Insarcinata 6+ , angajata in Ro si Germania.

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Eu stiam ca exista alocatie de copil in Ro. Sau am inteles eu gresit mesaul tau?
Eu primesc alocatie de copil din 2 tari, mai precis din Olanda si Germania. Noi locuim aproape de granita si suntem olandezi. Cei din Germania m-au intrebat daca mai primesc alocatie din alta tara si am spus DA, din Olanda. A trebuit sa spun si suma si sa aduc dovezi. Cei din Olanda la fel, imi trimit la fiecare trimestru un formular si ma intreaba daca mai primesc alocatie din Germania. Alocatia din Germania fiind mai mare primesc diferenta in Germania., Dar mi se storneaza bani in cont de catre doua tari. Eu nu am venit in Germania, stau acasa. Daca as fi lucrat in Olanda, nu mi s-ar mai fi acordat alocatia din Germania.


Fetele, eu nu am primit niciodata Echterngeld. Am inteles ca erau bani pentru copiii nascuti dupa 2007, e adevarat? Noi nu i-am cerut niciodata. Multi ne-au spus ca nu avem dreptul. Oare pentru ca Kailan nu are cetatenie germana? Voi ce ziceti?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Amonar, legea cu Elterngeld e stufoasa, asa ca mi-e greu sa zic 100% daca aveai drept sau nu.

Elterngeld nu se acorda decit daca depui tu formularele. Tu ai lucrat inainte de sarcina in Olanda sau in Germania? Ai locuit deja la nasterea copilului in Germania?

Uneori dai peste unii la birouri care ei insisi nu au habar de toate exceptiile . Eu am patit-o cind m-am inscris oe vremuri pt somaj, inainte ca Rominia sa fie in EU si mi-i s-a zis ca nu am nici un drept. Hehe, aveam, dar bineinteles ca am aflat prea tirziu si mi-au taiat din procente pt ca nu m-am inscris cu trei luni inainte de terminarea contractului de lucru ... (mda, rid eu acuma, dar atunci.....).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Aschiuta, eu am lucrat inainte de sarcina in Olanda. Kailan s-a nascut in Olanda. Stiu ca ne-am uitat noi pe internet sa intelegem ce si cum dar scria undeva ca numai copiii nascuti dupa 2007 vor primi. Pe atunci era o regula noua. Ar fi nasol sa fi pierdut niste bani, dar asta e....e nasol.

ASa am patit cu o chestie din Olanda, contabilul nostru nu ne-a spus ca putem sa decontam banii de gradinita in cazul in care eu am o firma in Olanda, chiar daca nu face profit sau stau si lucrez de acasa. Am pierdut vreo 2 ani banii. Sotul a descoperit din intamplare cautand ceva pe internet. L-a injurat pe contabil....dar banii nu-i mai primim. Eu am avut o firma de recrutare acum 2 ani. Si puteam sa primesc banii de gradinita inapoi......Asta este....Sanatosi sa fim...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ramona, si nepotelul meu e nascut in 2006. E nascut in De, erau aici de 6 anila ansterea lui; sora mea lucrase aici si..nu au primit Elterngeld, desi au incercat. Posibil ca legea sa fi aparut din 2007.

Eu nu am nimic cu nimeni, sisa-si priemeasca fiecare drepturile. Dar, sincer, ma apuca nervii cind vad fete care nici macar n-au ajuns in DE sau sunt de citeva luni, si prima grija pe care o au e sa se inseterese de ce bani pot lua de la nemtzi. Nu e asta primul caz. Imi amintesc ca aparuses o fata acum cam juma de an- un an, care vroia sa vina sa nasca in Germania, pt ca a auzit ea ca aici se dau bani la nastere

Pacat ca autoarea subiectului s-a luat de "maraki", o fata veche pe forum si cu ceva experienta si in Germania, si de mamica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ramona, tu primesti din Germania numai "diferenta" de alocatie pt copil, deaoarece in Olanda e mai mica decat aici. Si ea poate face Antrag in RO, ia de acolo cei 200 RON si apoi, poate depune actele aici, declara ca ia si din RO si suma pe care o ia; face dovada (ca-i vor cere acte sa dovedeasca) ,si aici primeste apoi numai diferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi
Eu nu am nimic cu nimeni, sisa-si priemeasca fiecare drepturile. Dar, sincer, ma apuca nervii cind vad fete care nici macar n-au ajuns in DE sau sunt de citeva luni, si prima grija pe care o au e sa se inseterese de ce bani pot lua de la nemtzi. Nu e asta primul caz. .....
Pacat ca autoarea subiectului s-a luat de "maraki", o fata veche pe forum si cu ceva experienta si in Germania, si de mamica.


1. Nu cer bani nici din America, nici din Franta si din nici o alta tara in care eu sau copilul nu as avea drepturi. Amandoi lucram cinstit in ambele tari. Eu sunt romanca, da, e drept. Dar tatal copilului e nascut in Germania, e neamt, avem casa in Germ. pe care o intretinem, platim taxe in aceasta tara, de ani stam in ambele tari.
Vroiam sa aflu doar ce drepturi (LEGALE) am avea la nasterea copilului. Nu cum sa inselam si sa "luam bani de la nemti".
Ce te face sa judeci drepturile oamenilor, doar pt faptul ca tu lucrezi acum acolo, sau ai o legatura poate mai stransa ca alti useri in/cu Germania ???

2. Cat despre maraki am fost rea pt ca citeam legea si am aflat ca da, pot lua bani din ambele tari pt. ca platesc taxe in ambele. Si legal, nu inseland. Asa cum spune si Amonar, alocatia se va suplimenta in Germania. Poate imi voi da demisia daca va fi cazul, vom vedea cum e mai bine. Speram sa gfasesc un caz asemanator sa aflu cum e mai bine.
Deci, atata tim cat platesc taxe in 2 tari, ai dreptul sa fii "cu fundul in doua luntri", cum s-a exprimat "politicos" maraki.
Daca tie expresia asta ti se pare amabila si prietenoasa, mai mult la obiect si care aduce un aport la subiectul cu pricina, atunci...
In plus, la 1 minut am sters postul pt ca nu vroiam sa ma cobor la un anumit nivel, intrucat ca nu-mi sta in fire. Dar unii au apucat sa raspunda, in cateva minute.
Poti fi user vechi si mama, dar asta nu iti da dreptul sa fii nepoliticos cu un user nou. Si sa arunci o parare nefondata, doar pt ca esti de ani in Germania desi nu ai fost niciodata in situatia descrisa in subiect. Poate ma insel...
In acest caz, nu pot decat sa regret ca am scris aici.



5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Ramona, tu primesti din Germania numai "diferenta" de alocatie pt copil, deaoarece in Olanda e mai mica decat aici. Si ea poate face Antrag in RO, ia de acolo cei 200 RON si apoi, poate depune actele aici, declara ca ia si din RO si suma pe care o ia; face dovada (ca-i vor cere acte sa dovedeasca) ,si aici primeste apoi numai diferenta.

Andreia




Da, asa este. De aceea primesc banii din 2 tari.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui CRYSSAaa

.....
In plus, la 1 minut am sters postul pt ca nu vroiam sa ma cobor la un anumit nivel, intrucat ca nu-mi sta in fire. Dar unii au apucat sa raspunda, in cateva minute.
Poti fi user vechi si mama, dar asta nu iti da dreptul sa fii nepoliticos cu un user nou. Si sa arunci o parare nefondata, doar pt ca esti de ani in Germania desi nu ai fost niciodata in situatia descrisa in subiect. Poate ma insel...
In acest caz, nu pot decat sa regret ca am scris aici.




eu nu am raspuns la mesajul acela cu intentia de a te "cobora la un anumit nivel", inainte am verificat daca ai activat PM; iti trimiteam mesaj privat si poate ca eram singura care a citit/vazut mesajul initial...


si pe alte forumuri ai fi intalnit reactii asemanatoare, unii vor sa ajute, altii te vor "palmui" cu vorbe (fost, vazut, incasat); de exemplu eu nu inteleg grija unora si modul in care taxeaza pe cei care intreaba despre drepturile banesti de care ar putea beneficia prin tarile de "adoptie"...daca exista legi care acorda aceste drepturi care e problema?!... cand plec la drum vreau sa stiu de la inceput in ce ma bag, cine nu vrea sa se implice cu un sfat sau o idee, poate sta la distanta...

vei intalni astfel de reactii si cand e vorba de altfel de informatii, nu doar despre "bani", eu "mi-am luat-o" (sa ma exprim elegant) intreband despre sistemul medical din alta tara (nici romania, nici germania), imediat s-au gasit ceva romani stabiliti in tara respectiva care sa ma puna unde imi e locul (cum adica doar ce am coborat din avion si vreau asistenta medicala si mai pun si intrebari..eventual poate vreau si luata in brate etc.) - dar am gasit si persoane care nu m-au judecat si mi-au dat raspunsuri clarificatoare

eu raman la parerea mea, maraki nu a folosit cuvinte ofensatoare la adresa ta, expresia aia cu luntrile nu e o insulta, doar exprima in limbaj popular rezumatul primului tau post... mie mi s-a parut destul de confuz

de asta te-am sfatuit sa iei din rapsunsuri doar ceea ce te intereseaza si sa lasi restul sa "curga", aveai deja ceva rapsunsuri la obiect cat sa-ti faci o idee

ps. sunt intr-o situatie asemanatoare tie.....numai ca nu in germania... aici nu se aplica legea compensatiei ca in germania, in ceea ce priveste alocatia copiilor trebuie sa optezi pentru una din doua...

in ceea ce te priveste, avand in vedere ca bebe va fi cetatean german nu vad de ce sa te incurci cu combinarea celor doua alocatii, cu atat mai mult cat in romania dupa cei doi ani alocatia scade de la 200lei la 40lei ..sau cat e... te-ai decis bine sa optezi doar pentru cea mai avantajoasa

cu prenatalul iar e foarte bine ca poti indeplini conditiile de baza pentru s fi platita din romania (si anume activitate neintrerupta etc.)... ramane sa te lamuresti cum e cu conditiile de acordare a CICului... strict in situatia ta, ca pentru o mama ce nu intentioneaza sa paraseasca romania e clar...





Nina, 34s+,
AMR minim 29 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Nadaflorilor,eu cred ca gresesti putzin cind caracterizezi pe cei ...din tzarile de adoptzie!Vei deveni si tu probabil cu vechime in tzara ta de adoptziesi probabil ca atunci vei intzelege de ce deranjeaza tonul asta de"gluckscheißer"!

Indiferent de raspunsurile la topic,ei o vor lua in permanentza personal,vor sti mai bine decit tine ce ,cum si unde(vezi si la subiect)desi ei sunt cei ce cer informatzii!

Daca-s mai bine informata...nu mai cer parerea altora care oricum...sunt sub nivelul meu!

editez sa nu las loc la interpretari:decit tine=decit cei ce locuiescx intradevar de ceva ani aici si mai si platesc taxe si impozite!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Nadaflorilor,eu cred ca gresesti putzin cind caracterizezi pe cei ...din tzarile de adoptzie!Vei deveni si tu probabil cu vechime in tzara ta de adoptziesi probabil ca atunci vei intzelege de ce deranjeaza tonul asta de"gluckscheißer"!

Indiferent de raspunsurile la topic,ei o vor lua in permanentza personal,vor sti mai bine decit tine ce ,cum si unde(vezi si la subiect)desi ei sunt cei ce cer informatzii!

Daca-s mai bine informata...nu mai cer parerea altora care oricum...sunt sub nivelul meu!

editez sa nu las loc la interpretari:decit tine=decit cei ce locuiescx intradevar de ceva ani aici si mai si platesc taxe si impozite!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


e iritant cand te implici intr-o discutie si cealalta parte reactioneaza nervos (valabil pentru toate partile)


eu nu am caracterizat "pe cei ..", eu am spus doar ca exista si oameni care impung inainte de a da un raspuns... si ca aici nu a fost cazul, pentru ca pana cand Cryssaaa nu s-a apucat sa bata din picior si cu pumnul in masa, nu a primit nicio replica negativa, ba dimpotriva inainte de comentariul meu la mesajul sters de ea, kariguld a fost mai mult decat rabdatoare si draguta


si da, e valabil de ambele parti, exista si categoria de intrebatori pe care desi nu ii vezi, dupa tonul dialogului ti-i si imaginezi scuturand nervos din picior ca nu li se da raspunsul preferat... acestia in schimb se comporta asa si cand intreaba unde e statia de autobuz catre piata traian, imediat ce le raspunzi te apostrofeaza ca ii indrumi gresit...

va avea si ea timp sa plateasca taxe si impozite, daca cele platite deja de sotul ei nu sunt acoperitoare pentru costurile sociale ale cresterii unui copil in germania, presupun ca un copil provenit dintr-o familie mixta are si el drepturi sociale dupa parintele bastinas sau daca si-a luat nevasta romanca e si el bun de trimis la aeroport?!1... o alocatie de copil nu va duce in declin balanta economica





Nina, 34s+,
AMR minim 29 zile

Mergi la inceput