Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(62)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Eu nu am facut. Mi-a zis ca nu e relevant pentru gemeni. Acum ca am si insomniile...retraiesc si imi amintesc de fiecare saptamana din sarcina, inca de la inceput. De cand, incercand sa ne obisnuim cu ideea ca vom avea un bebe si viata se va schimba total, la ecografie la 8 saptamani ne-a zis: "felicitari, sunt 2." Iar sotul meu era sa se scurga pe jos. :))

a nascut cineva sau urmeaza sa nasca la Bucuresti la Polizu...eventual cu dr. Magda Petrche?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

am fct dublu test.
despre creme: m-am dat pe sani, fund si solduri in disperare, pe burta deloc (masajul creeaza contractii). ghiciti unde am vergeturi: pe sani, fund, coapse. niciuna pe burta. morala: nu degeaba ii zice crema pt vergeturi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Buna dimineata fetele,
Multumesc de raspunsuri, nu prea sunt eu harnica la masaj, dar trebuie sa ma straduiesc....
Iar mi-au iesit prost analizele de coagulare a sangelui, desi sunt pe tratament cu Clexane. Nu mai zic nimic, sunt doar trista....

Amary 9+ de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

AMARY09, eu am o prietena care a pierdut 3 sarcini din cauza unor probleme cu coagularea. De-abia dupa pierderea celei de a 3-a, a inceput sa-si faca investigatii. A rezultat ca are probleme cu coagularea. I s-a spus ca daca ramane din nou insarcinata, pentru a putea pastra, trebuie sa faca 2 Clexane/zi. Acum e insarcinata in 8 luni, in decembrie naste si ia Clexane zilnic.
Deci se poate! Nu fi stresata si nici suparata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

amary09: nu mai fi trista, si eu am facut clexane vreo 2 sau 3 luni (zilnic) in sarcina. si nu ma porbleme cu coagulearea in mod normal, ci doar atunci nu stiu cum au iesit analizele. asa ca mi se pare aproape normal sa faci:). stai linistita. si-mi faceam singura injectiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Of Doamne, ca multe probleme pot aparea la sarcinile multiple. Pe asta cu coagularea nu am stiut-o, analize ptr ea am facut, dar nu m-am gandit ca pot aparea probleme din cauza asta. Tare linistita am mai fost eu gravida, am lasat toata povara pe umerii medicului ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

bun venit viitoarelor mamici,sa aveti copii sanatosi si frumosi.
Anna,felicitari pentru fetitele tale,sa creasca sanatoase si frumoase.Asteptam vesti de la tine cat mai curand.
Nu am mai intrat pe forum de vreo 2 saptamani dar am citit tot din urma,ati fost tare hzrnicute la scris.
O sa incerc si eu sa raspund la intrebarile voastre,dar mai intai sa va dau ceva noutati despre mine.
Azi am 34 de saptamani,ieri am facut controlul,fetitele stau la fel de bine,una are 2346 grame iar cealalta are 2885 grame.Doctora,ca de altfel si noi, e foarte multumita.
Astazi am avut intalnirea cu medicul anestezist si a hotarat astfel:
-pe 9 decembrie ma prezint la spital si imi deschide serclajul
-pe 14 decembrie imi vor face cezariana,e inevitabil,pentru ca o fetita e asezata transversal.
Dat fiind ca pe 15 decembrie fac 37 de saptamani insa doctorul care mi-a facut serclajul si cu care voi naste nu este in spital, atunci imi vor face cezariana pe 14 decembrie.
Astazi am facut ultimele analize de sange si urina plus electrocardiograma,cu toate aceste analize si fara sa mananc va trebui sa ma prezint pe 14 decembrie la ora 7 dimineata la spital.
DOAMNE AJUTA SA FIE BINE, eu am insa o mare ingrijorare,pentru ca incepand din 9 si pana in 14 decembrie va trebui sa stau cu colul uterin deschis,iar fetita care este cu capul in jos ieri la control era si mai apropiata de serclaj.
Nu mi s-a spus nimic ca voi sta internata din 9 pana in 14 decembrie,acum sa vedem,eu as prefera sa stau in spital acele 5-6 zile.
Oricum va trebui sa fac acum control saptamanal pana in 14 decembrie.
Deci mai sunt practic 19 zile si voi fi si eu mamica,cu siguranta nu voi dormi in ultimele 2-3 zile inainte de cezariana.
Bagajul oricum este deja facut in cazul ca se intampla ceva neprevazut.
Eu am fost anemica de la inceputul sarcinei,dar eram si inainte predispusa la anemie,nu stiu de ce,e adevarat ca mancam cam ce se nimerea si nu ma omoram cu carnea.De cand aveam 8 saptamani de sarcina iau fier,acid folic,iar de vreo 3 luni iau magneziu si progesteron.
Trebuie sa merg cu toate medicamentele pana in 14 decembrie,in afara de progesteron pe care l-am intrerupt de ieri.
Anahadasa si eu am facut 2 infectii pentru marirea plamanilor fetitelor mele.
Eu am luat pana acum in greutate 17 kg,am plecat de la 61kg si 161cm iar acum am 78kg;doctora mea care mereu imi spunea ca ma ingras prea mult,ieri nu a mai spus nimic,a spus doar ca sunt 17 kg dar sunt 2 copii.
Nu am avut probleme cu ingrosarea picioarelor cu toate ca nu am o circulatie buna; singura data cand mi s-au umflat teribil picioarele(erau ca 2 butuci) a fost cand am venit in tara 2 saptamani si am muncit ca o nebuna iar apoi drumul la intors in masina.
Si eu dorm din ce in ce mai greu noaptea,ma ridic greu din pat si incerc sa beau multe lichide chiar daca fac pipi din ora in ora.
Al meu zambeste cand eu zic ca e ziua si hartia igienica,asa se consuma.
Ce sa va mai zic,mergem inainte cu mult curaj si cu multa speranta,am avut eu amenintare de avort,apoi de nastere prematura dar le-am depasit,am avut mereu incredere ca totul va iesi bine.
Multa sanatate voua si puiutilor vostri,mai intru pana pe 9 decembrie din cand in cand,pe urma cele 5 zile fara serclaj pana la cezariana vreu sa stau cat mai mult in repaos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Roxxy, ce emotionant , ce putin mai este pana iti vei tine printesele in brate! Doamne ajuta!
Uite ca a ajutat Bunul Dumnezeu si ai trecut si peste chestia cu serclajul, amenintarea cu avort spontan si in curand te vei putea bucura de minunile tale. Sunt tare fericita pt tine! La tine AMR-ul se calculeaza in zile de-acum!
La mine parca mai e o vesnicie… De fapt ziua e bine, sunt tare optimista, insa noaptea ma apuca disperarea pt ca nu reusesc sa adorm decat dupa 2, 3 si imi vin tot felul de ganduri…
Si bagajul meu e gata, sta cuminte intr-un colt, dar sper sa nu fie nevoie de el prea curand.
Nici eu n-am inca probleme cu umflarea mainilor, picioarelor, dar e adevarat ca mai tot timpul stau lungita in pat.



Ana, mami de doi strengari si 32+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Bv Roxxy, ma bucur mult ca ai ajuns cu bine pana aici. Fetete sunt mari, au crescut bine, Doamne ajuta sa ajungi cu bine si cat mai usor, data de 14 dec. Pupici multi de la noi.
Anahadasa, hai ca maine poimaine vei fi si tu pe ultima suta de metri si vom fi alaturi si de tine. Nu-ti mai fa atatea ganduri negre, fii pozitiva
Bine ca aveti bagajele pregatite. Eu de ex mi le pusesem toate langa geanta, ma gandeam sa nu prinda vreun miros daca stau bagate inauntru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

amary, las ca cu clexane va fi bine, atatea fete fac asta in sarcina. relax, nu-i mare problema!

Mergi la inceput