Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (21)

Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (21) | Autor: iul_aug2010

Link direct la acest mesaj










BUN GASIT
INTR-O NOUA ETAPA A VIETII
IMPREUNA CU MICII DELFINASI !!!


A FOST ODATA O MINUNATA ODISEE A GRAVIDUTELOR CU DELFINASI: 1 ... 188
APOI A VENIT O ODISEE A MAMICILOR CU DELFINASI: 1 ... 175


DELFINASI LA PRIMA ANIVERSARE

CLUBUL SCUTECELOR

"Delfinasi si delfinase, a trecut cu bine-un an
Am crescut, vedeti voi bine, suntem tare nazdravani
Invatam si ne jucam, gata cu bebelusia
Suntem omuleti de-acum, incepe copilaria!

BUN VENIT IN CLUBUL SCUTECELOR! SA AVEM 3 ANI PLINI DE BUCURII, REALIZARI SI MULTE AMINTIRI MINUNATE! " (eladea2005)


20,19,18,17,16,15,14,13,12,11,10,9,8,7,6,5,4,3,2,1




Delfinasi de IUNIE 2010

09.06 - Andrei Ioan de racusor2010
16.06 - Radu Gabriel de tina_80
19.06 - Hannah Isabela de rodyka + Anca-Maria(26.06.2001)
23.06 - Matei Alexandru de tanti + Andrei (11.02.2006)
24.06 - Maria Antonia de giorgia23
24.06 - Larisa Ioana de ochidut
24.06 - Filip de eladea2005 + Eric (09.12.2007)
24.06 - Theodor Mihai de Roxana_Theo
25.06 - Beatrice-Teodora de crissy77 + Elise-Stefania (3.12.2005)
27.06 - Mihnea Damian de mov_79
29.06 - Sebastian Petru Andrei de lalala13
30.06 - Tudor Andrei de coteasca

Delfinasi de IULIE 2010

03.07 - Rebeca Stefania de adrianaBuc (DPN 10.02.2012)
06.07 - Carla Maria si Matteo Cristian de carla_2008
08.07 - Yanis Stefan de beluistef + Luisa (23.07.2005) si Beatrice (02.06.2003)
08.07 - Matei Marius de ooana
09.07 - Victor de ilinca79
11.07 - Andrei de imaya
12.07 - Daria-Cristina de ramonasin
13.07 - Natalia de Cris2010
13.07 - Bogdan Andrei de sorina_goga
15.07 - Letizia de CarmenAlbu
15.07 - Radu Gabriel de matusa77
16.07 - Mihai de Victo + Stefan (30.10.2007)
16.07 - Tania Maria de rubia
17.07 - Vlad de crispro
18.07 - Sabina Maria de ramo1901
20.07 - Hanna de goldstück (DPN 16.04.2012)
21.07 - Paul-Christian de btz_ovi
22.07 - Matei Alexandru de bambi_bv
22.07 - Nectarie de larissa_79 + Alexia (13.07.2006)
23.07 - Victor Andrei de bumblebee
24.07 - Raul Ionut de paula_m
25.07 - Filip de mya85
28.07 - Riana Maria de ciristina_serban + Razvan (23.11.2004)
28.07 - Vlad de ludmila_p85
30.07 - Denisa Maria de anca_vlad + Vlad-Mihail (05.11.2003)
31.07 - Bogdan Andrei de senty_mary

Delfinasi de AUGUST 2010

01.08 - Raisa de ramonavlas
02.08 - Andra Maria de Mycya
02.08 - Clara Maria de miha13gina + Thomas(21.02.2008)
02.08 - Andre de stefania_97 + Catarina (25.08.2007)
03.08 - Alexandru Radu de nela_didea
04.08 - Sara Maria de maurice
04.08 - Bianca Maria de michelle1981
05.08 - Tudor Constantin de baby78
05.08 - Denis Gabriel de princess
06.08 - Ariana de bubster
07.08 - Robert de enik83
09.08 - Adina Stefania de lauri_ca + Radu (11.09.2002)
10.08 - Sebastian si Felix de Dragaica
10.08 - Cristian Alexandru de Laurika1982
10.08 - Raducu de pufescu
10.08 - Anastasia de Catalina2307
10.08 - Otilia Ioana de bratafel + Bianca Maria (10.06.2008)
12.08 - Radu de puiutz_mic
12.08 - Albert Simon de crissteo + Teo
14.08 - Iulia Alexandra de Otiliav + Ana Maria (18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008)
16.08 - Miguel de aelita + Sofia (02.01.2007) si Andres (22.05.2008)
17.08 - Sasha de ainotna + Bogdan
17.08 - Victor Petru de katalina + Catalin (04.03.1998) si Robert (13.04.2004)
18.08 - Antonito de palomina
18.08 - David de bamboletta + Antonia - Gabriela (01.11.2006)
19.08 - Iulia de mousel
20.08 - Mara Nicolle de Alice_Elena (DPN 03.01.2012)
20.08 - Medeea de saddie
20.08 - Ioana Maria de shoshika + Tudor David (30.12.2006)
21.08 - Eva de Diana_Eva





Sfaturi utile: muci, tuse, raguseala, febra, diaree, varsaturi, viermisori, alergii, bubite, idei meniuri, retete diverse



Link-uri utile:
Remedii homeopate
www.homeopatie-soescu.ro/tuse.html" target="_blank">Remedii homeopate - TUSE
www.nestlebaby.com/ro/nestle_baby_club/curve/curve.htm" target="_blank">Curbele active ale greutatii si inaltimii
Grafice lunare de introducere a alimentelor in functie de varsta
www.who.int/childgrowth/software/en/index.html" target="_blank"> Crestere si dezvoltare bebe
( se da download la WHO Anthro for PC ; odata instalat accesati "Individual assessment" , "New child" , introduceti datele. Sa nu uitati sa dati "Selected child" - "Save changes"
.)



Sarbatoritii lunii NOIEMBRIE

Antonia-Gabriela (bamboletta) - 1 nov
Vlad-Mihail (anca_vlad) - 5 nov
princess - 11 nov
tina_80 - 21 nov
Razvan (ciristina_serban) - 23 nov
lauri_ca - 23 nov
crispro - 25 nov

-----MI
poze crispro

poze Denisa

poze Tina

poze Ochidut

poze adrianaBuc

poze paula_m

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Am cautat un medicament-MCT OIl pentru copii- cu disperarea mamei care stie ca are copilul bolnav si ca viata lui,ca sa decurga normal are nevoie de acest medicament.
Doar nu am cazut in genunchi oamenilor care plecau in tarile de unde putea fi adus.Ori se gasea doar forumla pentru adulti,adica pentru culturisti,ori imi cereau acte imposibil de adus.
Eram disperata pur si simplu! strumful meu avea 6,680 gr la 1 an si 3 luni, sindrom de malabsorbtie si sindrom de megacolon.
Atunci am scris pe forumul DC.
Cineva care nu m-a vazut in viata ei,cineva care nu ne-a cunoscut,cu care nu am vorbit,CINEVA, nu a uitat sa fie OM si ne-a daruit acest medicament.
E vorba despre Gianni, din Olanda.
As vrea sa scriu cat de mult ii multumesc,cat de mult inseamna gestul ei,cat de fericita sunt,dar mi-e teama ca nu cumva cuvintele sa imi inghete in formulari anoste, sa alunece in platitudinea locului comun, sa se dilueze in faptul cotidian,anost, rece,dur.
E frumos, e prea frumos ceea ce simt ca sa pot cladi din cuvinte acel verbum care sa tresalte de viata,sa exprime trairile mele, fericirea din inima mea de mama.
Multumesc Despre Copii!
Multumesc Gianni-Catalina Ardelean.
Dumnezeu sa va binecuvinteze,oriunde va veti afla!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

paula, asta e de bine, nu? Doamne-ajuta, abia astept sa revii cu detalii. tare de tot. Da-i cu tuica sa sarbatoriti ca trece si raceala .

bumblebee, deci daca ne intalnim noi doua, ies scantei. Si eu le curentez pe amandoua (cel mai des ma curentez eu de cuptor (electric) si cand imbrac o bluza din angora).

btz, bine a zis bumblebee, nu cred ca mancarea uscata la gurita conteaza f tare in momentul de fata, nu e capat de lume daca il gasesti cu mustati. Sfatul meu e sa fii pasnica cu doamnele de acolo, nu le lua in vizor din prima zi, gandeste-te ca Paul are nevoie de ele si de copii ca sa fie bine. Daca tii neaparat sa le atragi atentia, fa-o mai pe ocolite (vai, Paul, arati ca un purcelus, hai sa te sterg la gurita) poate se simte careva si pe viitor vor fi mai atente. Lasa sa treaca o saptamana, vezi cum intra in ture si mai "roaga-le" (a se citi mituieste) sa il incurajeze sa se joace si cu copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

histamina, cineva cu suflet mare ti-a facut un bine. Din fericire mai sunt si astfel de oameni pe lumea asta, uneori te ajuta un strain mai mult decat cineva apropiat. Ce sa zic, sa-i dea Dzeu sanatate ei si familiei ei, cu siguranta fapta buna pe care a facut-o i se va intoarce inzecit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

No revin cu detaliile.
Din ce spune soacra, dr din Barcelona e un dr extraordinar si au stat aproape 1h de povesti. S-a uitat la filmulet de 100 de ori.
Concluzia : Intr-adevar e o cadere atonica, dar am facut ff bine ca nu am inceput tratamentul.
Povestea e urmatoarea : Exista 2 tipuri de epilepsie benigna si maligna. Cea maligna e clara. Indiferent de ce tratament ii dam si de la ce varsta incepem, copilul va fi epileptic toata viata si nu scapa de epilepsie niciodata.
Cea benigna reprezinta episoade de criza si descarcari cerebrale, si trec. Nu ramane pe tratament toata viata. Marea majoritate a copiilor trec prin asa ceva. E posibil sa aiba nevoie de tratament simptomatic, cum e Depakinul, dar doar pt a tine sub control aceste crize, pana dispar.
Niciodata o forma nu se poate transforma in alta. Adica daca e benigna nu poate sa devina maligna, la fel cum cea maligna nu se poate vindeca.
Acum, cazul lui Raul. Sa il tinem mai departe sub observatie, sa nu-i dam nimic, daca nu ajunge la forme mai grave de crize (caderi din picioare, etc) si tinem legatura. A zis ca EEG nu e relevant pt ca e facut in somn indus. Putem merge in Spania si ne internam 2 zile si poate sa ne dea un diagnostic clar, dar dupa parerea lui nu e nevoie. Sa urmarim schimbarile sin comportamentul lui. E important sa observam daca sunt regrese.
Asa ca, deocamdata ne-am calmat. Oricum cu medicamentatia nu rezolvam nimic. Nu ne ajuta la nimic. Nu e cazul sa il tinem sedat 2, 3 ani in perioada de crestere.
E adevarat ca de la filmarea aia care am postat-o, de duminica trecuta, nu l-am mai vazut sa aiba miscariel atonice, dar nici asta nu e relevant. Pot sa treaca 2, 3 luni si sa inceapa iar.
Oricum, sfatului lui e sa ne calmam, din ce a vazut pe filmulet , copilul este bine si nu are sens sa ne ingrijoram, plus ca si dr din Ro ne-a zis ca de obicei formele de epilepsie care raman pe toata viata sunt insotite de alte tulburari cerebrale, iar pe EEG lui Raul nu se vad asa ceva. Asa ca , sper ca totul sa fie bine si sa uitam cat mai repede de acest episod neplacut.
Multumesc pentru gandurile voastre bune.

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

Poze mare-partea aII a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Paula, ma bucur foarte mult, Dumnezeu are el grija de noi! Stiu ca o sa stai cu grija sa-l urmaresti pe Raul, dar eu ma bucur ca ti-ai ascultat sufletul si nu i-ai dat nimic pana nu ai avut inima impacata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Paula, va imbratisam strans, apasat!

Nicole, binecuvantati fie cei care nu uita sa fie OAMENI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Paula, super. Merita o floare soacrata :) esti linistita acum?

Mie mi-ar placea sa ne intalnim mai multe dar nu imi pot imagina cum as putea prea curand

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna7a spune:

Offf...vroiam sa scriu multe prostioare, dar m-am intristat...ma doboara cand vad/aud/citesc despre puiuti cu probleme, indiferent cat de mari sau mici ar fi. Multa sanatate va doresc tuturor, atat copilasilor, cat si parintilor...Paula si histamina sper sincer ca totul va fi bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha13gina spune:

Buna seara,delfinariu!!

Paula ma bucur enorm pt voi!!bine ca ati scapat de stresul asta!DD sa va ocroteasca !!
Alice,Thomas face 4 ani in februarie si e obsedat de tzitza,daca ar fii dupa el ar dormi cu nasul intre ele si s-ar mai juca si cu sfarcurilepoate din cauza ca l-am alaptat pana la 23 de luni sau din cauza ca o vede pe Clara sugand habar nu am si tare as vrea sa stiu cand ii trece
puiutz si Clara are 9,500 si 75 cm,eu as zice sa nu te mai stresezi chiar daca sunt si zile cand nu mananca,atata timp cat e plin de viata si voios!
btz,si acum imi amintesc prima zi de gradinita a lui Thomas,cand am plecat de acolo am simtit ca ceva s-a rupt in mine,mergeam pe strada si parca imi lipsea o mana.o sa vezi ca totul va fii bine,incet ,incet se va juca si cu copilasi.
Iar socru merita un sut in fund,cum sa-si faca nepotul handicapat


vreau acum sa urez tuturor delfiasilor,fratiorilor, la mamici,tatici,bunici care sarbatoresc numele Sf Mihail si Gavril,multa sanatate,fericire si sa aveti parte in viata numai de bucurii

si ofer la toata lumea(maine nu am timp sa intru) niste tiramisu si de baut dupa preferinte!!

Noapte buna ,delfinariu!

Gina,mami de Clara(02.08.2010) si Thomas(21.02.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Hello fete,

va rog mult sa ma indrumati careva cum sa deschid un subiect pe dc pt Vladut!!!!!!!

Btz eu nu mai stiu,ce s-a inatmplat de te-au acuzat cadrele medicale?

Oana eu votez pt Arieseni,iti dai seama ca noi mergem acolo de 5 ori pe iarna cel putin fiind la 100km. Dar votez pt mancare de-a gata,eu nu gatesc in concediu,gatesc destul acasa.

nu am citit tot doar pe sarite
incerc sa recuperez
revin



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput