnesc si eu,nu este o critica ci doar un alt punct de vedere, o observatie daca vrei a unui om care a venit din afara si a vazut o situatie foarte tensionata. Sigur, eu nu stiu amananunte traite de tine, nici n-am citit decat printre randuri postarile tale, asa ca mi-e greu sa vad din interior lectia pe care ai avut-o de invatat din toata "afacerea" asta.

Vezi tu..eu nu pun la indoiala nimic din ce ai trait, nici o experienta, fie care om le stie pe ale lui. Numai ca venind din afara postarile tale par scrise cu multa superioritate, ceea ce creaza un sintiment de minimalizare a experientei celuilalt. Este ca si cand as intra eu multimilionara (nu e cazul, e doar un exemplu) pe un forum cu oameni care discuta despre cum sa-si imparta salariul de bugetar si incep sa le dau idei despre cum sa investeasca primul milion de dolari. Pai eu n-am frate nici un milion, ce-ai venit sa ma enervezi? Asta-i reactia fireasca. Mai intelept ar fi fost sa nu pomenesc de situatia mea materiala si sa invat oamenii cum sa-si gestioneze banii mai bine, dar din punctul lor de vedere. Nu ajut pe nimeni daca vorbesc de lucruri care nu se aplica in viata lor. SI scopul unui om care simte ca are ceva mai multa experienta intr-un domeniu asta e, sa invete pe altii.

Am sa-ti dau si un exemplu concret din ultima ta postare. UIte ce spui aici.

"acum, daca citesc ceva, este ca si cum as reciti ceea ce stiu deja. si lecturile le fac daca imi aduc o informatie noua."

Nu spui lucrul asta unui om care e la inceputul lecturilor sale in domeniu. Era suficient sa spui ca l-ai citit si tu, nu acum 20 de ani, nu ca ti se pare o bagatela. Astea-s amanunte neimportante. Daca spui asta atunci omul nu se mai deschide la fel. Si scopul tau care l-ai citti si l-ai inteles este sa ajuti din UMBRA ca si altii sa inteleaga.Un reflector pe tine distruge cea mai frumoasa parte a discutie. Sa nu mai spun ce reactie are asupra unuia care nu crede in ce spui tu, care are cu totul si cu totul alta opinie. Omul ala vede pe cineva care vorbeste despre egou cu un egou imens.

Imi cer scuze daca te-am tulburat cat de putin. Am simtit insa nevoia sa echilibrez putin situatia, sa explic, asa cum am inteles eu si reactia partii "adverse". Este foarte impostant sa vedem si opinia "celuilalt" pentru ca asa vom intelege de ce am avut o reactie la opinia lui. Stii cum e..daca unul imi spune "vreo doua" si pe mine ma bulverseaza, problema nu e la el, ci la mine. Inseamna ca la mine e ceva nerezolvat, inseamna ca omul ala a atins un punct sensibil.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
steiner a fost prima mea lectura. preferatul meu ramane insa Aivanhov.



Mersi mult pentru informatie! L-am cautat imediat si am gasit cateva filme pe youtube. Am inteles ca a trait pana 1986. Acest filmulet ne arata ca el stia practica qigongului doar ca el numeste miscarile acestea, gimnastica. Ma deranjeaza putin ca se vorbeste despre o miscare 'fratia alba'. Devin sceptica cand oameni incearca sa se organizeze in 'miscari', 'biserici' care iau anumite denumiri. Dar, adevarul e ca inca nu am citit nimic despre aceasta miscare.

Ce imi pare rau e ca pana in 1989 noi am fost inchisi intr-o celula neagra si nu am avut tangente cu alte idei, miscari, filozofii. Mi se pare uneori ca am pierdut foarte mult. Cateodata cand vorbesc cu cunoscutii de aici din occident si ii aud spunand ca ei au avut contact cu astfel de filozofii, adevaruri de pe vremea studentiei, ma cuprinde putin gelozia. Mi se pare ca mi-am aruncat o parte de viata pentru nimicuri (in comparatie cu drumul parcurs de unii):

Edit: am uitat sa pun filmuletul
http://www.youtube.com/watch?v=SVd5D7R4b3M

Iris,
sunt si eu de acord cu tine si ce imi place cel mai mult este ca incerci sa-ti acordezi tonul la efectul pe care vrei sa il obtii, fara sa ataci persoana.
Cu un singur lucru nu sunt de acord (pur prin prisma mea de perceptie): eu nu am considerat ca informatia desprea vechimea de 20 de ani cu referire la Steiner este aroganta. Dimpotriva mi-a confirmat in mod pozitiv ca nu sunt mai ciudata si ca Steiner nu e 'rau' de loc. Plus ca relatarea unor amanunte asa de intime si pline de sentimente placute nu poate sa-mi provoace emotii negative. Daca stau si ma gandesc sunt copii care la 20 de ani se duc in China sau Japonia sa studieze medicina sau spiritualitea lor. Eu consider acei copii geniali....bravo celor care sunt deja departe in drumul lor Eu pot doar sa-i admir si poate sa invat ceva de la ei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

irisM,
foarte bine punctat, cam ceea ce as fi vrut si eu sa spun,
si la fel fara suparare 3x3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

BellaDonna..acum am vazut postarea ta anterioara..intr-adevar acelasi lucru am vrut sa spunem.

Amonar, ce am spus mai devreme nu a fost facut cu nici un pic de invidie. Toti avem ceva de invatat de la cei din jur. Eu nu-i contest lui 3X3 calitatile, am mai spus asta, nici nu consider ca experientele ei pe care foarte generos le-a impartit cu cei de pe forum ar trezi cumva sentimente negative. Nicidecum asa ceva. Singurul lucru pe care l-am spus este ca MODUL in care 3X3 pune problema lasa un sentiment de superioritate ( nu i-as spune aroganta) care e posibil, din punctul meu de vedere, sa declanseze reactii pe care le-am vazut pe forum nu cu mult in urma. Este doar o observatie pe care 3X3 poate sa aleaga sa o ignore daca vrea. Eu nu ma supar.


Sincer eu nu urmaresc nici un efect, ci doar incerc sa exprim cat mai corect ceea ce gandesc. Nu am un scop in sine de a ataca pe nimeni. N-am vazut pana acum ca lucrul asta sa fi adus un beneficu nimanui. Nu-mi doresc sa "decapitez" pe nimeni.



Mergi la inceput