experiente mistice - (4)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Si ca sa incheiem polemica, efectul placebo NU A FOST NICIODATA dovedit stiintific. Toate studiile au aratat ca efectul este in marja de eroare, adica statistic NIMIC cat de cat relevant, NIMIC datator de speranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Studiile stiintifice se fac si in prezent cu un anumit procent placebo. Dar asa cum spune Capcaunul, e pe baza de voluntariat. Pacientii insa nu stiu care ia placebo si care nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Eunice, nu cunosc adevarul in spatele viselor premonitorii. Eu insa sunt convinsa ca stiinta, inca, nu poate da un raspuns. Ceea ce in perspectiva mea nu inlatura realitatea ca ele exista.

Eu am fost anul asta 3 saptamani in China. Tatal meu decedase cu o luna inainte. Dar vreau sa spun ca in cele 3 saptamani nu am avut contact cu cei de acasa, deci nici cu Romania, nici cu Germania. nici un telefon. Intr-o zi m-am trezit si primele ganduri ale mele au fost bunica mea. Da, era batrana, 92 parca avea si era cat de cat bolnava (din cauza decesului tatalui meu): Dar in acea zi AM STIUT ca bunica ori e grav bolnava, ori a murit. Cand am ajuns acasa si am vorbit cu mama la telefon mi-a spus ca bunica mea a decedat in timpul sederii mele in China.

Inaintea mortii tatalui meu, la fel, am avut un vis foarte neplacut care m-a lasat in suflet cu o tristete profunda. Chiar imi amintesc ca am fost asa de depresiva in ziua aceea ca nu ma mai recunosteam. Esenta visului a fost 'o singuratate deplina' un sentiment de parasire dureroasa. A doua zi tata a facut un infarct si a decedat. Era sanatos tun.

Despre acea pace pe care ai simtit-o in situatia din tren as putea sa povestesc si eu acelasi lucru. Cand tata a facut infarctul l-am gasit lesinat in pat. Am intrat in soc si am inceput sa tip la sotul sa sune 112. Eram innebunita ca nu stiam ce sa-i fac, simteam ca explodez de neputinta.
Cand au ajuns cei de la 112 si au inceput sa ii reanimeze corpul, inca mai tremuram de soc dar in suflet aveam o pace desavarsita. Chiar imi aduc aminte ca ma 'certam'in sinea mea 'cum pot sa fiu atat de 'nesimtita', adica sa simt atata pace in suflet cand tatal meu e aproape mort. A fost o traire foarte ciudata. Si in acelasi timp pacea aceea din suflet imi spunea 'totul va fi bine', de parca orice s-ar intampla nu conteaza, va fi bine oricum. Pacea aceea si poate si mai profunda am experimentat-o intr-un loc sacru, experienta despre care am mai povestit eu aici. A fost salvarea mea de a nu da intr-o boala sau depresie dupa moartea tatalui meu. Pur si simplu m-a vindecat.

Exclusive
Am tot vrut sa-ti spun in legatura cu fiica ta. Ma bucur enorm ca te are pe tine ca mama
Mi-e frica ca multi copii, care in sinceritatea lor si iubirea lor neconditionata pt parinti, spun astfel de lucruri parintilor lor si ajung sa fie indopati cu medicamente pt boli psihice.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar
In plus inca nu exista explicatia la faptul ca de exemplu un antibiotic administrat la un anumit numar de oameni 'vindeca' doar o parte din ei. Antibioticul omoara bacteriile la toate persoanele la care a fost administrat. Deci bacteria nu mai exista. De ce, de exemplu, copiii sau batranii totusi mor? Cine ii vindeca pe restul? In orice caz, nu antiobioticul. Corpul insusi o face.







Amonar, nu am inteles acest exemplu dat de tine.
Daca antibioticul a fost administrat dupa ce s-a testat in laborator sensibilitatea bacteriilor care au dat infectii acelor pacienti atunci iti inteleg oarecum nelamurirea, dar daca a fost administrat numai pe baza spectrului lui de actiune totul este explicabil pt. ca bacteriile (majoritatea) pot dobandi rezistenta la antibiotice f. usor.

Cert este, in pofida scepticismului Capcaunului, ca nu se cunosc nici pe departe in totalitate capacitatile creierului uman.
In consecinta, negarea unor capacitati iesite din comun ale creierului nu se justifica, mai ales ca se stie bine cam cu cat "functionam" si cam cat este in adormire,.
Putem presupune ca din diverse motive se activeaza anumite zone si chia daca nu le cunoastem sigut rolul, nu putem sa le ignoram mai ales ca in anumite situatii controversate dar similare la mai multe persoane s-au facut scanari si s-a vazut cum sunt activate aceleasi zone.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Capcaun, stiu ca nu ne vom convinge unul pe altul cine are dreptate. Discutiile astea eu le-am avut si cu alti 'colegi' de ai tai Nu au dus niciunde, deci eu nu le mai sustin
Medicina complementara oricum este in dezvoltare indiferent ce spun oamenii de stiinta. Poate ca vreodata, cand copiii de acum, indigou si cei de cristal, vor avea varsta noastra cele doua ramuri vor intra in sinergie. Noi ne vom gandi pe vremea aceea la ce vrem sa facem cu trupul nostru, sa-l ardem sau sa il ingropam



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Chit ca nu ma baga nimeni in seama .

Linistea aceea vine din autoapararea organismului. Cei care nu au aceasta capacitate, o iau razna. Nu e nimic supranatural.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Chit ca nu ma baga nimeni in seama .

Linistea aceea vine din autoapararea organismului. Cei care nu au aceasta capacitate, o iau razna. Nu e nimic supranatural.


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



Ba da, te bag in seama Da, sunt convinsa ca vine din interior, probabil de la sistemul hormonal. Despre sistemul hormonal medicina nu cunoaste prea multe (cel putin asa se spune in invatamantul olandez). Ce se stie pana acum e un strop in ocean.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar
Despre sistemul hormonal medicina nu cunoaste prea multe (cel putin asa se spune in invatamantul olandez). Ce se stie pana acum e un strop in ocean.

Corect. Si despre fizica sau astronomie se stia pana prin secolul XIX doar un strop in oceanul dominat de zei cu fulgere, dumnezei pe care solare, ingeri sclipitori pe cupola gaurita ici si colo prin care se vedea focul cel mare, stele cazatoare prevestitoare, draci invartind smoala in inima vulcanilor, dragoni subterani cutremurandu-se de 7-8 grade Richter.

Medicina alternativa este un bluf.

Medicina ca stiinta se bazeaza pe studii, pe dovezi, pe experimente repetabile. Indiferent de ce natura ar fi tratamentele, ele trebuie sa fie reproductibile si predictibile.

Restul, povesti de adormit. Sau mai degraba de trezit sperante desarte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

B.nica, da, la situatia in care s-a facut in prealabil o analiza de laborator. Si atunci ajungem probabil la ceea ce a spus Mihaela_s, vindecarea este preluata de sistemul imunitar. Dar de aici putem sa deschidem iarasi o portita si sa spunem ca sistemul imunitar nu poate fi ajutat prin medicatie. Nu am auzit sa existe medicamente care sa intareasca sistemul imunitar. Dinpotriva ele pot slabi sau distruge sistemul imunitar. Deci corpul lupta pana la urma singur pt vindecare. Si aici intervine, zic eu, potentialul medicinii complementare care actioneaza in mod 'prietenos' asupra sistemului imunitar. Sau poate sistemul hormonal care la randul lui poate fi sustinut de medicina naturala.
Vreau sa spun ca cu cat aprofundam mai adanc 'ce anume?' ajungem sa ne intrebam, ce este acea forta intrisica a celulei sau moleculei care sta la baza masinariei? De cine este ea 'data'?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu stiu daca medicina alternativa ar fi sintagam cea mai potrivita insa este destul de probabil ca au existat si exista incercari incununate cu succes care nu au la baza o solutie cercetata riguros/stiintific nu se bazeaza pe produse sintetizate si analizate, au sursa naturala procesata natural au rezultate certe, insa nu sunt reproductibile sau oricum nu la un nigel suficient de mare incat sa poata sa duca la emiterea de legi/teorii.
Dar nici sa fie anulate nu cred ca este o solutie dat fiind faptul ca exista rezultate si partea interesanta este ca in cazuistici unde stiintific inca se ridica din umeri.
Dar de aici la a generaliza este totusi o cale lunga. Insa personal consider ca in orice corp discutam de echilibru/dezechilibru si anumite propuneri alternative vizeaza incercarea de restabilire a unui echilibru pierdut avand la baza solutii neprocesate sintetic.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput