Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(62)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

[quote]citat din mesajul lui salexa

Amary sunt si eu la inceput si sunt optimista, dar undeva in mine ceva imi spune ca voi ajunge femeia mutant (dar vor avea grija gemenasii sa imi dea de lucru ca sa slabesc). Nu stiu fetelor la voi la cat timp a inceput sa creasca burta dar la mine deja se cunoaste, am inceput sa ma dau cu crema. Am citit pe forum ca din prima clipa cand vad ca ia proportii sa incep sa-i creia o pauzasc.
scuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adishor_1975


eu am luat 38 kg si in mod natural am dat jos mult, mai am cateva kg, multumita fetitelor mele jucause :) nu cred ca sunt mamici de gemene care sa nu faca eforturi MARI consumatoare de calorii. Deci, relax, 'easy come, easy go'

multa sanatate doamnelor, tin pumnii sa fie sarcini frumoase, ca usoare nu au cum sa fie... Cu gemeni! :)

cu drag, Adishor
[/quote]


Adishor, eu pot spune ca am avut o sarcina si usoara si frumoasa, fara dureri de spate, cu foarte putine nopti nedormite, greturi doar dimineata pana mancam ceva si asta pana in sapt 13.
Sau poate o consideram asa ptr ca ma asteptam la mai rau si as fi fost in stare sa suport mai mult de atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Amary, da, vreau cezariana si sunt la a treia! Nu dati cu rosii…. Mi-am dorit dintotdeauna trei copii si medicul mi-a zis ca se poate, doar sa treaca mai mult de doi ani intre a doua si asta. Am asteptat patru si am incercat si surpriza, gemeni! Asa ca asta e ultima , de aia incerc sa ma bucur cat pot de sarcina, chair daca e greu, pt ca n-o sa mai fiu in postura asta niciodata…
Alexa, mi-am mai amintit de ser fiziologic pt bebei si doua sticlute, pt ca si daca ii alaptezi, asistentele le dau completare de lapte praf ca sa fie sigure ca micutii s-au saturat. Tampoanele sunt putin mai mari decat palma, si destul de groase. Iar fetele de aici mi-au recomandat cilotei de unica folosinta, ca se mai pateaza si sa nu freci la ei..


Ana, mami de doi strengari si 33+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Salexa si Amary, asa este, sarcina gemelara e considerate cu risc si trebuie multa precautie. Eu stau deja la pat de trei sapt si probabil ca vor mai fi doua acasa, apoi restul in spital. E foarte important sa va menajati, chiar daca va simtiti bine, pt ca stiu cazuri de gemelara nascuta la 26 de sapt, bebeii au stat f mult in spital (s-a intamplat in Austria), s-au nascut cu aprox 700 gr si nu e de glumit! Pana pe la 20-25 de sapt e ok, trece usor, insa greul in trim III incepe..
Ca vorbeati de kg, eu am luat 19 pana acum si probabil mai urmeaza inca vreo 5-6 (sper sa nu fie mai multe)…
Eu am simtit ca ma strang pantalonii la burta de prin sapt a 12-a…
Da, si dureri de spate, ingrozitoare, am avut din sapt 20, insa acum au disparut, ca prin minune, dar cred ca statul la pat le-a rezolvat…


Ana, mami de doi strengari si 33+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

anahadasa, nu iei si niste salopete/pantalonasi/sosetele pt copii?caciulite/salopete de fash pt externare? 2 landouri/scoici de masina sa mai ai pregatite.
Eu m-am ingrasat peste 35 kg, dar am redevenit ce am fost cu putin efort (oarece dieta, sport acasa), nopti nedormite, alergat dupa pici…
alehaH, ai luat cea mai inteleapta hotarare sa nasti la polizu. Nasterea la privat, chiar daca sarcina e simpla, nu multipla, e o mare risipa. Cu atatea zeci de milioane iei pampers si lapte praf un an intreg. Dar spun ca decizia e corecta nu pt economia de bani, ci pt ca ai aproape personal pregatit pt asta, echipamente necesare, terapie de specialitate etc. la noi, polizu si municipalul sunt cele mai bune pt premature. Sa dea Doamne Doamne sa nu ai nevoie de niciun ajutor special la nastere!nu regret nicio clipa!
salexa, revino pe terra! Din s 16 aratam ca o gravid in 6-7 luni, abia mai urcam scarile, sarcina apasa p ecol, am ajuns la cerclaj si am stat la 180 de grade pana in s 34. Nu vei putea munci pana in luna a noua, dau in scris. N-o sa te lase pe tine inima, ca doar te-ai kinuit cu fivuri, ca si subsemnata!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

[quote]citat din mesajul lui adipapazi

anahadasa, nu iei si niste salopete/pantalonasi/sosetele pt copii?caciulite/salopete de fash pt externare? 2 landouri/scoici de masina sa mai ai pregatite.

Adi, spitalul unde nasc eu nu accepta decat body, pampers, caciulita si scutecel pt infasat. Iar pt externare vine sotul cu scoicile, iar costumasele mi le ia o prietena care tine mortis sa ne scoata ea din spital. Asa a fost si la primii doi. Dar am pregatite si acasa, daca ea se razgandeste...

Ana, mami de doi strengari si 33+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Asta a fost lista mea cu bagajul ptr spital
MAMI
CARTE DE IDENTITATE + ADEVERINTA SALARIAT + DOSAR SARCINA
APA PLATA, CEAI (CHIMION, ANASON SI FENICUL), LINGURA , CANA
2 HALATE
4 CAMASI DE NOAPTE SPECIALE DE ALAPTAT SAU PIJAMALE DESFACUTE IN NASTURI;
PAPUCI SPITAL
4 PERECHI CIORAPI;
CHILOTI MULTI DE BUMBAC , SAU DE UNICA FOLOSINTA
PERIUTA SI PASTA DE DINTI, GEL DE DUS
4 PROSOAPE
PIEPTAN, DEODORANT, OGLINJOARA
TAMPOANE MULTE DE NOAPTE SI VATA
2 SUTIENE PTR ALAPTAT
COMPRESE PTR SFIRCURI
CREMA PTR SFIRCURI
POMPA MULS
O PUNGA PTR HAINE MURDARE
CAMERA FOTO SI APARATUL CU ACUMULATORI
CITEVA MACHIAJE SA FIU FRUMOASA CA PROASPATA MAMICA
ROLA SERVETELE SI HARTIE IGIENICA
SERVETELE UMEDE
GEL DE CURATAT MIINILE
HAINE PTR IESIREA DIN SPITAL


COPILASI
1 PACHET DE PAMPERS NR 0 SAU 1
SERVETELE UMEDE
PUDRA BANEOCIN PTR BURIC, ULEI BAIE
2 BODY , 2 SALOPETE, 2 CACIULITE, 2 PERECHI CIORAPEI SAU PANTALONASI, 2 PERECHI; SOSETE,
2 PERECHI; MANUSI; SUBTIRI SA NU SE ZGARIE
2 PATURICI
CREMA PTR IRITATII FUNDULET
PUNGA PTR HAINE MURDARE
2 SCOICI AUTO


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

oricum, nu va panicati cu listele astea. eu am nascut fara a avea absolut nimic din ce scrie aici, ca m-a luat prin surprindere si tot ne-am descurcatara intr-un fel sau altul. nu aveam nici patuturi acasa, nici dulap sau alte mobile la copii in camera, nicio haina absolut nimic.

tampoanele alea de vata si tifon- cam 15 -max 20 cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

oricum, nu va panicati cu listele astea. eu am nascut fara a avea absolut nimic din ce scrie aici, ca m-a luat prin surprindere si tot ne-am descurcatara intr-un fel sau altul. nu aveam nici patuturi acasa, nici dulap sau alte mobile la copii in camera, nicio haina absolut nimic.

tampoanele alea de vata si tifon- cam 15 -max 20 cm.

Adi, mami de ana si ioachim

Cand te duci sa nasti la o distanta de 150 km de casa, si nu are cine sa vina la tine sa-ti aduca tot ce ai nevoie, cred ca e mai bine sa fii pregatit. Eu asa am preferat... Acum fiecare face cum crede .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Mary, multumim pt lista, adaug si eu ce imi mai lipseste!
Eu ma stresez tare din fire daca lucrurile nu sunt programate din timp, adica ma socheaza daca ma ia prin surprindere si cat tine de mine, incerc sa evit asta... Deci, bagajul meu e aproape gata de o luna si prefer sa-l vad acolo decat sa ma imaginez la spital cu lipsuri. Si tot adaugand la el, nici nu e riscul de a uita ceva.

Ana, mami de doi strengari si 33+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput