experiente mistice - (4)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:



Citat:
citat din mesajul lui Exclusive
Atunci cand foarte multi oameni se reunesc sub acelasi sentiment, acele inimi care se unesc intr-o singura emotie, singura simtire, pot produce o schimbare in lume!


ai atins un punct esential. schimbarea nu vine in urma emotiilor. sau vine intr-un procent atat de mic, nesemnificativ. adevaratele schimbari, obiective, se produc cu mintea si gandirea rationala.


Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Lasand deoparte faptul ca individul din filmulet seamana bine cu Grig, doar ca n-are ochelari, absolut tot ce propavaduieste el acolo spune si Grig. MISA reuneste de doua ori pe an zeci de mii de yoghini in spirale care ba incearca stoparea criminalitatii, ba oprirea asteroidului care va lovi Pamantul peste 20 de ani, ba mai stiu eu ce.

Ca de obicei, sarlatanii vin cu texte de genul "Fortele Aeriene US au facut si-au dres", care dau pe spate auditoriului format din naivi si ignoranti ce-si spun "Ba, daca si USAF zice, atunci chiar cred!".


"cuvantatorii" (sa nu le spunem sarlatani) rostesc cuvinte cu care manip.u.l.eaza masele de oameni. stiu exact ce cuvinte sa introduca in subconstientul auditoriului, incat aceasta sa "cada in extaz".
reiau ce spuneam alta data, o minte disciplinata-antrenata va stii sa aleaga si sa faca deosebiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Exclusive


Amonar multumesc ca l-ai mentionat pe Rudolf Steiner, am inceput sa-l citesc, imi place cum scrie, insa as fi preferat poate sa fi folosit alte cuvinte (i.e. spiritual, mistic) in loc de 'ocult'.
Am gasit aici lucrarile lui: http://www.spiritualrs.net/Conferinte/GA010/GA10_02Conditii.html

Ai putea te rog sa-mi spui care din cartile lui, citite de tine, te-au impresionat/marcat ? Multumesc.





_ Everyone's duty is to feel and look great! _


Eclusive, eu am inceput cu o carte de-a lui despre sanatate. O carte in care fiziologia corpul uman era descrisa dintr-un punct nou de vedere. Am fost fascinata. Pe atunci faceam parte din bordul unei asociatii de medici antroposofi.
Acum citesc 'geneza'. Ce imi place la Steiner este abordarea lui stiintifica despre orice subiect, chiar despre religie, despre Isus, despre envaghelii samd. Ce vreau sa citesc in viitor (cand am timp) sunt cartile lui despre karma.
In rest am citit cateva lucrari de-a lui gasite pe net. In dulap am multe carti de-a lui pe care inca nu le-am citit. Am citit cartea 'Teosofie' dar nu in totalitate. Acolo explica el din cate corpuri este alcatuit omul, despre karma, despre suflet dupa moarte samd. Pe mine cartea asta m-a ajutat sa procesez cat de cat decesul tatalui meu. Daca vrei ISBN-ul sa-mi spui.

B.nica, nu stiu daca voi ajunge si la Jung. Nu ca nu ma intereseaza dar timpul liber e chiar o problema



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Amonar, multumesc de raspuns . Asta este cartea 'Teosofie' la care te referi?? Cred ca am gasit-o
http://www.spiritualrs.net/Conferinte/GA009/GA009_index.html

vreau sa fac o compilatie din cateva din lucrarile lui Steiner despre viata de dupa ... sa-i duc mamei sa citeasca.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Da, asta este. Eventual poti sa le scoti la imprimanta. Succes



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Amonar, multumesc
_

Ieri am vizionat acest filmulet de 3 min cu Gasparetto.

Luiz Antonio Gasparetto si-a castigat reputatia in anii '70-'80, cand a demonstrat in fata lumii întregi capacitatea sa de medium de a-si lasa corpul sa fie folosit de spiritele unor fosti celebri pictori. Sub ochiul obiectiv al martorilor si aparatelor de filmat, din mainile sale ieseau cu o rapiditate uimitoare desene si picturi în stilul marilor pictori. Si mai ciudat este faptul ca el picta de obicei cu ochii inchisi!
http://www.youtube.com/watch?v=JhL4C78_YQs




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

The God Within -un filmulet (20 min, titrat in romaneste) care clarifica de ce fizica noastra conventionala neaga lucruri pe care multi dintre noi stim, le simtim ca exista.

"Marele esec al fizicii moderne:

Mult prea multi fizicieni par a fi blocati in ceea ce se poate numi doar 'era newtoniana a constiintei', fiindca nu par, inca, sa fi imbratisat ideea ca ar exista, cumva, constiinta. [...]

Fizica conventionala seamana cu medicina conventionala.
Curentul oficial al fizicii este ptr. realitate ceea ce este medicina conventionala ptr. vindecare. Cu alte cuvinte, aceste stiinte au jargonul tehnic, dar nimic din suflet, fiind astfel lipsite de sens. Altfel spus, fizica conventionala este conglomeratul inteligent al matematicilor superioare, incercand cu disperare sa evite orice discutie privind sensul lucrurilor.
Nu ti se permite sa vorbesti despre constiinta sau liber arbitru sau despre legatura stranie, ce a fost demonstrata experimental, ca exista intre toate lucrurile din Univers. Fiindca asta ridica prea multe intrebari, care-i fac sa se simta incomod pe fizicenii conventionali: intrebari despre Dumnezeu sau influenta intentiei asupra universului fizic sau liberul arbitru.


