Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Cum am spus, nu se schimba nimic. Fiecare este la fel de happy cu ceea ce crede.



Eu am invatat destule de pe DC, . . Nu cred ca se latra in gol p-aicea.
E bine sa te folosesti cumva de informatiile care ajung la tine, iar Tanti chiar stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Cum am spus, nu se schimba nimic. Fiecare este la fel de happy cu ceea ce crede.



Eu am invatat destule de pe DC, . . Nu cred ca se latra in gol p-aicea.
E bine sa te folosesti cumva de informatiile care ajung la tine, iar Tanti chiar stie ce spune.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Am remarcat asta de mai demult.

Uite, eu cred in puterea rugaciunii "Tatal Nostru". Mi s-a revelat (in sens biblic) puterea ei si nu am cum sa nu cred. Cred pentru ca este experienta mea subiectiva, care mi-a dat de gandit.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Citat:
citat din mesajul lui Katya

O familie care-si educa copilul in spirit crestin, isi boteaza totusi copilul de mic pt ca nu cumva dintr-o rea intimplare sau boala sau accident etc, acesta sa-si piarda viata si astfel sa nu-L mai intilneasca pe Domnul,

Cum poti sa spui asa ceva si totusi sa afirmi ca esti credincioasa? Ca esti religioasa, te cred. Dar cum poti spune ca Dumnezeu nu ar primi un copil nebotezat ortodox sau catolic? De cand are Dumnezeu religie si unde scrie ca a cerut el sa fie slavit in case de piatra construite de oameni?

Ca simti nevoia sa te intalnesti cu alti oameni care iti impartasesc credinta pot sa inteleg. Rugaciunea e mai puternica daca sunt mai multi care sa o spuna, care sa creada in forta ei.

Doar ca ce ai scris mai sus e doar doctrina. Pe mine asta ma revolta. Inseamna ca un copil care moare in clipa asta de foame in lume nu e primit la Dumnezeu, pentru ca maica-sa nu l-a botezat. A avut putina treaba, sa se tarasca spre el si spre ceilalti probabil 5 copii pe care ii are.

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)


eu cred ca e greseala de neintelegere aici, katya nu a spus doar "ortodoxia e crestina, catolicia nu e..."( sper sa nu o gandeasca )...
biserica crestina (crestinismul adicatelea) e una singura... denominatiile astea tin de "politica"...adica un crestin botezat in rit ortodox e egal in fata lui Dumnezeu unui crestin catolic botezat conform canoanelor catolice sau oricarui alt crestin apartinator oricarei denominatii...taina botezului e unica indiferent in ce cladire intram sa ne facem semnul crucii...sau nu ( vorbesc doar de crestini )

Nina, 34s+,
AMR minim 25 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Am sters, ca am scris ......multe

Subscriu la ce zice tanti Z mai sus: avem nevoie de coerenta si ordine-n simtiri .


Pot sa adaug ceva? Uite ca pot.

Mai avem nevoie sa facem diferenta intre argumente care tin de cultura si logica si argumente-la fel de valabile- care tin de credinta.

Daca cineva imi spune "Dumnezeu exista pentru ca eu asa cred.Iisus e Fiul lui pentru ca asa cred eu", nu pot decat sa zic

In momentul cand vad ca oamenii isi explica excesiv credinta, vor sa dea argumente rationale si sofisticate, atunci ii suspectez de impostura. Credinta lor nu e tocmai pura.

Putinii oameni credinciosi pe care i-am cunoscut erau si impacati. Nu dadeau explicatii pentru ce faceau sau nu faceau. Si nici nu se legau de vreo pagina sau litera din vreo carte anume. Intelesesera spiritul unei credinte. Si il traiau.

Ca sa inchei apoteotic, eu cred ca oamenii e bine sa fie liberi sa gandeasca si sa ia decizii pentru ei si copiii lor. Sa nu fie supusi unor traditii pe care nu le simt sau inteleg si nici unor dogme neasimilate.

Repet, e convingerea mea de pinguin din Madagascar. Oamenii reali sunt mai incrancenati in nesiguranta lor.

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)


Frumos ai spus. Si adevarat.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...









Ma bucur ca Selene e de acord cu..pinguinul.
Nu stiu de ce am avut pana acum impresia ca n-ar fi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Nadaflorilor, am gresit eu. Trebuia sa scriu "un copil nebotezat crestin", ca sa fie clar.
Nu, Katya nu a facut diferenta intre catolic si ortodox. Discursul meu nu se schimba. In continuare cred ca e absurd ca Dumnezeu sa nu primeasca un copil nebotezat. Sau un om, sufletul lui, mai precis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Repet: mi se pare complet aiurea ca EU sa cred ca Dumnezeul evreilor (ce legatura am eu cu evreii???) - ala care i-a permis profetului Elisei sa omoare 40 de copii pronuntand "numele Domnului" (care nume era ala?), ala care i-a permis lui Moise sa ucida si sa violeze - "ucideti barbatii, baietii si femeile ce au cunoscut barbat, virginele luati-le pentru voi", ala care spune ca vaduvele nu mai au voie sa se casatoreasca si cine se culca cu o vaduva e pacatos - Dumnezeul ala, al evreilor, este TATAL lui Iisus Christos, ala care rascumpara pacatoasa, ala care invie mortii, ala care vindeca orbii si schilozii, ala care moare in chinuri pe cruce.

Sau ca astia doi ar fi totuna. Fie si in esenta.

Mintea mea refuza sa accepte asa ceva.

Iar daca sufletul meu ar accepta asa ceva, inseamna ca ar trebui sa accepte si alte mizerii.

Esti crestin? Crezi in Iisus Christos si punct. Nu "duce in carca", ca bou', toata istoria evreilor, ca nu e ala poporul tau.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...







intoleranta, da' nah fiecare are dreptul sa fie cum simte

Nina, 34s+,
AMR minim 25 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_21 spune:

eu "regulamentar", de proasta ce am fost, nici macar nu am fost in biserica , ca asa era "traditia" pe la noi ca nu e bine sa iti vezi copilul cum e botezat. si acum imi pare rau de prostia mea.
din fericire mi-a trecut de traditii si am inteles ca totul este produsul mintii unor oameni.
.
akamanak, trebuie sa va pregatiti de o invazie de "sfaturi" bune.
si asta e numai inceputul. trebuie sa stiti ce vreti voi si sa nu va afecteze " gura lumii".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_21 spune:

Scufundarea intreita in apa este mentionata in Canoanele Bisericii Ortodoxe

eu refuz sa cred ca Dumnezeu a lasat canoane. Dumnezeu este doar iubire, cum poate sa dea canoane unei anumite biserici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya
chiar e penibil sa vad atitea familii care initiaza sau participa la ceva despre care nu stiu decit ca 'asa se face', 'asa trebuie', asa zice mama, nasa etc.Dimpotriva, cred mai degraba ca romanilor le plac mai mult 'traditiile' legate de aceasta Taina, baita, cadourile, petrecerea, toaletele, meniurile, muzica, distractia, in fine, pt multi botezul e doar un prilej de divertisment.


Bine zis Katya!

Cred ca aceasta teama a parintilor(gen "Nu vreau sa fie scufundat in apa copilasul meu!" sau "Parinte,faci asa!") e o consecinta a faptului ca nu au incredere in preotul respectiv,iar daca e asa inseamna ca nu prea "viziteaza" parintii Biserica,de unde ne putem da seama ca Botezul pt unii e cum a zis Katya un prilej de distractie,nu o unificare cu Domnul!
Stefan a fost botezat mai repede decat data initiala a Botezului datorita agitatiei lui,la 2 luni.(Nu dormea,plangea mereu)Si chiar dupa botez s-a linistit! Nu m-am gandit nici o clipa ca in mainile parintelui Bujoreanu(Sf. Gheorghe),parintele pe care il admir si cinstesc de vreo 20ani,nu va fi in siguranta!
L-am botezat pe Stefan nu ca "asa se face" sau pt ca am vrut sa dam vreo petrecere(dovada ca dupa botez doar am luat masa impreuna-noi,parintii,nasii si parintii nostri)ci,pt ca am crezut cu tarie ca o comuniune cu Dumnezeu nu ii poate face decat bine micutului nostru!
Botezul se face de obicei la 40 de zile,iar Isus nu a fost scufundat pt ca era om in toata firea!
Iar sa astepti pana creste copilul sa isi exprime parerea despre botez,Tanti Zavaidoc,mi se pare cel putin stupid!No ofence!

Esti cine vrei tu sa fi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi
Iar sa astepti pana creste copilul sa isi exprime parerea despre botez,Tanti Zavaidoc,mi se pare cel putin stupid!No ofence!


De ce ti se pare stupid? Poti sa imi explici?
Edit: daca vrei sa nu ma ofensez, scrie cu 2 f: no offence... Si atunci raspund si eu: None taken Nu ma ofensez decat cand cineva imi spune ca am convingeri cel putin stupide, fara sa imi motiveze.

Mergi la inceput