Pufi de ian-feb 2010 (47)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui nyny

Hai buna seara...

Simply La multi ani cu sanatate pt tatal tau.


Sa bag si eu 2 CRA ca n-am mai bagat de mult

Cate unul de caciula:


Marushca s-a inchinat pt prima oara singurica in seara asta... adica a spus Tatal nostru si Ingerasul aproape fara greseala. Sunt surprinsa pt ca aud de la ea zilnic multe poezii invatate la gradinita dar cu Tatal nostru nu ne-am prea ocupat sa o invatam. Atat doar ca il aude de la mine cum il soptesc in fiecare seara de vreo 3 ani si 7 luni incoace.


David si-a recunoscut umbra azi. S-a oprit langa perete si il atingea cu degetul, iar cand l-am intrebat cine e acolo mi-a spus ca "Abid"... l-am intrebat si de umbra mea si a stiut sa faca diferenta pen'ca a zis "mami". Aaa... si cel mai important: imi spune ca ma iubeste. De fiecare data cand aude la Mara "mami, te iubesc"... zice si el imediat "mami, pechel"...


Mamica fericita de Mara si de David





..esti o mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Nyny super cra-urile! Deci David vorbeste in toata regula.

Eu ma tot tineam sa va zic ca mi se pare mai usor. Bine, am si copil relativ cuminte, avem si episoade cu mici crize (tranteli pe jos, in casa, afara) dar per total e mai simplu.

In weekend a piscat-o ceva de pulpita si s-a inrosit, umflat destul de nasol, asa ca i-am pus semn cu un pix sa vad daca se mai umfla. Aseara, dupa baita, ii studiam bubitza cu tati si vad ca pleaca de langa noi, se duce la paharul cu creoiane, ia pixul cu care o marcasem eu si incepe sa se picteze pe picior.
Alta data cand manca ta-su niste KFC, se duce la el, ii pune capacul la cutia cu aripioare, zice "gataaa" si pleaca cu ea in bucatarie.

Iar dimineata cand se trezeste imi zambeste larg cu fasolicile ei cracanate de nu-mi mai trebuie nimic. Mie mi-e tare drag de ei acum, cand incep sa-si arate personalitatea si preferintele.


_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



..o mamica indragostita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Ale, sorry de muscatura!

Rux, de cesuperi fata? :))

Alicredo, esti amendata - trebuie sa ne dansezi din buric ca sa te iertam


BF - ziceam sa cauti in mancarea cu conopida

Ana - poate e doar o alergie la ceva..pup sa treaca repede.



Va pechel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

da fetele....mersi de intrebare...am dormit ok azi noapte...
azi l-am dus la cresa...nu vroia sa se trezeasca azi de dimineatza asa ca l-am intrebat daca mergem la gradi...in 3 secunde era in picioare...


-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

E o liniste si o pace pe aici pe forum!!!!

Plec si eu acasa la bebele meu, care nu mai e bebe....

Hai ca mi-am adus aminte de ceva. La lectia de prezentare de la FastRacKids era o mamica cu un baiat de varsta pufilor, toti erau parinti cu copii de aprox acceasi varsta.
Si mamica asta a venit cu copilul, pentru ca probabil, asa am crezut noi, nu a avut cu cine sa il lase...pt ca asta se presupunea a fi o prezentare pt parinti...in fine.
Cand au intrat in camera, copilul a inchis ochii si si-a pus mainile la urechi. Apoi a inceput sa planga isteric. Apoi a intrat taica-su si l-a luat. Noi nu stiam ca e tatal lui afara.
Cand i-a venit randul sa se prezinte, mama aceea a zis: eu probabil nu voi sta prea mult la prezentare pentru ca bebelusul meu plange afara. Apoi a mai zis ca vrea sa il aduca la FTK pentru ca sta doar ea cu el si copilul e f f f legat de ea, nu suporta pe nimeni altcineva, etc, etc, socializare....
Ce m-a facut sa tin minte scena asta:
1. eu nu am mai vazut copil cu ochii inchisi si mainile la urechi....semn ca refuza sa vada/auda realitatea, ii e frica de cei din jur....
2. mama a zis ca are un bebelus. Ori copilul ei nu mai era bebelus. Oricat ne-a placut perioada aia, oricat de mult i-am duce dorul, oricum ti-ai considera copilul....la 1.8ani nu mai e bebelus. Eu asa consider. Si poate si abordarea ei, de a-l considera inca bebelus...favorizeaza cumva atitudinea copilului versus lume.

Voi ce credeti?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

am fost si noi prin primavara la o lectie demo la FTK...doar ca noua ni s-a spus sa venim cu copilul din dotare....eee..la noi nu a functionat deloc atunci...Dragos a stat NUMAI la ecranul acela imens...cand l-a vazut nu a mai avut ochi si urechi pentru nimic altceva...era asa de atras de butoane/monitoare..incat am renuntat imediat...stiam ca nu voi reusi sa il iau de acolo...pasiunea asta pentru butonat nu s-a stins nici in zilele de azi

-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Mda...din pacate cred ca ai dreptate BF..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

bf Ai gasit cheia?
Vaccin de pe lista "obligatoriilor" parca pe la 4 ani urmeaza. Noi am facut 2 optzionale pana acum: la 1 an si 1 luna - varilix (anti varicela)(trebuie rapel la 13-14 ani) si astazi la 1 an si 10 luni - havrix jr (anti hepatita A)(trebuie rapel la 6 luni - 5 ani). Eu personal ash mai face unul singur, dar nu am inca bani pt el, poate la anu' daca trece criza . Sunt multe vaccinuri optzionale posibile... pe gugal gaseshti liste, info (eu am pierdut linkurile ca sa le postez si nu am timp sa le caut acum, sorry).

alicredo WB! Nishte poze ceva?

nyny De ce zici ca ashtepti bolile copilariei? Tu nu i-ai vaccinat cu ROR? LMA pt onomastica pufului!



Noi? Eu am bagat birou + shoppinguit pana seara (rectific - ambuteiajit mai mult ), deci fetele si-au petrecut ziua cu tati. Cine zicea ca trece la un moment dat perioada cu carticelele? Ca pe noi deja ne capiaza... acum ishi aduna toate carticelele din colectzie (avem 2 una cu 9 bucati si una cu 12) si vin cu toate... Vremurile bune cand veneau fiecare cu cate a carte au apus. Si dupa ce le citim una, ele zic "ata" (alta) pana le epuizam .... si apoi vor de la capat, dar binentzeles ca nu mai putem si le trimitem la o alta joaca.


Sondaj de sezon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

nyny De ce zici ca ashtepti bolile copilariei? Tu nu i-ai vaccinat cu ROR? LMA pt onomastica pufului!



Noi? Eu am bagat birou + shoppinguit pana seara (rectific - ambuteiajit mai mult ), deci fetele si-au petrecut ziua cu tati. Cine zicea ca trece la un moment dat perioada cu carticelele? Ca pe noi deja ne capiaza... acum ishi aduna toate carticelele din colectzie (avem 2 una cu 9 bucati si una cu 12) si vin cu toate... Vremurile bune cand veneau fiecare cu cate a carte au apus. Si dupa ce le citim una, ele zic "ata" (alta) pana le epuizam .... si apoi vor de la capat, dar binentzeles ca nu mai putem si le trimitem la o alta joaca.

_
din 09.12.2009 mami de gemanutze sagetatoare

Sondaj de sezon



Ba da, le-am facut ROR-ul, dar din cate stiu eu, exista chiar si asa posibilitatea sa faca varicela de ex... cunosc copii care au facut chiar si daca au fost vaccinati (acum 2 sapt a patit-o un coleg de gradi cu Mara) ... forme mai usoare bineinteles dar tot au stat 1 sapt izolati in casa. Bine ca eu am si ceva pitici pe creier. Am ramas si cu ideea aia in minte... ca trebuie domnule sa faca si bolile astea (ca atunci cand eram noi mici)


Multumim pt urari


Mai mai, ce fete studioase aveti voi acolo. Se pare ca asta e atractia momentului.... trece pe la 7 ani cand incep scoala si o sa ne rugam de ei... da mai lasa mai copile joaca si calculatorul si mai pune si tu mana pe o carte.

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza...repede o coffe....ca iar sunt pe turbo...

am tot citit dar n-am reusit sa raspund....

a intrebat cineva de cadouri de craciun? nu mai stiu cine dar m-a bagat in ceatza si am iceput sa magandesc..sa visez ca in curand vine mosul....

RUXITA....cu intarziere....LA MULTI ANI....sa fie totul asa cum iti doresti tu....in leg de cadou...no comment...si eu anul trecut am primit chestii ( mai multe) de gen...de folosit...hm...traiasca naftalina

BF...HM...daca cineva o intreaba pe mama...ea zice ca are o fetitza...si nu mai zic cum l-a crescut pe frate-miu...deci...mare e gradina...

am uitat....offf

noi suntem ok...ne-am intrat in normal...doarme noaptea...cam de 3 saptamani vad ca e pe turbo cu evolutia...incepe sa intelegem tot mai multe de la el...si evident mor dedragul lui si e love mare intre noi....

va pup...sper sa reusesc sa intru de la munca

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput