Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Repet: mi se pare complet aiurea ca EU sa cred ca Dumnezeul evreilor (ce legatura am eu cu evreii???) - ala care i-a permis profetului Elisei sa omoare 40 de copii pronuntand "numele Domnului" (care nume era ala?), ala care i-a permis lui Moise sa ucida si sa violeze - "ucideti barbatii, baietii si femeile ce au cunoscut barbat, virginele luati-le pentru voi", ala care spune ca vaduvele nu mai au voie sa se casatoreasca si cine se culca cu o vaduva e pacatos - Dumnezeul ala, al evreilor, este TATAL lui Iisus Christos, ala care rascumpara pacatoasa, ala care invie mortii, ala care vindeca orbii si schilozii, ala care moare in chinuri pe cruce.

Sau ca astia doi ar fi totuna. Fie si in esenta.

Mintea mea refuza sa accepte asa ceva.

Iar daca sufletul meu ar accepta asa ceva, inseamna ca ar trebui sa accepte si alte mizerii.

Esti crestin? Crezi in Iisus Christos si punct. Nu "duce in carca", ca bou', toata istoria evreilor, ca nu e ala poporul tau.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...








Selene, mai incet cu pianu pe scari.
Vezi ca in Biblie(Noul Testament, nu ala vechi, nu te speria)- toate actiunile lui ISUS sunt dupa voia lui Dumnezeu tatal.
Ca sa vezi...ce descoperire.

oricum am suci-o si invarti-o, religia crestina, aka NT nu ar fi putut exista fara legatura directa cu VT. Dumnezeul tau crestin este Dumnezeul lui Avram.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

ANDRUSHKA, oribil, sincer!

Ma gandesc la imaginea copilasului tau dezbracat aruncat in sus ca un avion si apoi asezat pe jos...

Preotul unde am botezat-o pe Daria a luat-o in brate imbracata si a purtat-o cu cea mai mare grija prin fata icoanelor...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Tanti Zavaidoc, cu siguranta Domnul ii primeste pe toti copiii, botezati sau nu, dar poate nu in acelasi 'loc' cu botezatii, nu stiu, de unde sa stiu eu?

Exact la asta ma refeream cand spuneam "doctrina".
V-a trecut prin minte ca Iisus e doar o legenda? Ca a fost un om simplu, un predicator, si apoi s-a creat o legenda despre el?

Va schimba posibilitatea asta credinta in Dumnezeu? Daca da, e trist de tot.

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)


Mai nou se vehiculeaza ca Isus a fost un calugar buddhist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Revenind la botez si importanta lui conteaza credinta care o au parintii.

michelle

Sau traditia si ideile
pe
care nu le trec parintii prin filtrul propriu si le iau ca atare.

Selene, nici eu nu am prea inteles. Pui carul inaintea boilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Repet: mi se pare complet aiurea ca EU sa cred ca Dumnezeul evreilor (ce legatura am eu cu evreii???) - ala care i-a permis profetului Elisei sa omoare 40 de copii pronuntand "numele Domnului" (care nume era ala?), ala care i-a permis lui Moise sa ucida si sa violeze - "ucideti barbatii, baietii si femeile ce au cunoscut barbat, virginele luati-le pentru voi", ala care spune ca vaduvele nu mai au voie sa se casatoreasca si cine se culca cu o vaduva e pacatos - Dumnezeul ala, al evreilor, este TATAL lui Iisus Christos, ala care rascumpara pacatoasa, ala care invie mortii, ala care vindeca orbii si schilozii, ala care moare in chinuri pe cruce.

Sau ca astia doi ar fi totuna. Fie si in esenta.

Mintea mea refuza sa accepte asa ceva.

Iar daca sufletul meu ar accepta asa ceva, inseamna ca ar trebui sa accepte si alte mizerii.

Esti crestin? Crezi in Iisus Christos si punct. Nu "duce in carca", ca bou', toata istoria evreilor, ca nu e ala poporul tau.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...








Selene, mai incet cu pianu pe scari.
Vezi ca in Biblie(Noul Testament, nu ala vechi, nu te speria)- toate actiunile lui ISUS sunt dupa voia lui Dumnezeu tatal.
Ca sa vezi...ce descoperire.

oricum am suci-o si invarti-o, religia crestina, aka NT nu ar fi putut exista fara legatura directa cu VT. Dumnezeul tau crestin este Dumnezeul lui Avram.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Ba sa zdrangane pianul, stiu ce scrie in NT, INSA era vorba de mintea mea. Si, prin cate rastalmaciri a trecut Biblia, vai de capul ei. De ce s-au ales tocmai evangheliile lui Ioan, Marcu, Luca si Matei? Ca nu numai ei au scris...

In fine, n-are rost discutia, nu se schimba nimic.

