Totul despre cum donez!

Totul despre cum donez! | Autor: inbox

Link direct la acest mesaj

Poate administreaza cineva un subiect pe aceasta tema.

1. Coletele, prin Posta Romana, cum trebuiesc pregatite..

2. Conturile. Pot sa depun bani la o sucursala BRD daca contul este la BCR, de exemplu? Este o suma minima, comisioane?

3. Ce este Pay-pal? Ce trebuie sa faci?


Daca este gresit subiectul rog moderatorii sa-l mute sau sa-l stearga. Astea sunt cateva din problemele care mi le-am pus eu.

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Inbox lucrurile merg snur dupa ce treci odata prin ele

1.a. Coletele trimise prin posta romana trebuie impachetate in hartie alba si daca sunt grele/voluminoase, legate si cu sfoara. Expeditia costa 2,5 lei pentru primul kilogram si apoi se adauga cam 1 leu pentru fiecare kil ce depaseste kilogramul initial.

1.b. Noutate: posta romana are si serviciu de curierat door-to-door, se numeste factaj costa cu 3 lei in plus fata de o expeditie normala. Eu prefer sa duc eu coletul la posta dar sa fie livrat la domiciliul destinatarului. F util pt mamici cu copii mici/multi.

2. Banutii trebuie depusi direct la ghiseul bancii beneficiarului, astfel scapi de comisioane. Cel mai simplu mi s-a parut sa-mi fac abonament de internet banking si atunci scap de orice neplacere vis-avis de banci (comisioane, cozi, cautat o agentie aproape de casa, etc ).

3. aici nu pot sa te lamuresc ca nu ma pricep nici io



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:


Mie mi s-au mai explicat unele chestii, dar am zis ca e bine sa stie si altii, poate ajuta cat de cat.

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


1. Coletele prin posta romana trebuie sa aiba o greutate maxima 15kg (da, impachetate in hartie alba, mie sfoara nu mi-au cerut).

2. BCR percepe comision 4 lei chiar daca depui bani la ei la ghiseu pentru un cont BCR, la care nu esti tu titular.
Poti sa depui la o sucursala BRD pentru un cont BCR dar iti ia comision, aprox 5 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

eu pot sa adaug ca depinde f mult de oficiul postal. de ce? ptr ca la oficul unde merg eu frecvent nu conteaza cum sunt impachetate coletele, cutie sau nu, hartie sau punga.important sa fie impachetat bine.




SOACRA MARE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu sunt de acord cu lulu! Amtrimis colete impachetate in tot felul de minuni de cutii / hartii si nu mi-au cerut niciodata sfoara si hartie alba. Depinde de oficiul postal.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Ce pot sa adaug si eu:

1. Poti sa-ti scrii formularele de trimitere de-acasa. In acest scop, incearca sa obtii de la ghiseu cat mai multe, cate poti primi depinde tot de cea/cel de la ghiseu. Se pot si lista de pe site-ul Postei Romane.

2. La ING e si mai si, 7 lei comision de depunere la ghiseu, pentru neclient-ING.
Dar, pentru clienti prin internet banking nu este comision.
La BCR nu stiu daca acel comision la ghiseu se poate fenta prin internet banking de catre clienti.

Sunt atatea situatii care se pot intalni, transferuri intra-bancare, inter-bancare, la ghiseu sau prin internet, la si intre x banci, incat o lista atotcuprinzatoare e greu de obtinut.

La unele plati interbancare, se ia comision si la benficiar, in functie de suma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Ptr paypal trebuie sa iti fai cont pe www.paypal.com unde setezi datele despre cardul pe care il detii, Visa, Mastercard, etc, serie de card si alte inf pe care numai detinatorul le are si se foloseste exact ca internet banking online.
Te loghezi cu user si parola si faci plata online catre un detinator de astfel de serviciu.
Banca unde detii contul si cardul, opereaza in aceeasi zi operatiunea facuta catre ei, iar paypal iti arata in momentul tranzactiei, si echivalentul in Roni, ca sa poti verifica si cu banca ta.
Mie imi este extraordinar de usor sa folosesc paypal, mi se pare mult mai usor decat operatiunea online de la Raiffeisen de ex, unde trebuie cititorul de card care- ti da codurile de autentificare, plus parole, user etc. E adevarat ca e nevoie de siguranta, dar si paypal ofera.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca este o idee buna sa avem un astfel de topic. Am sa-l urmaresc si pe parcurs am sa incerc sa-l sintetizez pentru a fi de real ajutor celor care doresc sa contribuie la actiunile umanitare insa fie nu au toate datele necesare, fie au diferite neclaritati.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

inca ceva,
se poate lista de pe site-ul Postei Romane orice document, dar avizul de ramburs, cel verde, Posta nu il accepta decat in original, nu listat de pe net.




SOACRA MARE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lulu77

eu pot sa adaug ca depinde f mult de oficiul postal. de ce? ptr ca la oficul unde merg eu frecvent nu conteaza cum sunt impachetate coletele, cutie sau nu, hartie sau punga.important sa fie impachetat bine.




SOACRA MARE


La noi in Arad daca nu le legi cu sfoara "pentru manipulare", te trimit inapoi acasa cu el Si ce mi-e ciuda e ca am primit gramada de colete nelegate cu sfoara,deci nu toti sunt asa batuti in cap ...

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=18" target="_blank"> VOTATI POZELE DIN ALBUMUL "VARA 2011 AMINTIRI DE VACANTA"

Mergi la inceput