Pufi de ian-feb 2010 (48) -LMA Alexutza!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

m-a "impresionat" o stire mai ieri ca romanii mananca in medie 90 si ceva kg de paine pe an in timp ce englezii 14... chiar azi am trecut pe langa niste muncitori (gunoieri) care mancau niste sandvisuri de marimea unei paini...

si englezii oare cata paine mananca la o masa?

voi mancati cartofi si orez fara paine?

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)






In afara, in vest, nu se prea consuma paine. am observat si eu. cel putin la pranz nici urma de paine.
cel mai proaspat exemplu il am cu polonia unde am stat 2 saptamani si am avut masa inclusa.la pranz nu primeam niciodata paine. cateodata nici seara. in primele zile mi-a fost greu dar m-am adaptat repede. eu mananc paine la toate cele 3 mese. aproape nimic parca nu merge fara paine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Am lipsit ceva zile ca am avut niste zile agitate cu Bobitza...inca mai am...ce ziceai Mire? huh...welcome to tha club! nu are rabdare, daca nu execut pe loc incepe criza. vrea mereu in bratze si tzipa si urla si-i spun : ai rabdare mami sa ma incaltz sau sa maimbrac. nimic..criza..plange de rasuna casa scarii. uneori am impresia ca se fortzeaza sa planga ...WTF?
eu cred ca-i ies caninii ca n-o recunosc. de obicei e cooperanta si intelegatoare.
a descoperit bomboanele..valeu..face urat tare daca vede undeva si nu-i dau.
la fel de disperata e dupa paste..goale, nu conteaza

Si ca sa inchei in stilul tau ("in rest e perfecta") vreau sa va impartasesc ultimile propozitii pe care le-a spus: "uia ae ditzi" (iuria are dinti) repeta intr-o zi prin casa. intr-o zi juca ascunsa cu tati si spunea: "uni tati? a pecat!" (unde-i tati? a plecat!) gesticuland asa frumos din maini si umeri!
stie cantecele noi de la gradinitza. foarte frumos canta Aram zum zum; e asa simpatica cand zice "buli - buli" trebuie s-o filmez! am vrut azi s-o filmez dar a inceput sa se prosteasca cand a vazut camera

Bea - abia astept sa scoatem majoretele de la naftalina

Ale - imi pare rau pt ce-ati tras..dar bine ca s-a rezolvat intre timp.


Alexutza, tot cu interviurile sau ai gasit ceva bun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Am vazut ca ati discutat mult despre gradinite.
Pot sa va spun casi gradinitza la care merge Bobitza functioneaza intr-o casutza destul de micutza. (se si numeste "Casutza zanelor").
Clasele mai mari au si camere mai largi insa clasa bobitzei e destul de micutza si e la ultimul etaj unde ajungi pe niste scari f inguste. au instalat antiderapante pe scari. insa clasa e f frumos aranjata si colorata, cu mobilier de la ikea. au si un fel de minibucatarie acolo cu ghiuveta unde se spala biberoanele, au o baie unde tin olitzele, au o masa de infashat si chiuvete unde copiii se spala pe maini inainte de masa sau dupa anumite activitati.

INSA, la intrare au sonerie, trebuie sa suni ca sa-ti dea drumul si intotdeauna este cineva din personal care verifica sa vada cine a intrat. daca e o fatza noua este chestionata. ca sa intri trebuie sa te descalti sau sa-ti pui ciupici din aia de protectie pe incaltaminte. Se spala pe jos de mai multe ori pe zi. e f curat.

Au minivestiare pt fiecarecopil cu fotografia copilului, numele si o mapa micutza unde scriu educatoarele cat a mancat copilul in ziua respectiva.

Compenseaza foarte mult prin activitatile diversificate si metodele pe care le aplica. Sunt f deschisi la nou si inventivi. Mereu pun fotografii pe FB ca sa vada parintii cum au participat copii lor.
De ex maine merg toti copii, inclusiv grupele baby, la expozitia de crizanteme din Gradina Botanica!

Azi am primit o carticica hand made pe care scria: "prima carticica a Iuriei" si erau tot felul de mazgaleli pe acolo in incercarile ei de a desena pisica, catelul, pe clara etc

De Haloween au avut parada de costume si a doua zi a fost unmagician si le-a facut spectacol.Bobitza a stat cu gura cascata!

Inplus primesc e-mailuri in fiecare zi de la ei.
Ne trimit meniul saptamanii, activitatile saptamanii si tot felul de informatii despre activitatile de dupa program. Organizeaza inclusiv cursuri de dans pt copii si parinti. Nepotelul meu care e in grupa mijlocie are o data pe saptamana ora de engleza dupa program.

Ieri am primit un mail de la ei cum ca luna noiembrie este luna mesajelor magice de la univers si ca investiar este o cutiutza cu mesaje magice pt parinti si ne invitau sa extragem. Am extras si eu unul si chiar m-a atins la corason. A fost un mesaj foarte frumos si incurajator! Nu prea-l pot reda pt ca era destul de lung. Ceva de genul ca ti-as ura sa fii sanatos, fericit, sa ti se indeplinesca toate dorintele dar stiu ca nu e nevoie pt ca tu singur iti poti indeplini toate dorintele trebuie doar sa crezi in magia universului etc!

Tot personalul vorbeste frumossi zambeste, este deschis la comunicare si iti raspund la orice intrebare.Au si o asistenta medicala care e permanent acolo.

Casa nu mai spun ca mereu aud in jur numai cuvinte de lauda despre gradinitza asta! Ce-i drept e cam printre cele mai scumpe insa ei fac in asa fel incat sa se merite toti banii.


Sper ca nu v-am plictisit cu pledoaria mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Bea ce voinic a fost si Ivan! Oare a fost cel mai mare bebelus de la odiseea noastra?
Si Sebi se nascuse cu peste 4000 dar nu mai stiu exact cu cat. Rux cat a avut Kay?

Ale ma bucur ca mergeti spre bine si pofta cat mai mare lui Dragos!

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



Kay a avut 4050! deci am fost sau nu cel mai voinicel?

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





M-a facut curiozitatea sa sap prin arhiva, uite ce am gasit:

Letizia - 4460 gr

Ivan Matei (bebe roz) - 4160 g

Caius - 4000 g

Si printre fetitele mai maricele la nastere (3900 g), le-am gasit pe Maia, Maria Dalia si Lorena.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)




Ne-am auzit numele

Seara buna!

E si-a mea intre cei "grei" macar la start daca a pierdut pe parcurs lupta


Ale1212xa, multa sanatate sa aveti. Pana la urma a fost bun antibioticul.


Mire, si M are perioade de fitze. Acum nu. I-a iesit si ultimul canin si e de o dragalasenie tare mare. Ne distram cu ea continuu, chiar vorbeam cu al meu ca e o perioada f frumoasa(din pacate suntem noi cam obositi si parca nu reusim sa ne bucuram maxim de ea).Dar a trecut prin faza de lovit orice copil era langa ea, urlat cand voiam s-o imbrac cu ceva ce nu voia ea, urlat la schimbatul pampersului.... Sper sa tina cat mai mult calmul asta.



BF, ce mult a crescut Dani. Sau n-am mai vazut eu de mult timp poze cu el, dar mi se pare f schimbat



La subiectul gradinite nu ma bag, M va sta acasa cu bunicile pana in sept 2012 din mai multe motive(alergiile, dormitul pana tarziu dimineata, situatia financiara, disponibilitatea bunicilor).Desi cand va aud povestind de achizitiile pe care le au de la gradi ma incearca o indoiala


Ruxita, sanatate multa!



Nopti bune sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

LMA dastefa!

Sanatate, iubire si rabdare... se pare ca asta e combinatzia fericirii!



bea Nahtere ushoara si refacere grabnica! Sanatate tuturor membrilor familiei, mici si mari !

mire, nyny Mersi pt pontul cu "translate"-ul, dar eu ziceam ca ma bag pe bune la studiu. De aia dau cafele cu noaptea-n cap...

Of, imi pare rau de crize de furie... noi ne luptam de mult cu ele , fara sortzi de rezolvare deocamdata.

ale Ma bucur ca shi-a mai revenit pufuletzul. Cum faci tocanitza? Ale mele mofturoase nu vor cartofi neam, doar in supa/ciorba daca pisez, altfel deloc, nici macar prajiti (s-a intamplat sa-mi fac mie o pofta, nu le-am facut lor special).

rux M-a amuzat povestea cu caciula... Si gemanutzele aveau o problema asemantoare, doar ca pe timp de vara si nu vroiau nimic pe cap. Dar ele nu se lasau convinse, doar se prefaceau si la primul moment de neatentzie le aruncau pe jos (palarii, batice, bandane) .
Ce fel de terci faci? Si cum adica paine cu apa?
Noi mancam cartofi intr-adevar fara paine (simtzim ca nu incape), iar orezul-pilaf foarte rar cu paine.

lorex Eu nu ced ca e de la dintzi, ci o noua etapa, de care ma tot plang eu de vreo cateva luni pe aici... Suna imbietoare descrierea ta despre gradi... super... cat costa pana la urma?


Noi? Nu mai mergem maine la gradi din cauza de muci inca prezenti. In weekend o ashteptam pe babi sa ne "distreze", asha ca luni ramane sa fie "prima zi".


Sondaj de sezon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui haircut
E si-a mea intre cei "grei" macar la start daca a pierdut pe parcurs lupta


Mire, si M are perioade de fitze. Acum nu. I-a iesit si ultimul canin si e de o dragalasenie tare mare. Ne distram cu ea continuu, chiar vorbeam cu al meu ca e o perioada f frumoasa(din pacate suntem noi cam obositi si parca nu reusim sa ne bucuram maxim de ea).Dar a trecut prin faza de lovit orice copil era langa ea, urlat cand voiam s-o imbrac cu ceva ce nu voia ea, urlat la schimbatul pampersului.... Sper sa tina cat mai mult calmul asta.



mami de fetita finuta


Da, da! Am fost tare mirata cand am vazut in lista M 3900 g! Ratasem momentul cu majoretele, eram ocupata cu grasuna mea.
Si mie imi place tare mult perioada asta, cred ca va fi de vis cand incepem sa ne intelegem si verbal.

Lorex si eu cred ca si larisel ca sunt niste crize, fara legatura cu dintii. Cel putin Mara e in plina crestere de masele (ii lipseste una) dar crizele le face de putin timp. vorbaretei mici, cred ca te topesti.

Larisel deci luni e ziua cea mare, tinem pumnii stransi sa decurga usor.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

LMA dastefa!

Sanatate, iubire si rabdare... se pare ca asta e combinatzia fericirii!



bea Nahtere ushoara si refacere grabnica! Sanatate tuturor membrilor familiei, mici si mari !

mire, nyny Mersi pt pontul cu "translate"-ul, dar eu ziceam ca ma bag pe bune la studiu. De aia dau cafele cu noaptea-n cap...

Of, imi pare rau de crize de furie... noi ne luptam de mult cu ele , fara sortzi de rezolvare deocamdata.

ale Ma bucur ca shi-a mai revenit pufuletzul. Cum faci tocanitza? Ale mele mofturoase nu vor cartofi neam, doar in supa/ciorba daca pisez, altfel deloc, nici macar prajiti (s-a intamplat sa-mi fac mie o pofta, nu le-am facut lor special).

rux M-a amuzat povestea cu caciula... Si gemanutzele aveau o problema asemantoare, doar ca pe timp de vara si nu vroiau nimic pe cap. Dar ele nu se lasau convinse, doar se prefaceau si la primul moment de neatentzie le aruncau pe jos (palarii, batice, bandane) .
Ce fel de terci faci? Si cum adica paine cu apa?
Noi mancam cartofi intr-adevar fara paine (simtzim ca nu incape), iar orezul-pilaf foarte rar cu paine.

lorex Eu nu ced ca e de la dintzi, ci o noua etapa, de care ma tot plang eu de vreo cateva luni pe aici... Suna imbietoare descrierea ta despre gradi... super... cat costa pana la urma?


Noi? Nu mai mergem maine la gradi din cauza de muci inca prezenti. In weekend o ashteptam pe babi sa ne "distreze", asha ca luni ramane sa fie "prima zi".

_
din 09.12.2009 mami de gemanutze sagetatoare

Sondaj de sezon




ei uite ca Dragos nu mananca cartofii pisati......tocanita o fac simplu..pun la fiert carnita..apoi ceapa si morcovii si spre final cartofii...taiati bucatele mici...cat sa ii incapa in gurita ca Dragos manaca tocana asta cu furculita...adica alege cartofii...si eu pe langa el cu lingura ii dau zeama

-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Haideti la cafelutza de trezire ...



ale Mersi pt pontul cu cartofii bucatzele... o sa mai incerc; nu ca tzin neaparat sa manance cartofi, dar din cand in cand parca mai merge.


O zi excelenta sa aveti si un inceput de weekend tentant!




Sondaj de sezon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Neatza!
Merci de cafea Larisel!

Nici bobitza nu iubeste cartoful!

Intrebare:

Dat fiind ca bobitza e mezina odiseii..are 1 an si 8 luni, magandeam sa-i incep sa-i dau LV, macar seara la culcare.
Vreau sa va intreb cati pufi mai beau inca doar LP si doi, trebuie sa fac trecerea treptat? adica sa amestec LP cu LV sau trec direct? Trebuie diluat cu apa sau se daca atare?

Multumesc anticipat


Have a nice day everyone!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Larisel, gradinitza coste 550 pe luna fara masa. Eu o las la program scurt, pana la 12. Pt program lung trebuie sa platesti si masa care e 6 lei MD si 12 lei pranzul + gustarea de dupa trezire! (MD nu e obligatoriu)


M-am gandit ce sa-i iau de Mos Craciun: Marioneta Barney (desenul animat preferat care defapt nu-i desen animat ci e ca un filmuletz cu copii). Nu stiu cum sa fac rost de ea. O sa incep prin a o cauta pe net si daca nu o gasesc o sa incep a colinda SH-urile!. Danasor, will you join me? Cred ca si fetitzei tale i-ar placea,nu?

Mergi la inceput