LEGEA ADOPTIILOR A TRECUT!

LEGEA ADOPTIILOR A TRECUT! | Autor: Cklaudya

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Sa inteleg ca si partea cu adoptia internationala s-a schimbat?
http://www.mondonews.ro/Legea-adoptiilor-internationale-a-fost-modificata-de-Camera-Deputatilor+id-42705.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puffy10 spune:

Buna!
Are cineva cunostinte despre ce s-a modificat exact in lege?
Sau ... un link, ceva... catre informarea despre modificarile aduse legii...?
Multumesc!

puffy, mami fericita de Andrei Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Da Oana, s-au adus imbunatatiri in ceea ce priveste conditiile in care romanii stabiliti in strainitate pot adopta.

puffy, inca nu s-a publicat forma finala (tiparita) a legii insa modificarile aduse sunt unele importante si esentiale pentru viitor, pentru copiii blocati la ora aceasta in sistem si pentru cei care vor mai intra in sistem de acum incolo.

De asemenea au mai fost introduse anumite obligativitati si pentru parintii adoptivi, din punctul nostru de vederede altfel foarte bine venite ! Ca aceea ca parintii sunt obligati sa aduca la cunostiinta copiilor faptul ca au fost adoptati.

Modificarile vor deveni aplicabile incepand cu luna februarie-martie 2012 pana atunci fiind in lucru legea secundara adica normele de aplicare.

Felicitam si ne bucuram mult pentru viitorii parinti adoptivi pentru faptul ca vor avea parte de niste conditii legislative mult mai facile de a-si intregi familia!




AdorCopiii - adoptia - taina unei iubiri divine

AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu sunt modificari fundamentale, zic eu pt cei din exteriorul tarii... ceva s-a modificat dar nu asa cum se spera... parerea mea desigur.
Dar sa vedem forma finala.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Oana,

In urma intrevederii pe care am avut-o personal cu secretarul de stat Bogdan Panait vineri, 18 nov. si a discutiilor avute cu dansul si cu alte persoane de la ORA pe marginea modificarilor aduse legii 273/2004 pot sa spun ca pentru romanii stabiliti afara e fundamental ca nu mai e cazul sa-si mute domiciuliul in tara ci pot adopta cu resedinta obisnuita. Ceea ce pe langa celelalte modificari care-i vizeaza, inseamna foarte, foarte mult!

Pentru cei care nu sunt familiarizati cu termenii juridici si mai ales cei din legea adoptiilor sigur ca este de mare ajutor forma finala si nu cea de tabel unde sunt punctual trecute modificarile.
La asta faceam referire cand spuneam de forma finala.



AdorCopiii - adoptia - taina unei iubiri divine

AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Abia astept sa fie definitiv totul.
Din 2004 tot asteptam sa se faca ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui LittleAngel
Din 2004 tot asteptam sa se faca ceva.

Parerea mea este ca s-a mers, din 2004 din rau in... mai rau.
Eu zic ca legea care s-a terminat in 2004 a fost cea mai buna de pina acum.
Sincer, nu stiu daca asta noua va fi mai breaza. Ma rog doar atat : perioada in care mamicile isi gasesc puii sa fie mai scurta. Restul......no comment.
Bafta viitoarelor mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Da,legea din 2004 a fost cea mai buna.....din pacate prea tarziu pt noi,cei care ne-am miscat mai incet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

LEGEA ADOPTIILOR S-A PLUBLICAT AZI IN MO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Puteti sa-mi spuneti cine imi da atestatul, romanii sau australienii? Autoritatile romane accepta atestatul australian sau trebuie sa-l fac in Romania? Cum se va intampla asta?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput