telegrama de la Stockholm?!

telegrama de la Stockholm?! | Autor: ruxandra_sb

Link direct la acest mesaj

Ati auzit de aceasta (presupusa) telegrama?


Probabil ca cea mai mare dintre tainele Majestatii Sale este "Telegrama de la Stockholm", prin care Moscova anunta in dimineata lui 23 august 1944 ca e gata sa incheie un armistitiu cu Maresalul Antonescu. Cu toate acestea, Antonescu a fost arestat, iar sovieticii au intrat pe teritoriul Romaniei, fara nici un acord scris.


http://www.evz.ro/detalii/stiri/cel-mai-mare-secret-din-viata-regelui-mihai-telegrama-de-la-stockholm-951101.html



Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Fiind vorba de un subiect despre o pagina de istorie, am mutat la acest subforum unde asteptam cu interes pareri avizate si documentate. Cred ca este un subiect foarte interesant.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1furnica spune:

Neagu Djuvara are alta parere. : "Īn filmul Oglinda al lui Sergiu Nicolaescu este o minciunacānd se spune caa existat o telegramacu un raspuns favorabil de la Soviete! Asta e o legendacare s-a raspāndit foarte repede; si Maresalul Antonescu, bietul, a crezut īn faptul caar fi existat o telegramade la Stockholm īn ziua aceea, cu un raspuns favorabil. Este o minciuna! A existat o telegramade la Gheorghe Duca - el negocia pentru opozitie - īn care se spunea: "Da, sovieticii sunt dispusi salase un general romān satreacapeste linii ca sa īncheie un armistitiu", dar era o cu totul altafilierade discutii; filiera oficiala, a guvernului Antonescu, prin ministrul sau la Stockholm, Frederic Nanu, fusese stopataīn ziua de 2 mai 1944 cānd venise curierul Camil Demetrescu cu aceste ultime propuneri sovietice la care, timp de doualuni si jumatate nu s-a raspuns de la Bucuresti, prin urmare nu avea cum sase astepte un raspuns de la sovietici catre Romānia, ci exact invers. Acesta este adevarul istoric.

Mergi la inceput