PCOS (22)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Eu mai am duphaston pana duminica seara, luni ma testez dar nu am sperante pentru ca nu am nici un simptom si sanii sunt fleasca...
Eu dupa ovitrelle+duphaston in primele zile faceam des pipi,sa nu te sperii daca te duci de 8 ori pe zi la baie

------------------------------------------------------------------------------------------
Ovare polichistice, Sex Hormone Binding Globuline sub limita,DHEA - S peste limita.....inca nu am intalnit medicul sa stie tratamentul sa aduc aceste 2 analize in limite :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

emilia m multumesc pentru informatii. Cunosc procedura, pentru ca am facut doua teste hormonale. Inainte de primul test, doctorita mi-a aratat chisturile pe monitor, in timpul controlului. Valoarea testosteronul a fost ridicata la primul, dar la al doilea, doi ani mai tarziu era normala. Zilele trecute la control, mi s-a aratat din nou despre ce este vorba, iar "petele" disparusera. Am putut observa si eu absenta totala a cheagurilor in sangele menstrual. In ceea ce ne priveste pe noi, partea masculina este infertila si dupa cum am putut constata, mult mai greu de tratat.
Eu am scris mesajul pentru a le transmite si altora ca problemele de acest tip pot fi tratate cu succes prin medicina naturista. Dar bineinteles, fiecare este liber sa-si aleaga tipul de tratament dorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Buna la toata lumea,
Vreau sa ve impartasesc si eu experienta mea,poate va fi folositoare unora dintre voi.Anul trecut ne-am gandit ca ar fi vremea sa avem si noi un bebe si ne-am pus pe treaba doar ca in fiecare luna testele erau tot negative.Ulterior am fost la ginecolog pentru niste investigatii sa vedem ce si cum,ma gandeam ca poate am vreo disfunctie undeva iar verdictul doamnei dr a fost ca am ovare cu ceva microchistulete dar ca nu ar fi neaparat o problema.In urma acestui consult mi-a recomandat Evening primrose cu vit E de la rotta natura pentru reglare hormonala si tratarea acelor microchisturi iar pe langa acest supliment am luat si vit C deoarece citisem ca ar fi buna la fertilitate si acid folic pentru o posibila sarcina.Am inceput tratamentul odata cu venirea CM iar cu cateva zile inainte sa-mi vina iar CM eram fericita posesoare a unui test de sarcina pozitiv.Nu am reusit sa duc sarcina pana la capat din cauza unor probleme ale bebelusului dar vom incerca din nou si cu siguranta vom reusi.

Bafta la toate aspirantele si sa auzim doar de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu am incercat naturiste mult timp dar la mine nu au functionat.
Am luat asa: Vitex capsule,Napraznic capsule + ceai + tinctura , Tinctura de Mladite de Zmeur si ceai de frunze de zmeur, Ceai de Coada Soricelului, Tinctura de Branca ursului, Ceai de Cretisoara, Luminita de seara (evening primerose) si crema de galbenele + argila (conform tratamentului naturist al Liviei despre care s-a tot scris pe forum).
Cred ca depinde de organism, unele fete reactioneaza la naturiste altele la chimicale....
Intrebare: in mod normal cam dupa cat timp (ore) de la injectia cu Ovitrelle se rupe foliculul? Eu am facut injectia dupa-amiaza la 14:00 si am avut dureri si balonare si intepaturi si crampe pana pe la 1 noaptea.
Dana, la tine dupa Ovitrelle nu s-a rupt foliculul sau nu aveai endometrul ok?



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Emilia dupa ovitrelle nu s-a modificat endometrul,am facut injectia miercuri seara si vineri dim la eco se vedea corpul galben.
Ieri ziua 9dpo testul a fost negativ,nu prea mai sper...luna viitoare fac si eu stimulare.


------------------------------------------------------------------------------------------
Ovare polichistice, Sex Hormone Binding Globuline sub limita,DHEA - S peste limita.....inca nu am intalnit medicul sa stie tratamentul sa aduc aceste 2 analize in limite :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

dana, deci pb ta era endometrul prea mic nu lipsa ovulatie... Poate cu supliment de progesteron imediat dupa ovitrelle se rezolva. Pe mine acum ma omoara asteptarea de 2 sapt pana la test...



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Eu am incercat naturiste mult timp dar la mine nu au functionat.
Am luat asa: Vitex capsule,Napraznic capsule + ceai + tinctura , Tinctura de Mladite de Zmeur si ceai de frunze de zmeur, Ceai de Coada Soricelului, Tinctura de Branca ursului, Ceai de Cretisoara, Luminita de seara (evening primerose) si crema de galbenele + argila (conform tratamentului naturist al Liviei despre care s-a tot scris pe forum).
Emilia,stiu ca nu functioneaza la toata lumea,eu am luat si mladite de zmeur si branca ursului dar a avut efect doar evening primrose.Si din cate am inteles si tratamentele naturiste se iau pe rand,daca se amesteca prea multe plante isi anuleaza efectele una alteia.Sunt convinsa ca nu functioneaza la toata lumea,dar cele care au epuizat toate variantele mai sus mentionate de tine pot incerca si tratamentul asta,poate de data asta va fi cu "ochisori".

O zi buna la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Am uitat sa mentionez hipotiroidia, care mi-a fost descoperita la un control de rutina. Cu toate acestea tratamentul naturist a dat rezultate si as spune ca ar fi la fel in cazul tuturor. Depinde insa si de credinta cu care il faceti. Daca ganditi ceva de genul "hai sa fac si asta" si nu sunteti prea convinse de eficacitate, rezultatul va fi pe masura. Este valabil pentru toate tratamentele, indiferent daca sunt clasice sau homeopate.

Asa cum s-a mai spus, nu e important cat, ci cum. De exemplu daca iei o planta in forma de tablete, nu este nevoie sa completezi cu ceai sau tinctura tot din aceeasi planta. Nici combinatia de-a valma nu ajuta. De asemenea si durata efectuarii tratamentului este un atu, mai ales in cazul homeopatelor. Cel putin trei luni, in cazuri grave chiar mai mult. Atentie si la avertizari. In multe cazuri se recomanda o pauza si reluarea ulterioara a tratamentului.
Succes tuturor, indiferent ce intreprindeti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Dragele mele vreau sa va zic ca sunt o fericita viitoare mamica.Tratamentul a functionat! (din Z1-13 branca ursului si tinctura de zmeur cate o lg dim si seara,ovitrelle in ziua 14 cand foliculul avea 1.95,duphaston din ziua 15-25).La mine a mers asa,va rog sa aveti speranta si credinta in Dumnezeu ca veti reusi!
Am citit zi de zi acatistul Sf Mihail si Gavriil si mi-a ajutat sa fiu acum insarcinata!
Va pup si va doresc sanatate si sa fiti mamici cat mai curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana29 spune:

Felicitari dana, ma bucur mult de fiecare reusita!!!

Sarcina usoara!

Mergi la inceput