Sa spulberam sfaturile soacrei

Sa spulberam sfaturile soacrei | Autor: admin

Link direct la acest mesaj

Scenariul este simplu: esti (proaspat) parinte. Ai o anume viziune despre cum trebuie sa-ti cresti copilul dar "in poza" intra parintii tai sau mai rau mama soacra care te invata ea ce este rau si ce este bine. Unele sfaturi sunt bune dar altele sunt impotriva tuturor ideilor tale si te scot din sarite! Ce faci?

Am dori sa strangem o serie de SFATURI BUNE si o serie de SFATURI RELE care le-ati primit de la parinti/mama soacra. Acestea vor sta la baza unui articol care urmeaza sa-l scriem: "Sfaturi bune si rele de la mama soacra"

Stiu ca au mai fost astfel de discutii dar ma gandesc sa le centralizam...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

cel mai mare atuu al soacrei mele e ca...
exista

ca are disponibilitate pentru copii
ca ii pasa de ei
ca se implica

la sfaturi bune din partea ei as conta (chiar daca poate parea extrem de pragmatic, eu primesc cu drag tot ce sunt oamenii in general dispusi sa ofere cu implicare si seriozitate):
copiii au nevoie de aer curat, de iesiri in natura
au nevoie sa cunoasca lb germana
copiii trebuie sa manance sanatos
copiii au nevoie de educatie culturala

in tot ce am enumerat mai sus se implica si participa destul de consistent

la sfaturi rele
(nici macar nu le-as spune asa, intrucat realizez ca intentia e pozitiva):
sa le punem fular neaparat

Cred ca posed un spirit de autoconservare serios intrucat nu imi amintesc 'relele' / ma mai agaseaza uneori, dar daca acum incercand sa mi le amintesc nu-mi vin in minte inseamna ca nu's importante
aaaa

si nu tin neaparat sa fie ca mine, sunt multe situatiile in care o aprob, zic ca ea.. si daca alta e preferinta mea, nu am nicio apasare sa procedez in consecinta

ca si concluzie, din punctul meu de vedere:
soacra e in primul rand o bunica pentru copii!
aceasta ar trebui sa fie prezenta in viata lor atat cat au copiii nevoie si cat e dispusa bunica sa se implice

mi-e draga socrela desi cred ca nu stiu sa ii arat acest lucru

cine n-are un batran...sa-si cumpere
e bun la casa omului


PS: titlul subiectului nu mi se pare deloc elegant
Nu ar trebui sa ne propunem vreodata sa spulberam sfaturile cuiva. Daca ele sunt sfaturi si vin din familie, teoretic nu sunt rau intentionate.
Asa incat, as propune ceva de genul... Sa luam ce ni se potriveste din sfaturile soacrei...



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">despre Zana Maselutza



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

despre mama e o discutie mai simpla

rele si bune ni le transam direct si pe loc

e mama si ne intelegem din priviri

cu bunicii de sex masculin e si mai simplu...ei deobicei asteapta cuminti indicatii in ceea ce priveste copiii, nu au initiativa decat rar si atunci relaxat



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">despre Zana Maselutza



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Eu ignor sfaturile care mi se par deplasate si imi vad de treaba mea. Simplu. Daca as sta sa ma enervez pt fiecare idee deplasata as ajunge la balamuc.

Finn Constantine 15.10.2009 si 17+ Ewan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Eu as vrea ca mama soacra sa fie cu noi, sa imi dea sfaturi...sa isi aduca nepotul de la scoala, sa il ia in parc...chiar si sa ii puna fular daca asa ar simti ea. Am avut o soacra de nota 10, insa ne-a parasit ...prea devreme, mult prea devreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Sfaturi rele (desi nu sunt convinsa daca asta e categoria potrivita:
Nu lasa copilul sa fluiere in casa ca aduce ghinion

Sfaturi bune:
Nu te simtii vinovata ca lucrezi si nu esti casnica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaiulia spune:

Alinuk,
Cred ca ar trebui deschis si un subiect ,,Am intalnit si nurori fericite ''. Felicitari pt vorbele frumoase, dupa multi ani si cu ceva eforturi pot sa spun si eu ca soacra e mai mult decat o soacra ,e mama sotului meu, e bunica copiilor mei si chiar daca greseste cateodata sunt convinsa ca nu o face intentionat ci din dorinta de a fi folositoare si de a impartasi din experienta de viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

No,faza e ca sotul meu de exemplu nu are ce sa-i reproseze soacrei lui....i-a platit ultimul an de facultate si licenta,ne-a luat doua masini pe care le plateste ea......ne ajuta neconditionat de cate ori e nevoie...
Tot ce a invatat Eva se datoreaza ei......o educa atat de bine si calm......eu ii fac toate mofturile...e suficient sa vrea un lucru cat de mic si eu rup usa sa il iau sau sa il dau.....
Mama e mai calma si Eva o iubeste enorm..iar eu sunt fericita...la cat si-a dedicat mama viata mie si familiei mele...merita iubirea curata si neconditionata a Evei...hazul e ca eu ii spoun "mama..sa facem..'Eva saraca crede ca pe mama o cheama chiar mama si striga"mama.Aglaita' si mama Madalina..sau mama pe amandoua....nu ma supar,dimpotriva....ma topesc.

Iar eu nu-s multumita deloc de soacra-mea..e barfitoare,comenteaza si imediat ce pleaca de la mine il suna pe sotul meu cu diverse prostii....e foarte perfida si bagacioasa...ma deranjeaza ca invita diverse persoane sa-i cunoasca nepoata fara sa ma intrebe....am avut cateva discutii transante cu ea....si i-am spus ca daca nu pricepe,fac urat cum stiu eu...oriocum urmatoarea greseala si e gata.....

Si cel mai mult spune faptul ca in patru ani,nu s-a interesat odata unde stam,daca avem tot ce trebuie,daca avem nevoie de ceva...mi se pare prea mult sa nu fii curios patru ani unde sta copilul tau...

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui danaiulia

Alinuk,
Cred ca ar trebui deschis si un subiect ,,Am intalnit si nurori fericite ''. Felicitari pt vorbele frumoase, dupa multi ani si cu ceva eforturi pot sa spun si eu ca soacra e mai mult decat o soacra ,e mama sotului meu, e bunica copiilor mei si chiar daca greseste cateodata sunt convinsa ca nu o face intentionat ci din dorinta de a fi folositoare si de a impartasi din experienta de viata.


Asa as incepe si eu: "Cred ca ar trebui deschis si un subiect ,,Am intalnit si nurori fericite ''. Felicitari pt vorbele frumoase, dupa multi ani si cu ceva eforturi pot sa spun si eu ca soacra e mai mult decat o soacra ,e mama sotului meu" dar din pacate trebuie sa continui cu: e si mama cumnatei mele, care ii este copilul cel mai bun si drag, iar diferenta asta o aplica si nepotilor...ceilalti sunt "mai frumosi, mai destepti, mai cuminti", so....eu nu prea as avea motive sa o numesc "bunica" pentru copiii mei
Edit, evident ca nu iau in seama ce spune, doar sotul se mai necajeste pe tema asta ca ii e greu de digerat


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.desprecopii.com/pozeconcurs/ShowPhoto.asp?url=upload/Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta/dcc1.jpg" target="_blank"> VREM PE SKYJET!!
www.desprecopii.com/pozeconcurs/ShowPhoto.asp?url=upload/Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta/dcc2.jpg" target="_blank"> NU MAI VREAU SABII TOATA VIATA!!
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=7" target="_blank"> A INCEPUT VOTAREA!



www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ; Sa o ajutam pe Georgi sa mearga ; Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Deh, cand e vorba de soacra - fiecare cu a lui.

Sfaturi rele primite de la mama si de la soacra:
- da-i copilului apa, ceai, lapte praf ca se constipa/ ii e sete/ nu-i ajunge laptele cand bebe avea sub 6 luni si a fost alaptata
- pune-i caciula/ fular/ inca un pulover cand iesi afara desi sunt 15-20-25 de grade
- da-i antibiotic daca a facut febra si rosu in gat

Mai sunt si altele, asa cum sunt si sfaturi bune.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Desi subiectul este 'sa spulberam soacra' vad ca se cer si sfaturi bune.

Sfaturi bune:
- sa o mangai pe bebe pe cap/ spate/ burtica ca sa adoarma mai usor
- sa o las sa manance singura cu mana ei/ cu lingurita asa cum poate ca sa fie mancatul un moment distractiv
- sa am la indemana sticla cu apa pentru ca vazand-o bebe se va obisnui sa bea apa regulat
- sa ii facem masaj inainte de baie cand este mica (0-6 luni) pentru ca dupa va fi somnoroasa si mancacioasa si nu va mai avea rabdare pentru masaj

Mergi la inceput