Clasa I * 2011 - 2012 * [12]

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Bia cand a invatat sa citeasca a facut-o incepand cu numele ei, apoi ale noastre, mama, tata, apoi indicatoarele ce le vedea cat stateam la intersectii la semafor. Ea stia toate literele de foarte mult timp, adica de la 3 ani, insa de legat le-a legat pe la 4 jumate. Si asta datorita cuvintelor cunoscute. Poate merge mai usor si la voi asa, scrieti-i numele lor, ale voastre, numele orasului si alte nume cunoscute...intuind ce va urma vor vedea ce usor se face si cum se face legatura intre sunete...zic si eu, la noi asa a fost. Cand stie ce urmeaza poate intelege mai usor mecanismul...apoi incet incet treceti la cuvinte scurte "necunoscute".
Nu-i tocmai metoda clasica de invatat dar nu cred ca aveti ceva de pierdut daca incercati.

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Merci, fetelor, sotul nu a patit nimic (in afara de nervii aferenti), avem asigurari, dar e mult de umblat ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Naty,o zi grea pt voi.Sper sa treceti cu bine peste toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Eu nu zic ca nu poate citi, pentru ca citeste bine cuvinte lungi, chiar cu ce, ci, che, chi... si rar mai greseste vreun cuvant, chiar lung, dar nu citeste pe silabe, asa cum aud de la voi ca ar fi mai corect. Deocamdata nu intelege o poveste daca o citeste singura, adica nu citeste suficient de rapid incat sa poata intelege textul per ansamblu. Oricum, de asta merg la scoala, sa invete, iar pana la sfarsitul anului mai au timp. Altfel cred ca s-ar plictisi.


Copii gasesc totul in nimic, oamenii gasesc nimic in tot. (Giacomo Leopardi)

Mami de 2004 si 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Dar de ce va stresati voi cu cititul acum?
Nu de aia fac si clasa 1 sa invete acolo cum e corect ?
Altfel treceau direct in clasa a 2 a sau a treia. Al meu nu stie sa citeasca cursiv, dar socoteste f bine demult. Si acum se plictiseste la matematica si tot intreaba cand incepe sa faca socoteli adevarate cu multe cifre. Asa ca fie ca stie, fie ca nu stie tot va invata la scoala si tot va trece pe acolo , o sa invete ei sa citeasca si sa scrie la timpul potrivit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

'Neata!

Iustina abia acum invata sa citeasca, a inceput sa lege literele intre ele, citeste initial pe silabe, apoi leaga cuvantul intreg. Nu a stiut la inceputul anului decat literele mari de tipar, insa nu lega nici macar silabe. D-na e foarte multumita de evolutia ei, de noi...ce sa mai zicem? ne umflam in pene. Eu nu vreau decat sa se descurce la scoala, sa invete in ritmul programei, atat cat poate. Ii place foarte mult la scoala, isi face temele cu placere, lucreaza si in plus cu placere si asta mi se pare f. important.

Azi merge si a mea la Smart, am inteles ca de la 9 la 10 au. Oare si pentru matematica si pentru limba romana in acelasi timp? I-am explicat ca nu e important sa castige, e important sa participe. D-na zice ca se descurca sigur...'om vedea.

Succes tuturor!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Lora, bafta multa Iustinei la concurs.

Naty, cum merge cu actele?

Zi frumoasa tuturor!



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Neata, din cate stiu eu azi dau numai concursul la mate la Smart, la romana se da pe 23 nov.
Mult succes tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Am zis si eu de multa vreme ca pozez un caiet de-al fie-mii sa va arat cum scrie...mie mi se pare ca scrie f. frumos, acuma' na...sper sa nu fac eu pe ciara, doar.

In caietul tip I li se da dictare.
https://picasaweb.google.com/105133124390231857633/Scoala?authkey=Gv1sRgCMXmjsf4mfSoLw#5675870129539474242

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui LoraG76

Am zis si eu de multa vreme ca pozez un caiet de-al fie-mii sa va arat cum scrie...mie mi se pare ca scrie f. frumos, acuma' na...sper sa nu fac eu pe ciara, doar.

In caietul tip I li se da dictare.
https://picasaweb.google.com/105133124390231857633/Scoala?authkey=Gv1sRgCMXmjsf4mfSoLw#5675870129539474242

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

(Niciodata sa nu spui niciodata!)



felicitari Iustinei, scrie extrem de frumos

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167469" target="_blank">Si tu poti fi Mos Nicolae

Mergi la inceput