Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Fetelor, vin de la ecografie cu vesti bune, super bune! Bebe e acolo in burtica, l-am vazut amandoi(a reusit sa ajunga si sotul). Am avut asa o senzatie cand l-am vazut prima oara, sincer nu ma gandeam ca o sa fie chiar asa de frumos. Mi-a depasit toate asteptarile posibile. De cand i-am vazut micuta inimioara binecuvantata am zambit apoi intr-una ca nebuna. Mi-a trecut si greata si tot. Sunt super fericita!

Deci sa va zic ce-am vazut. Dupa masuratorile de la eco sarcina e de 6 sapt si 3 zile, dupa calculul dupa UM sarcina e de 6 sapt si 4 zile, deci din punctul meu de vedere e perfect. S-a dezvoltat perfect conform varstei. Are o lungime de 6mm si o inimioara ce bate cu 119b/min. La bataile inimii doctorita zicea ca in principiu trebuie sa fie cam nr de saptamani*20(probabil asa in medie) ceea ce ar insemna 120b/min, iar mi se pare perfect. Ce a gasit ea asa si a zis ca trebuie sa remediem e o mica zona de decolare coriodeciduala la polul inferior al oului(ceea ce mie totusi nu mi s-a parut grav) de 14mm. Ea sustine ca nu-i mare, desi mie mi s-a parut cam marisoara. Mi-a dat sa iau Utrogestan intravaginal(apropo se pare ca in sarcina se da numai intravaginal si daca intreaba cineva va lamuresc si de ce cum m-a lamurit si ea si prospectul). Utrogestanul a zis sa-l iau asa: 4 zile cate 200mg(adica 2 cp de-alea mici) la 8h, apoi inca 10 zile cate 200mg la 12 ore. Dupa ce termin astea trebuie sa ma duc la ecografie din nou sa vedem daca s-a lipit. A zis numai sa nu fac efort, sa alerg, sa fac sport, sa ridic greutati. In rest pot fi activa si sa merg pe jos. Eu v-am zis ca nu m-am speriat de decolarea asta pt ca de fapt am impresia ca inca nu s-a lipit de tot acolo si tinand cont ca aproape toata lumea vine de la primele ecografii cu diagnosticul asta probabil ca e totusi un lucru normal sa nu fie prins de tot acum. Oricum stau cuminte, urmez tratamentul si sfaturile si imi tot amintesc cum l-am vazut acolo micut pe ecran si cu inimioara lui batand harnica.

In rest ce mi-a mai zis a fost ca pot sa fac baie in cada daca nu sangerez numai sa nu fie apa fierbinte. Va zic asta ca ne intrebam si noi pe aici daca o fi voie sau nu. Si ceaiuri a zis ca pot sa beau de care vreau eu in afara de negru, verde si eventual menta ca poate sa constipe. Pe mine nu m-a constipat niciodata menta nici inainte, dar o sa am grija. Evident ca fara ceaiuri de slabit, dar in general a zis ca sunt ok ceaiurile. Probabil totusi un ceai-doua pe zi, nu litri de ceai. Si cam atat imi amintesc.

Andreea, 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Buna dimineata fetelor. Va servesc cu o cafeluta.
Asteropipan sunte-ti asa de fruoase amandoua. Sa va traiasca si sa creasca mare, sanatoasa, si desteapta.

Apropo fetelor, nu facem si noi un cont comun unde sa ne punem pozele sa ne vedem intre noi si sa ne vedem bebelasi una la alta?

Eu am inceput sa mai scap de greturi. Inca mai exista dar parca nu mai sunt asa de pronuntate. Abia astept sa scap de ele definitiv.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Da, frumoase pozele, Asteropipan! Sunteti o familie foarte frumoasa si cred eu si fericita! Ma tot chinui sa gasesc ce semnificatie are numele fetitei tale, dar n-am reusit. Poate ma lamuresti tu. E cumva de orgine egipteana?
Eu ma mai gandesc cateodata la nume insa momentan se pare ca nu vrea bebe sa-mi sufle nimic legat de asta. E oricum prea micut si nici nu stim daca-i fetita sau baietel. Insa pentru nume de fete mi-au facut cu "ochiul" mai multe, intre care ultimele sunt Miruna si Minodora. Azi cel putin m-a vrajit complet numele asta, Minodora.

