Viatza In Germania - cap.72

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Enza

ceska777, din ce motiv mergi la Arbeitsamt? Poate ne scri si noua ce (nu) ai rezolvat .
O ruda de-a mea, din Romania m-a zapacit multa vreme cu ei, de ce nu merg ca sigur ma ajuta, etc. Candva, satula de astfel de discutii avand conotatia "nu vrei de fapt", m-am prezentat si eu la ei. La cateva zile dupa prima infatisare, am primit un formular de vreo patru pagini, pe care trebuia sa-l completez si sa-l trimit inapoi. La finalul lui am putut formula intrebari la care as fi dorit un raspuns de la Ansprechpartener. Una dintre ele a fost, daca diploma imi este recunoscuta. Ei bine, in loc sa-mi se raspunda la ea, persoana de contact a fost cea care mi-a pus intrebarea. In afara de a compara datele de pe formular cu cele din calculator, acea stimabila nu a fost in stare de nimic. In final mi-a zis sa merg la Consulatul Romaniei, poate au ei o lista a unor firme germane ce lucreaza in parteneriat cu firme romanesti . Am fost foarte dezamagita de prestatie, cu atat mai mult cu cat am invatat cum se face intermedierea somerilor. Mi-ar place si mie sa am un astfel de job, de tipul "timpul trece, leafa merge", dar de, nu sunt pentru catei ...


Stiu ca nu prin ei o sa imi gasesc jobul ideal dar trebuia sa ma rpezint sa ma ia in evidenta dupa ce mi s-a inchieat contractul pe perioasa determinata. NU primesc nimic Arbeitslosengeld 1 nici Hartz IV fiindca sotul ca beamter are cica venit prea mare. Oricum si cand nu am lucrat in ukltimii 4-5 ani noi ne-am descurcat binisor. Fara luxuri (concedii de vis etc). Am si eu programata o intalnire cu un nene sunt curioasa ce stie respectivul. Le-am zis ca imi caut singura ceva convenabil mie si ca vrea in toamana viitoare sa incep scoala etc. Ideea e ca stau degeaba fufele alea si freaca menta toata ziua.

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Aschiutza, la multi ani si multa fericire!

Nu stiu daca in Germania exista reguli cu privire la decalotare. Noi nu am discutat acest subiect cu pediatrul si nici el nu a adus vorba despre el. Noi nu am facut nimic. S-a intamplat de cateva ori ca a avut roseata al preput dar noi am rezolvat problema cu crema de galbenele de la Weleda si nu am avut probleme. Noi am mers pe igiena si Weleda


Pediatrul nostru a cercetat la fiecare U obiectul la ultimele doua a zis ca incepe sa ceva acolo si ca sa nu ii interzic gazei sa traga el in stanga si in dreapta ca oricum e la varsta la care incepe sa faca asta. Soacra ma streseaza la cap sa o fac eu, sotul ar face-o dar nu se baga etc.

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Multumesc de urari fetelor!

Ceska,cum de nu ai dreptul la ajutor de somaj? Nu ai adunat lunile necesare ? Nu de altceva dar mie mi-au spus la inceput ca daca sunt straina nu am dreptul al Arbeitslosegeld (si bineinteles aveam dreptul), asa ca sa nu te "pacaleasca" aia ... Eu am o ura profunda fata de Arbeitsagentur, ma faceau sa ma simt ca un cersetor care asteapta mila lor nemasurata (brrrrrrr!). Mai ales cei din Dresden.

Pt Harz IV nu am depus niciodata acte. Limita e destul de jos, daca sotul cistiga ok, deja ai ajuns-o si mai si trebuie sa cheltui mai intii banii pusi de o parte.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Multumesc pentru raspuns ceska. Nici eu nu am primit nimic de la Arbeitsamt, pentru ca nu m-as fi incadrat si nici nu mi-as fi dorit. Dar as fi asteptat mai mult de la autoritati. Sume sumarum, sunt niste incapabili. In München sunt o gramada de organizatii de stat, special create pentru Beratung. Daca as dori, in fiecare zi
m-as putea duce la alta. Dar nu sunt in stare sa te ajute cu nimic, ba iti mai recomanda eventual pe altii asemenea lor. Ma intreb de ce exista astfel de inutili si de ce sunt platiti pentru nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunshine2009

Aschiutza, experienta noastra de masele de minte e exact pe dos adica, dentista di ro mi le-a scos acu vreo 12 ani pe cele de sus, exact inainte de a pleca in concediu in america, cred ca de ciuda...
lasand gluma la o parte, cele de jos stau bine mersi inca acolo si de cand am venit aici si sunt peste 8 ani, la fiecare control de dentist speram sa aud le scoate ( eu merg la control pubct la 6 luni, ca si eu am probleme cu dintii). Oricum de-abia luna asta a zis ca trebuiesc scoase, si asta din motiv ca reparatiile la ele nu sunt preluate de casa de asigurari...asta inseamna ca dr meu pana acuma a facut munca de caritate, ca le-a plombat pe fiecare de vreo trei ori..
In orice caz, trebuie acuma scoase, pentru ca a inceut sa se deformeze maxilarul din cauza ca nu au corespondenti in partea de sus.
Va intrebasem acum ceva timp daca aveti ceva experienta cu asigurarile private pt dinti. Eu m-am hotarat sa fac, sunt in cautare acuma dar am vreo 3 favorite. Motivul principal e faptul ca o lucrare inafara nu are garantie si de cele mai multe ori casa refuta sa se implice. Nu am timpul sa stau cateva saptamani plecata sa imi fac lucrarea, in plus de cele mai multe ori primesti lucrari inutile numai ca daca tot ti-ai luat timpul si esti acolo...problemele care le am acuma sunt definitiv din cauza lucrarilor din romania...nervi scosi doar partial, care continua sa lucreze si sa se infecteze, coroane cu distanta la gingie samd...sa puna coroane si implanturi se pare ca toti sunt maestri, sa-ti mentina dantura ta se pare ca mai putin...
de fapt nici implanturi nu sunt in stare sa puna, la sotul i s-a retras gingia, la parintii mei se duce ceramica jos ....si lista ar putea continua...




Cresterea in greutate
Perioadele de crestere


Daca sunteti interesate de ce ar trebui sa acopere o asigurare privata gen Zusatzversicherung dpdv al dintior raspund cu placere, chiar azi am fost la un seminar pe problema asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yasmine

Citat:
citat din mesajul lui sunshine2009

Aschiutza, experienta noastra de masele de minte e exact pe dos adica, dentista di ro mi le-a scos acu vreo 12 ani pe cele de sus, exact inainte de a pleca in concediu in america, cred ca de ciuda...
lasand gluma la o parte, cele de jos stau bine mersi inca acolo si de cand am venit aici si sunt peste 8 ani, la fiecare control de dentist speram sa aud le scoate ( eu merg la control pubct la 6 luni, ca si eu am probleme cu dintii). Oricum de-abia luna asta a zis ca trebuiesc scoase, si asta din motiv ca reparatiile la ele nu sunt preluate de casa de asigurari...asta inseamna ca dr meu pana acuma a facut munca de caritate, ca le-a plombat pe fiecare de vreo trei ori..
In orice caz, trebuie acuma scoase, pentru ca a inceut sa se deformeze maxilarul din cauza ca nu au corespondenti in partea de sus.
Va intrebasem acum ceva timp daca aveti ceva experienta cu asigurarile private pt dinti. Eu m-am hotarat sa fac, sunt in cautare acuma dar am vreo 3 favorite. Motivul principal e faptul ca o lucrare inafara nu are garantie si de cele mai multe ori casa refuta sa se implice. Nu am timpul sa stau cateva saptamani plecata sa imi fac lucrarea, in plus de cele mai multe ori primesti lucrari inutile numai ca daca tot ti-ai luat timpul si esti acolo...problemele care le am acuma sunt definitiv din cauza lucrarilor din romania...nervi scosi doar partial, care continua sa lucreze si sa se infecteze, coroane cu distanta la gingie samd...sa puna coroane si implanturi se pare ca toti sunt maestri, sa-ti mentina dantura ta se pare ca mai putin...
de fapt nici implanturi nu sunt in stare sa puna, la sotul i s-a retras gingia, la parintii mei se duce ceramica jos ....si lista ar putea continua...




Cresterea in greutate
Perioadele de crestere


Daca sunteti interesate de ce ar trebui sa acopere o asigurare privata gen Zusatzversicherung dpdv al dintior raspund cu placere, chiar azi am fost la un seminar pe problema asta.


>>Daruieste lumii un zambet si toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin
C+AN+YS+ML


Un clar da!!!! Luasem Waitzmantabelle la puricat, respectiv diversele Erfahrungen si Teste legate pe tema asta, dar mi-e greu sa "vad" daca datele trecute acolo sunt chiar reale, sau mai sunt si "pompate" de diverse interese! Oare am voie sa-ti scriu direct numele la ce ma intereseaza sau este cumva trecut ca reclama? Sau sa-ti trimit numele la cele 4 asigurari intre care nu ma prea pot decide prin PM?
Caut una care sa preia cat mai mult din tratamentul de radacini si pusul de coroane,(nu implanturi sau in/onlays), acel profesionelle Zahnreinigung, sa fie la un pret decent, sa aiba limitarea pt primii ani la plata cat mai mare si sa nu creasca daca te folosesti de ea...
Ai ceva sugestii? Sau trebuie sa cobor din vis cu picioarele p pamant pt ca nu exista ceea ce caut?!!?!?
Mersi mult!



Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Yasmine, si pe mine ma intereseaza tema. EU asigurarea obisnuita o am la TK.

ENza, si pe mine m-au trimis si la cursuri de scris CV (unde eram singura cu universitate si cu alte standarde de fap la CV si interviu, eu obuisnuit aca la interviu te duci la 4 ace si am auzit-o pe tanti ca le recomnda sa mearga in haine obisnuite car ele sunt comode, m-am uimit tare) si la o firma de coaching, care mai rau m-a aiurit, mi-a transformat scrisoarea de intentie intr-un mod "modern" si la care am primit numai refuzuri, asa ca m-am intors la banalul dar sigurul "hiermit bewerbe ich mich...". In schimb cind am cerut niste cursuri, de ex de retorica, nu mi-au dat nimica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

neatza!
nu ma speriati cu AA ca eu abia incep. Nici nu stiu cum se calculeaza somajul si cat primesti, tot am sperat sa-mi gasesc pana atunci. Mai am timp, cine stie... Stiu doar ca tb sa anunt imediat ce primesc Kündigung si inca nu-l am, cica luna asta.

Nu cred ca poate spune cineva pauschal ce e bine si ce nu pt CV si scrisoare. Depinde de pozitia pt care trimiti. Nu te poti imbraca in blugi la un post pe vanzari sau marketing, de ex., chit ca-s comode. Nu te duci sa te simti comod, ci sa convingi.

Sunt acasa cu jr., azi e Schulfrei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anduc spune:

Aschiutza, la multi ani, sanatate si multa fericire!

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Important e de anul viitor ca aceasta Zusatzversicherung sa acopere profesionelle Zahnreinigung si asa numitele Einlagefüllungen sau Inlays. Daca aveti intrebari concrete referitor la asigurare, sau ce companie trimite-ti-mi PM. La fel implantele sa fie acoperite. Majoritatea asigurarilor au o perioada de asteptare de minim 8 luni, singura Ergo e cea care poate acoperi pe loc, dar are nevoie de Kostenvoranschlag si te leaga apoi pe o perioada de timp.
Revin mai pe larg la intrebarile voastre.


Mergi la inceput