Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(62)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Buna dimineata!

Anahadasa, iti tin pumnii daca te internezi maine. Daca ai internet pe telefon, poate mai scrii cand ai chef, sa ne zici cum esti. Sper sa te poti odihni in spital si sa te simti bine.

Roxxy, iti tin pumnii si tie. Numai cand am citit ca mai ai asa putin pana cand vei naste si cum trebuie sa bei ceai sa poti adormi...am simtit eu emotii. Vei primi cel mai frumos cadou de Craciun.

Voi ca sunteti mai avansate cu cateva saptamani ca mine, spuneti-mi...mai creste mult burta din saptamana 32? Sunt foarte curioasa ca eu deja nu prea mai am piele. Toata sunt intinsa la maxim si plina de vergeturi ca niste crestaturi facute cu lama. Intre saptamana 27 si 32 la mine au crescut foarte mult in greutate si evident, si burta in dimensiuni. De-acum vor creste in acelasi ritm?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna dim.burtici si mamicice fel suna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-ce de emotiidatorita voua burticilor,noi o sa pastram legatura mereu cu aceste emotii.eu am impresia ca incep sa uit multe lucruri despre ce a fost candva-prezentul ma acapareaza, habar n-am..incercam sa-mi amintesc ceva de la 2 luni despre ai mei,m-am chinuit o zi intreaga si nu mi-am adus aminte
-am fost la Tulcea-de vis.scurt,dar relaxant frate,1 parinte la copil e..parfum de teica sa nu mai zic ca la un moment dat ,am stat 1 zi la prietena mea-eram 5 adulti si 2 copii-noi,ea,si parintii ei.era asa o relaxare si o liniste,fericire..toti ne bucuram de copii,cum zambesc,cum mananca, cum se joaca,cum stau in picioruse la marginea patului..au dormit la pranz,mama ei i-a pazit pe amandoi cu tv pe mute,si noi 3 tinerei am baut vin fiert in bucatarie,am mancat placinta cu branza si smantana si am depanat amintiri despre fosti iubitide vis,nu altainainte de culcare am mancat floricele,copii erau culcati,sotul statea pe jocuri la calc,noi 2 vb..cu muzica in surdina,lumina redusa si in pijamalea 2-a zi am mers la matusimea..baie in cada,pe cap..mancare ramasa de la pomana,si ne-a dat angro si la noi,saptamana asta ne-am scos, numai bunatati de casape 29 mergem iarasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

hihi, Alexa, parca ma vad pe mine, cu lipsa pielii:)) dar dupa saptamana 32 mi-a crescut burta mult mult de tot, desi mie demult mi se parea ca mai mare nu se poate si ca o sa imi crape pielea. Ce e drept, am facut niste vergeturi urate, incepand cu sapt 30. Parca sunt mai bine acum decat inainte de nastere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

VISS, ma bucur pt tine ca ti-ai reincarcat bateriile, m-am gandit la tine in WE, pacat ca nu s-a putut mai multe zile.
Si noi am programat o noapte de "dezmat", lasam copiii la mama si venim acasa pt o intalneala cu niste prieteni ce se intorc in tara de sarbatori.

Baietii mei au implinit 7 luni, ma uit la pozele din maternitate si apoi la ei pe canapea, ce minuni mai face si Dumnezeu! Ce evolutie, sunt absolut adorabili, ii pupacesc toata ziua chiar daca nu le convine.

Noi avem doar 2 mese solide pe zi : fructe (mar+para+1 cupa cereale fara lapte) la ora 11 si piure legume +carnita/ou (de saptamana asta bagam si ficatel) si as vrea sa le scot laptele de la ora 17-18, insa sunt amandoi cam alergici si as vrea sa mai astept putin cu branzica si iaurtul pana aproape de 8 luni, iar cereale nu prea vreau sa le dau pt ca au deja 8.5 kg, ce alternative am??

2apples, parca tu spuneai ca ai baiatul alergic, ce le dai sa pape??

Mami de fluturasi gemenasi Luca si Marc-11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

Camelia, azi am facut si noi 6 luni. Yeeey:)
Da. baiatul e alergic, le dau seara o masura de cereale bio de orez, simple, in lapte. La ora 14 le dau piure de legume cu carne in general, le-am dat borcanele o perioada, la inceput, la sfatul pediatrei (stiu ca suna straniu, dar are o logica). In rest le fac legumele la aburi deocamdata. Fructele stiu ca-s mai alergene si mai acide, asa ca doar de o saptamana le-am introdus mar copt, la aburi, fiert, etc... Il mai amestec cu putin biscuite fara gluten de cateva zile si mai nou am riscat cu putina banana. Acum nu stiu daca fac bine cu astea 2... dermatoloaga de exemplu mi-a zis sa nu ii dau nimic fainos, nici cereale, doar orez simplu, fiert. Alte fructe nu le dau deocamdata, mai mult pt ca-s acide, dar probabil ca o sa le bag treptat.
Deci de vreo saptamana 2 mese solide, si le completez cu putin-putin lapte, ca oricum mananca f f bine tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

aaa, si baietelul meu are 8 kg la 6 luni si mi se pare mult:( E si lung, ce-i drept - ca mine:))
Cu lactatele si eu vreau sa astept pana pe la 8 luni, cu galbenusul si ficatelul pana pe la 7, sper sa rezist la presiuni din partea mamei de exemplu:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

prin ce parcuri mergeti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sugubina
b]gabitza35[/b] mama ce de lapte beti. La cel de vaca cand te gandesti sa treci?



daca te vreferi la cel din tata vacii, cred ca never.... mie imi e rau doar cand simt mirosul de vaca....asta pt ca am crescut cu lapte direct din tata vacii, asistam la muls, il beam cald, prospat muls, pana cand brusc nu l-am mai putut suporta. Acum si gandul la el imi face sila.....


Si eu cezariana, colici nu a avut niciunul, exclusiv LP

tot noi,mai noi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Se poate sa creasca mai mult de-atat??? Fetele mele mai nou stau si in paralel. Cred ca vorbesc una cu cealalta. Si una scoate fundul prin stanga si cealalta prin dreapta...iar eu...eu o sa am nevoie de mai multe vulcanizari pe burta dupa asta...

Citat:
citat din mesajul lui 2apples

hihi, Alexa, parca ma vad pe mine, cu lipsa pielii:)) dar dupa saptamana 32 mi-a crescut burta mult mult de tot, desi mie demult mi se parea ca mai mare nu se poate si ca o sa imi crape pielea. Ce e drept, am facut niste vergeturi urate, incepand cu sapt 30. Parca sunt mai bine acum decat inainte de nastere

Mergi la inceput