Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina04and spune:

buna dimineata burtici,

Deea astazi te asteptam cu vestile bune.
Nici mie nu mi-a spus doctorul greutatea lui bebita decat lungimea si ritmul cardiac. este adevarat ca eu am fost la control acum 2 sapt cand aveam 9 sapt si 3 zile iar bebita al nostru avea 2.81 cm si 171 batai pe minut.
pupici si o zi frumoasa plina de vesti bune

[11+] In curand mamica si am o minune in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Culmea ca mie mi-a zis greutatea, nu si lungimea. La prima sarcina era invers....aflam lungimea, dar nu si greutatea, decat mai tarziu.
Ellysor, e clar ca undeva e o eroare. Oricum o sa intreb dr cand ma voi mai duce.....cel mai probabil peste 2 sapt jumate cand am rezultatul tuturor analizelor.

Diana, mamica fericita de Deliutza broscuta si cu fratior sau surioara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui mi_bebelina

Culmea ca mie mi-a zis greutatea, nu si lungimea. La prima sarcina era invers....aflam lungimea, dar nu si greutatea, decat mai tarziu.
Ellysor, e clar ca undeva e o eroare. Oricum o sa intreb dr cand ma voi mai duce.....cel mai probabil peste 2 sapt jumate cand am rezultatul tuturor analizelor.

Diana, mamica fericita de Deliutza broscuta si cu fratior sau surioara?




Diana intreb eu inaintea ta, ca luni avem TT! Sper din suflet sa iasa bine ca deja am emotii de cateva zile.
Sper sa nu uit sa o intreb de greutate din cauza emotiilor.
O sa-mi notez intrebarile, cel mai bine.

Pupicei!



Elly 15+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Ca veni vorba de epilat, intotdeauna am folosit epilatorul, chiar si in sarcina. Numai ca stateam nene si juma' de zi ca oboseam, nu puteam sta prea mult in anumite pozitii.....doar daca nu mai puteam deloc continuam cu lama, insa au fost rare cazurile.
Va pup!

Diana, mamica fericita de Deliutza broscuta si cu fratior sau surioara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellyshor



Diana intreb eu inaintea ta, ca luni avem TT! Sper din suflet sa iasa bine ca deja am emotii de cateva zile.
Sper sa nu uit sa o intreb de greutate din cauza emotiilor.
O sa-mi notez intrebarile, cel mai bine.

Pupicei!



Elly 15+ si Babyboom




Da, sa stii ca observ si eu la mine ca incep sa uit.
De aceea si eu cand ma voi duce urmatoarea data la dr voi avea o lista de intrebari. Cred ca e normal pt noi sa mai avem si momente de amnezie. Succes luni, te pup!

Deea, iti tinem pumnii si sa sti ca suntem toate alturi de tine. Te asteptam cu vesti bune!

Diana, mamica fericita de Deliutza broscuta si cu fratior sau surioara?

Edit: fetelor voi luati elevit sau alte vitamine prenatale? V-a recomandat dr? Mie nu mi-a zis nimic dr, dar eu am luat inca de la 4 sapt cand am aflat ca sunt insarcinata, asa luam si la prima sarcina. De fapt fiica-mea e responsabila cu "pastila de bebe", ea imi aducea mititica folia de vitamine si sticla cu apa. De o saptamana o am la soacra-mea, va veni abia maine, iar azi dimineata am vb cu ea la telefon si m-a intrebat: "Mami, ai luat pastila de bebe?" Ce-i drept, de cateva zile am cam evitat-o stiind ca fac analize de sange si sa iasa asa cum sunt fara "ajutor" din partea mea, iar in plus ma cam constipa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

onutza asa e sunt bin botosani si vreau sa nasc la iasi la arcadia, sora mea a nascut acu 1 luna acolo si tare multumita a fost si eu cam pe urmele ei am sa merg,ai dreptate nu iei mobila acasa dar sincer iti spun decat sa nasc in bt prefer arcadia.esti foarte norocoasa ca o sa le ai pe prietenele tale langa tine(si eu as alege la fel daca as fi in situatia).poate daca as fi fost din iasi m-as fi orientat spre alta directie, dar asa e mai dificil, mai este pana atunci vedem noi
Sa dea Domnul sa fim sanatoase si sa ne vedem in vara cu bebeii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Mi_bebelina, eu iau Femibion 1. Contine si acidul folic, deci nu mai am si grija asta. L-am luat chiar si cand am facut analize, pentru ca oricum il voi lua toata sarcina si chiar n-am de ce sa-mi fac analize 'pe gol'.
Pe foaia de la ecografie nu scrie si varsta sarcinii? In cazul meu imi scoate o hartie la imprimanta, pe care, in dreptul masuratorilor, e trecuta varsta calculata a sarcinii conform acelor masuratori.
Mirela, si eu imi aduc aminte ca te plangeai ca muncesti foarte mult in conditii de nervi si stres. Data viitoare vei sti ce sa faci: in primul rand, inca de la conceptie sau chiar inainte discuti cu dr. Uscatescu sa-ti indice tratament imediat, apoi CM de la inceput, sa nu mai stai in nebunia aia. Bine?
Oare cand se termina greata asta fantastica, condimentata cu varsaturi? Data trecuta n-am vomat decat de doua ori, acum e jale la gura mea...

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Anitta, dupa UM varsta sarcinii miercuri era de 11 sapt si 4 zile, iar dupa masuratori era de 12 sapt si 2 zile.....oricum n-ar fi fost cazul de greutatea aia...Astept sa vad luni cu ce raspuns vine Ellyshor. Sigur e o eroare pe undeva, atata timp cat in rest a fost totul ok. Nu vreau sa va par indiferenta, insa cele care ati mai trecut printr-o sarcina fara mari probleme(cum a fost cazul meu....la 4 luni mi s-a scurtat colul si a trebuit sa stau numai la pat, tensiune marita si am controlat-o cu tratament), fara avorturi sau opriri din evolutie(doamne fereste) sigur ma intelegeti...la a doua sarcina esti mult mai relaxata. Pai fata de cum eram la prima sarcina cand am sarit de pe patul acela de ecografie cand a inceput dr sa zica: "membrele superioare cu cate 5 degete fiecare, degetul mare opozabil" ca am crezut ca e ceva in neregula....acum sunt mult, mult mai relaxata......poate prea mult?

Diana, mamica fericita de Deliutza broscuta si cu fratior sau surioara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Am gasit si ul alt site cu greutatea fatului in sarcina. Cum dupa masuratori bb-le meu avea 12 sapt si 4 zile, cred ca e ok, ma incadrez
http://www.bebehelp.ro/sarcina/dimensiunile-fatului-in-timpul-sarcinii/

Diana, mamica fericita de Deliutza broscuta si cu fratior sau surioara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza burtici!
Deea succes!
Fetelor eu aseara am dus bebelu in club si l-am si dansat un pic. Ma tin de prostii.


Elena 10+

Mergi la inceput