experiente mistice - (4)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Chit ca nu ma baga nimeni in seama .

Linistea aceea vine din autoapararea organismului. Cei care nu au aceasta capacitate, o iau razna. Nu e nimic supranatural.


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie


Teoretic, as fi fost de acord cu tine, chiar as fi gasit ff plauzibila aceasta explicatie. Insa in tren nu a fost nici o chestiune de autoaparare..a fost pur si simplu..o constientizarea a schimabrilor din plan energetic..nu stiu cum sa explic altfel. Persoana din tren nu era nici aproape de mine, nu o vazusem in viata mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Oh ba da, sistemul imunitar e ajutat din exterior si inca cum! Sistemul imunitar se intareste prin vacciunuri in primul rand. Si prin boala, sau interactiunea corpului cu virus/bacterie. E acel sistem imunitar de "memorie". Nu stiu termenii in romana, poate ma exprim gresit...

Sunt insa milioane de mecanisme care se impletesc si care interactioneaza, milioane de mutatii in aceste mecanisme care dau totul peste cap daca o "rotita" nu e la locul ei. De asta sunt atat de greu de inteles anumite fenomene, de asta lumea crede in forte supranatuarale, pentru ca nu e totul clar, pentru ca inca sunt multe lucruri nedescoperite.

Corpul incerca la fiecare dezechilibru sa il restabileasca, dar sunt situatii cand nu reuseste singur, de aceea trebuie ajutat.

Amonar, la ce fel de ajutoare ale medicinei complementare te referi? Asupra sistemului imunitar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Chit ca nu ma baga nimeni in seama .

Linistea aceea vine din autoapararea organismului. Cei care nu au aceasta capacitate, o iau razna. Nu e nimic supranatural.



Teoretic, as fi fost de acord cu tine, chiar as fi gasit ff plauzibila aceasta explicatie. Insa in tren nu a fost nici o chestiune de autoaparare..a fost pur si simplu..o constientizarea a schimabrilor din plan energetic..nu stiu cum sa explic altfel. Persoana din tren nu era nici aproape de mine, nu o vazusem in viata mea.


Eunice, corpul tau s-a aparat, involuntar, fara ca tu sa constientizezi. Ca sa nu o ia mintea razna. A fost o reactie a corpului la semnalele de teama, groaza, poate si isterie care te-ar fi cuprins daca nu reactiona corpul tau asa.

Eu l-am tinut pe tata de mana cand a murit, i-am simtit pulsul cum se duce, am fost calma, mult prea calma tot timpul.

In iarna sotul meu a avut un accident, eram in concediu. In momentele acelea, cand l-am vazut plin de sange imi venea sa urlu. Nu am facut-o, in schimb am incercat sa fiu cat de calma pot, sa nu imi pierd mintile...e aceeasi reactie. Asa ma simteam si eu, plutind undeva sus, deasupra...

Atunci in noaptea de dupa accident, cand am realizat ce se putea intampla, am adormit cu gandul asta. M-am trezit la un moment dat si nu stiam daca tot ce am trait a fost un vis urat...daca realitatea e realitate sau vis...nu stiu daca ma pot explica. Credeam zile intregi ca ceea ce traiesc e visul de fapt si cand ma voi trezi va fi cosmarul, ca sotul meu a murit...mai am si acum aceste trairi. E urmarea traumei mentale prin care am trecut, chiar daca atunci corpul s-a aparat si pluteam...eram ca in vis. De asta credeam ca realitatea e de fapt un vis...

Dar nu a fost nimic supranatural, totul e normal, totul e reactia organismului la socuri, la traume, e autoapararea. Involuntara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

eunice, am si eu cateodata astfel de vise. ba cand visez copil mic noaptea, in ziua urmatoare am o suparare. dar am inceput sa aplic o metoda care da roade. de obicei visele le am spre dimineata. cand ma trezesc stau inca lungita in pat sau ma ridic in sezut la marginea patului si-mi spun cu voce tare si cat se poate de ferm "astazi mi se vor intampla numai lucruri bune, o zi minunata ma asteapta!" apoi nu mai conteaza ce se intampla peste zi.

cred ca visele cele mai multe vin din subconstient. pe care noi nu-l controlam. chiar daca ma preocupa latura spirituala sunt totusi foarte cerebrala si-mi plac lucrurile palpabile. din tinerete m-am autodisciplinat. mi-am impus sa fac anumite lucruri si nu m-am lasat pana nu mi-au reusit. am mai spus despre acest aspect cateva postari mai in spate.

acum un an, intr-o dimineata stateam in sufragerie pe canapea si asteptam sa iasa feciorasul de la dus. in sufrageria mea exista doua usi, una spre bucatarie si una spre hol. privirea imi era indreptata spre partea unde este usa care duce spre hol. si dintr-odata am zarit de la picioare in sus, pe socrul (a murit acum aproape doi ani) fara sa-i vad fata. exact pantalonii si bluza pe care le purta de obicei. am sarit in picioare si m-am speriat in prima faza. in clipa cand m-am ridicat a disparut.
cu o seara inainte, stateam cu tot familionul in sugragerie si depanam amintiri despre el. atat de mult am vorbit, ca ne-a apucat plansul de la mic la mare. sotul spunea ca si-ar dori numai ptr cateva minute sa-l aiba, sa-l mai vada, sa-l mai simta.
sunt convinsa ca dorul si discutiile cu o seara inainte au facut sa apara acea imagine in fata ochilor mei.

