Gravidute cu trombofilie - capitolul 5

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flori_m spune:

[quote]citat din mesajul lui carpediem
Fetelor, cele care luati clexane si in functie de kg, asa v-a prescris Uscatescu? Si in functie de kg? Ca vreau sa o verific si eu pe dr mea, daca face bine sa-mi creasca la 0.8 pt ca acum am 81 kg. Ar fi practic singurul motiv.
25 sapt.

Nici eu nu prea inteleg treaba cu doza/nr.kg. Mie la A1289C homozigot (n-am facut Pai-ul si Fact.XIII) si cu 3 sarcini pierdute, cea mai mare la 23 sapt. cu sangerari puternice cu cheaguri de la 13 sapt.(din pacate nu stiam de trombo si dr. meu de atunci foarte cunoscut in zona...) mi-a spus dr.U sa iau Clexane de 0,2, la prima discutie de la semn + de sarcina, iar la a doua de la activitate cardiaca fetala, desi 2 din sarcini le-am pierdut la 4 si 5 sapt. Iar dr.Avram nici macar 0,2 nu mi-ar fi dat. Deci? Oricum mai putin de 0,4 nu voi lua, nu vreau sa risc. Deocamdata de vreo 2 luni si asteptam doua liniute pe test.

si numai bine tuturor, sa dea DD sa ne vedem visele indeplinite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Danezza, multumesc! Ieri am implinit si noi 7 luni!
Ma bucur ca bebelina e grasunica! Sa o tineti tot asa!
Carpediem Nu fi stresata cu zgaltaielile, pe tren e chiar mai bine decat cu masina.... poate nu strica sa faci macar o eco la un dr cu aparat mai performant si experienta mai multa (din nou il pomenesc pe Albu Dinu, eco morfofetala la el are vreo 3 pagini A4, detaliate de nici nu iti vine sa crezi ce poate sa masoare - sa nu crezi ca ii fac reclama, ca nici nu are nevoie din cate am observat eu). Mie mi s-a intors micuta in burtica de 2-3 ori pe drum, era initial cu capul in jos, dar cand ne intorceam de la Bucuresti era iarasi in sus sau oblic - stiam asta fiindca, repet, am facut eco ff dese, si nu din cauza trombofiliei. Pana la urma s-a hotarat sa ramana cu capul in jos, dar oricum a fost cezariana si nu mai conta.
Mussette

Ca idee generala, pt toate gravidutele, din experienta mea: la ecografe sunt soft-uri diferite, unele facute pt SUA, altele pt Franta, Germania, etc. De aici rezulta niste diferente, uneori considerabile, ele nefiind adaptate pt bebeii de Romania. Important e ca bebe sa creasca mereu, sa nu stagneze, IR-urile sa fie bune, placenta sa fie tinerica. Intrebati mereu si de gradul de imbatranire a placentei, multi ignora chestia asta sau li se pare nesemnificativ. La baiat placenta mea era destul de imbatranita, desi in limite, la fetita s-a pastrat de gradul 1-2 aproape toata sarcina.
Aveti grija ca doppler-ul sa nu dureze f mult (1-2 minute, din cate am citit eu).
Si faceti eco un pic mai des, adica nu la o luna, o luna jumatate cum recomanda unii medici, ci cam la 3 saptamani. Daca apare un retard de crestere de 1-2 saptamani, se mai poate interveni. Deja ce este peste 2 saptamani incepe sa fie problematic.
Si ce recomand eu tuturor - cu trombofilie sau nu - este sa mai consulte din cand in cand si alt medic, macar un ecografist f bun. Asa, "just in case".
Va pup pe toate!
Daca o sa mai apuc sa intru, o sa incerc sa va mai fac si eu capitol nou cand e cazul.
Spor la scris!

http://salveazavieti.ro/858/doneaza.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

Uau! Capitol nou!!! Multumim Dana! . Si felicitari pentru bebelina voioasa! Dana, Carpediem, deci asa arata un IR pe artera ombilicala bun...nu ca al meu 0,9. Uite acolo vreau sa ajung si eu cu IR-ul meu pe ombilicala Dara sa incerc sa raspund pe rand. Dr. U ma suspecta de factor XIII din cauza istoricului familiei mele (bunici cu afectiuni cardiace si mama cu varice) + sarcina pierduta la 13 saptamani + infertilitate inexplicabila vreme de mai multi ani. Si poate si asa...sa o fac si pe asta D-dimerii mei au fost acum 3 saptamani 405. Am plecat de la 132 (in iulie), apoi 260 (in august), apoi 340 (in sept.) si acum 405 (in oct.). Repet analizele in jur de 20 ale lunii, deci saptamana viitoare ma duc la analize.Sa avem un capitol plin de vesti bune!!!MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

Fetelor, va tot aud de D-dimeri, eu nu am facut pana acum analiza asta. Mie hematoloaga imi cere lunar hemograma, GPT, creatinina si timp quick, mai nou feritina, fierul in sange pt ca am descoperit betatalasemie. Ce e cu d-dimerii astia?
Floare de mac, ai dreptate, este bine sa mergem sa verificam informatiile despre bebe la mai multi dr. Eu am facut echo la dr mea plus inca la alti 2 dr. si cand ceva mi se pare putin suspect, imediat ma duc la alt echo la alt dr. Inclusiv doctorei mele cand i se pare ceva ciudat, ma trimite ea la alt echo. Am dat multi bani pe echo...cu banii aia faceam numai in buc...dar cum am mai spus, mi-a fost teama sa-mi supun sarcina la trepidatii buc-cv, plus atata oboseala. La mine dopplerul dureaza vreo 5 min cred, ca masoara de 2 ori toate arterele...E rau? Plus ca verifica circulatia sangelui in inima, in creier...
Placenta mi s-a spus ca e de grad I si intr-adevar si mie la morfofetala mi s-au dat 3 pagini pline cu masuratori de la bebe, plus vreo 10 poze. In general la un echo plec cu 2-3 pag de masuratori, grafice si multe poze, dar poze cu IR-uri, cu masuratori, nu cu fata lui...Abia acum o sapt mi s-au facut si mie 2 poze 3d cu fata lui :)
In trimestrul 3 se mai face o morfofetala cumva? Stiti? si pe la cate sapt?
Sanatate burticilor!25 sapt.

"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"


MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Dana, ma bucur de vestile bune, joi merg si eu la control sa vedem juniorul nostru cat a mai crescut, in ultima perioada este foarte linistit, daca il provoc eu misca si cate o ora in continuu, daca nu sta linistit, cred ca e intprs cu spatele la lume.

Flori, mie ambii medici din Timisoara mi-au dat clexane-ul in functie de kg, iar dr Uscatescu nu mi-a dat deloc clexane, parerile sunt impartite...Sfatul meu e sa faci un efort si sa-ti faci si pai-urile, sutn destul de importante mai ales ca pierzi in luna mica.

Eu nu mai stiu unde sa-mi fac clexane-ul, cum nu m-am ingrasat nu mai am "sunculita" pe burta si devine din ce in ce mai greu



MTHFR C677T Homozigot
+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Dana multumim de capoitol si felicitari pentru grasunica!

Apropos de IR pe artera ombilicala, la mine era aporximativ la fel, dar in saptamana 28+ (adik 0.68). Cum iti scriam atunic, dr ecografist nu mi-a zis a fi ceva in neregula si am stat linistita, si, din cate vad, am facut bine. Eu intampin ceva probleme cu doctora mea ginecolog, insa cel la care imi fac morfologiile este un super doctor, nu vreau sa ii fac reclama, dar este intr-adevar un profesionist, poate ati citit despre el - Razvan Radulescu Botica. Doctora mea gineco m-a trimis la el si am foarte mare incredere in profesionalismul dansului. Nu spune nimic tot timpul cat dureaza investigatia, doar comunica cu asistenta si spune la sfarsit ce are de spus. Nu prea mi-a placut asta la inceput, mai ales ca eu tre sa intreb, sa aflu...dar de cate ori am fost la dansul m-am conformat si am aflat la sfarsit ce si cum.
In ceea ce priveste problemele intampinate cu dr ginecolog, am reusit sa o conving aseara sa ma lase sa fac injectiile pana la capat .
Bebelusa era bine, avem deja 1759 grame, este in grafic, placenta este tot grad III, doctora zicea ca incepe sa imbatraneasca..., lichidul - normal si mie mi s-au parut bataile inimii un pic scazute - 116, insa fetita mea a fost de la inceput cu pulsul mai putin rapid...asa eram si eu inainte de sarcina (nu aveam mai mult de 60-65 bpm). Voi ce ziceti? Dr nu a punctat ca ar fi ceva in neregula...

La cate saptamani va repetati voi analizele la Fundeni?
tuturor.

31+ cu


3 sarcini oprite in evolutie: curetaj 8s, av habitual 8s, curetaj 7s, Ac antibeta2glicoprot1 foarte usor pozitivi, insa, la Fundeni, mi s-a pus diagnostic de SAFL NEGATIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Toni, multumesc. Ai o metoda sa faci rost de clexane in plus?Se da fara reteta?

Carpediem, mie mi-au zis sa fac lunar D-dimer, aPTT, timp quick (care include vreo 3 chestii, protrombina, INR, etc.) si hemoleucograma. Cica D-dimeri ar fi substante secretate de cheaguri, in cazul in care se formeaza in organism, asa am inteles eu. Fac lunar si eco si le intercalez, in asa fel incat la 2 sapt. sa stim ceva (ori din sange, ori de la eco).

Mie dr. mea ginecolog imi face si ecografiile. Nu prea as sti cum sa ma duc sa-i zic ca am mai facut eco undeva si iaca ce am in plus - adica 'stiti, n-am avut incredere in dvs.' - poate doar dac-o schimb cu totul. Cele care mai mergeti la eco in alta parte, aveti separat ginecolog si ecografist sau e aceeasi persoana?

Stiu ca zicea cineva de hematocrit, mie mi-a iesit scazut acum, dar cica ar fi normal sa scada dupa luna 4, voi ce stiti? Ca dr. ginecolog a zis ca e normal, sa nu fac nimic.

18+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot; Aspenter 1/zi*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Carpediem, din cate stiu eu se mai fac 2 eco in trimestrul 3, sau cel putin asa m-a chemat pe mine...
Una intre saptamanile 28-32 si cealalta la 36 de saptamani. Pe mine m-a chemat in saptamana 28-29 si a zis ca e totul ok si nu ma mai cheama la morfologie decat in saptamana 35-36. In rest ecografiile obisnuite...le fac la aprox 3 saptamani.

31+ cu


3 sarcini oprite in evolutie: curetaj 8s, av habitual 8s, curetaj 7s, Ac antibeta2glicoprot1 foarte usor pozitivi, insa, la Fundeni, mi s-a pus diagnostic de SAFL NEGATIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Dara, poti cumpara Clexane fara reteta.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

carpediem - nici eu nu am facut d-imerii si nici nu cred ca am sa-i fac.
suzie - incearca mai inspre lateral cu injectiile sau am mai auzit gravidutze care faceau in mana dar cred ca e mai dureros ca nu e grasimutza pe acolo
mihaela- grasunica pitica ta, deja esti trecuta in partea cealalta in care poti sta linistita . Daca dr nu ti-a zis nimic referitor la bataile inimioarei, atunci relax .. ei stiu mai bine ce si cum
dara - clexane se da si fara reterta, dar nu mai nici macar compensat
eu eco - am facut ori la 2 sapt, ori la 3 la acelasi dr (mai putin morfologiile
pt cine intreba, mie mi-a zis dr ieri ca se mai face morfologie la 32 de saptamani


in 27+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput