experiente mistice - (4)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Prezenta aici a dragei de Ana Stroe mi-a zgandarit niste rani.
Fata de suferinta unor mame care nu stiu ce sa faca in fata unor copii care ar putea sa fie minuni ale acestei lumi, dar sunt considerati handicapati, sunt unii care bat campii!
Am mai deschis pe undeva pe aici, nici nu mai stiu cand, subiectul despre copiii Crystal si Indigo.
A fost un fiasco.
Cand vad ca un subiect absurd ca acesta pt. ca nu poate si nici nu cred ca isi doreste sa ajute pe cineva, pt.ca un subiect potrivit pe un forum DC chiar si pe PN, cu copii care sunt mai altfel dar CATEGORIC NU SUNT AUTISTI SAU CU SINDR. ADHD, a dat candva nastere la atatea controverse, dati-mi voie sa spun ce cred fara sa-mi mai pese de consecinte.
Initiatoarea subiectului, singura in masura sa critice afirmatiile mele de mai sus, poate sa ma contrazica aducandu-mi drept argumente motive care sa ateste importanta subiectului ei fata de alternativa prezentata de mine mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ca sa fiu pe intelesul tuturor, copiii considerati ca fiind descrisi drept "Crystal si Indigo Children" nu-si gasesc locul decat prin subiectele din sectiunile/cartile gen "Paranormal.."

Ca sa nu fiu acuzata de abordare off-topic pot sa va spun ca este fascinanta descrierea acestor copii dpv al capacitatilor lor chiar sub aspect mistic in unele situatii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Amonar legat de intrebarea ta despre moarte, eu am gasit raspuns in buddhism. Ceea ce te tine in viata chiar si cand creierul e mort, e ceea ce se numeste ''indestructible drop'' ce se afla langa inima. Buddhistii considera ca acea picatura este esenta constiintei.

In link-ul dat este schitata si explicata moartea din perspectiva buddhismului tibetan.

http://www.buddhanet.net/deathtib.htm



Interesant , multumesc de postare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Ca sa fiu pe intelesul tuturor, copiii considerati ca fiind descrisi drept "Crystal si Indigo Children" nu-si gasesc locul decat prin subiectele din sectiunile/cartile gen "Paranormal.."


Am inteles b. nica...am inteles acum care e problema ta.
Ai hotarat sa aduni toata durerea/frustrarea si sa o versi aici, doar ptr ca medicii INCA nu ii pot ajuta pe acesti copii,ca INCA nu stiu ce se intampla in lumea lor, si ptr ca topicul deschis de tine nu a continuat asa cum ti-ai fi dorit...ptr ca...oamenii de rand, de pe DC inca(NICI EI) nu stiu mai nimic despre aceasta...cum sa-i spun...problema/situatie/stare(?!)

prin urmare consideri ca tot ce un muritor de rand ar avea de spus , de povestit, tot ce tine de paranormal...e aberant, ridicol, nu ajuta pe nimeni(cum poti vb in numele altora?)...

deci, poti jigni, poti spune ce vrei, nu-ti pasa in cine lovesti, ce reactii starnesti, pe cine deranjezi, si tot asa...cum bine ai recunoscut , nu-ti pasa de consecinte, si asta ptr ca...reiau, lumea medicala, oamenii cu diplome, INCA nu-i pot ajuta pe cei numiti (de catre cine numiti astfel?!)copii/adolescentii/adultii ,indigo/crystal!...

eu in continuare nu vad nici o legatura logica, insa simt frustrarea si durerea ta, daca asta e o scuza ptr atitudinea ta...well...fie, imi pare rau, eu ma retrag,acum ca am inteles care e problema , oricum nu pot schimba nimic, eventual mai arunci si in mine cu o piatra



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Celor care doresc sa afle ceva mai mult despre trairile din preajma mortii, le recomand sa caute articolele (stiintifice) si cartile celui mai mare expert in aceasta zona a psihologiei, Sam Parnia, doctor cardiolog care a readus la viata sute de pacienti in moarte clinica si a initiat acum cativa ani cel mai amplu studiu al fenomenului NDE (near death experience). Concluzia lui, dezamagitoare pentru unii dintre voi, trairile NDE sunt cu o mare probabilitate o iluzie.

Anul acesta, prin bunavointa Editurii Humanitas, a aparut o prima carte a acestuia tradusa in romana: www.lucman.ro/carte/ultima-frontiera--i79784?sess_id=723d7c552392a25bb56e7f2d8e673af0" target="_blank">Ultima frontiera.

Mult mai multe detalii (serioase) despre NDE in cel mai serios loc din lume in care se pot afla:
www.iands.org/publications/journal-of-near-death-studies.html" target="_blank">Journal of Near-Death Studies, singura publicatie periodica dedicata fenomenului ce il trateaza obiectiv.


Noted. Thx.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikole

Am inteles b. nica...am inteles acum care e problema ta.
Ai hotarat sa aduni toata durerea/frustrarea si sa o versi aici, doar ptr ca medicii INCA nu ii pot ajuta pe acesti copii,ca INCA nu stiu ce se intampla in lumea lor, si ptr ca topicul deschis de tine nu a continuat asa cum ti-ai fi dorit...ptr ca...oamenii de rand, de pe DC inca(NICI EI) nu stiu mai nimic despre aceasta...cum sa-i spun...problema/situatie/stare(?!)

prin urmare consideri ca tot ce un muritor de rand ar avea de spus , de povestit, tot ce tine de paranormal...e aberant, ridicol, nu ajuta pe nimeni(cum poti vb in numele altora?)...

deci, poti jigni, poti spune ce vrei, nu-ti pasa in cine lovesti, ce reactii starnesti, pe cine deranjezi, si tot asa...cum bine ai recunoscut , nu-ti pasa de consecinte, si asta ptr ca...reiau, lumea medicala, oamenii cu diplome, INCA nu-i pot ajuta pe cei numiti (de catre cine numiti astfel?!)copii/adolescentii/adultii ,indigo/crystal!...

eu in continuare nu vad nici o legatura logica, insa simt frustrarea si durerea ta, daca asta e o scuza ptr atitudinea ta...well...fie, imi pare rau, eu ma retrag,acum ca am inteles care e problema , oricum nu pot schimba nimic, eventual mai arunci si in mine cu o piatra








, din pacate nu ai inteles nimic si ai scris asta cu manuta ta!
Tot din pacate pt. tine postarea ta cu tot veninul si frustarea ta(obsesia cu diploma, ca sa nu existe dubii!) este imortalizata aici!
Nu am jignit pe nimeni si nici nu mi-am publicat diploma pe nicaieri!
Asa cum varsta publicata pe profil nu este reala, poate nici ocupatia nu este reala,.Asa ca diploma pusa la inaintare de detractori nu mai are consistenta.

In alta ordine de idei, nu am nici cea mai mica idee cine sunt medicii de la INCA, nu ii cunosc, poate parintii celor 2 copii stiu despre ce vorbesti.
In problema prezentata de mine mai sus, desi nu este vorba de copiii mei, atitutudinea ta mi se pare cel putin revoltatoare.
Daca ai totusi un Dumnezeu la care sa te rogi te-as sfatui sa-ti ceri iertare si daca ai copii sanatosi sa-I multumesti in fiecare zi pt. ei, daca nu te rogi la vreunul, cred ca o sa-mi fie tare mila de sufletul tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Ca sa fiu pe intelesul tuturor, copiii considerati ca fiind descrisi drept "Crystal si Indigo Children" nu-si gasesc locul decat prin subiectele din sectiunile/cartile gen "Paranormal.."

Ca sa nu fiu acuzata de abordare off-topic pot sa va spun ca este fascinanta descrierea acestor copii dpv al capacitatilor lor chiar sub aspect mistic in unele situatii!


Am si eu o relatare vis-a-vis (nu contra si nu pro)de Indigo/Crystal Children:

Nu stiu daca sa o 'cataloghez' sau nu pe fata mea a Crystal/Indigo Child ...
Acum vreo 2 luni, ne-a spus ca ea poate vedea aura in jurul capului la cei la care se uita. Tocmai ii cumparasem o noua pereche de ochelari, si tot probandu-i, imi spune ca ea poate sa vada asa, ca un halou in jurul capului, ca la mine vede albastru de exemplu - ca si la majoritatea oamenilor - iar la altii vede rosu-portocaliu, iar la o fetita din clasa care e cea mai destapta si ambitioasa vede turcoaz ... Am pus-o sa-si scoata ochelarii si sa-mi spune daca inca vede lumina aceea albastra in jurul meu si exact unde. Mi-a spus ca inca o vede, mai ales in jurul capului. Apoi am intrebat-o daca si cu ochelarii vechi vedea 'luminile astea' - mi-a raspuns ca da. Am intrebat-o de cand ... fenomenul asta? Mi-a spus ca de vreo jumatate de an, de cand era in clasa a 5-a pe la sfarsit.

La inceput mi-a spus ca i-a fost frica si s-a simtit ca un wirdo vis-a-vis de ceea ce i se intampla, dar apoi a cautat pe google si a descoperit ca ceea ce vedea ea se cheama aura; a mai citit ca toti suntem in stare, din nastere, sa o vedem, numai ca ne pierdem aceasta capabilitate nepracticand-o. Fata mea s-a nascut cumva 'matura' sa zic asa, a inceput sa fuga pe la 8-9 luni in loc sa mearga pe la 1 an, intotdeauna are replici care te lasa gandind la ceea ce ai spus, si multe altele, dar cel mai bine sta la capitolul intuitie, si poate citi/simti din prima energia pozitiva/negativa a celor din jurul ei (aici am prea multe exemple de dat ...) Acum ce sa spun?
Tot cautand pe net despre capabilitatea asta a ei extra-senzoriala am ajuns si la indigo/ crystal children si de aici la copii hibrizi si de aici la extraterestri care vin si ne xeno-transplanteaza (no referrence to xeno ) si de aici la alte si alte chestii ... am inca atatea de citit si de aflat ... deocamdata m-am oprit aici.

Numai bine la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

B. nica, am vb impreuna, ne-am inteles separat.

Ok, imi cer scuze daca te-am deranjat, D-zeu mi-e martor ca nu mi-a fost intentia de a minimaliza importanta situatiei descrisa de tine,dar daca tu consideri, ca am ptr ce, eu imi cer scuze in fata ta...

o da, ii multumesc Domnului ptr copiii mei, desi stii bine, viata este imprevizibila, nu se stie la ce incercari suntem, putem fi supusi, dar in prezent, ACUM suntem bine, si ii multumesc Domnului pentru asta...


referitor la diplome, nu stiu ce scrie la profilul tau, imi amintesc insa ca ai intrebat in repetate randuri pe 3x3 daca are vreo diploma recunoscuta de nu'sh ce institutie, nu mai retin...atunci am dedus ca esti medic...daca m-am inselat,asta e, nu-i un capat de tara,zic eu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Relatare cu intrebare:

Vazand filmuletul documentar cu Arsenie Boca pus pe site-ul spiritual
http://www.spiritus.ro/video/filme-video/documentare_spirituale.htm#Arsenie

m-a frapat 'evadarea' lui de la canalul Dunare-Marea Neagra unde era lucrator-prizonier in scopul de a participa ptr. 2 ore la inmormantara mamei sale, tocmai in Maramures. In urma acestei disparitii misterioase, a fost eliberat de la canal de catre autoritati, ptr. ca si-au dat seama ca nu era nevoie sa tii 'sub lacat' pe cineva care putea pleca si veni dupa bunul plac.

Tocmai citisem acum cateva zile ceva cu substanta similara
in articolul:
Man arrested at Large Hadron Collider claims he's from the future
http://crave.cnet.co.uk/gadgets/man-arrested-at-large-hadron-collider-claims-hes-from-the-future-49305387/

"Mr Cole was taken to a secure mental health facility in Geneva [na because he was claiming he was from the future] but later disappeared from his cell. Police were baffled, but not that bothered."

So, who are these people capable of time-travel, travel in parallel realities ... or what? Ca daca mai caut mult pe net ajung fie la sfinti fie la hibrizi fie la extraterestri. Care e adevarul? Cred ca fiecare in viata se intreaba: Cine suntem, de unde venim, care e menirea noastra pe pamant, unde ne ducem?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Am urmarit acum doua saptamani cred, un documentar, despre un baietel diagnosticat cu autism la varsta de 2 ani.Nu pot spune ca am vazut intreg documentarul, la mine in casa era agitatie, copiii faceau galagie, se jucau, insa am reusit totusi sa urmaresc o buna parte din film, care m-a impresionat.In film, copilul avea aproximativ 4 ani. Parintii, se aflau frecvent in situatia de a fi martori crizelor de tipete ale copilului, practic erau coplesiti de durerea de nu reusi sa il ajute pe copil. Desi copilul dadea dovada de o inteligenta si o capacitate de analiza, peste medie, pe de alta parte ramasese la stadiul in care inca avea nevoie de scutece, nu folosea toaleta. In fine, parintii au luat hotararea sa plece cu el in Mongolia si au umblat din vindecator in vindecator, din shaman in shaman, au trait in corturi, in sanul naturii, perioada in care copilul a evoluat enorm, s-au rarit f tare crizele de tantrum, si a inceput sa ceara la toaleta. Pentru cine doreste mai multe informatii:http://www.horseboymovie.com/OurStory.phphttp://www.horseboymovie.com/Film.php

Mergi la inceput