Trombofilia, o cauza a infertilitatii -66-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

riki daca te uiti la semnatura mea, am 4 incercari esuate, deci nu doresc nimanui sa fie in aceeasi oala cu mine...tu tre' sa fi intr-alta oala, una mai friendly, care sa te faca mamica implinita mult mai repede, da?
Cat despre mutatii, da, le-am recoltat la Medlife. Am luat cam asa:
Femibion 800 1/zi, acid folic cu complex de B-uri 1/zi, thrombo ass 1000 1/zi, omega 369 1/zi. Din prima zi de stimulare faceam clexane 0,4. Dupa punctie, clexane 0,6. Am si un deficit de faza luteala din cauza caruia fac progesteron injectabil la fiv-uri, motiv pentru care am crescut doza la 0,6.

Am si endometrioza grad 1-2, operata laparoscopic acum un an si jumatate. Nu mananc deloc lactate si marar, dar n-am reusit sa scot carnea din meniu (acum am reusit, ca tin post, dar tanjesc deja dupa sarmalele si fripturile de Craciun).

Si mai am si-un sot cu niscaiva probleme

Deci e clar: sunt avuta!

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Lactate si marar, Aristica? Fac rau astea? De anumite vegetale stiam, dar nu si de lactate...eu renunt usor la carne, dar tanjesc dupa branza...acum incerc sa inlocuiesc cu tofu, dar nu ma incanta...
Rikidone, 844 si 675 sunt cele 2 mutatii ale PAI. Uite extras din ce scrie pe site-ul celor de la clinica Matei Basarab:

Doua polimofisme in gena PAI-1 sunt asociate cu un nivel crescut de PAI-1. In pozitia -675, prin insertie sau deletie, pot fi prezente 4 sau 5 nucleotide de guanina...In plus, pentru acest genotip, s-a stabilit si existenta unui risc crescut de infarct miocardic si de oprire in evolutie a unei sarcini in primul trimestru.
In cazul celei de-a doua mutatii, exista un schimb de adenina cu guanina in pozitia -844...
Sa te uiti si la preturile de la centrul asta, unele sunt mai ieftine.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rikidone spune:

Citat:
citat din mesajul lui aristica

riki daca te uiti la semnatura mea, am 4 incercari esuate, deci nu doresc nimanui sa fie in aceeasi oala cu mine...tu tre' sa fi intr-alta oala, una mai friendly, care sa te faca mamica implinita mult mai repede, da?
Cat despre mutatii, da, le-am recoltat la Medlife. Am luat cam asa:
Femibion 800 1/zi, acid folic cu complex de B-uri 1/zi, thrombo ass 1000 1/zi, omega 369 1/zi. Din prima zi de stimulare faceam clexane 0,4. Dupa punctie, clexane 0,6. Am si un deficit de faza luteala din cauza caruia fac progesteron injectabil la fiv-uri, motiv pentru care am crescut doza la 0,6.
Am si endometrioza grad 1-2, operata laparoscopic acum un an si jumatate. Nu mananc deloc lactate si marar, dar n-am reusit sa scot carnea din meniu (acum am reusit, ca tin post, dar tanjesc deja dupa sarmalele si fripturile de Craciun).
Si mai am si-un sot cu niscaiva probleme
Deci e clar: sunt avuta!
PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite
"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Dap, trebuie sa recunosc ca esti mai "avuta" decat mine.
Zilele astea se implineste un an de cand am aflat ca am endo. Dar stau mai bine decat tine la capitolul asta, eu am avut grad 4. Si se pare ca recidiveaza ...... Cu ce am ajuns sa ne "laudam"

Eu iau femibion si omega 3 cu complex de B. Dr. Avram mi-a spus ca pentru cele 2 mutatii MTHFR heterozigote ea nu recomanda aspenter. Sa vedem ce iese la PAI 1. Sper eu nimic in neregula.

As vrea si eu mailul dr. Uscatescu, pls.

Sa dea DD cate un bebe la toate femeile care isi doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rikidone spune:

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex

Lactate si marar, Aristica? Fac rau astea? De anumite vegetale stiam, dar nu si de lactate...eu renunt usor la carne, dar tanjesc dupa branza...acum incerc sa inlocuiesc cu tofu, dar nu ma incanta...
Rikidone, 844 si 675 sunt cele 2 mutatii ale PAI. Uite extras din ce scrie pe site-ul celor de la clinica Matei Basarab:

Doua polimofisme in gena PAI-1 sunt asociate cu un nivel crescut de PAI-1. In pozitia -675, prin insertie sau deletie, pot fi prezente 4 sau 5 nucleotide de guanina...In plus, pentru acest genotip, s-a stabilit si existenta unui risc crescut de infarct miocardic si de oprire in evolutie a unei sarcini in primul trimestru.
In cazul celei de-a doua mutatii, exista un schimb de adenina cu guanina in pozitia -844...
Sa te uiti si la preturile de la centrul asta, unele sunt mai ieftine.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Am citit, merci. Nedumerirea mea este daca se genotipeaza ambele gene si 674 si 844.
Daca la Medcenter analiza se numeste "Test genetic PAI 1 polimorfism 675 4G/5G" ma gandesc ca se face doar 675, nu?
La Medlife se numeste "Mutatiile genei PAI 1" si ar trebui sa le aiba pe ambele. Dar atunci de ce diferenta asa mare de pret?
Dap, stiu ca cei de la CMMB au preturi bune dar eu nu prea am incredere in ei .... Daca mi-au gresit RH-ul ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Am inteles, e bine de stiut chestia cu gresitul RH-ului...Cel mai bine suni la laborator si intrebi ce si cum.
Riki, ai PM!


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaNicola spune:

buna dragele mele,

am si eu o frumoasa trombofilie. Mi-am repetat analizele la fundeni de 3 ori. Curios este ca nu mi-au pus nici un diagnostic. Doctora mea de la Regina Maria mi-a zis ca trebuie sa avem grija cu trombofilia... Am remarcat in analizele de la Fundeni ca analiza ProC Global este mai mica decat limita normala...adica e 0,65 si ar fi trebuit sa fie peste 0,8.
Ca si tratament iau aspenter o pastila la doua zile, Magne B6, Vitamina C - 1/zi.
Voi cum ati ajuns sa faceti analizele de mutatii? Voi le-ati cerut? sau v-au fost recomandate?
Sanatate multa va doresc!

A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Alexa, mie mi-a recomandat un ginecolog (de la Regina Maria) sa fac analizele clasice de trombofilie (Proteina C, S, Antitrombina III, Factorul V Leiden) si cand am vazut ca nu descopar mai nimic, am facut de capul meu mutatiile. La Fundeni, nu se prea pune diagnostic, nici mie nu mi-au pus...dupa 4 repetari ale analizelor nu am decat Proc. Global 0.4...3 dintre analize au fost facute cand luam deja Aspenter si vitamine si valoarea e tot 0.4. La ce medic de la Regina Maria mergi?


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rikidone spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlexaNicola

buna dragele mele,

am si eu o frumoasa trombofilie. Mi-am repetat analizele la fundeni de 3 ori. Curios este ca nu mi-au pus nici un diagnostic. Doctora mea de la Regina Maria mi-a zis ca trebuie sa avem grija cu trombofilia... Am remarcat in analizele de la Fundeni ca analiza ProC Global este mai mica decat limita normala...adica e 0,65 si ar fi trebuit sa fie peste 0,8.
Ca si tratament iau aspenter o pastila la doua zile, Magne B6, Vitamina C - 1/zi.
Voi cum ati ajuns sa faceti analizele de mutatii? Voi le-ati cerut? sau v-au fost recomandate?Sanatate multa va doresc!

A

Alexxa


Mie mi le-a recomandat dr. ginecolog. Avand endometrioza, a zis c daca bebe tot se lasa asteptat ... sa nu pierd sarcina din cauza trombofiliei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Foarte bine a facut! Asa trebuie facut intotdeauna, nu sa astepte sa pierdem sarcini, ci sa actioneze preventiv!


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana33 spune:

Riki,Aristica are dreptate,mergi la Medlife.Daca citesti la semnatura mea,o sa vezi ca si eu tot acolo le-am descoperit,ca acolo am gasit un dr.bun(Dr.Albu).Daca iti faci card,ai si reducere 6%.Daca mai faci analize acolo sau inseminare,FIV,o sa-ti foloseasca.Cardul se face la ora 9 dimineata,deci mai bine faci cardul si apoi recoltezi.Eu iau Femibion prenatal(1) 1cp/zi,aspenter 1cp/zi,acid folic 1cp/zi.
Aristica nu e in aceeasi oala cu tine decat la endometrioza.E si in oala mea,la incercarile de a avea un bebePoate facem si o bomboniera cu copilasi si sa luam si noi cate unul,doi si lasam oalele la o parte.Va pup Aristica,Riki si sa auzim si despre lucruri mai bune!

(1 IA nereusita Bucuresti iulie 2008 cu dr.Moisa Anca,FIV 1 nereusit la Budapesta oct. 2008 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc, FIV 2 nereusit la Budapesta iulie 2009 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc,ET nereusit la Budapesta oct. 2009 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc,FIV 3 nereusit iulie 2010 la Giulesti cu prof.Marinescu Bogdan iulie,FIV 4 nereusit octombrie 2011 la MedLife cu dr.Albu Dragos)
Mutatia 675 4G heterozigota si mutatia 844G heterozigota(ambele descoperite in februarie 2011 la MedLife),sotul cu teratozoospermie(descoperita la MedLife in februarie 2011)

Mergi la inceput