PCOS (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oxxy spune:

Dana, si eu am luat ACO in mai multe reprize de-a lungul vietii si dupa ce le intrerupeam o luam de la capat cu problemele...cred ca nu mi-au fost prescrise cele care trebuiau.
In legatura cu Metforminul (eu iau Siofor tot pe baza de Metformin) iata ce te sfatuiesc: sa iei doze mici la inceput- o jumatate-apoi sa cresti treptat in momentul in care nu te mai simti rau deloc si am observat ca daca e luat in timpul mesei fac mai putin rau-masa sa fie destul de consistenta. Asta am observat eu. Sper sa avem rezultate cu tratamentele astea caci stomacul meu nu mai poate...si probabil nici ficatul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu maine am programare la gineco pt ca nu mi-a venit in Z28 si maine voi fi deja in Z35. De ovulat n-am ovulat in Z15 si nici nu eram pe aproape deci sunt 99,99% sigura ca nu sunt
Probabil o sa imi dea Duphaston. Vreau sa-i cer sa incepem stimularile. Asteptarea asta pe care o sugereaza ea (6 luni) e fara sens. Sa astept ce? Ovulatie spontana? Ha! Ce gluma buna... La cum stau lucrurile mi-e prea clar ca nu o sa se intample asa ca serios, de ce sa pierd vremea??
Mai ales ca am vazut in prospectul de la Clomid ca daca nu merge cu doze mici (un sfert de pastila timp de 5 zile) in prima luna, se mareste doza la o pastila si apoi la o pastila si jumatate. Daca nici asa nu merge trebuie sa astept 3 luni (la fiecare 3 luni de stimulare se recomanda 3 luni de pauza conform prospectului) si uite asa ar putea trece jumatate de an pana la noi incercari. E aberant sa astept asa aiurea, doar cu naturiste, ca am baut la ceaiuri de mi-au iesit pe urechi + Macca + Tinctura de Mladite de Zmeur + Tinctura de Branca Ursului + Luminita de Seara + Acid Folic + Euthyrox... Nu le mai suport deja tocmai pt ca stiu ca n-au avut efectul sperat.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Oare care e rata de succes a tratamentului cu Clomid pentru femeile cu PCOS?
Fetelor, a reusit vreuna dintre voi cu acest tratament? Ce doza?



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Oare care e rata de succes a tratamentului cu Clomid pentru femeile cu PCOS?
Fetelor, a reusit vreuna dintre voi cu acest tratament? Ce doza?



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.


Scuzati ca dau busna aici

Emilia prietena mea a ramas insarcinata a 4 a luna de stimulare cu clomid cu 3 pastile pe zi a avut ovulatia undeva prin ziua 30, dar ea nu a facut pauza intre ele, se pot face 6 luni consecutiv, si eu am facut pana acum 5 stimulari doua dintre ele cu inseminare dar din pacate fara rezultat, sper ca la tine sa fie din prima luna cu rezultat.

In curand
Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici!
anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Emilia nici eu nu cred in naturiste,tratamentul cu medicamente avizate mi se pare mai ok.Am luat o sg luna branca ursului si mi-a venit cu intarziere de 10zile...m-a dereglat ca de obicei CM meu e la 28zile...asa ca nu mai iau.
Eu de azi am inceput ultima luna de anticonceptionale,daca in 2 luni dupa ce le las nu raman o sa ma duc sa imi dea stimulare.
Dr a vrut de atunci sa imi dea dar mi-era frica de hiperstimulare cu atatia foliculi si in plus aveam niste planuri la job,am zis sa astept dar gata nu mai am rabdare.
Iti tin pumnii sa fie bebe si nu doar o intarziere

------------------------------------------------------------------------------------------
Ovare polichistice, Sex Hormone Binding Globuline sub limita,DHEA - S peste limita.....inca nu am intalnit medicul sa stie tratamentul sa aduc aceste 2 analize in limite :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc pentru raspunsuri.
Miki82, prietena ta are si ea PCOS?
3 pastile pe zi mi se pare foarte mult... adica banuiala mea e ca riscul de hiperstimulare e imens la asa o doza, de aceea si intreb.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

La multi ani fetelor in 2012.

Emilia, pai eu am ramas insarcinata cu clomid.Prima doza 50 mg si temperatura in fiecare zi luata dimineata inainte de a ma da jos din pat. Dupa 40 de zile nici o ovulatie, deci progesteron pentur a avea ciclu. Apoi dr a crescut doza la 150 mg si hopa ovulatie in ziua 41, am ramas insarcinata si am pierdut sarcina nu se stie de ce la 8 saptamani. Vazut dr. si a crescut doza la 200 mg pentur ca ziua 41 de ovulatie i s-a parut cam mult. Am ovulat cu 200 mg in ziua 19 ceea ce e mai aproape un pic de realitate. Am ramas insarcinata , saptamana viitoare am sa vad medicul, cred ca sunt in saptamana a 10 acuma.

Nu stiu stau asa si ma gandesc ca ne tot documentam atata pe internet, insa la fiecare e o situatie. EU am ajuns la concluzia ca trebuie sa-i ceri medicului set complet de analize si in functie de diangnostic trecut direct pe medicamente. Si mie mi-au prescris aici metformin insa nu l-am luat cel putin la ultima schema de clomid nici macar o zi. Nu stiu daca are efect, probabil pe timp indelungat da, insa cand vine vorba de facut copiii timpul trece repede. vedeti si voi cat trebuie asteptat sa vina ciclul , apoi analize , ziua 3 apoi ziua nu stiu care, apoi vazut medicul, stabilit schema de tratament, luat aia , nu tu rezultat incepem altceva, si uite timpul trece.

Imi cer scuze daca nu e cursivitate in ceea ce am scris , dar sper sa ma intelegeti.

Va doresc un An nou bun si sa aduca la toate ceea ce ne dorim mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

sunt perfect de acord. Timpul trece si nu in favoarea mea. Daca ginecoloaga asta nu ma intelege am sa o schimb si gata. Multumesc fetelor!



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Multumesc pentru raspunsuri.
Miki82, prietena ta are si ea PCOS?
3 pastile pe zi mi se pare foarte mult... adica banuiala mea e ca riscul de hiperstimulare e imens la asa o doza, de aceea si intreb.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.


Emilia prietena mea are ovare polichistice acum nu stiu exact daca este PCOS stiu ca este o diferenta intre ele, vreau sa te intreb tu ai o ovulatie buna?, pentru ca eu de exemplu la 3 pastile nu am avut mai multi de 2 foliculi dominanti, eu zic sa nu iti faci griji pentru o posibila hiperstimulare, bine acum depinde de fiecare organism.

In curand
Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici!
anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi, Selezin ACE 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Emilia ai fost la dr? sa ne spui ce ti-a zis.

In curand
Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici!
anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi, Selezin ACE 1/zi

Mergi la inceput