experiente mistice - (4)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu nu pot sa gasesc o explicatie satisfacatoare la comportamentul unor copii pana la o animita varsta.
Baietelul meu are o obsesie pt. sabii, din lemn, din plastic, din colectii etc., fara sa-l intereseze armele in general, mai ales ca eu am exclus ca jucarii armele indiferent de natura lor.
Isi improvizeaza el singur din ce gaseste, dar nu ca sa se lupte, asta este interesant, nu este agresiv si mai curand este fascinat de forma sabiei pe care o vede, nu de utilizarea ei.
Cand am fost in Spania si am adus o sabie de Toledo a fost extaziat.
Daca nu as fi vazut si pe baietelul unei rude care de pe la 2 ani si pana acum cand are 5 ani, cum isi tot aranjeaza din cam tot ce are la indemana:bete, tacamuri,etc., o forma de ..trident sau mitra, nu as fi fost mai atenta la interesul unor copii pt. anumite obiecte sau activitati.
Este uimitor cum acel baietel foloseste betele din parc astfel incat sa se aranjeze de fiecare data sub o forma anume, mereu aceeasi si este si mai interesant cum merge cu ea in mana, isi tine "trofeul" in mana de parca este un patriarh cu sceptrul in forma de mitra.
Cred ca este bine sa fim f. atenti la afinitatile si manifestarile copiilor sub 5 ani, ai nostri dar si ai altora.Putem descoperi lucruri incredibile mai ales daca acestia nu simt ca sunt observati,.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Pana sunt mici se numesc ritualuri, dupa ce cresc devin obsesii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

oscilococcinum -> rezultat zero.
mercurius solubilis -> rezultat zero.
N-am de gand sa mai incerc fel de fel de povesti doar de dragul unora care cred in ele. N-au decat sa incerce altii, eu ma ofer doar sa fac statistica rezultatelor.

In Oscilococcinum( adica cuticula din stomacul gastii/ratei,nu stiu sigur, dar folosit si de doftoroaie pe la sate care o puneau in pungute pe pieptul copiilor), nu prea cred nici eu ca remediu.
Eu ca adepta a teoriei uniciste in Homeopatie, pot sa-ti spun ca daca Mercurius nu a mers inseamna ca nu era bine ales ca remediu.
In Homeopatie alegerea remediului este strict individualizata si prima consultatie dureaza f. mult cel putin 1 ora pt. stabilirea diatezei(miasmei) in care se incadreaza pacientul si dupa aceea in functie de aceasta ce remediu este potrivit.

Sa-ti mai dau un exemplu: o pacienta care a folosit ani la rand o punguta cu castane incalzite despre care a auzit ca fac bine la reumatisme si altea alea, a facut un ulcer varicos la picior ingrozitor.
Ani in sir a fost tratata de dermatologi renumiti fara rezultat( in acest interval punguta parea de neinlocuit!).
Un simplu consult homeopatic si in interval de 3 saptamani remediul Aesculus Hippocastanum( adica remediu preparat din castane salbatice), a facut o amintire dintr-un ulcer trenant de vreo 10 ani.Vazut cu ochii mei si garantez ca nu s-a facut alt tratament.
Dar nu pot garanta ca se pot vindeca toate cazurile de ulcer varicos cu acest remediu pt. ca in Homeopatie nu sunt aceleasi reguli ca in terapia alopata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Pana sunt mici se numesc ritualuri, dupa ce cresc devin obsesii .




Scuza-ma, dar vazand la baiatul meu ca interesul scade cu varsta nu vad cum mai devin obsesii preocuparile "ciudate" din copilarie si poate de aceea mi se par si mai ciudate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu ma refeream la baietelul care ordoneaza mereu betele sub aceeasi forma.

Nu stiu daca exista studii in acest sens, dar cunosc persoane care isi aranjeaza hainele la dunga si linie in dulap, faceau si in copilarie la fel, cu jucariile. N-o fi general, de aceea am pus zambaretul la sfarsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

In legatura cu exemplele pe care le-am tot dat legate de Homeopatie, am interles ceva f. important: nu este bine sa folosim timp indelungat un anume produs sau substanta; atunci se poate instala "provingul"
Pt. cine consuma un anume ceai, de plante mai ales, este bine sa fie f. atent.
De ex. ceaiul de musetel sau de sunatoare, sau de galbenele, etc. cunsumate mult, f. mult timp, pot instala simptome care se regasesc in remediile homeopate preparate din aceste plante.
Gasiti pe net simptomele.
Nu uitati si de preparatele cosmetice, nu este bine sa ramaneti pe o formula anume mult timp.
Principiul Homeopatiei este:"cui pe cui se scoate"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Eu ma refeream la baietelul care ordoneaza mereu betele sub aceeasi forma.


Draga mea, te asigur ca nu ticul era predominant, ci forma pe care o realiza din bete, absolut originala. Pana si bona a observat si ii cauta betele pe care stia ca le cauta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Draga mea asa am inteles din mesajul tau. Nu-i nimic, data viitoare ma abtin .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Draga mea asa am inteles din mesajul tau. Nu-i nimic, data viitoare ma abtin .



Sper ca nu ai fost ironica!
Nu trebuie sa te abtii atunci cand postezi sincer impresiile tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mihaela_s, nici vorba. Ai interpretat gresit. Se poate sa nu ma fi exprimat prea clar.

Era mai mult un raspun la asta scrisa de Capcaun:
La fel se intampla si cu majoritatea trairilor paranormale. Sunt iluzii, dar subiectii lor sunt intr-atat de mult prizonierii lor incat oricarei incercari de a le darama mitul ei le raspund cu "Eu simt, deci asa este". Insa simturile sunt subiective, relative si mai ales inselatoare. Obiectiva este numai realitatea stiintifica ce poate fi probata, repetata, prezisa, reprodusa.

Am vrut sa explic ca nu este chiar asa. Simturile pot fi subiective si variaza de la o persoana la alta - cu asta sunt de acord.

"Eu simt, deci asa este". In ultimile pagini nimeni nu a sustinut asa ceva ci mai curand: Eu simt, deci ar putea fi ceva acolo, ceva ce poate au mai simtit si altii. Ceva ce poate au mai experimentat si altii.

Durerea de cap (cea rebela, care nu are o anume cauza) este obiectiva, insa nu poate fi dovedita, nu poate fi reprodusa in laborator, nu poate fi probata.
Legatura mama-copil exista insa nu poate fi probata, nu poate fi reprodusa.

Am vrut sa spun ca nu intotdeauna este de ajuns numai realitatea stiintifica.
Exista oameni, care "simt" mai mult decat ceilalti, fara sa fie atinsi de vreun medicament, boala sau altceva.
Asta-i tot.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput