Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Eu stiam de varianta care nu il exclude pe Dumnezeu, dar vad ca ... na, cine are rabdare sa citeasca tot...
http://en.wikipedia.org/wiki/God_in_Buddhism

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Desiree, buddhismul nu intelege conceptul de "suflet" precum crestinismul. Buddhismul accepta reincarnarea si karma.

The Buddha taught that the goal of life is to escape the cycle of birth and death by achieving a state of spiritual understanding called nirvana.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Buddhismul este o cale care are si ea regulile ei, canoanele ei. Buddhismul este focalizat pe ceea ce poate face omul, ca individ, FARA raportarea la un Dumnezeu suprem.

Uite: http://en.wikipedia.org/wiki/Buddhism

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Desiree, buddhismul nu intelege conceptul de "suflet" precum crestinismul. Buddhismul accepta reincarnarea si karma.

The Buddha taught that the goal of life is to escape the cycle of birth and death by achieving a state of spiritual understanding called nirvana.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...







Ok, si, totusi sufletul meu ce face??? Hai sa zicem ca duc o viata 'ca la carte' (indiferent ca acea carte e Biblia sau o carte de invataturi Budhiste... habar nu am daca exista) si mor si sufletul meu cine-l ia? Dumnezeu sau... Nirvana? Ca deh, am fost botezata la crestini si am trecut la budhisti!

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Si mai am o intrebare: la catolici am inteles ca dupa un divort se practica anularea casatoriei, la biserica. (Gresesc?) Dar la ortodocsi nu exista asa ceva. Deci, un ortodox care divorteaza si se recasatoreste la biserica, ala cu cine traieste eternitatea? Sa presupunem ca sotul, prima sotie si a doua ajung toti in Rai. El cu cine ramane sa petreaca eternitatea? Cu prima sotie sau cu a doua? Ca in fata lui Dumnezeu, amandoua ii sunt sotii.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Desireer2002, la buddhisti nu exista concept de moarte a ''sufletului'' sau constiintei, este o perpetua reincarcare (samsara) pana cand ai atins nivelul suprem de iluminare( conduita morala perfecta dpdv al buddishmului) si atunci intri in Nirvana care nu e paradis, ei neavand concept de rai si iad. Nirvana e un soi de spatiu mental unde constiinta ta ''traieste'' fara a se mai reincarcan intr-un alt trup. Acolo intalneste alte ''constiinte''. Eu asta am inteles, momentan citesc mult despre buddhism dar nu sunt sigura daca citesc cartile bune sau doar niste rubbish. O sa-mi dau seama mai incolo. Dar din ce am citit pana acum nu cred ca buddhismul exclude crestinismul ca mod de conduita morala, pt ca exsita similitudini, doar ca in buddhism TU ca individ trebuie sa te inalti nu prin smerenie si pocainta ci prin reducerea ignorantei si iluminare a constiintei, nu primesti ajutor divin, si nici nu-ti sunt iertate ''pacatele''. Dar buddhisti nu comit pacate in sensul crestin, ce poate fi considert pacat la ei e sa traiesti in ignoranta deplina, fara a te ambitiona sa vrei mai mult de la tine, spiritual si mental vorbind. Iad nu au, nimeni nu ajunge acolo oricat de rau ar fi pt ca dupa moarte constiinta ta impura se va intrupa intr-un alt organism, mai impur decat predecesorul daca ai fost ''rau'' sau mai pur daca ai fost ''bun''. Si tot asa. Paan cand la final o sa ajungi la nirvana. Ce e interesant la buddhisti e ca ei percep altfl decat noi, crestinii, realitatea. Pt ei exista mai multe ''realitati'' ei cred ca prin putere amintii poti schimba la propu lumea, ca ceea ce noi vedem si traim e produsul mintii noastre colective, noi suntem un soi de ''programatori'', dar daca ne antrenem ( yoga, meditatii) o sa atingem un alt nivel de constiinta si dobandim un soi de putere mentala mai mare, care ne va elibera de ingoranta si nefericire. Un scop al buddhismului e sa te faca fericit aici pe pamant, dar pt asta sunt niste metode de urmat, cea mai grea este sa nu ai atasament de nimic. In fine deja am zis prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Si mai am o intrebare: la catolici am inteles ca dupa un divort se practica anularea casatoriei, la biserica. (Gresesc?) Dar la ortodocsi nu exista asa ceva. Deci, un ortodox care divorteaza si se recasatoreste la biserica, ala cu cine traieste eternitatea? Sa presupunem ca sotul, prima sotie si a doua ajung toti in Rai. El cu cine ramane sa petreaca eternitatea? Cu prima sotie sau cu a doua? Ca in fata lui Dumnezeu, amandoua ii sunt sotii.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

in Rai nu vom mai fi soti si sotii. e similar cu ce i-a raspuns domnul Isus femeii la fantana(femeia avusese 5 barbati)

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Am revenit; in timp ce stateam langa Victoria sa adoarma, mi-am mai amintit de cateva lucruri religioase pe care nu le inteleg. Rog respetcuos daca imi poate explica si mie cineva, logic si fara cearta: Despre cele 10 porunci: de ce 'porunci' si nu 'invataturi', 'sfaturi', as accepta (eu personal) si termenul 'legi'? Pe mine cuvantul 'porunca' ma duce cu gandul la despotism, la tiranie, la dictatura, chiar la sclavagism... eu nu as porunci copilului meu! Asa cum se pare ca Dumnezeu ne porunceste noua si ori ii urmam poruncile intocmai ori ne trimite in iad! Ori, sclavagismul din cate stiu eu e banat de sute de ani, e chiar pedepsit de lege, e ilegal si imoral. Pana una-alta, se zice ca suntem toti egali in fata lui Dumnezeu. Doar ca, se pare, conform unor forumiste, cei botezati ar fi 'mai egali' decat cei nebotezati.
Deci, ce fel de Tata porunceste copiilor? Cat de egali suntem in fata lui Dumnezeu?

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Foarte frumos ti-a raspuns Katya despre Iad si Rai.
Cat despre porunci iti raspund eu pe scurt si fara cafeaua de dimineatza.
Sunt 2 ideei ref la cele 10 porunci:

Eu le accept ca porunci in felul in care si eu ii poruncesc copilului meu... si nu il sfatuiesc: nu ai voie sa iesi in strada, nu ai voie sa vorbesti cu strainii, nu ai voie sa faci asta si asa...de ce? pt ca te iubesc si nu vreau sa fi ranit.asa sunt si cu poruncile lui Dumnezeu.
Nu vezi ca incalcarea lor nu duce decat la suferintza noastra?
De asta ne porunceste Dumenzeu, ca ne iubeste atit de mult.

si o alta idee referitor la cele 10 porunci. Domnul Isus a spus ca daca incalci una le incalci pe toate. daca doar te superi pe cineva e ca si cum l-ai omori in inima ta...sau daca te uiti la altcineva in sensul de dorinta e ca si cum ai pacatui cu acel cineva.
Adica prin asta ne arata cat de slabi suntem si ca nu putem tine cele 10 porunci si prin asta sa ne cumparam eternitatea.
Doar singele domnullui Isus ne spala de pacate...noi nu putem sa nu pacatuim prin fortele noastre.Deci cele 10 porunci sunt ca o oglinda.

Revin dupa ce-mi fac cafeaua si pun de o pizza pentru playdate-ul lui William

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Si mai am o intrebare: la catolici am inteles ca dupa un divort se practica anularea casatoriei, la biserica. (Gresesc?) Dar la ortodocsi nu exista asa ceva. Deci, un ortodox care divorteaza si se recasatoreste la biserica, ala cu cine traieste eternitatea? Sa presupunem ca sotul, prima sotie si a doua ajung toti in Rai. El cu cine ramane sa petreaca eternitatea? Cu prima sotie sau cu a doua? Ca in fata lui Dumnezeu, amandoua ii sunt sotii.


De ce nu poate petrece eternitatea cu amandoua?! Hmm... asa devine musulman...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Si mai am o intrebare: la catolici am inteles ca dupa un divort se practica anularea casatoriei, la biserica. (Gresesc?) Dar la ortodocsi nu exista asa ceva. Deci, un ortodox care divorteaza si se recasatoreste la biserica, ala cu cine traieste eternitatea? Sa presupunem ca sotul, prima sotie si a doua ajung toti in Rai. El cu cine ramane sa petreaca eternitatea? Cu prima sotie sau cu a doua? Ca in fata lui Dumnezeu, amandoua ii sunt sotii.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

in Rai nu vom mai fi soti si sotii. e similar cu ce i-a raspuns domnul Isus femeii la fantana(femeia avusese 5 barbati)

michelle


???

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput