La France (3)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Coucou Delphin, e si asta unul dintre lucrurile pe lista cu "a faire".
Am o adresa data de doctor, se pare ca se face un dosar etc...
Trebuie sa ma ocup si de asta.
De cind J. si-a deschis restaurantul trebuie sa ma descurc singura cu toate, el nu mai are timp.
Am reinceput sa conduc si fac curse: scoala, cumparaturi etc pe linga boutique, menage, masini cu rufe sau vesela si preparat mese diferite pentru toti pe acasa (fiecare cu gusturile lui)

Pupici si merci pentru mesajele voastre!!!




www.refletdo.eu" target="_blank">Reflet d'O

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

delph, multam de raspuns
am scris repede si nu am fost atenta la date, scuze
batranii au casa de 13 ani, au cumparat-o in 1988.Notarul vrea o clausa in care sa spuna ca daca nu sunt toate actele necesare semanarii contractului de vanzare cumparare inainte de 31 ianuare, vanzarea nu mai are lor.Pentru ca vanzarea se face atunci dupa 1 februarie cand se plateste plusvalue, si atunci proprietarii nu sunt de acord sa vanda casa, ca au de platit cateva mii de euro .
Notarul a spus ca e l face tot ce poate sa grabeasca lucrurile, dar nu avem mari sanse sa fie dosarul complet.Deja noi am dus de la banca o hartie ca avem creditul aprobat, exact suma si perioada de rambursare, dar el zice ca actele se dau normal in 2 luni si cum e perioada sarbatorilor nu avem sanse sa aiba el toate actele ce are nevoie.
Casa a fost aproape vanduta, a fost repusa la vanzare datoritaunui raspuns negativ al bancii in favoarea potentialilor cumparatori.

Mie insa nu imi miroase bine, cred ca este o afacere a notarului cu agentia si vor sa profite putin.Noi avem contractul de vanzare cumparare semnat cu proprietarii, dar notarul tot ne pune piedici, ba una, ba alta.Eu am zis ca as plati o parte din plusvalue daca se ajunge la aceasta situatie, ca nu as vrea sa pierdem casa.
Ce ma sfatuiesti?

Multam mult!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Unu, nu platesti nimic, doi pui mana pe tel si gasesti o secretara de notar care sa miste lucrurile. Bagi tare ca esti insarcinata si ca vrei sa te muti inainte de venirea lui bb. Intr-un cuvant, daca notarul nu vrea sa accelereze lucrurile, gasesti un altul, al tau. Nu esti obligata sa ai acelasi notar cu vanzatorul.
Plus value e pe 20%din diferenta dintre cumparare di vanzare. Se poate reduce cu facturi de imbunatatire, reparatii, renovari. Dar asta e treaba vanzatorului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Otilia, ma bucur ca ai revenit ! Aveti o fetita foarte reusita, sa va traiasca!

Olim, pe bune daca reusesc sa inteleg cum trageti voi numai la case cu probleme: ba e notarul ciudat, ba e proprietarul, ba e primaria, ba e aia, ba e aia...In orasul ala al vostru chiar e imposibil sa gasesti ceva OK? Sau voi va aruncati orbeste, pe orice, numai sa fiti satisfacuti ca ati dat banii pe ceva? Acu' poti sa te superi pe mine ca ma bag unde nu-mi fierbe oala, da' sinteti mai rau ca o telenovela...de 3 luni ne tii pe varatec "gata, gata am gasit casa...semnam compromisul...am semnat...aaaa, nu, de fapt am renuntat...yupii, am gasit casa visurilor...de fapt, nu, nu era EA".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna
Ne-am cumparat si noi bratut si de maine ne apucam de decorat
Abia astept sa vina vremea de facut cozonaci , m-am si utilat ca atare in acest sens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Otilia- Ce mare si frumoasa e A! Iar peste tine parca n-au trecut anii. Bafta multa in multiplele activitati! Si mult curaj si...rabdare!


Marox- Esti simpatica...Ca intotdeauna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Buna fetele

As avea si eu o intrebare:cum ati facut sa va pastrati certificatul de nastere romanesc cand l-au cerut autoritatile pe aici mai ales in cazul casatoriei?Am vazut cc ca acum la consulate dau o hartie cum ca este acordat o singura data in viata in Romania, etc dar nu prea vreau sa ma fac atatia km pana acolo?Inteleg francezii ca asta se da o singura data in viata si nu ca la ei de cate ori il cer?
Va multumesc

www.biomonde.ecosapiens.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare tuturor
marox, nu ma supar stai linistita!cei drept ca suntem tare pretentiosi cand vine vorba despre un imobil, stim ce cautam sic e vrem, dar se pare ca aici unde stam, doar daca construim putem avea casavisata, asta in care mai trebuie sa stam inca 6 luni pentur a putea alege un teren, cei de la primarie nu au scos inca lotismentul la vanzare, terenurile sunt mici, au doar 5 terenuri ce depasesc 800 de m2, cel mai mare 1039.
Autorizatiile de constructie se elibereaza incepand cu sfarsitul anului 2012, iar casa o avem la sfarsitul anului 2013.
Probabil cum am lucrat in domeniu este si mai greu sa ne decidem, in general vad dezavantajele inaintea avantajelor.Nu vrem sa cumparam doar sa nu tinem banii in banca,dar nu m-am gandit ca este asa greu si trebuie asteptat atatea luni sa fii proprietari.
Am experienta imobiliarelor si in Spania si in Romania, dar timpul este mult mai scurt sa intri in posesia imobilului cand ai un credit aprobat sau ai bani sa il cumperi.

Plus ca administratia e super lenta


fug la scoala cu alex si mai trec!
pupici

gabi, si noi am facut bradul duminica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Macaie!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

nu macai deloc dar chiar nu gasesc nimic sa imi placa inca nu am vazut o casa sa ma dea pe spate si sa zic oauuuuuuu!Oi fii io mai pretentioasa,sau chiar nu exista ce imi doresc?
Vreau un teren normal, minim 800 de m2, si un pret decent, maxim 250.000 dar nu gasesc nimic
case pe 400 de m2 si de 70 de m2 Apoi alea nu sunt curti, e un loc de pus balansoarul si gratarul.Eu vreau un potager, deci minim 800, si o casa normala, nu plina de umezeala, igrasie sau un pavilion din boltari la 180.000.
Dar pana la urma tot gasesc eu ceva.
Cei drept ca la noi in zona nu sunt case de vanzare acum, adica nu mare lucru, agentiile repeta anunturile, aproape tot ce au este vandut sau semnate compromisuri!Mai cautam

cand mai macai, doar sa va zic ca am semnat la notar!
nu am vrut sa va stresez cu ale mele scuze tuturor!

Mergi la inceput