experiente mistice - (4)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Capcaunule, prezenta ta aici, pozitiva si pragmatica este extrem de benefica.
In legatura cu Homeopatia nu pot sa nu-ti dau o replica.
Ai fi de acord sa participi la un proving?
Ce este? Este sa iei repetat mai mult timp un remediu sine materia si la dilutii ultramoleculare, in mod repetat si mai mult timp notandu-ti simptomele care iti apar din aceasta cauza?
, nu te-as sfatui si nu cred ca este etic.
Iti mai dau un exemplu.
Un cetatean chinuit de o raceala puternica a fost sfatuit sa bea ceai de ceapa. A baut, i-a trecut raceala dar placandu-i acest ceai a continuat sa bea ceai de ceapa mult timp,parca un an sau mai mult, zilnic.
La un moment dat a inceput sa prezinte simptome de raceala, gen guturai, sau cam cum patesti cand tai ceapa: ochii inrositi, nas infundat, etc..
A scapat imediat ce a luat remediul Allium; ai ghicit remediul diluat depasind nr. lui Avogadro deci fara substanta moleculara, era preparat din ceapa.
Mai sunt si niste experiente f. interesante cu soricei intoxicati cu arsenic la care s-a constatat ca la aceia carora li s-a administrat remediul Arsenicum, a scazut nivelul toxicului surprinzator comparativ cu lotul martor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

oscilococcinum -> rezultat zero.
mercurius solubilis -> rezultat zero.
N-am de gand sa mai incerc fel de fel de povesti doar de dragul unora care cred in ele. N-au decat sa incerce altii, eu ma ofer doar sa fac statistica rezultatelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Este o mare diferenta intre intuitie si locatorul de la 9.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Premonitiile exista, sunt prezente in viata noastra.
Telepatia exista.
Explicatii stiintifice? Cu timpul...

Nu exista nicio dovada ca acestea exista.

Exista, oare vreo dovada verosimila despre fapte/acte importante pe lumea asta?

Totul se invarte in jurul mintii omului...si stiinta si credinta..dar ceea ce exista de iure et de facto, nu poate spune nimeni cu exactitate!

Vine Mos Nicolae, hai la portocale !



30+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul


La fel se intampla si cu majoritatea trairilor paranormale. Sunt iluzii, dar subiectii lor sunt intr-atat de mult prizonierii lor incat oricarei incercari de a le darama mitul ei le raspund cu "Eu simt, deci asa este". Insa simturile sunt subiective, relative si mai ales inselatoare. Obiectiva este numai realitatea stiintifica ce poate fi probata, repetata, prezisa, reprodusa.


Si de unde stii tu ca nu noi "cei normali" suntem prizonierii propriilor noastre iluzii?De unde stii ca viata noastra nu e o iluzie?

Te bazezi pe stiinta...si stiinta datorita carui fapt exista?A mintii omului...si mintea omului, datorita carui fapt/act/ entitate..exista?

Realitatea nu e numai una..sunt nenumarate..si ca sa ma exprim mai clar:nu exista realitate ci doar ganduri...idei..despre cum ar trebui sa fie realitatea!

Vine Mos Nicolae, hai la portocale !



30+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091


Te bazezi pe stiinta...si stiinta datorita carui fapt exista?A mintii omului...si mintea omului, datorita carui fapt/act/ entitate..exista?




Stiinta exista dinainte ca mintea omului sa o poate percepe si defini. Legile naturale, de exemplu, sunt doar intuite de om, care se chinuie sa le defineasca si sa gaseasca o corelatie intre ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091


Te bazezi pe stiinta...si stiinta datorita carui fapt exista?A mintii omului...si mintea omului, datorita carui fapt/act/ entitate..exista?




Stiinta exista dinainte ca mintea omului sa o poate percepe si defini. Legile naturale, de exemplu, sunt doar intuite de om, care se chinuie sa le defineasca si sa gaseasca o corelatie intre ele.


Julia-stiu!Adica:cred!

Insa ce voiam sa subliniez e ideea ca:asa cum un nebun crede in "realitatea lui cu ardoare" asa si noi cei "normali" putem avea tot o "realitate a noastra" care sa inglobeze si stiinta si tot!

Stiinta exista?Dar unde?Prin ce prisma?Nu tot prin filtrul mintii umane, trece ea?Cine estimeaza, evalueaza, cerceteaza,descopera...etc?Nu mintea umana?

Eu cred ca omul ar trebui sa verfice sursa..apoi lucrurile cu care interfereaza ea!Iar mintea umana..nu e o sursa sigura!

Vine Mos Nicolae, hai la portocale !



30+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ma doare capul ingrozitor. Asa simt. Chiar ma doare. Nu pot dovedi asta.
Cauza migrenei obisnuite (nu cea data de alte afectiuni) nu este cunoscuta.
Migrena cu aura. Ati avut vreodata? Eu am avut. Durerea era atat de intensa incat am vazut luminite. Pot sa le numesc si stele verzi. Pot sa dovedesc ca le-am vazut? Nu. Vazul este un simt. Asa am simtit.
Dar, exista explicatie, este acceptata in lumea medicala. De ce? Pentru ca le-a experimentat foarte multa lume.

Nu imi place Hugo Boss. E prea dulceag. Eu asa il simt. Cu toate ca imi plac parfumurile barbatesti ceva mai dulcege esenta asta nu imi place. Ma deranjeaza. Asa simt.

Legatura dintre mama si copil este ceva ce au simtit multe mame. Ea exista. Se manifesta profund pana pe la 7-8 luni, chiar un an al copilului. Dupa aceea se estompeaza.
Mama ghiceste ce simte copilul. Copilul simte starea mamei.

TELEPATIA este Fenomen psihic (neaprobat de stiinta) de transmitere a gandurilor si sentimentelor la distanta. Comunicare extrasenzoriala.
Cu definitia asta sunt de acord.


Insa spun ca la unii oameni se manifesta. Cand zic ca se manifesta nu ma refer la fenomene gen zona crepusculara. Ci la fenomene simple din viata noastra de zi cu zi.

Visul premonitoriu, ghicirea inexplicabila a gandurilor altcuiva sunt fenomene ce exista.
Telepatia are valente adaptative certe. Faptul ca mama ghiceste ce simte copilul este argumentul cel mai bun.

Visele premonitorii intra in aceeasi categorie. Pot fi simple coincidente sau nu.

Oamenii care au experimentat asemea vise, sau premonitii ce nu apar sub forme de vise, in general sunt sub influenta unui stress. Majoritatea au experimentat chestiile astea numai in legatura cu familia. Pentru ca genetic sunt la fel.

De cate ori nu vi s-a intamplat sa simtiti cand cineva nu va place? Sau sa intrati intr-o incapere si sa simtiti ca e atmosfera incarcata?
Fara sa aveti niciun detaliu intial.


Despre lucrurile astea am povestit eu. Nu despre cele care intra in alte sfere.


Cel care se crede Napoleon in afara de faptul ca “asa simte” prezinta un tablou clinic complex. Numai ca el nu simte asta chiar crede asta. De aia si sta acolo. E o mare diferenta.






Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Cu gramajul medicamentos potrivit, ajungi si sa simti, si sa crezi, ori doar una din ele...si sa bagi mana-n foc ca ceea ce simti sau crezi sunt o realitate de necontestat pentru tine.
Vezi cazul depresiilor, facute de la un dezechilibru chimic in organism... si hormonul fericirii, care provoaca o stare de bine, tot pentru ca e stimulat de anumite alimente/ combinatii chimice potrivite ( o ciocolata buna de tot ) .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu nu am inteles Viviana, tu toate cele descrise le percepi supranaturale, mistice? Mie mi se par foarte normale, naturale, e ceea ce ne deosebeste ca indivizi...felul in care percepem lumea din jur. Felul in care normalitatea e diferita de la individ la individ.

Cel care sta la spitalul 9, e diferit. Mintea lui percepe diferit lumea, e "defecta". Vezi cazul criminalului din Norvegia, a fost declarat nebun. Desi eu il percepeam perfect normal. Putem spune ca e normal si ca doar e perceput ca nebun? Si ca noi restul suntem nebuni?

Exista niste reguli dupa care totusi normalitatea e normalitate si ce e in afara ei nu mai e.

Asa si cu realitatea...nu putem spune ca ce traim noi e ireal, v-ati uitat la prea multe filme :).

Mergi la inceput