Andreea, 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

DRAGA AEVER MA BUCUR TARE MULT PENTRU TINE!SA DEA DUMNEZEU SA FIE TOTUL BN SI SA FITI SANATOSI AMANDOI.ABIA ASTEPT SA IMI VAD SI EU PUIUL!!!!MAI AVEM O SAPTAMANA SI GATA ::PRIMA INTALNIRE,MA ROG LA CARE O SA SE VADA SI EL/EA.INCEARCA SA FACI IN ASA FEL INCAT SA MEARGA SI SOTUL TAU CU TINE LA CONSULTATII ,ECOGRAFII SI CE MAI FI DE ACUM INCOLO,CONTEAZA FFF MULT PREZENTA LUI.EU NICI NU VREAU SA MA GANDESC CUM O SA FIE FARA EL......DAR ASTA E ,O SA VINA ACASA ,O SA FIE TOTUL BN.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisdima spune:

Mmamita: mersi de sfat, mai bine astept cu datul vestii la servici...si tie felicitari pentru bebe 2 asa repede, super pentru voi! la noi diferenta va fi de aproape 10 ani dar important este ca Alex va avea ce-si doreste cel mai mult - un fratior sau o surioara. A ales deja numele, Tudor sau Diana, si doar eu si el vorbim de Tudor, restul familiei vrea o "Diana".

Diseara merg si eu la medic si abia astept...sunt in 4 saptamani dar in afara de insomnie (ma trezesc in fiecare dimineata pe la 4, 5) deocamdata nu am alte simptome. Doamne ajuta!

La cat mai putine greturi si pupici la burtici !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crixy spune:

Ramonika , la multi ani cu intarziere ... nu am mai intrat ieri, asa ca te pupacesc azi!

Mi-au iesit analizele la sange pt bitest si se pare ca sunt ok, deci ma speriasem degeaba( Free Beta HCG 49.8 ;PAPP -A 3.13 ). Inca nu am primit interpretarea bitestului , dar m-am intersat eu si tinand cont de varsta mea (31 ani ),si de restul chestionarului ( sanatoasa tun , nefumatoare) ar fi totul ok. Sper sa iau luni interpretarea bitestului. Tot luni merg la eco , la un alt doctor. Daca interpretarea testului imi da dureri de cap , sigur voi repeta si analizele de sange. Daca nu, doar eco... Parca as vrea sa fac o eco saptamanal sa il vad cum creste acolo, deja imi e dor de bebel.

O sa fiu plecata in weekend , deci ne intalnim luni ( cu vesti bune !!!)!

crixy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Fetelor am si eu o intrebare, cand se face analiza pentru listeria? pentru ca mie doctora nu mi-a dat-o impreuna cu primele analize.
Pupici la burtici!



Elena 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

la multi ani ramonika !!!!!!!!!
sa fii sanatoasa, o sarcina frumoasa si o familie minunata !!


Mami o are pe Natalia-Ioana
si tot mami e cu Samburel





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

bun venit noilor colege de odisee !!

Mami o are pe Natalia-Ioana
si tot mami e cu Samburel





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena_gd

Fetelor am si eu o intrebare, cand se face analiza pentru listeria? pentru ca mie doctora nu mi-a dat-o impreuna cu primele analize.
Pupici la burtici!



Elena 7+


Analiza pentru listeria se face la inceput, ori in preconceptie(dar nu mai e cazul la noi) ori in primul set de analize, cel de trimestrul 1. Doctorita mea mi-a zis ieri ca ea analizele de prim trimestru vrea sa le vada pe la 10 sapt, deci sa nu ma grabesc foarte tare sa le fac zilele astea. Poate nu ti-a dat si de listeria ca poate nu o considera importanta sau ceva de genul asta. Nu toti medicii recomanda pachetul acela de analize sau nu toata lumea e dispusa sa le faca. Dar eu zic ca daca iti doresti fa toate analizele ca oricum astea se platesc.

Andreea, 6+

Mergi la inceput