Serialele coreene

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

B.nica, seriale cu pictori, difuzate de TVR au fost Furtuna la palat (Yi San) si Pictorii regelui (Painter of the wind). La care din cele 2 te referi?

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Categoric The painter of the Wind unde te surprinde rafinamentul lor in pictura.
http://gonggil.wordpress.com/tag/the-painter-of-the-wind/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna dimineata si bun gasit in noul an! Va doresc un an cat mai bun din toate punctele de vedere!
Inainte de a pleca in concediu am reusit sa termin de vizionat Strong colors, dar nu mi s-a parut asa reusit cum dadeau de inteles comentariile de pe blog. Dragutel, usurel...
In concediu nu am reusit sa vizionez mai nimic, au fost sotul si nepotul meu calare pe laptop iar de pe telefon nu stiu de ce nu reusesc sa vad nimic cu toate ca daca intru pe site-uri cu filme de lung metraj, alea se vad. Cred ca trebuie sa mai umblu la setari...
In fine, am aflat ca pe 2012 cel mai bun serial coreean a fost votat Rooftop Prince, am inteles de la soacra-mea ca a fost difuzat pe Euforia TV. Eu am inceput sa ma uit la Arang and the Magistrate, e haios, cu fantomite, e altceva fata de ceea ce stiam pana acum, dar mi se pare si asta usurel. E drept, nu am vazut decat 2 episoade jumate.
Am descoperit ca Euforia TV transmite in fiecare dupa-masa seriale coreene, cu actiunea in timpurile moderne. Nu am reusit sa urmaresc tot, dar am uramrit cateva episoade din Hotul de inimi, in care rolul principal e jucat de actorul din Copacul cu radacini adanci. E un serial interesant si chiar sunt curioasa cum va decurge actiunea. Mai e un serial politist, Phantom, dar neurmarindu-l constant, nu prea inteleg mare lucru. Oricum pare interesant si asta. In weekend difuzeaza City Hunter si inca un serial pe care nu l-am urmarit deloc.
Daca ar fi dupa mine, le-as urmari pe toate, pe net sau la tv, dar din pacate timpul nu-mi permite. Nu-mi ramane decat sa incerc sa selectez cateva.
Dupa ce voi termina serialul cu fantomite vreau neaparat sa vad Rooftop Prince, mai ales ca in rolurile principale sunt actorul din Sungkyukwan Scandal si actrita din Yi San.
Am observat ca, momentan, TVR nu mai transmite niciun serial coreean, n-or mai avea fonduri? Sper sa revina totuis la vechiul obicei.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Nah, spusesem ca TVR face o pauza si nu mai difuzeaza seriale coreene, dar am descoperit cu bucurie ca m-am inselat, acum se difuzeaza Zeul Razboiului, pe care eu l-am vazut pe net.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

In weekendul asta am inceput sa vizionez Rooftop Prince, serialul care a castigat trofeul pentru cel mai bun serial coreean in 2012. Momentan nu am vazut decat 5 episoade (din 20 in total), pentru cine are chef de vizionat o comedie simpatica, il recomand. Insa tot mai profund mi se pare Faith pana acum, si cu un mesaj superb. Momentan nu am descoperit mesajul acestui serial, daca o avea vreunul. Sunt curioasa cum va curge actiunea pe mai departe si revin cu impresii. Pana acum, dupa parerea mea, nu merita sa devanseze Faith in topul primelor 8 seriale pe 2012 (cum spuneam Rooftop Prince a castigat, iar Faith a iesit pe locul 2. Premiile se acorda in urma voturilor telespectatorilor si "net-spectatorilor").

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi

In weekendul asta am inceput sa vizionez Rooftop Prince, serialul care a castigat trofeul pentru cel mai bun serial coreean in 2012. Momentan nu am vazut decat 5 episoade (din 20 in total), pentru cine are chef de vizionat o comedie simpatica, il recomand. Insa tot mai profund mi se pare Faith pana acum, si cu un mesaj superb. Momentan nu am descoperit mesajul acestui serial, daca o avea vreunul. Sunt curioasa cum va curge actiunea pe mai departe si revin cu impresii. Pana acum, dupa parerea mea, nu merita sa devanseze Faith in topul primelor 8 seriale pe 2012 (cum spuneam Rooftop Prince a castigat, iar Faith a iesit pe locul 2. Premiile se acorda in urma voturilor telespectatorilor si "net-spectatorilor").

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara




multumesc de pont, tocmai am vazut ultimul episod din RooftopPrince, superba imagine a tarii lor, cum mai stiu unii sa-si faca reclama... povestea mi-a mers la suflet, actiunea si mai si...o sa caut si Faith, poate il gasesc pe aznv.tv...daca nu ...mai caut

are si el mici scapari, dar pana al urma e doar ...film...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Am finalizat Rooftop Prince. Nadaflorilor, pana la urma mi-a placut, dar tot mai mult imi place Faith. Cred ca e si chestie d egust pana la urma. Insa ceea ce-mi place mult la serialele lor sunt relatiile interumane. Imi place faptul ca sunt rezervati, ca in serialele lor nu abunda violenta si sexul, ca povestile lor de dragoste sunt cu adevarat profunde. Nu stiu daca asa sunt si in viata de zi cu zi, dar am intrebat pe cineva care a stat 4 ani in China daca sunt intr-adevar asa rezervati si mi-a spus ca da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

De cateva zile am inceput sa urmaresc Boys over Flowers tradus in romana ca Baieti de bani gata. E un serial f frumos despre dragoste, prietenie adevarata si sincera, incredere, curaj... Totusi, mie una subiectul mi se pare cam neverosimil. Cel putin pentru lumea noastra, europeana. Poate ca la ei se intampla asta si in realitate, in realitatea mea insa nu am auzit si nici intalnit un astfel de caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Sunt in continuare in faza in care urmaresc serialele actorilor mei preferati. Aproape am terminat de vizionat "Man of Honor" care a mai fost tradus si ca "Glory Jane", cu Park Min Young in rolul principal. Mi se pare un serial fff bun, il recomand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Vad ca nu a mai scris nimeni nimic de 1 luna. Am terminat demult de vizionat Man of Honor, mi s-a parut un serial fff bun si ca subiect si din punct de vedere al actorilor. Dupa acest serial am vizionat I am Sam, care nu mi-a placut deloc. Nu mi-a placut subiectul, in primul rand (o eleva care se indragosteste de un profesor) dar nici actorii nu m-au dat pe spate. Park Min Young era la inceputul carierei si se vede, nu m-a impresionat, nici nu se compara jocul ei din serialul asta fata de interpretarea din Glory Jane sau Sungkyunkwan Scandal. E drept ca si complexitatea rolurilor difera.
Acum am inceput sa vizionez un alt serial de succes de anul trecut, I Miss You. Subiectul, desi dur, e f interesant, f actual iar actorii imi plac mult.

Mergi la inceput