experiente mistice - (4)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Concluziile sunt suficiente pt. Capcaun ca sa mai gugalesca un pic sa vada cu ce se mananca terapia cu.. nonmaterie dar cu ...memorie?

Am cunoscut-o si am vazut ce "experimente" face cea care a IMPUS medicina alternativa in sistemul medical din Romania. Ajunsa pe cai dubioase consilier in ministerul sanatatii si aproape sa fie numita sefa unui departament (care din fericire nu s-a mai creat - ar fi fost o palma pe obrazul medicilor onesti). Concluzia mea, si nu numai a mea: o sarlatana. Sa lasam deci institutionalizarea medicinei alternative deoparte: este mai mult o poveste de coruptie si deloc de argumente si motive stiintifice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Dovezi nu pot sa aduc. Si nici nu am de ce. E de ajuns sa stiu ca asta functioneaza corect pentru mine.

Viviana, asta nu-i un argument.

Stii si tu ca pe un locatar al etajului 5 din spitalul 9 nu-l poate convinge nimeni, nicicum, ca el nu este Napoleon. Pentru el este de ajuns ca stie ca-i Napoleon. El este prizonierul propriei iluzii.

La fel se intampla si cu majoritatea trairilor paranormale. Sunt iluzii, dar subiectii lor sunt intr-atat de mult prizonierii lor incat oricarei incercari de a le darama mitul ei le raspund cu "Eu simt, deci asa este". Insa simturile sunt subiective, relative si mai ales inselatoare. Obiectiva este numai realitatea stiintifica ce poate fi probata, repetata, prezisa, reprodusa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar
Exclusive
Am tot vrut sa-ti spun in legatura cu fiica ta. Ma bucur enorm ca te are pe tine ca mama
Mi-e frica ca multi copii, care in sinceritatea lor si iubirea lor neconditionata pt parinti, spun astfel de lucruri parintilor lor si ajung sa fie indopati cu medicamente pt boli psihice.


mey, si eu ma bucur ca ma are ca mama and vice-versa
Imi aduc aminte cand m-au chemat o data la scola, era fata prin clasa a 3-a primara, cica sa o trimitem la psiholog, ca nu se joaca cu copiii, ca trebuie sa devina mai sociabila, ca s-ar putea sa aiba si ADD, etc. Le-am multumit frumos, dar le-am spus ca fiecare copil e unic si nu trebuie 'labeled' doar ptr. faptul ca e diferit (i.e. statea in banca ei la propriu si la figurat).
I-am intrebat: daca fata nu este recalcitranta, de ce ii deranjeaza ca este 'shy'? Raspunsul lor: asta este societatea, si mai devreme sau mai tarziu, va trebui sa se integreze
Pai cum sa te integrezi la o scoala unde copiii se impingeau unii pe altii, isi vorbeau urat, ba o data a venit cu o lovitura langa ochi cauzata de mingea unor copiii din curtea scolii? Ba imi povestise cum o data un baietel a defecat in autobuzul scolar, cum altul se aruncase intr-o pauza pe strada din fata scolii de a venit directorul sa il ridice, cum altii au spart un geam, si cum de multe ori ii parea rau de profesoara lor : "Mommy, I am really worried that madame France one day is going to have a heart attack - she gets red in her cheeks when she yells at children to calm down - I think she already has blood pressure ..."

Dar sigur, decat sa linistesti turma, mai bine sa scoti o oie neagra si sa o arati cu degetul ...

In sufletul meu am stiut de ce fata mea era'shy' - she was quietly scanning the lower energies of other children and felt frustrated that she was trapped somewhere she didn't belong.
La acel meeting le-am multumit,le-am zambit. Am vizualizat in mintea mea o fata de A+ intrata la un liceu de prestigiu.

Deci aveam 2 optii:

1. sa o las intr-o scoala unde tot ce as fi reusit era sa ma cert cu cadrele didactice si sa imi urasc fata already labeled ADD with no proof, si sa vorbesc cunostiinteleor in termeni ... stiti copilu' are o problema - e cu diagnoza
2. sa o scot de acolo NO MATTER WHAT, sa gandesc pozitiv ca se va realiza = sa CRED in potentialul ei.

Am ales optiunea a 2-a. Am scos-o de la acea scoala. Copilul simte cand este iubit, cand este apreciat, cand este considerat valoros. Ii creste self-esteemul, ii creste energia si va face lucruri peste puterile sale sa rasplateasca pe cei care au investit in el.
Da, a trebuit sa imi iau inca un servici, sa mai taiem din vacantele peste hotare, dar am salvat fata din acea scoala publica. Cat despre diagnoza de ADD - just out of curiosity, i-am facut testul la psiholog: NO ADD; nu facea bine in clasa ptr. ca nu se putea concentra la lectii in harababura aia ... Cand le-am spus ca plecam de acolo, directorul m-a avertizat: VEZI, CA DACA Liz N-A FACUT FATA AICI, INTR-O SCOALA PUBLICA, INTR-O SCOALA PRIVATA UNDE CERINTELE SUNT MULT MAI MARI NU VA FACE FATA NICI ATAT.

La noua scoala privata si bilingva (deci cu teme duble), Liz s-a ridicat la invatatura continuu de acum are numai de la 96% plus ca acum o luna fost admisa la unul din cele mai bune licee din Quebec (dupa sondajul Fraser Institute).


Deci cam asta e, fiecare trebuie sa-si activeze mecanismul de Critical Thinking in orice situatie. Si se incepe de obicei prin scanarea si definirea impostorului = acela care nu vrea ca TU SA FII TU INSUTI, acela care vrea sa-ti coboare vibratia, sa te manipuleze si paralizeze prin frica - frica de a nu fi criticat, de a nu fi ridiculizat, de a nu deveni un looser ... Si de multe ori ma intreb de ce sunt unii atat de grijulii ca nu cumva sa ma pacaleasca cineva cu ceva ... las' sa fie asta cel mai mare necaz in viata lor ... in rest, numai bine




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Ca tot veni vorba de idei vechi si idei noi, va spusesem ca la spitalul unde lucrez, acupunctura, Qi-gongul, etc. sunt recunoscute si practicate din plin la sectia de oncologie.

"Complementary Therapies may include:

Acupuncture and acupressure
Reflexology
Therapeutic massage
Mindful meditation
Stress reduction and relaxation exercises
Hypnosis
Qigong
Visualization and imagery
Heart-Mind coherence " sursa http://jgh.ca/en/brojdetreatments

Si cel care ofera aceste tratamente:
"Anh-Thi Tran (Pht, Dipl.Ac NCCAOM(U.S.)) is a physiotherapist at the Jewish General Hospital site. He is responsible for performing patient functional tests and he provides tailored rehabilitation programs in a clinical setting.Mr. Tran is trained in Chinese Medicine and offers non-invasive acupuncture and training in Qi Gong exercises."

Si eu am dulapiorul de 'farmaceutice' plin de oscillococcinum, coldcalm, stodal, si alte homeopatice. De ce ? Because it works. For me and my family.Cand locuiam in Romania - faceam gripe urate de doua ori pe an - in toamna si in primavara (la fel si parintii, la fel si fratele). Cat am locuit in Israel ( 7 1/2 ani) am zis ca voi scapa, clima mai calda, virusii mai blanzi Da de unde? Gripa cu stat la pat - o data in noiembrie, o data in aprilie. Sotul numai o data pe an (castig el ). De Elvetia nu ma pronunt - am locuit acolo numai 6 luni primavara si vara (deci extra-sezon de virusi ). In state, 4 1/2 ani - gripe la greu, de doua ori pe an, la fel incepuse si copilul, si sotul. Cam inainte de a pleca de acolo inspre Canada, m-a trantit la pat o pneumonie grea - la inceput au zis ca e virala - nu mi-au dat nimic; dupa inca 2 saptamani cand au vazut ca se inrautateste au zis ca e microbiana - m-au pus pe antibiotice large spectrum. Dupa inca doua saptamani credeam ca mult nu mai am ... pana cand o colega de la serviciul sotului, ma ademeneste cu niste coldcalm (firma Boiron) ... Eram gata sa incerc orice - nu mai aveam ce pierde. I-am luat tabletele cu skepicism (doar nu era sa dau bani pe niste prostii ...) Dupa doua zile I was up and running. Mi-am zis ca mi-a trecut boala ptr. ca si asa era pe sfarsite. Apoi a inceput fata cu frisoane. Am zis sa incerc pe ea niste oscillococcinum ( crazy mom ) Contrar obiceiului de stat si mucit pe acasa cel putin o saptamana, a avut febra (si aia nu mare) numai ptr. o zi. Din 2004 suntem toata familia pe homeopatice si nu am mai facut nici macar o singura data vreo gripa. Am uitat de mult ce-s alea dureri de cap de nu te poti scula din pat, tuse, puroaie ... Da, fata a mai avut raceli (vreo 3 din 2004 pana in prezent) - dar nu a lipsit de la scoala mai mult de 2 zile. Cat despre vaccine contra gripei aviare, a gripei porcine, a gripei-de-casa - nu am facut niciodata. Nici eu care sunt mai expusa la boli lucrand intr-un spital, nici familia mea. Ptr. noi acum Vaccin tine de vocabularul de la cap. 'Frica de Boala' ... Homeopatia - tine de cap. 'Preventie'

