Precizare importanta CIC 1 - CIC 2 - >(3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai esti somera sau in CIC1?


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Am pus si eu o intrebare in pagina anterioara si nu am primit raspuns. Intre timp s-a dus sotul la primaria sect. 5 si a aflat ca la trecerea din CIC 1 in CIC 2 cererea nu se face cu 60 de zile inainte, cf. art. 8, ci tot in 60 de zile dupa nasterea lui bebe 2. Mi s-a spus ca voi lua, oricum, aceeasi indemnizatie, ca se ia in calcul 75% din venitul realizat inainte de CIC, deci tot din salariul pe ultimul an inaintea nasterii. Spunea ca in septembrie e posibil sa se revina la 85 % si doi ani. Voi ce ziceti, era dezinformata tipa, a reusit cineva care trece dintr-un CIC direct in altul sa depuna dosarul inainte de nasterea copilului?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

32 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Eu am vrut sa depun dosarul dupa ce am nascut al doilea copil ( cu 8 luni inainte sa termin cic1) si mi-au zis tantiile de la sect 1 ca pot depune dosarul doar pt alocatie, iar pt indemnizatie sa merg cand face primul copil doi ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Fetelor,nu se pot suprapune doua CIC-uri...al doilea incepe dupa ce primul copil implineste doi ani.
Citat din ordonanta.
Art. 9,ord.111/2010
(1) Concediul si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1), art. 5 si 6, precum si stimulentul de insertie prevazut la art. 7 se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri sau, dupa caz, pentru primele 3 situatii prevazute la art. 8 alin. (2).
(2) La stabilirea celor 3 nasteri si, dupa caz, a celor 3 situatii se iau in calcul si cele pentru care s-a beneficiat de concediu si indemnizatie, precum si de stimulent in baza Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.
(3) Situatia copilului nascut mort sau situatia in care acesta moare in perioada corespunzatoare concediului de maternitate nu se are in vedere la stabilirea primelor 3 nasteri pentru care se acorda drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta.
(4) Durata de acordare a concediului prevazut la art. 2 alin. (1) se prelungeste corespunzator in cazul suprapunerii a doua sau trei situatii de natura a genera acest drept, in conditiile prevazute la alin. (1) si (2).
(5) In cazurile prevazute la alin. (4) se acorda o singura indemnizatie, in cuantumul prevazut de prezenta ordonanta de urgenta.
(6) Pe perioada suprapunerii situatiilor prevazute la alin. (4), cuantumul indemnizatiei lunare se majoreaza cu suma de 600 lei pentru fiecare dintre copii, incepand cu cel de-al doilea.


Ce cu purpuriu e situatia in care va aflati voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

600 de lei supliment pt al doilea, doar daca primul e nascut dupa 1 ianuarie 2011

Mergi la inceput