persoanele care pot prevedea viitorul nu spun de fapt lucruri spectaculoase. ceea ce spun impresioneaza minte umana si ramane acolo. iar creierul incepe sa creada acea "credinta", mai devreme sau mai tarziu urmand a se intampla.
ptr ca toti avem "credinte" indiferent in cine credem sau nu credem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Oh ba da, sistemul imunitar e ajutat din exterior si inca cum! Sistemul imunitar se intareste prin vacciunuri in primul rand. Si prin boala, sau interactiunea corpului cu virus/bacterie. E acel sistem imunitar de "memorie". Nu stiu termenii in romana, poate ma exprim gresit...

Sunt insa milioane de mecanisme care se impletesc si care interactioneaza, milioane de mutatii in aceste mecanisme care dau totul peste cap daca o "rotita" nu e la locul ei. De asta sunt atat de greu de inteles anumite fenomene, de asta lumea crede in forte supranatuarale, pentru ca nu e totul clar, pentru ca inca sunt multe lucruri nedescoperite.

Corpul incerca la fiecare dezechilibru sa il restabileasca, dar sunt situatii cand nu reuseste singur, de aceea trebuie ajutat.

Amonar, la ce fel de ajutoare ale medicinei complementare te referi? Asupra sistemului imunitar.


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



Exact, inca multe lucruri nu sunt descoperite, de aceea nu le putem atribui nici stiintei, nici supranormalului. Poate intr-un final se va putea demonstra in mod stiintific ca Dumnezeu exista. Ar fi fenomenal! Dar atunci vom sti exact cine, cum si de ce manuieste mecanismul corpului uman si poate al naturii.

Ma refer, la homeopatie, acupunctura, fitoterapie, qi gong, yoga. Cele 'recunoscute' ca fiind metode alternative.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar
Poate intr-un final se va putea demonstra in mod stiintific ca Dumnezeu exista. Ar fi fenomenal! Dar atunci vom sti exact cine, cum si de ce manuieste mecanismul corpului uman si poate al naturii.

Nu se va demonstra in vecii vecilor nici ca exista, nici ca nu exista Dumnezeu. Dumnezeu este o axioma. Stiinta se descurca excelent fara ea. Religia se descurca excelent cu ea. Alaturarea Dumnezeu-stiinta este prin urmare un oximoron.

Este precum axioma paralelelor. Geometria euclidiana se descurca excelent cu ea. Geometria riemanniana se descurca excelent fara ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

amonar, am inteles. Pentru mine metodele alternative nu sunt metode de intarire a sistemului imunitar. Sunt adjuvante, dar nedovedite stiintific, pot avea si beneficii in acest sens.

Cea mai mare incredere o am in fitoterapie, poate in yoga. Prima mi-a dovedit ca are parti benefice, e clar ca plantele sunt de neinlocuit in alimentatia omului. A doua nu am practicat-o decat foarte putin ca sa ma pot exprima, dar ma atrage .

Gi gong nu stiu ce e. Am sa caut.

Iar homeopatia ma lasa rece .

Eu cred in continuare in stiinta, descoperirile lumii ii apartin ei, nu religiei. Dar inteleg ca altii au alte pareri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s


Iar homeopatia ma lasa rece






spune repede de ce, ca iau ceva pastile homeopate recomandate de medic. ptr o raceala mucoasa.

capcaunule, cartea de care aminteai pe pag trecute se poate comnada oare si din Germania? am mai incercta sa comnad alte carti, dar costa transportul cat nu face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Multe din metodele alternative (nu le zic tratamente pentru ca nu sunt) sunt excelente pentru dezvoltarea si fortificarea organismului. La fel cum sunt si renuntarea la fumat, la bautura, sportul, plimbarea in natura, dieta sanatoasa.

Cand dezechilibrul organismului trece de o limita metodele alternative nu mai au succes.
Cand spun limite am in vedere initierea unor procese ireversibile spontan. Teoria catastrofelor (teorie stiintifica!) nu lasa portita de scapare.

Este adevarat ca de la om la om limitele variaza. In plus granita dintre sanatos si bolnav nu este ca o linie subtire ci este destul de fuzzy, pentru ca sunt foarte multi factori in joc. Ca sa evitam mersul pe muchie reformulez:
Cand dezechilibrul organismului trece binisor de o limita metodele alternative nu mai au succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Kari, pur si simplu nu cred in homeopatie. E atat de mare dilutia incat nu vad care ar putea fi efectul. Decat unul placebo. Desi am citit pareri contrare, nu m-au convins. Personal nu am incercat, mai bine beau un ceai sau iau pastile din plante. E doar parerea mea.

Inca ceva: la o raceala mucoasa, organismul face tot singur, fara ajutor decat simtomatic. Adica sa te ajute sa te simti mai bine, dar nu sa vindece. Asta daca e virala.

Daca e bacteriana, depinde.



Mergi la inceput