Adolescentii si Internetul

Adolescentii si Internetul | Autor: MiraSI

Link direct la acest mesaj

Sunt sigura ca in ultima perioada ati auzit / vizualizat din ce in ce mai multe cazuri de adolescenti care au devenit dependenti de Internet, care au fost rapiti prin intermediul Internetului sau ai caror bani au fost furati tot prin aceasta metoda.
Voi cum procedati atunci cand adolescentul se inchide in camera cu laptopul in brate? Stiti cu cine vorbeste pe Internet? Stie copilul dvs la ce pericole se supune?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

in cel mai rau caz se expun pericolului (eventual se supun tenebrelor internetului)

si, ca parinte, nu te trezesti -BUM - cu copilul adolescent cu laptopul in brate. ma gandesc ca pana la adolescenta ar fi trebuit educat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu special am cumparat desktop si nu laptop, care este asezat in camera de zi.

Parerea mea e sa inlocuiesti laptopul.

Ai observat schimbari de comportament la copilul tau ?




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

chiar asa, care este motivul postarii tale MiraSI ?

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=8" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu deja m-am gindit la remodelare de pe acum(are 8 ani)...
anul viitor o sa-i mut computerul din camera de joaca si sa-l pun in office-ul meu unde va fi sub observatie.
camera nu va avea usa si il pot vedea de la distantza de pe hol si din bucatarie/dinning.

am auzit multe intimplari despre pericolele care ii pandesc pe internet.

deci eu nu o sa-l las sub nici o forma cu laptop in camera lui.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Sotul meu a instalat pe calculator un program care se numeste ceva gen "family satety" care ii transmite pe mail cand s-a deschis calculatorul, ce site-uri s-au accesat, poate interzice deschderea anumitor site-uri.
La noi copilul este singur acasa dimineata, asa ca nu conteaza in ce camera este calculatorul
In plus are deja teme care se fac on line, deci nu poate fi interzis accesul cu totul.

Mergi la inceput