Verificare contor electric

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eu am renuntat de ani buni la sistemul de a plati facturile la ghiseu sau posta. pur si simplu am contract de plati directe furnizor cu banca la care am contul de salariu si platesc absolut tot (gaze, curent electric, telefon mobil, cablu) prin transfer bancar automat la data scadentei. ba chiar platesc facturi si pentru tatal meu si soacra mea. singura mea grija este sa am bani suficienti in cont la data scadentelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Cel mai simplu transmiteti indexul prin telefon. Aveti in coltul din dr sus un nr. de tel si perioada in care tb transmis.
Sau on line, pe enel.ro, va faceti cont si gata.
E si mai bine acolo pt ca exista in felul asta o evidenta clara a indecsilor si a consumului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Poti verifica singura acuratetea contorizarii!
Insa pentru asta trebuie sa lasi in priza doar ceva cu consum fix, ca sa poti calcula energia consumata. Frigiderul are consum intermitent - ar trebui scos din priza. O centrala de incalzire idem.
Sa zicem ca iti propui un interval, poate in timpul zilei, cand nu sunteti acasa, de cateva ore, 6 sau 12 sa zicem. In intervalul asta lasati in priza DOAR ceva cu consum fix. De exemplu cateva becuri.

5 becuri de 100W ar trebui ca in 6 ore sa va aduca in plus fix 3kW in contor (5 x 100kW/h x 6h.
5 becuri de 60W ar trebui ca in 10 ore sa adauge la indicatia contorului tot 3kW (5 x 60kW/h x 10h).

Daca apare un kW in plus inseamna ca-i defect contorul. Daca nu, nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna metoda, insa ar trebui scoase din priza aparatele care au stand-by, daca tot vrei masuratoare super-exacta (TV, dvd player, monitor calculator, ap aer conditionat, etc.)

cine se pricepe la electrice (curent alternativ, circuite, becuri si intrerupatoare), aici pe forum ? ma intriga ceva si nu am reusit sa gasesc un raspuns. la astea nu ma bag, oi fi eu minitehnicus, dar de curentul electric mi-e o frica irationala...cel mult, daca tre sa fac ceva pe parte de electrice, decuplez toate sigurantele de la tablou, pentru linistea mea...

Mergi la inceput