Vitamine

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Nu stiu ce sa zic despre luatul de vit si minerale zilnic...unii doctori recomanda altii nu depinde de fiecare; eu am avut carenta de vit d dupa sarcina cred si mi-a dat trat pe timp limitat; dupa nu mi-a recomandat sa iau nimic; la a 2 a sarcina nu am suportat nici un fel de vitamina si nu am avut nici o lipsa nici eu si nici copilul; pe perioada alaptarii am luat limitat pe ca nu le suport;
Nu trebuie sa uitati cele care stati in usa ca, mai toate alimentele sint imbogatite cu vit. si fier plus ma gindesc la hipervitaminoza....plus am inteles de la cineva care lucra in balneologie, ca, calciul dupa o anumita virsta nu se mai absoarbe cum trebuie si se fac depuneri la nivelul oaselor, sau ma mai gindesc ca prea multe saruri nu sint f bune pt rinichi, iar ficatul saracu si asa proceseaza toxinele, ii mai dam in plus niste toxine de vitamine, caci asta sint vitaminele sintetice, chimicale....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Stiu ca magneziu se da in general pt crampe musculare, oboseala; fac tratament pt colecist cu un medicament pe baza de plante in care e incorporat si magneziu; sa nu spun ce crampe am la picioare de fiecare data cind il iau...exact opusul efectului care ar trebui sa il aiba si nu cred ca din cauza plantei respective...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Stiu ca magneziu se da in general pt crampe musculare, oboseala; fac tratament pt colecist cu un medicament pe baza de plante in care e incorporat si magneziu; sa nu spun ce crampe am la picioare de fiecare data cind il iau...exact opusul efectului care ar trebui sa il aiba si nu cred ca din cauza plantei respective...


am auzit recent ca, crampele la picioare sunt de la deficientza de fier.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Nu vad legatura intre deficienta de fier si crampe musculare; dar nu am nici o deficienta nici de fier nici de calciu nici de magneziu , dar ma intrebam de ce cind iau acest medicament care are si magneziu, ma apuca crampele la muschi? ca e tocmai ce nu ar trebui sa se intimple...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Crampele musculare apar din solicitarea muschiului peste puterea lui, atunci cand nu mai apuca sa se relaxeze. Cand in muschi e lipsa de Ca sau muschiul nu e hidratat cum trebuie, atunci apar crampele. Cine a invatat putina fiziologie stie ce legatura e intre Ca si contractia muschiului. Fe si Mg nu au nimic de a face cu contractiile musculare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Michele dar de stiudiul asta ai auzit ? s-a facut mare vilva atunci pentru ca e stiut ca americanii iau vitamine cu pumnul. Eu l-as discuta musai cu dr. ala de iti recomanda atitea vitamine non stop.


http://www.myfoxchicago.com/dpp/news/study-too-many-multi-vitamins-bad-for-your-health-increased-risk-death-20111010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Mihaelas,
eu doar am enumarat 2 dintre indicatiile medicamentului de pe prospect; dar nu asta era intrebarea ce zice cartea de fiziologie, ci daca poate sa imi explice cineva de ce atunci cind iau acest medicament (pe baza de plante nu e chiar medicament) care are si magneziu in el fac crampe musculare; si ma simt obosita, imi simt muschii obositi; de exemplu ieri am luat azi m-am simtit obosita la picioare si am din cind in cind niste crampe dar de intensitate mai mica totusi; nu am lipsa de calciu, valorile sint normale intodeauna cind fac analiza.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Rall,fara suparare si fara sa o iei personal(am ajuns sa spun asta la fiecare topicasa forumisti sensibili avem)dar cine e Cristian Margarit si de ce trebuie blogul lui(eu moda asta iar n-o intzeleg cu blogurile la romania)luat ca o "povatza"?

Michelle,acum dupa atitea raspunsuri la subiect,sper sa-tzi pui singura niste semne de intrebare despre mineralele zilnice(dar cresteri in greutate nu ai d ela ele?),dar daca tu ai incredere in medicul tau...!!!!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

msl dar cum altfel decat fiziologic vrei sa iti explice cineva ce e cu reactiile tale la medicament?

Eu spuneam ca reactiile nu ar trebui sa le ai, pentru ca Mg nu are a face cu contractiile musculare. Am luat si eu magneziu cu B6 si nu am avut nicio reactie de gen...De ce nu iti intrebi medicul care ti-a recomandat medicamentul?

Mergi la inceput