Dumnezeul meu crestin este Iisus Christos, daca tot este sa fie unul. Si n-are cum fi Dumnezeul lui Avram, pentru ca eu nu inteleg cum un fiu si un tata pot fi totuna. Pe vremea Dumnezeului lui Avram, Iisus Christos nu era nascut.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna
Mai nou se vehiculeaza ca Isus a fost un calugar buddhist.


Si ca intre 12 si 30 de ani a studiat in Tibet.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Am o problema, cum sa nu am, evreii parca nu-l recunosc pe Iisus Christos ca Mesia.


Nici alte religii nu il recunosc. De aici si pana la mesaje antisemite e cale lunga. Selene, nu fi asa de sigura ca istoria poporului evreu nu e si a ta. Asta ca sa nu mai spun ca nu e vorba de istorie. Ce simti ca porti in spate? Si de ce?

Cu ce e mai violenta istoria evreilor decat a altor popoare, de simti nevoia sa faci diferentierea asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Tanti Z., ce n-ai inteles?

Io nu cred ca Iisus Christos din NT poate fi fiul Dumnezeului evreilor din VT, fiind in acelasi timp unul si acelasi. Mintea mea nu poate accepta asa ceva, mintea mea spune ca este ilogic.

In gradina Ghetsemani, cui a spus Iisus "Tata, daca se poate, sa treaca de la mine acest pahar"? Lui Insusi???

Pe cruce, cui a spus "Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, de ce m-ai parasit?" Lui Insusi???

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Repet: mi se pare complet aiurea ca EU sa cred ca Dumnezeul evreilor (ce legatura am eu cu evreii???) - ala care i-a permis profetului Elisei sa omoare 40 de copii pronuntand "numele Domnului" (care nume era ala?), ala care i-a permis lui Moise sa ucida si sa violeze - "ucideti barbatii, baietii si femeile ce au cunoscut barbat, virginele luati-le pentru voi", ala care spune ca vaduvele nu mai au voie sa se casatoreasca si cine se culca cu o vaduva e pacatos - Dumnezeul ala, al evreilor, este TATAL lui Iisus Christos, ala care rascumpara pacatoasa, ala care invie mortii, ala care vindeca orbii si schilozii, ala care moare in chinuri pe cruce.

Sau ca astia doi ar fi totuna. Fie si in esenta.

Mintea mea refuza sa accepte asa ceva.

Iar daca sufletul meu ar accepta asa ceva, inseamna ca ar trebui sa accepte si alte mizerii.

Esti crestin? Crezi in Iisus Christos si punct. Nu "duce in carca", ca bou', toata istoria evreilor, ca nu e ala poporul tau.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...








Selene, mai incet cu pianu pe scari.
Vezi ca in Biblie(Noul Testament, nu ala vechi, nu te speria)- toate actiunile lui ISUS sunt dupa voia lui Dumnezeu tatal.
Ca sa vezi...ce descoperire.

oricum am suci-o si invarti-o, religia crestina, aka NT nu ar fi putut exista fara legatura directa cu VT. Dumnezeul tau crestin este Dumnezeul lui Avram.




Ba sa zdrangane pianul, stiu ce scrie in NT, INSA era vorba de mintea mea. Si, prin cate rastalmaciri a trecut Biblia, vai de capul ei. De ce s-au ales tocmai evangheliile lui Ioan, Marcu, Luca si Matei? Ca nu numai ei au scris...

In fine, n-are rost discutia, nu se schimba nimic.

Dumnezeul meu crestin este Iisus Christos, daca tot este sa fie unul. Si n-are cum fi Dumnezeul lui Avram, pentru ca eu nu inteleg cum un fiu si un tata pot fi totuna. Pe vremea Dumnezeului lui Avram, Iisus Christos nu era nascut.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...








Inteleg.
Tu iei un pic de istorie, un pic de legenda urbana, un pic din dogma crestina,amesteci cu nitzica ratiune (indoiala asupra Evangheliilor) si-ti da fix ce-ai scris mai sus. Un ghiveci care nu are legatura cu nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Am o problema, cum sa nu am, evreii parca nu-l recunosc pe Iisus Christos ca Mesia.


Nici alte religii nu il recunosc. De aici si pana la mesaje antisemite e cale lunga. Selene, nu fi asa de sigura ca istoria poporului evreu nu e si a ta. Asta ca sa nu mai spun ca nu e vorba de istorie. Ce simti ca porti in spate? Si de ce?

Cu ce e mai violenta istoria evreilor decat a altor popoare, de simti nevoia sa faci diferentierea asta?

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)


Am zis eu ceva de antisemitism??? Hooo, ca nici prin gand nu mi-a trecut.

Io am in mine sange de ungur si de rus. Doua popoare cu istorii pline de violenta. Mi le asum pe alea. :D

A, si nu ma consider crestina.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput