Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Mai Oana ,da' ce poza frumoasa avem la avatar mai!!!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,4 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Eu beau anason cu chimion si cand si cand galactogil. Pana acum vreo trei saptamani nu puteam sa ma ating de ceai ca imi explodau sanii, dar acum am nevoie. Sau asa mi se pare mie, ca Bobo nu termina nici un san la o masa, nici vorba sa suga la amandoi. Unu la o masa, unu la urmatoarea, in schimb vad ca a ramas fixat pe mancat la trei ore noaptea. Se culca la 9 seara se trezeste la 1, apoi la 4, la 6 si la 9 dimineata. Ce bine era cand dormea de la 9 la 5 dimineata.


Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Identic mananca si Eric. si eu am perioade cand sanii sunt f plini si dupa cateva zile scade lactatia si parca intru in panica, beau ceai cu forta si revine lapticul.

LA MULTE LUNITE SI DIN PARTEA NOASTRA SARBATORITILOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Mara nu stiu ce sa-ti zic de mucegai. Stiam ceva de clor, dar nu stiu cat de recomandat este.

Cat despre aspirat noaptea pe bebe, noi cel mai tarziu l-am aspirat pe la 11 , dar de cand noii nostri vecini dau cu aspiratorul in casa la 7 dimineata, am observat ca nu se aude chiar as rau

Talida, ma bucur ca bebelina este ok.

Mi-ati facut pofta de tiramisu


Si Petru este vrea f tare sa stea in fundulet. Asa se screme si se trage de pantaloni sa se ridice reuseste doar pana la 45 gr. dar daca este pus pe perna, adica de la 45 gr. incolo se ridica , dar vine intr-o parte

Pe spate nu prea sta, se rostogoleste pe burica imediat; invers nu-i prea iese figura.

Zilele trecute si-a vazut picioarele pt prima data , dar nu l-a tinut mult fascinatia


Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Mi se pare ca Petru are gingia de jos,la incisivi centrali f umflata. Mai este vreun bebe asa?

Lui F si A, le-au dat dintisorii la 7 luni.



p.s Au aparut deja reclamele cu Mos Craciun ....pfffff ce trece timpul.......

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omibaba spune:

Iar am ramas in urma. Nu stiu cum reusesc.
Cateodata mi se intampla ca fac ce fac si parca tot n-am nimic in urma. Urat sentiment de sfarsit de zi/saptamana.

La multe lunite pentru bebei si multa putere mamicilor.

Cat despre hemoroizi, al meu nu a vrut sa dispara inca si poate niciodata de acum in colo. E deranjant doar rar, asa ca incerc sa nu-l bag in seama prea tare.
Iar despre ceai: am bagat chimin, anason si alte ceaiuri (pentru a varia gustul-m-am plictisit de aceleasi gusturi deja). Ceaiurile de la Fares sunt pe placul meu.
Mai nou, a mea gagica nu doarme decat pe burta. Cum o pun pe spate mai mult de o ora nu doarme. Ce ma deranjeaza cel mai tare e ca isi tine capul doar intr-o singura parte cand doarme asa. Ma tem sa nu i se deformeze.
De sambata trecuta nu mi-a tare dormit ziua, mai mult de o ora jumate nici vorba si aia in nenumarate reprize. Am fost pe post de maimuta de divertisment pentru ea ca se plictiseste repede (io ce sa mai zic - facand-o pe maimuta).
Avand in vedere ca plansul de seara nu si l-a tare scos din program (am dedus intr-un final ca e plans de oboseala) am fost la doctorita sa o vada daca e in parametri si nu are alte cauze pentru plans.
Cand a atins-o la urechi a plans tare, ne-a facut trimitere la ORL.
Acolo sa vezi faza, ni se recomanda programare (pe saptamana viitoare), apoi cu o voce timida ne trimite doamna de la informatii la usa cu pricina. Acolo asistenta indica acceasi procedura. Eu m-am revoltat si am spus atunci las copilul sa sufere o saptamana pana ne vine randul si am dat sa plec. Cand ajung pe la usa policlinicii ne cheama inapoi ca si-a facut putin timp liber dr si pt noi. Acolo dr a vorbit cu noi cu o raceala glaciara. Pfui, dr.ii astia (unii, ca nu toti sunt asa). Urechile sunt ok, gatul in regula, nasucul cu niste cruste. La care dr. e uscat areul in camera?, io ...?!. SIncer mie nu mi se pare, d'apoi... Ea, cate grade ai in casa? eu, 20-21. Imi zice ca e foarte bine asa. A recomandat vas cu apa si picaturi de ser fiziologic.
Amira cand ma vede ca ma apropii de nasul ei urla de mama focului. Nici sa ma joc cu nasucul punand degetul in gluma nu ma lasa si se enerveaza.
Noaptea a revenit la programul ei standard. Iui ce bine ca.

Pupici la voinici.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omibaba spune:

Zau daca inteleg ce faceti voi cu aspiratorul.
O-i fi eu mai trilulilu ca nu inteleg.

E vorba despre aspiratorul de praf sau alta masinarie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Omibaba imi pare bine ca Amira e ok, dar imi pare rau ca plange :( E asa greu sa adormi copiii astia, desi abia isi mai tin ochiid deschisi!!
Cat despre aspirator, exista super inventia care se numeste batista bebelusului, care se cupleaza la aspirator(are un reductor de presiune) si aspiri nasul fara sa mai depui efort. Este super!!
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Mai Oana ,da' ce poza frumoasa avem la avatar mai!!!


Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui omibaba

Zau daca inteleg ce faceti voi cu aspiratorul.
O-i fi eu mai trilulilu ca nu inteleg.

E vorba despre aspiratorul de praf sau alta masinarie?

Amira 27.07.2011


Si al meu doarme cu capul numai pe o parte cand il pun pe burta, sincer nu m-am gandit ca se mai deformeaza...se apropie de 3 luni si ma gandesc ca s-au mai intarit oasele

Daca nu suporta sa-i pui mana pe nas, inseamna ca asa e ea..nu-i place sa i se puna mana pe nasuc si gata...ori o aspirati si va plange f tare dar macar scoateti mucii, ori lasati asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Omibaba imi pare bine ca Amira e ok, dar imi pare rau ca plange :( E asa greu sa adormi copiii astia, desi abia isi mai tin ochiid deschisi!!
Cat despre aspirator, exista super inventia care se numeste batista bebelusului, care se cupleaza la aspirator(are un reductor de presiune) si aspiri nasul fara sa mai depui efort. Este super!!
Multa sanatate!



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)


da, e super tare chestia asta cu batista bebelusului, avem si noi si folosim si suntem multumiti

Mergi la inceput