Strengari de Martie- Aprilie 2012 - 8

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaela23 spune:

Buna fetelor,

La noi totul e bine....mai avem probleme cu greturile uneori...dar in rest totul e bine. Asteptam rezultatul la DT. Va citesc zilnic, dar cum nu am noutati....prefer sa raman in umbra. Imi place ca vb deja de pompe, haine... Imi dati si mie parola pe PM... sper sa am timp sa pun si eu niste poze in weekend.


Zi frumoasa

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Titi, cred ca este vorba de Nuchal translucency (NT)
http://www.fetalmedicine.com/fmf/training-certification/certificates-of-competence/11-13-week-scan/nuchal/
Dar din cate stiu eu riscul exista daca acest NT este mai mare de 3mm.
Eu zic sa te linistesti, nu cred ca e grav. Si la mine a fost la controlul de 12 saptamani tot 1.4mm si nu sa ingrijorat doctorul.

Eu astept cu nerabdare controlul de saptamana viitoare, e groaznic gandul ca nu mai stiu nimic de fetituca mea de atata timp parca nici burtica nu mai creste

va pup si sa stiti ca va citesc mereu din umbra




15+ Doamne, ajuta-ne sa fie bine pana la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, . finn e un scump dar e drac impielitat. eu cand nu mai rezist ma uit la el si/mi spun cu voce tare - bine ca e sanatos, ca peste restul trec eu.

Monna, daca nu ai numar de inregistrare la spitalul respectiv nu te primesc la controalele care se fac incepand cu saptamana 34 sau 36 si nici la nastere. In majoritatea spitalelor de aici trebuie sa te inregistrezi exact la 14+0. Spitalul asta unde vreau eu sa nasc este cel mai bun si acolo l/am nascut si pe Finn. Este extrem de aglomerat peste tot pt ca se fac copii pe banda rulanta. Aici 2 copii sunt minimul admis, ca sa zic asa. Daca mergi in parc in septembrie la ora 3 nu ai loc sa arunci o piatra. Este extrem de aglomerat. De foarte multe ori nu te poti urca in tramvai, autobuz, etc pt ca locurile pt carucioare sunt ocupate.

Finn Constantine 15.10.2009 si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Buna fetele mele,

Va invit la o cana de ceai de tei cu lamaie ... de asta am avut pofta de dimineata .
De bine ce ma plangeam ca sunt cu energia la zero ...ieri am stat si peste program.... noroc ca aveam gatit de luni... asa ca atunci cand am ajuns am papat si m-am tolanit pe canapea... m-am ridicat doar ca sa raspund la recensamant.
Si eu sunt preocupata de haine de iarna... geaca si paltonas am... cel mai tare ma doare de incaltari ...imi trebuie ceva in care sa nu-mi fie frig si SA NU ALUNECE... si acasa am doar cizme cu toc
Voi ce-mi recomandati? Pe unde ati vazut ceva decent? Ce aveti pe acasa?

J.D. ce idei au si aia.... ma mir ca nu v-au pus sa va intregistrati preconceptie ... sa fie siguri de ceva

Titi va urez sanatate... tie putere ..ai incredere in Dumnezeu si totul o sa fie bine!

Danaela ma bucur ca totul e bine cu voi sunt sigura ca si DT o sa fie ok

pupiki pentru fete si strengari

Mamica de Bu minunat si de strengar +16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanace spune:

Titi, inteleg prin ce treci atat de bine! Trebuie sa crezi cu putere ca bebe e bine ! Eu asa fac. Ma gandesc ce hainute o sa-i iau fetitei (cred ca se va numi Ema), cum o sa-i aranjez camera pe cand ma intorc cu ea de la spital (vreau sa nasc in Cluj la Gynia) , cum o sa-i piaptan parul lung si cretzulin ca al sotului, ba m-am trezit si uitindu-ma la un stand cu carti pentru copii la tot felul de atlase - sotul murea de ras! O iubesc atat de mult!!!! Si o astept cu atata drag , incat totul e musai sa fie bine!!!!

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marce_penciu spune:

Eu inca mai am greturi in luna 5, si un gust de oua clocite, care cred ca va disparea abia dupa ce nasc. Dar folosesc ienibahar cate o biluta cand ma deranjeaza, si imi ajuta, are gust de cuisoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emmaella spune:

La multi ani celor care astazi serbeaza ziua numelui. Sa va dea Bunul Dumnezeu sanatate si fericire alaturi de cei dragi!


Emma , mami de Andrei(7 ani) si19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

J.D., ce procedura bizara aveti...mi se pare complet aberanta, dar na...daca e spitalul bun si vrea prea multa lume acolo, au si ei un nr limitat de locuri/paturi... Sper sa te poti inregistra si sa scapi de o grija!

Titi, nu te gandi la ce optiuni sunt daca e vreo problema - momentan ti s-a propus un test, care se practica pe scara foarte larga la viitoarele mamici; si daca testul indica sanse mari de probleme probabil iti va propune o amniocenteza...si vezi tu ca de cele mai multe ori chiar si cand a fost recomandata o amniocenteza rezultatele au iesit bine (spre exemplu la ei un risc de 1:50 la triplu test e considerat enorm...dar asta inseamna oricum doar 2% risc si 98% sanse sa fie ok). In plus la voi diferenta intre 1.4 si 1.6 chiar nu e mare...fiecare bebe se dezvolta in ritmul lui.

Din pacate doctorii nu prea realizeaza impactul a ceea ce spun asupra pacientilorsi sar imediat la a-ti prezenta ce ar putea sa se intample in cel mai rau caz posibil, chiar daca sansele sa ajungi acolo sunt infime (si mai si omit sa-ti spuna ca de fapt e o situatie foarte putin probabila). ...unii se gandesc ca din moment ce nu e chiar imposibil sa se intample asa, mai bine te pregatesc psihi...dar de fapt e atat de mult stres, si de cele mai multe ori complet inutil...
...si daca mergi intre timp la alt echo si mai ceri o parere? (peste cateva zile)
...si la noi la echo la 12-13 saptamani s-a sperait dr (si m-a speriat rau si pe mine) dar aici au alt stil...m-a trimis ea la altcineva peste o saptamana pentru o a doua opinie si intre timp lucrurile se normalizaresa (aproape de tot ... tot astept cu inima stransa urmatoarea echo, dar nivelul de stres e mult mai redus).




Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Titti,eu zic sa te linistesti si sa nu iti faci mari griji.
Daca e vorba de Nuchal translucency -NT-si la mine a fost 1.62
dar dr meu a zis ca riscul exista doar daca e mai mare de 3.
Eu am facut si dublu test si triplu test care au iesit bine (risc 1:3715)si desi ar trebui sa fac si amniocenteza din cauza varstei,
dr meu a zis ca nu e necesara.

15+
mami de Oliver Nikolas -05.03.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Ieri mi-am adus si eu din pod cutia cu haine de graviduta si le-am spalat.Mai trebuie sa achizitionez vreo 2 pulovere si ceva cizme comode ;in rest am 2 perechi de pantaloni cu burtica,palton, si ceva rochite si pulovere lungi pe care le-am folosit destul de mult in prima sarcina.
Amyreferitor la fasul de nou nascut pe care l-ai cumparat-eu zic sa nu te gandesti inca sa-l dai!Cand l-am nascut pe oliver era cald-15gr, asa ca m-am gandit ca nu am nevoie de fas.Avea hainute mai grosute si paturica groasa si am zis ca e ok.M-am dus la spital in rochita iar dupa ce s-a nascut Oliver a inceput sa ninga si frig mai ceva ca in decembrie.l-am trimis pe sotz rapid sa achizitioneze un fas dar in martie aici cam sunt scoase hainele de iarna si a gasit doar un fas crem cu floricele si blanita roz!!!A fost singurul marime mica si foarte ieftin.L-am folosit cam de 3-4 ori.
Pupice la burtici

15+
mami de Oliver Nikolas -05.03.2010

Mergi la inceput