Exista si un nume ptr. musamalizarea lor, care este numita 'interpretarea de la Copenhaga' si ar putea fi sintetizata: 'Tine-ti gura si calculeaza!"

Marea majoritate a savantilor obisnuiti si a fizicienilor cred ca fiintele umane sunt doar roboti biochimici fara suflete sau constiinta si fara liber arbitru."

_

Da, probabil de aceea sunt inca oameni care aleg si fac lucruri in viata ghidati de o predeterminata frica inoculata in creierul lor pe care ei o numesc 'logica'. La mine insa, si sunt convinsa ca la multi altii, intotdeauna a lucrat sa actionez dupa cum am simtit in inima, in suflet, si dupa cum m-a ghidat constiinta mea (my higher-self) - asa mi s-au nascut cele mai puternice emotii si actionand conform lor am ajuns la o evoluare favorabila in sensul dorit.

Aaaa si autorul documentarului mai afirma ca fizica este aceea care nu a tinut pasul cu etica de-a lungul istoriei; si din moment ce liberul arbitru si constiinta sunt doua principii din care izvoraste compasiunea, adeptii fizicii contemporane nu vor intelege ce este compasiunea, pacea, iubirea, etica.

http://www.youtube.com/watch?v=SFmfCRCV_uM&feature=related



Pace si iluminare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Exclusive
The God Within -un filmulet (20 min, titrat in romaneste) care clarifica de ce fizica noastra conventionala neaga lucruri pe care multi dintre noi stim, le simtim ca exista.

Cu conditia ca auditoriul sa nu aiba habar de fizica, logica si matematica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Liz (11 ani jumatate) despre Viata si Moarte -

Stateam aseara pe calculator si citeam din Lazarev si Rudolf Steiner ... Ascultandu-ma bolborosind in surdina "it's too complicated (the subject)" Liz vine in spatele meu si citeste titlul "Intre Viata si Moarte" intr-o lucrare de-a lui Steiner. Ia o figura serioasa, isi trage un scaunel lang mine, si-mi spune:

Liz: You can shut down your computer ...with all that information. Let me explain you what's the definition of LIFE and how it works.
Eu: ?!??
Liz: First of all there is no such thing as DEATH. There is only LIFE. (cu creionul scrie pe o hartie cele doua cuvinte si face un X peste DEATH). Thinking or talking about DEATH is negative thinking. Now, let's talk about LIFE.
LIFE IS A ROOM WITH 2 DOORS. ONE IS THE ENTRANCE AND THE OTHER ONE IS TO EXIT. YOU COME FROM NOWHERE, FROM DARKNESS, INTO THIS ROOM AND YOU TURN ON THE LIGHTS. NOW, THERE ARE SOME OBSTACLES IN THAT ROOM, SUCH AS YOUR FURNITURE , SO YOU HAVE TO LEARN HOW TO BYPASS THAT FURNITURE IN ORDER TO REACH YOUR BED ANG GO TO SLEEP EVERY NIGHT. NOW, ONCE YOU LEARN HOW TO DEAL WITH YOUR OBSTACLES, YOU CANNOT STAY IN THAT ROOM FOREVER. YOU CANNOT LIVE THERE FOR 3000 YEARS - AFTER A WHILE IT GETS BORING. SO THIS IS THE TIME YOU TURN OFF THE LIGHTS AND GO TO THE EXIT DOOR.
Eu: And where do you go from there ?
Liz: TO A NICE GARDEN, FULL OF FLOWERS, TREES, BIRDS ...
Eu: And from there?
Liz: FROM THERE YOU GO NEXT, TO YOUR NEIGHBOR'S HOUSE ... YOU KNOW HOW THEY SAY ....THE NEIGHBOR'S GRASS IS ALWAYS GREENER ...

Si am izbucnit amandoua in ras. I totally embrace her philosophy


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Am primit pe PM urmatorul mesaj de la 3x3 si am zis to share with you this info:

"Citeste daca ai sansa, simbolismul corpului uman, al lui Annique de Souzennel. Poate i-o recomanzi mamei tale. Cartea Annique-ei este o descriere a anatomiei in paralela devenirii constiintei prin studiul simbolic. Multumesc pentru incercarea de dialog de pe forum.
Cu drag. 3x3"

Ok, mulutmesc, ma duc sa-i caut lucrarile acum. Cat despre "dialog", nu-ti face probleme; nu numai auzul meu este selectiv, dar si alte simturi precum vazul, etc. etc. Eu traiesc in linistea mea interioara si imi continui pasnic naratiunile. Cine va avea ochi sa vada, urechi sa auda si inima deschisa sa simta - se va simti binecuvantat ca a ajuns la acest subforum. Asa m-am simtit si eu cand am dat de voi si altii care au citit aici apoi ne-au contactat la grupul nostru de pe FB unde facem schimb de idei,experiente, impartasim carti sau filme care ne-au imbogatit spiritual ...

In rest, intotdeauna simt conul de protectie in jurul meu ce ma protejeaza - orice karma se izbeste de acest con, buna sau rea, se va reflecta inapoi la o mai mare vibratie, dupa legile Universului. Simt de la tine multa intelegere, compasiune, rabdare, iubire si acea dorinta de a ajuta, de a ilumina. Ma bucur ca te-am cunoscut, fie macar si virtual



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mish spune:

Multumesc Exclusive pt. perseverenta! Intram sa citesc la acest subiect cu f. mare placere pana la un moment dat... Ar fi minunat sa intelegem ca suntem diferiti, gandim diferit si sa ne respectam reciproc neuitand niciodata ca in spatele unui username sta un om.
Si sa nu uit: copila ta este extraordinara!

Mergi la inceput