Si ca sa revenim la subiect: am tot studiat cum trateaza stiinta(medicina conventionala included) corpul uman. Some of the ideas are not so smart, others are ... BORING, to say the least. Omul/pacientul e conditionat sa puna mai mult accent pe BOALA decat pe VINDECARE, pe TRAGEDIE si nu pe MIRACOL, mai mult pe GANDIRE NEGATIVA/PESIMISM decat pe OPTIMISM ... si atunci, cum sa se vindece omul in starea lui de cobai pasiv? In medicina alternativa omul este activ implicat in procesul de vindecare ... iar tratamentele sunt mai putin barbare si mai mult in relatie armonioasa cu energiile vindecatoare ale naturii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Exclusive
am tot studiat cum trateaza stiinta(medicina conventionala included) corpul uman. Some of the ideas are not so smart, others are ... BORING, to say the least. Omul/pacientul e conditionat sa puna mai mult accent pe BOALA decat pe VINDECARE, pe TRAGEDIE si nu pe MIRACOL, mai mult pe GANDIRE NEGATIVA/PESIMISM decat pe OPTIMISM ... si atunci, cum sa se vindece omul in starea lui de cobai pasiv?

REALLY?
Imi pare rau sa te anunt ca nicaieri nu este stipulat acest lucru. Nici macar intr-o forma aproximativa parerii tale.
Citat:

In medicina alternativa omul este activ implicat in procesul de vindecare ... iar tratamentele sunt mai putin barbare si mai mult in relatie armonioasa cu energiile vindecatoare ale naturii.

Pacat ca doar un procent infim din cei "implicati activ in procesul de vindecare cu tratamente mai putin barbare si mai mult in relatie armonioasa cu energiile vindecatoare" se vindeca in final. Majoritatea revin spasiti la medicul medic, unii cand din pacate e prea tarziu, pierzand timp pretios cu "tratamente" alternative.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

In ultima saptamana am avut doua vise in care practic cazusem in noroi, strigam dupa ajutor si asa mai departe. Intrebare: s-a mai confruntat cineva in aceasta perioada cu vise gen cosmar, de teama, senzatie de cadere, strigate disperate dupa ajutor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Exclusiv ma alatur si eu lui Amonar, .
Esti o persoana pozitiva si cel mai important lucru pt. care te admir este ca ai incredere in fiica ta si ii arati acest lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui light

In ultima saptamana am avut doua vise in care practic cazusem in noroi, strigam dupa ajutor si asa mai departe. Intrebare: s-a mai confruntat cineva in aceasta perioada cu vise gen cosmar, de teama, senzatie de cadere, strigate disperate dupa ajutor?





Light, poate visele tale reflecta unele framantari pe care le ai sau poate ai mancat ceva greu seara si digestia ti-a facut figuri,.
Important este sa nu te lasi influentata de senzatia neplacuta pe care ti-au lasat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Multumesc bnica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Exclusive, dar fara sa luati acele minuni homeopatice in Canada, ati incercat?

Uite, noi de cand am venit in Suedia suntem in aceeasi situatie: nicio boala-gripa, decat in prima toamna/primavara. Nici eu, nici sotul si nici copiii. Si lucram in spital, amandoi.

E adevarat ca ne-am vaccinat in fiecare toamna, ne-am vaccinat si de porcina acum doi ani, acela a fost ultimul. Toamna trecuta nu ne-am mai vaccinat si toamna, iarna si primavara au trecut fara nicio boala, la nici unul. Eu calatoresc acum saptamanal, deci sanse sa iau ceva am din plin. Nici in toamna asta nu ne-am vaccinat, inca am scapat fara probleme.

Eu nu am deci homeopate pe care sa dau "vina" pentru sanatatea noastra. In schimb dau "vina" pe alimentatie, miscare, aer curat, marea.

Deci IT WORKS si fara homeopate.

Mergi la inceput