IMSI

IMSI | Autor: MASHU

Link direct la acest mesaj

Salut,

sunt noua pe forum. De fapt urmaresc de ceva timp (2 ani)subiectele acestui forum pe tema infertilitatii. Am gasit o gramada de informatii, unele utile altele mai putin utile. Am avut o incercare nereusita de FIV+ICSI insa din cite inteleg in situatia in care ne aflam noi s-ar recomanda IMSI (o procedura de selectie a spermatozoizilor, mult mai performanta) urmata de ICSI.
A facut cineva IMSI? Daca da, unde? A reusit cineva?
Multumesc pentru raspunsuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana33 spune:

Am citit si eu despre IMSI si ma tot gandesc serios la procedura.Am citit undeva,tot pe forum dar nu mai stiu la ce capitol,ca se face in Austria si in Turcia.Daca gasesti ceva,poate ne spui si noua,mai este cineva care se uita dupa IMSI,dar nu stie o clinica anume.

VIITOARE MAMICA (1 IA nereusita Bucuresti iulie 2008 cu dr.Moisa Anca,FIV 1 nereusit la Budapesta oct. 2008 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc, FIV 2 nereusit la Budapesta iulie 2009 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc,ET nereusit la Budapesta oct. 2009 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc,FIV 3 nereusit iulie 2010 la Giulesti cu prof.Marinescu Bogdan iulie,FIV 4 nereusit octombrie 2011 la MedLife cu dr.Albu Dragos)
Mutatia 675 4G heterozigota si mutatia 844G heterozigota(ambele descoperite in februarie 2011 la MedLife),sotul cu teratozoospermie(descoperita la MedLife in februarie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

mashu aparatura pt IMSI am vazut in clinica lui Tutunaru
dr Matei ne a facut o data o spermograma cu IMSI

dar....despre reusitele lui Tutu nush ce sa ti spun

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MASHU spune:

Salutari din nou si multumesc pentru raspunsuri.
Chiar daca domnul dr. Tutunaru are aparatura necesara cred ca urmatoarea incercare va fi la o clinica din Austria, unde am speranta sa fie mai pregatiti pentru anumite situatii. Am gasit o clinica in Austria pe care am vizitat-o anul trecut insa, prima incercare am facut-o in Romania, la Polisano Sibiu. Site-ul clinicii din Austria este:
http://www.kinderwunschzentrum.at/index.php
Exista si o varianta in limba romana a site-ului.
Inca nu am stabilit o data insa voi scrie noutatile in momentul in care voi avea mai multe informatii. Intre timp, daca cineva a reusit prin aceasta metoda as fi recunoscatoare daca mi-ar (ne-ar) impartasi experienta.
Am o lista de clinici pentru Austria insa nu stiu daca se face IMSI in toate, poate cuiva ii sunt de folos:
1. http://www.wunschbaby.at/RO/home/home.aspx
2. http://www.sterignost.at/
3. http://www.wunschbaby.at/RO/home/home.aspx (alt site in lb. romana)
4. http://www.kinderwunschklinik.at/en/
5. http://www.kinderwunsch-institut.at/English/Wunschkind.HTM

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

MASHU - poti posta la FIV Europa. Cele mai multe fete de acolo fac FIV in Austria.

Vladut vrea sa traiasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MASHU spune:

catalina2307 (moderator)
Salut, am dorit sa fac un subiect in care sa nu se amestece IA, FIV sau FIV+ICSI pentru ca ma intereseaza in mod deosebit aceasta procedura IMSI; celelalte fiind inutile in cazul meu. Daca subiectul este mai util la FIV Europa rog moderatorul sa-l mute acolo unde considera ca este locul potrivit; doar informatiile din acest subiect doresc sa fie despre IMSI indiferent de tara unde se poate pune in aplicare.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MASHU spune:

Eu din nou :)
am "sapat" un pic si am descoperit ca pe a doua pagina mai este un subiect cu aceeasi denumire. Acolo cineva a facut IMSI :) Astept cumva verificarea informatiei conform careia nu poti face IMSI fara minim 8 mil/spermatozoizi. Din informatiile pe care le am IMSI se recomanda in mod deosebit cind sint putini spermatozoizi si, mai mult de atit, nu au nici forme specifice.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Ti-am sugerat sa postezi la FIV Europa pentru ca acolo este foarte posibil sa gasesti mai multe informatii, cele mai multe fete facand FIV la clinicile enuntate de tine.
In general la subiectele FIV se discuta despre toate procedurile:IMSI,PICSI, ICSI, PGD, AH, etc, etc.
De aceea exista si o prima pagina care in permanenta se actualizeaza cu noi informatii, noutati, clinici. Si astfel nu exista riscul ca subiectul sa se piarda.

Este decizia tu unde postezi, eu am facut o sugestie.




Vladut vrea sa traiasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MASHU spune:

Multumesc pentru sugestie.
O sa ma "mut" acolo :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corivio spune:

Buna fetelor!
Eu am facut fiv cu imsi la wunschbaby in Viena in ianuarie si a reusit din prima.Este o metoda care merge bine in cazurile e probleme de fertilitate masculina, dar si la metoda asta exista unele restrictii.Este o tehnica speciala de icsi in sensul ca exista un microscop extrem de performant in sensul ca mereste de f. multe ori, iar geneticianul care face fecundarea prin icsi alege spermatozoidul care din punct de vedere morfologic si genetic este cu forma si aspectul cel mai sanatos.Ca sa mearga tehnica asta trebuie facut hallo testul in cadrul spermogramei, care arata care este rata de valabilitate sau degenerabilitate genetica a spermatozoizilor.
daca va mai pot ajuta cu raspunsuri va stau la dispozitie.Multa bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Aproape toate clinicile din Austria au IMSI. Am facut ieri update la prima pagina de la topicul "FIV in Europa" si am pus noile preturi de la clinicile importante din Austria. Daca anul trecut un FIV cu IMSI costa la Wunschbaby 4000 euro, acuma costa 5000. Dar sunt alte clinici care au preturi mai bune la IMSI (inclusiv in Turcia este una); repet, cititi prima pagina de la FIV in Europa.
De testul HALO eu nu stiu nimic pt IMSI. Noua nu ni s-a mentionat la Wunschbaby. Doar ni s-a spus ca trebuie sa existe minim 8 mil/ml de spermatozoizi ca sa putem face procedura.
Si noi am reusit din prima, dar cred ca au contat mai mult alti factori decat a contat IMSI.


Vladut vrea sa traiasca

Mergi la inceput