Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(62)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Lasa ca ajungi, nu te ingrijora, asa numaram noi gravidutele cu gemeni fiecare zi in plus, dar cu rabdare ajungem noi la liman! Azi-maine o sa numaram orele! Tot asa am zis si eu, sa ajung la 32, apoi sa trec de 35 si uite ca nu mai e mult, numar AMR-ul.. Si ca incurajare pt tine, ma simt mult mai bine acum cu sarcina decat la 32 de sapt, de ex, respir mai usor,nu mai am groaznicele dureri de spate, sunt mai linistita, n-am cosmaruri, deci curaj, mergi inspre bine. E drept ca si statul la pat ajuta mult, dar ce nu facem noi pt galustele astea mici?

Ana, mami de doi strengari si 35+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Buna mamici si viitoare mamici,

Ieri am fost la dr Albu la eco. Gemenasii mei sunt bine se dezvolta si sunt incapatanati de mici. Nu au vrut sa se elucideze misterul sexului lor. Totusi mi-a spus ceva doctorul ce ma roade, unul este pozitionat sus si este ok iar celalalt este mult mai jos. Mi- a sus ca din aceasta cauza trebuie sa ii urmarim placenta. Oricat de bine si vioaie sunt imi recomanda sa nu fac efort prea mult din aceasta cauza. Insa nu a vrut sa imi spuna ce riscuri sunt. Ati mai auzi de astfel de cazuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Iti multumesc pentru incurajari. Ai mare dreptate. Asa si eu...cand eram la 12...sa ajungem la 20...la 29...hai sa rezistam pana la 32 acum hai sa ajungem la 35...si tot asa si ne fofilam in fiecare zi care trece.
Noapte buna, Ana!

Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

Lasa ca ajungi, nu te ingrijora, asa numaram noi gravidutele cu gemeni fiecare zi in plus, dar cu rabdare ajungem noi la liman! Azi-maine o sa numaram orele! Tot asa am zis si eu, sa ajung la 32, apoi sa trec de 35 si uite ca nu mai e mult, numar AMR-ul.. Si ca incurajare pt tine, ma simt mult mai bine acum cu sarcina decat la 32 de sapt, de ex, respir mai usor,nu mai am groaznicele dureri de spate, sunt mai linistita, n-am cosmaruri, deci curaj, mergi inspre bine. E drept ca si statul la pat ajuta mult, dar ce nu facem noi pt galustele astea mici?

Ana, mami de doi strengari si 35+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Buna dimineata mamicilor duble,

Alexa, mai ai putin, ti-am zis ca si eu gandesc la fel acum, sa ajung macar unde esti tu...Oricum, de acum nu te mai stresa, copii nascuti chiar la 32 de saptamani (cu injectiile de maturare a plamanilor) au sanse foarte mari sa fie OK
Salexa, eu nu mai retin cate saptamani ai? Scrie daca nu te deranjeaza la semnatura, sa ne aduci aminte mereu...
Eu la eco la 12 sapt (cea corelata cu DT) am iesit OK, riscurile f. mici (da tot riscuri sunt?!?!?). Se pare ca vom avea 2 domnisoare, una sigur, cealalta tinea picioarele incrucisate, dar tot fetita banuia... Oricum dr. a spus ca la varsta asta, greu de spus... O sa mai fac o eco si daca tot asa spune, probabil asa va fi, sanatoase sa fie...
Si la mine placentele sunt una sus si una jos, nu mi-a zis nimic de vreun risc (nu stiu daca ar putea fi altfel, avand in vedere ca sunt doi). Cea inserata jos, din cate am citit, uneori se poate transforma in placenta praevia, fiind jos, un alt risc este sa nu fie intr-un loc bine vascularizat si multe altele... Complicatiile astea cu placentele sunt atat de multe incat ne stresam inutil de pe acum, vom vedea pe parcurs.... Sa dea Domnu' sa fie bine la toata lumea...

Amary 12+ de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-apel urgent:
- mamici de gemenasi frumosi , destepti si dragalasi- punem de intalneala? duminica la 12? monas, mirela2, adipapazi, gabitza?
- haideti fetelor ca treb sa ne organizam!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Alexa_H te cred ca deabia astepti sa nasti..e mai bine cu ei peafara. Si asa e merita efortu. Kiss si merci
Vad ca citeai de cand eram internata..adevaru e ca simteam ca nu mai pot si imi ziceam asta si uite ca a inceput sa iasa dopu. Deci e si din cap pana la urma. Tu sa iti zici acolo ca tre sa rezisti pana la 36 si ai sa rezisti!

anahadasa e mai bine ca esti internata, las ca cu cei deacasa tot nu puteai orcum sa stai tu linistita. Se pare ca ai un dr tare prevazator si in cazul tau asta e cel mai bine!

viss ar fi ok si ora si ziua (cu mentiunea ca pufele papa si se culca cam la 14). Da unde? de x fetele dupa fb de la mine au fost la locu de joaca de la MAll Baneasa si a fost cam naspa-nu a fost exclusivitate, erau si capre de copii mari care ii calcau pe bebei pe manute si unii au plecat deacolo cu Purici!! Nici nu e de iesit cu ei la restaurante baruri (desi mi-ar placeaa)..
Asa k unde sa mergem?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna seara!
Asa e Sugubina, am un medic tare prevazator si am mare incredere in el. E mai bine in spital decat m-am asteptat, e drept ca n-au trecut decat 3 zile , dar m-am pregatit psihic si sper sa rezist. Oricum sunt mult mai linistita, nu mai trebuie sa-mi leg sireturile, sa ma chinui sa-mi trag blugii pe mine, sa ma ocup de copii, sa ma stresez ca nu mi-e curatenia perfecta si vin vizitatori... Sotul se descurca mai greu acasa cu prichindeii, dar ii prinde bine si lui 'statutul de mamica' pt ca tot asa va fi, el se va ocupa de cei maricei, eu de bebelaci.
Alexa, dar numai noi mai suntem gravidute aici? Eu, tu, Amary, Salexa, dar celelalte unde au disparut? Adica fetele mai vechi, care n-au mai scris demult... parca eram mai multe...

Ana, mami de doi strengari si 35+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Buna! Am fost si eu la gravidutze, dar acum trec la mamici de gemeni. :)

Pe 4 decembrie s-au nascut Sabrina Isabella de 2255 g si Edwin Leonardo de 3250 g. Nasterea s-a declansat spontan. Am facut cezariana din cauza pozitiei lor nefavorabile nasterii normale.
Pt ca abia intrasem în sapt. 36 ne-au tinut sub observatie pâna acum. Mâine, joi mergem însa acasa. Am fost cuminti, am papat bine si am început sa luam în greutate. Si eu si sotul am avut camera noastra împreuna cu copiii si am învatat multe de personalul de aici, de la alaptat pana la cum sa facem baitza.
Revenim dupa câteva zile, dupa ce ne-am facut rutinele acasa. Si eu si tati putem fii liberi pt îngrijirea copiilor; asa e aici când ai gemeni. Ne impartim sarcinile si pâna acum am reusit sa îi pastramm sincronizati cu somnul si mesele.

Gravidutze, aveti grija de voi în continuare si fiti optimiste.
Pe mamici o sa le bombardez cu întrebari, probabil.

O tuturor!

Edit: sorry, am scris cu caractere ro de pe telefon si a trebuit s#259; editez. :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna dim. fetelor.
- hai sa va povestesc ceva misto- acum vreo 10 zile, mergem noi sambata in carrefour- trecem cu carutul pe langa raionul copiilor, si o tipa se opreste in fata carutului langa bebici-zice soptit- ce frumusei sunt! apoi exclamand- vai, ii stiu!eu- cu gura cascata.ea- de pe forum.eu mai activez si in alta parte la mamici de martie-aprilie,zice esti viss, nu-i asa? da..de la gemeni va stiu.zic eu- si dvs cine sunteti-tipa tanara, dar dc mi-a vb asa,i-am raspuns si eu tot cu dvs.am si eu gemeni in burtica.dar nu am activat online niciodata, doar citesc mereu. ii urez si eu multa sanatate,sarcina si nastere usoara, si cand sa plecam imi spune- foarte frumos scrie-ti!!!
- normal ca m-am imbujorat si mi-a tresaltat inima de bucurie. tocmai ma porcaisem de cateva zile pe celalalt forum cu o tipa, care ma ameninta sa mai tac din gura, ca sfaturile si ceea ce scriu eu e de cacao..asa ca tipa asta a intervenit la momentul care treb..a fost un moment frumos rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Salmida

Buna! Am fost si eu la gravidutze, dar acum trec la mamici de gemeni. :)

Pe 4 decembrie s-au nascut Sabrina Isabella de 2255 g si Edwin Leonardo de 3250 g. Nasterea s-a declansat spontan. Am facut cezariana din cauza pozitiei lor nefavorabile nasterii normale.
Pt ca abia intrasem în sapt. 36 ne-au tinut sub observatie pâna acum. Mâine, joi mergem însa acasa. Am fost cuminti, am papat bine si am început sa luam în greutate. Si eu si sotul am avut camera noastra împreuna cu copiii si am învatat multe de personalul de aici, de la alaptat pana la cum sa facem baitza.
Revenim dupa câteva zile, dupa ce ne-am facut rutinele acasa. Si eu si tati putem fii liberi pt îngrijirea copiilor; asa e aici când ai gemeni. Ne impartim sarcinile si pâna acum am reusit sa îi pastramm sincronizati cu somnul si mesele.

Gravidutze, aveti grija de voi în continuare si fiti optimiste.
Pe mamici o sa le bombardez cu întrebari, probabil.

O tuturor!

Edit: sorry, am scris cu caractere ro de pe telefon si a trebuit s#259; editez. :(


Salmida, FELICITARI!

Sa va dea Dumnezeu multa sanatate, putere, sa va pazeasca de rau si sa ne tineti la curent cu evolutia puiutilor! Ce greutate faina au avut, bravo!


Ana, mami de doi strengari si 35+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput